Support our mission

(Stars and Stripes)

High school

Softball

Lakenheath 26, Alconbury 3

Lakenheath 20, Alconbury 9

Friday at Alconbury

Stuttgart 24, Hohenfels 2

Saturday at Hohenfels

Pitching – Stuttgart: Shannon Correa (7 K). Batting – Stuttgart: Katie Bishop (2 HR).

Stuttgart 17, Hohenfels 7

Saturday at Hohenfels

Pitching – Hohenfels: Alicia Herring 5 IP. Batting – Stuttgart: Madily Heivly (HR).

Sigonella 7, Naples 4

Friday at Sigonella

Batting - Naples: Rebecca Lee (HR).

Naples 8, Sigonella 7

Saturday at Sigonella

Batting - Naples: Kennedy Rascoe (3 RBI).

Wiesbaden 23, Kaiserslautern 2

Saturday at Wiesbaden

Batting - Kaiserslautern: Clearly 2-2, Robinson 2-3; Wiesbaden: Lyndsey Urick 4-4 (2B, 3B).

Wiesbaden 21, Kaiserslautern 5

Saturday at Wiesbaden

Batting – Wiesbaden: Isabel Davis 3-5 (HR), Elise Ludan 3-3 (HR). Noteworthy – Urick and Quinn Stout combined to strike out 10 batters.

Spangdahlem 17, SHAPE 9

Saturday at Mons, Belgium

Spangdahlem 8 5 0 4 _17
SHAPE 6 0 0 3 _9

Pitching – Spangdahlem: Audrey Hauck 4 IP (1 K); SHAPE: Emma Brewer 3.2 IP (4 H, 2 K). Batting – Spangdahlem: Aspen Lindsey 3 hits (2B), Talyssa Link 2 hits.

Spangdahlem 19, SHAPE 14

Saturday at Mons, Belgium

Spangdahlem 3 7 9 0 _19
SHAPE 2 2 2 8 _14

Pitching – SHAPE: Ty Davis 1.2 IP, Brewer 1.1 IP; Spangdahlem: Clara Loomis 4 IP. Batting – SHAPE: Lani Pearce (2 RBI), Davis (3 RBI), Paula Knapp (2 RBI); Spangdahlem: Aspen Lindsey 3 hits, Tylyssa Link (2B, 2 RBI).

Baseball

Naples 20, Sigonella 0

Friday at Naples

Naples 6 8 6 _20
Sigonella 0 0 0 _0

Pitching - Naples: Keith Rascoe 2 IP (1 H, 2 BB, 3 K). Batting – Naples: Azael Lopez 3-3 (3 R, 3 RBI).

Naples 6, Sigonella 0

Saturday at Naples

Sigonella 0 0 0 0 _0
Naples 2 2 0 2 _6

Batting – Naples: William Bush (2 RBI). Noteworthy – Three Naples pitchers combined to strike out eight and give up one hit over four innings.

SHAPE 19, Spangdahlem 4

Saturday at Mons, Belgium

Spangdahlem 2 2 0 _4 3 4
SHAPE 8 11 x _19 8 1

Pitching – SHAPE: Nikolai Fish 2 IP (5 K). Batting – SHAPE: Thomas McCabe Hefner 3 hits (5 RBI).

Spangdahlem 12, SHAPE 4

Saturday at Mons, Belgium

SHAPE 0 0 3 1 _4 4 4
Spangdahlem 3 7 2 0 _12 10 1

Pitching – Spangdahlem: Michael Landers 2 IP (4 K). Batting – Spangdahlem: Matthew Landers (3B, 3 RBI), Casey Supringer (3B, 2 RBI).

Lakenheath 15, Alconbury 9

Friday at Alconbury

Alconbury 3 3 0 3 _9 2 3
Lakenheath 3 2 10 x _15 6 1

Batting - Alconbury: C. Beil (2 R, 2 RBI, 3 SB), C. Henry (4 SB), J. Fortenberry (2B); Lakenheath: C. Wilt (3 R), A. Davila (3 R, 2 RBI), A. Johnson 3-3 (3 R, 3 RBI), B. Corwin (3 RBI), M. Whitaker (2 R).

Alconbury 11, Lakenheath 9

Friday at Alconbury

Lakenheath 5 3 1 _9 3 1
Alconbury 4 7 x _11 5 2

Batting - Lakenheath: C. Campbell (2 R), J. Fortenberry (3 RBI); Alconbury: Beil (2 R), A. Reyes (2 R), Henry 2-2 (2B, 4 RBI). H. Hinsey (2B).

