High school
SOFTBALL
South Korea
Humphreys 18, Osan 2
Thursday at Camp Humphreys
Team | 1st | 2nd | 3rd | Runs | Hits | Errors |
---|---|---|---|---|---|---|
Cougars | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 1 |
Blackhawks | 5 | 9 | 4 | 18 | 4 | 0 |
W — Alexis Montalvo 3 IP (2 H, 2 ER, 4 BB, 8 SO, 4 HBP); L — Maddy Smith IP (2 H, 12 ER, 7 BB, 3 SO, 4 HBP). Batting — Blackhawks: Eunha Walker (HR, 3 RBI), Simone Platt (2 RBI).
Humphreys 13, Osan 12
Thursday at Camp Humphreys
Team | 1st | 2nd | 3rd | Runs | Hits | Errors |
---|---|---|---|---|---|---|
Cougars | 5 | 0 | 7 | 12 | 5 | 1 |
Blackhawks | 8 | 4 | 1 | 13 | 3 | 2 |
W — Montalvo 1 2/3 IP (2 H, 7 ER, 5 BB, 3 SO, 3 HBP); L — Smith 1 1/3 IP (ER, 2 BB, 2 SO, WP, HBP). Batting — Blackhawks: Joy Hayes (2 RBI, 2 SB), Montalvo (2 RBI, 2 SB), Gracie Farneman (3 R, 3 SB). Noteworthy — Farneman was hit by a pitch to reach base, then stole second, third and home to win the game.
SOCCER
Girls
Japan
Nile C. Kinnick 2, American School In Japan 2
Thursday at Yokosuka Naval Base
Halftime — Mustangs 2-1. Goals — Red Devils: Bree Withers (14), Giovanna Kennedy (10). Assists — Red Devils: Kennedy, Jaylah Petty.
TRACK AND FIELD
Guam
Thursday at Upper Tumon
(Fully-automated timing; distances in meters)
Boys
100 — Aaron Johnson, Guam High, 11.67 seconds; 200 — Noah Harris, Guam High, 23.58; 400 — Jayden Jackson, Guam High, 54.21; 800 — Nathaniel Carlson, Guam High, 2 minutes, 9.39 seconds; 1,500 — Carlson, 4:32.36; 3,000 — Wesley Augustine, Guam High, 10:49.88; 110 hurdles — Cameron Brantley, Guam High, 16.55; 300 hurdles — Brantley, 44.73; 400 relay — Guam High A, 45.00; 1,600 relay — Guam High A, 3:40.81; Shot put — Donovan Paulino, Father Duenas Memorial, 10.95 meters; Discus — Evan Mendiola, Guam Adventist Academy, 33.49; Javelin — Giovanni Palad, FDMS, 41.88; Long jump — Johnson, 6.34; Triple jump — Ifirstson Kinemary, George Washington, 11.65.
Girls
100 — Erica Palisoc, Simon Sanchez, 13.44 seconds; 200 — Palisoc, 28.13; 400 — Brianni Soto, Guam High, 1 minute, 5.92 seconds; 800 — Eyana Pereda-Marques, SSHS, 2:43.94; 1,500 — Pereda-Marques, 5:35.40; 3,000 — Aubrey Frank, Guam High, 12:45.33; 100 hurdles — Alexandria Levy, Guam High, 17.89; 300 hurdles — Aleah Castro, GWHS, 50.79; 400 relay — Guam High A, 52.47; 1,600 relay — Guam High A, 4:43.15; Shot put — Maya Davis, Guam High, 7.45; Discus — Ehvalene Marques, SSHS, 22.92; Javelin — Kayna Kanemoto, SSHS, 28.77; Long jump — Yenia Smartt, GWHS, 4.29; Triple jump — Hayden Buck, Guam High, 9.22.