Support our mission
Stuttgart’s Erin Whitten eyes the basket as she shoots over Ramstein’s Spice Harris, left, and Alysha Edwards in opening day play at the DODEA-Europe Division I championships in Ramstein, Germany, Feb. 23, 2022. Stuttgart won 32-30.

Stuttgart’s Erin Whitten eyes the basket as she shoots over Ramstein’s Spice Harris, left, and Alysha Edwards in opening day play at the DODEA-Europe Division I championships in Ramstein, Germany, Feb. 23, 2022. Stuttgart won 32-30. (Michael Abrams/Stars and Stripes)

DODEA-Europe Championships

Wednesday through Saturday in Kaiserslautern Military Community

Boys

Division I

(Ramstein High School)

Round Robin (matchups set by blind draw)

School Wins Losses
Kaiserslautern 5 1
Ramstein 5 1
Vilseck 4 2
Wiesbaden 4 2
Stuttgart 2 4
Lakenheath 1 5
SHAPE 0 6

Wednesday's games

Kaiserslautern 55, Lakenheath 14

Vilseck 47, SHAPE 39

Ramstein 54, Stuttgart 37

Vilseck 43, Wiesbaden 41

Kaiserslautern 56, Ramstein 43

Wiesbaden 52, SHAPE 43

Stuttgart 52, Lakenheath 23

Thursday's games

Stuttgart 41, SHAPE 27

Wiesbaden 53, Kaiserslautern 44

Ramstein 63, Lakenheath 27

Vilseck 58, Stuttgart 53

Wiesbaden 51, Lakenheath 29

Kaiserslautern 54,. SHAPE 43

Ramstein 43, Vilseck 35

Friday's games

Ramstein 42, Wiesbaden 41

Vilseck 58, Lakenheath 46

Kaiserslautern 57, Stuttgart 40

Ramstein 28, SHAPE 22

Wiesbaden 43, Stuttgart 42

Lakenheath 29, SHAPE 25

Kaiserslautern 63, Vilseck 49

Saturday's games

Third

Wiesbaden 58, Vilseck 47

Championship

Ramstein 51, Kaiserslautern 48

Division III

(Ramstein Southside Gym)

Round Robin (matchups set by blind draw)

School Wins Losses
Baumholder 6 0
Ansbach 5 1
Spangdahlem 4 2
Hohenfels 3 3
AFNORTH 2 4
Alconbury 1 5
Brussels 0 6

Wednesday's games

Ansbach 66, AFNORTH 32

Alconbury 50, Brussels 28

Ansbach 56, Spangdahlem, 28

Baumholder 58, Alconbury 19

Hohenfels 36, AFNORTH 34

Baumholder 45, Brussels 5

Spangdahlem 45, Hohenfels 43

Thursday's games

Hohenfels 37, Brussels 32

Spangdahlem 40, AFNORTH 28

Baumholder 55, Ansbach 44

Hohenfels 40, Alconbury 38

Ansbach 56, Brussels 17

Baumholder 66, Spangdahlem 32

AFNORTH 40, Alconbury 23

Friday's games

Spangdahlem 50, Alconbury 29

AFNORTH 36, Brussels 20

Ansbach 73, Hohenfels 48

Baumholder 51, AFNORTH 18

Ansbach 51, Alconbury 36

Spangdahlem 47, Brussels 15

Baumholder 63, Hohenfels 29

Saturday's games

(Kaiserslautern High School)

Third

Hohenfels 34, Spangdahlem 48

Championship

Baumholder 52, Ansbach 47

Girls

Division I

(Ramstein High School)

Round Robin (matchups set by blind draw)

School Wins Losses
Stuttgart 5 1
Wiesbaden 5 1
Lakenheath 4 2
Ramstein 4 2
Kaiserslautern 2 4
Vilseck 1 5
SHAPE 0 6

Wednesday's games

Lakenheath 43, Kaiserslautern 41

Vilseck 36, SHAPE 35

Stuttgart 32, Ramstein 30

Wiesbaden 42, Vilseck 16

Ramstein 31, Kaiserslautern 28

Wiesbaden 46, SHAPE 23

Stuttgart 39, Lakenheath 37

Thursday's games

Stuttgart 38, SHAPE 20

Wiesbaden 31, Kaiserslautern 9

Lakenheath 39, Ramstein 21

Stuttgart 25, Vilseck 11

Wiesbaden 49, Lakenheath 37

Kaiserslautern 23, SHAPE 22

Ramstein 49, Vilseck 23

Friday's games

Ramstein 42, Wiesbaden 34

Lakenheath 46, Vilseck 20

Stuttgart 37, Kaiserslautern 24

Ramstein 50, SHAPE 31

Wiesbaden 36, Stuttgart 30

Lakenheath 48, SHAPE 32

Kaiserslautern 41, Vilseck 4

Saturday's games

Third

Lakenheath 56, Ramstein 45

Championship

Stuttgart 43, Wiesbaden 32

Division III

(Ramstein Southside Gym)

Round Robin (matchups set by blind draw)

School Wins Losses
AFNORTH 6 0
Ansbach 4 2
Baumholder 4 2
Spangdahlem 4 2
Hohenfels 2 4
Brussels 1 5
Alconbury 0 6 (forfeits)

Wednesday's games

AFNORTH 38, Ansbach 17

Brussels 15, Alconbury 0 (forfeit)

Ansbach 45, Spangdahlem 22

Baumholder 15, Alconbury 0 (forfeit)

AFNORTH 35, Hohenfels 7

Baumholder 43, Brussels 2

Spangdahlem 49, Hohenfels 10

Thursday's games

Hohenfels 15, Brussels 12

AFNORTH 44, Spangdahlem 23

Baumholder 38, Ansbach 36

Hohenfels 15, Alconbury 0 (forfeit)

Ansbach 35, Brussels 8

Spangdahlem 31, Baumholder 27

AFNORTH 15, Alconbury 0 (forfeit)

Friday's games

Spangdahlem 15, Alconbury 0 (forfeit)

AFNORTH 41, Brussels 8

Ansbach 44, Hohenfels 7

AFNORTH 33, Baumholder 30

Ansbach 15, Alconbury 0 (forfeit)

Spangdahlem 39, Brussels 6

Baumholder 43, Hohenfels 3

Saturday's games

(Kaiserslautern High School)

Third

Baumholder 35, Spangdahlem 9

Championship

AFNORTH 33, Ansbach 24


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up