Wiesbaden 12, Kaiserslautern 2

Saturday at Wiesbaden

Wiesbaden 6 3 2 1 _12 7 1
Kaiserslautern 2 0 0 0 _2 0 8

Pitching – Wiesbaden: Jack Lehr 3 IP (0 H, 2 R, 2 BB, 7 K), Aidan Smith 1 IP (2 K). Batting – Wiesbaden: James Argentina 2-2 (2B, 3 R, 3 SB), Jordan Reffeor 2-2 (2B, HR, 3 R, 3 RBI), Andrew Meno (2B), Lehr (2 R), Thomas Kuhar (3 SB).

Wiesbaden 4, Kaiserslautern 3

Saturday at Wiesbaden

Kaiserslautern 3 0 0 0 0 0 _3 1 2
Wiesbaden 0 1 1 0 1 1 _4 3 2

Pitching – Kaiserslautern: Bryson Lokey 5.1 IP (3 H, 3 ER, 5 BB, 11 K); Wiesbaden: Meno 4 IP (1 H, 0 ER, 4 BB, 9 K). Batting – Kaiserslautern: Noah Reimer (2B, 2 RBI); Wiesbaden: Argentina (2 R, 5 SB), Meno (2B), A.Smith (2 SB), Owen Smith (2 SB).

Ramstein 23, Kaiserslautern 4

Saturday at Ramstein

Vilseck 1 0 2 0 1 _4 5 1
Ramstein 2 5 5 11 x _23 16 4

Pitching – Ramstein: Liam Delp 3 IP (3 H, 3 R, 0 BB, 5 K), Keegan Cornelius 2 IP (2 H, 1 R, 0 BB, 5 K). Batting – Vilseck: Jackson Cochran 2 hits, Robert Rasmussen 2 hits; Ramstein: Liam Delp 2 hits, Conor McGinty 2 hits, Chuck Wheeler 3 hits (2B), Travis Ritz 3 hits, Donovan Kaya 2 hits.

Ramstein 9, Vilseck 3

Saturday at Ramstein

Ramstein 0 1 7 0 0 0 1 _9 8 0
Vilseck 0 0 0 0 0 1 2 _3 2 4

Pitching – Ramstein: McGinty 4 IP (1 H, 0 R, 0 BB, 4 K), Rueben Todman 3 IP (0 H, 3 R, 4 BB, 4 K. Batting – Ramstein: L.Delp 3 hits, CJ Delp 2 hits (2B, 3B).

Stuttgart 18, Hohenfels 0

Saturday at Hohenfels

Stuttgart 17, Hohenfels 0

Saturday at Hohenfels

Track

Saturday at Vicenza

Boys

Naples 198.5, Vicenza 189.5, Aviano 75, American Overseas School of Rome 33, Marymount 12, Sigonella 10

100 Christopher White (Na) 11.20 Jan Castro-Cruz (Na) 11.21 Cameron Collins (Na) 11.22 Brice Armstrong (Vi) 11.22
200 Castro-Cruz 23.29 Zach Denton (Vi) 23.81 Everett Taylor (Av) 23.97 Armstrong 24.06
400 E.Taylor 53.56 Zach Taylor (Av) 53.90 Keshawn Holland (Na) 54.59 Ben Udall (Av) 56.10
800 Matthew Horner (Vi) 2:06.81 Jordan Sanders (Av) 2:20.07 Ricardo Almaguer (Si) 2:20.72 Kyson Fromm (Na) 2;23.12
1,600 Matthias Ganley (Vi) 5:03.43 Sanders 5:16.87 Noah Lindee (Na) 5:18.38 Andrew Reed (Vi) 5:20.60
3,200 Maxwell Munene (Na) 11:25.91 Michael Darland (Vi) 11:58.16 Reed 12:14.90 Lindee 12:39.60
110 hurdles Denton 14.03 Sergio Ballman (Na) 16.97 Taj Williams (Na) 17.60 Sebastian Cromwell (Na) 20.16
300 hurdles Williams 45.84 Ballman 46.81 Cromwell 51.66
4x100 relay Naples 44.53 Vicenza 46.94
4x400 relay Naples 3:37.19 Aviano 3:42.07 Naples 3:50.72 Vicenza 4:31.82
4x800 relay Naples 9:16.00 Vicenza 9:44.54 Naples 3:48.31 Vicenza 3:55.31
Sprint medley Naples 3:48.31 Vicenza 3:55.31
High jump James Soucek-Flinton (Ro) 5-08 Udall 5-03
Long jump Armstrong 18-10.5 Deshawn Lewis (Vi) 18-01 Dominique Slater (Vi) 17-01 June Ye (MM) 16-05.75
Triple jump Lewis 35-02.5 Slater 32-07.5
Shot put Sean Taylor (Na) 33-05 Stephen Adeleye (Vi) 32-0 Caleb Jones (Av) 31-08 Parker Huber (Ro) 30-0
Discus Holland 106-06 S.Taylor 103-0 Adeleye 79-03 Matthew Stinson (Vi) 73-11

