Subscribe

(Stars and Stripes)

Stars and Stripes will attempt to provide timely updates from six DODEA-Europe soccer championship tournaments scheduled for May 20-23 in the greater Kaiserslautern, Germany area.

Monday, May 20

Start time Kaiserslautern High Ramstein High Landstuhl grass Landstuhl turf Reichenbach-Steegen grass Reichenbach-Steegen turf
DI boys DI girls DIII girls/boys DIII boys DII girls DII boys
8:30 a.m. Kaiserslautern 2, Wiesbaden 1 Kaiserslautern 2, Lakenheath 0 AOSR 1, Bahrain 0 Vicenza 7, Rota 0
9:45 a.m. Ramstein 2, Lakenheath 0 Stuttgart 7, Vilseck 0 Ansbach 4, Spangdahlem 1* Brussels 5, Baumholder 2 Naples 6, BFA 0 AOSR 4, Bahrain 2
11 a.m. SHAPE 7, Vilseck 0 Wiesbaden 1, SHAPE 1 AFNORTH 5, Brussels 0 Alconbury 2, Sigonella 0 Marymount 0, Aviano 0 Marymount 6, Aviano 0
12:15 p.m. Stuttgart 7, Kaiserslautern 1 Ramstein 5, Kaiserslautern 1 Sigonella 4, Ansbach 0 Spangdahlem 5, Baumholder 0 Vicenza 2, Rota 0 Naples 1, BFA 0
1:30 p.m. SHAPE 4, Lakenheath 0 Stuttgart 5, SHAPE 0 Ansbach 1, Brussels 1* AFNORTH 7, Sigonella 0 Naples 4, Bahrain 0 AOSR 7, Rota 0
2:45 p.m. BFA 1, AOSR 1 Bahrain 1, Vicenza 0
4 p.m. Rota 7, Marymount 0 Marymount 2, BFA 1
5:15 p.m. Vicenza 2, Aviano 1 Naples 7, Aviano 0

* boys/co-ed game

Tuesday, May 21

Start time Kaiserslautern High Ramstein High Landstuhl grass Landstuhl turf Reichenbach-Steegen grass Reichenbach-Steegen turf
DI boys DI girls DIII girls DIII boys DII girls DII boys
9:45 a.m. Lakenheath vs. Vilseck SHAPE vs. Vilseck Brussels vs. Spangdahlem
11 a.m. SHAPE vs. Ramstein Stuttgart vs. Wiesbaden Sigonella vs. Brussels Ansbach vs. Baumholder Vicenza vs. Marymount Naples vs. Marymount
12:15 p.m. Stuttgart vs. Wiesbaden Ramstein vs. Lakenheath AFNORTH vs. Ansbach AFNORTH vs. Alconbury Naples vs. AOSR AOSR vs. Vicenza
1:30 p.m. Ramstein vs. Vilseck Wiesbaden vs. Vilseck Consolation Rota vs. Aviano BFA vs. Aviano
2:45 p.m. BFA vs. Bahrain Bahrain vs. Rota

Wednesday, May 22

Start time Kaiserslautern High Ramstein High Landstuhl turf Landstuhl grass Reichenbach-Steegen grass Reichenbach-Steegen turf
DI boys DI girls DIII boys DIII girls DII girls DII boys
8:30 a.m. Consolation Consolation
10 a.m. Semifinal Semifinal Fifth place Ansbach vs. Brussels Fifth place Fifth place
11:15 a.m. Semifinal AFNORTH vs. Sigonella
11:30 a.m. Semifinal Semifinal
Noon Semifinal Semifinal
1:15 p.m. Semifinal
1:30 p.m. Semifinal Semifinal
2 p.m. Fifth place Fifth place
3:30 p.m. Seventh place Seventh place

Thursday, May 23

Start time Ramstein High Reichenbach-Steegen turf Reichenbach-Steegen grass
9 a.m. DIII girls championship DIII boys third place DIII girls third place
10:15 a.m. DII boys third place DII girls third place
11 a.m. DIII boys championship
Noon DI boys third place DI girls third place
1 p.m. DII girls championship
3 p.m. DII boys championship
5 p.m. DI girls championship
7 p.m. DI boys championship
author picture
Kent has filled numerous roles at Stars and Stripes including: copy editor, news editor, desk editor, reporter/photographer, web editor and overseas sports editor. Based at Aviano Air Base, Italy, he’s been TDY to countries such as Afghanistan Iraq, Kosovo and Bosnia. Born in California, he’s a 1988 graduate of Humboldt State University and has been a journalist for 40 years.

Sign Up for Daily Headlines

Sign up to receive a daily email of today's top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign Up Now