Girls

Sigonella 148, Aviano 131.5, Vicenza 111.5, Naples 106, AOSR 35, Marymount 10

100 Rickalia Goss (Si) 12.84 Aiyana Godfrey (Na) 12.88 Danshanel Goss (Si) 13.04 Jada Anderson (Vi) 13.44
200 R.Goss 26.28 Amelia Cantwell (Si) 27.93 Desiree Lester (Av) 28.94 Synceriti Irby (Na) 29.44
400 Kayly Eimicke (Si) 1:06.0 Matea Torres (Si) 1:09.38 Paige Rogers (Av) 1:11.41 Livia Bir (Vi) 1:13.75
800 Ryleigh Ervin (Av) 2:37.47 Natalia DiMatteo (Ro) 2:44.34 Eimicke 2:46.0 Camilla Battaglia (Na) 2:54.25
1,600 Autumn Thomas (Av) 5:43.15 Cantwell 5:47.03 Ervin 6:00.03 Kaitlyn Wayne (Vi) 6:39.22
3,200 Cantwell 13:09.1 DiMatteo 14:06.1 Monique Vieux (Na) 20:41.66
100 hurdles Jaqueline Smith (Si) 19.78 Serena Taylor (Av) 20.06 DiMatteo 20.56 Gabriella Eckhardt (Av) 21.03
300 hurdles Taylor 56.59 DiMatteo 58.06 Torres 59.63 Chayse Tweedell (MM) 59.93
4x100 relay Sigonella 51.75 Naples 52.63 Vicenza 56.50 Aviano 56.53
4x400 relay Sigonella 4:41.75 Aviano 4:46.37 Naples 5:04.66 Vicenza 5:06.49
4x800 relay Naples 11:54.47 Sigonella 15:49.47
Sprint medley Vicenza 5:05.62 Aviano 5:32.35 Sigonella 6:57.03
High jump Thomas 4-07.5 Kayla Graney (Av) 4-07.5
Long jump Graney 15-04.5 R.Goss 14-10.25 Anderson 14-08 Irby 14-00.25
Triple jump Graney 32-06 Larkin Blue (Vi) 28-05
Shot put Shardaisa Greely (Na) 29-04 Jewlya Arrington (Vi) 26-09 Kayla Villescas (Na) 23-01 Cassidy Santiago (Na) 21-01
Discus Arrington 97-0 Santiago 74-10 Greely 70-03 D.Goss 68-06

Saturday at Vilseck

Boys

Stuttgart 18.5, Vilseck 98.5, Wiesbaden 97, Ramstein 90.5, Ansbach 70, BFA 43.5, Munich 30.5, Frankfurt 26.5

100 Immanuel Morgan (Wie) 11.19 Aeden Marr (Vil) 11.57 Aveion Ruffin (Vil) 11.57 Ville Brink (FIS) 11.61
200 Morgan 22.94 Josiah Doughty (Stu) 23.12 Lucas Morecraft (Ans) 23.33 Jackson Houseworth (Stu) 23.47
400 Houseworth 52.02 Brody Hocter (Ans) 52.20 Donald Warren (Stu) 54.01 Evan Brooks (Ram) 55.14
800 Etl Langselius Comstock (MIS) 2:01.41 Max Furqueron (Ram) 2:02.15 Hocter 2:02.77 Elijah Smith (Wie) 2:05.23
1,600 Langselius Comstock 4:33.20 Smith 4:33.33 Furqueron 4:40.10 Luke Jones (Wie) 4:44.04
3,200 Carter Lindsey (Stu) 10:30.77 Jakobe Jeans (Ram) 11:22.04 Joseph Carroll (Stu) 11:25.40 John Hamilton (Ram) 11:34.75
110 hurdles Tyler Farrar (Stu) 17.08 Zachary Watts (Wie) 17.24 Jeremiah Tran (Ans) 17.97 Ruffin 18.01
300 hurdles Watts 44.05 Vincent Studer (Ram) 44.91 DeVaughn Terrell (Vil) 45.12 Brink 45.18
4x100 relay Vilseck 44.78 Stuttgart 45.12 Wiesbaden 46.78 Ramstein 46.94
4x400 relay Vilseck 3:43.99 Stuttgart 3:44.49 Wiesbaden 3:45.83 Ramstein 3:48.16
4x800 relay Wiesbaden 9:29.04 Ramstein 9:29.79 BFA 9:41.16 Vilseck 10:10.49
Sprint medley Wiesbaden 3:57.15 Ramstein 3:58.06 Vilseck 4:08.72 Stuttgart 4:24.69
High jump Zion Flash (Stu) 5-05 Josh Jung (BFA) 5-05 Morecraft 5-05 Connor Oliver (Vil) 5-03
Long jump Hocter 19-06 Morecraft 19-03 Vincent Allen (Stu) 18-09 Makoa Rogers (Stu) 18-05
Triple jump Hocter 38-11.25 Morecraft 38-02.25 Moses Kim (BFA) 37-05 Flash 36-05.25
Shot put Trenton Jackson (Stu) 41-07 Farrar 39-08.75 Jacob Lopez (Stu) 38-04.5 Jack Gruver (Stu) 38-00.5
Discus Gruver 113-03 Maximilian Wach (FIS) 109-08 Johann Maldonado-Santiago (Stu) 107-09.5 Dennis Martinez (Wie) 101-01.75

Girls

Ramstein 168, Stuttgart 139.5, Wiesbaden 138, Ansbach 78, BFA 54.5, Vilseck 51, Frankfurt 15, Hohenfels 4

100 Makiah Parker (Wie) 12.44 Tamia McLaughlin (Ans) 13.01 Cassidy Warren (Stu) 13.49 Olivia Sullens (Stu) 13.57
200 Gabrielle Shields (Vil) 27.68 Magdalena Lee (Wie) 28.04 Jodia Relojo (Ram) 28.04 Mia Williams (Ram) 28.36
400 Sullens 1:04.69 Jenna French (Ram) 1:05.28 Valerie Hernandez (Stu) 1:05.65 Aisha Sangau (Wie) 1:07.48
800 Parker 2:28.40 Ella Bishop (Stu) 2:34.77 Sierra Sieve (Stu) 2:37.02 Faith Maina (Wie) 2:39.62
1,600 Madeleine Strabala (Wie) 5:58.88 Diba Bhuiyan (Wie) 5:59.67 Eliza Cabrera (Ram) 6:01.45 Sidney Lamphier (Stu) 6:07.44
3,200 Brenna Mack (Ram) 13:18.01 Lily Pflugradt (Ram) 14:38.48 Sarah Tabor (Stu) 14:42.84 Bella Macemon (Stu) 14:44.63
100 hurdles Addison Schantz (Ram) 19.12 Natalie Konieczny (BFA) 19.14 Trinity Batin (Ans) 19.42 Adrianna Cook (Ram) 19.77
300 hurdles Ava Stout (Wie) 46.86 Nakira Smith (Stu) 54.08 Batin 55.18 Schantz 55.89
4x100 relay Ansbach 52.66 Wiesbaden 53.89 Ramstein 54.11 BFA 56.61
4x400 relay Wiesbaden 4:23.11 Stuttgart 4:54.05 Ramstein 4:52.35 Ramstein 5:00.63
4x800 relay Wiesbaden 11:42.40 Vilseck 11:6.90 Ramstein 12:08.15 Stuttgart 12:33.35
Sprint medley Wiesbaden 4:56.85 Stuttgart 4:57.93 Ramstein 5:00.45 Vilseck 5:01.30
High jump Rylie Horner (Ram) 4-03 Shea Lamphier (Stu) 4-03 Abi Davis (BFA) 4-01 Eden Van den Aardweg (Ram) 4-01
Long jump McLaughlin 16-10 Williams 16-01.5 Grunnesj (FIS) 15-01 Aliya Jones (Ram) 14-06
Triple jump Jones 31-08.5 Sh.Lamphier 29-10 Grace Robinson (Ans) 28-01 Addison Bryant (Ans) 27-01.5
Shot put Justice Moore (Vil) 27-11.5 Theresa Carballo (Wie) 26-11.5 Kiki Dunette (BFA) 26-07.75 Sabrina King (Stu) 25-09.5
Discus Carballo 73-06.5 Rebecca Cain (BFA) 695.5-0 Bryant 68-11.5 Savanna Patterson (Ans) 67-04
author picture
Kent has filled numerous roles at Stars and Stripes including: copy editor, news editor, desk editor, reporter/photographer, web editor and overseas sports editor. Based at Aviano Air Base, Italy, he’s been TDY to countries such as Afghanistan Iraq, Kosovo and Bosnia. Born in California, he’s a 1988 graduate of Humboldt State University and has been a journalist for almost 38 years.
twitter Email

Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up