Quantcast
Advertisement

2011 spring sports schedule: Japan

Jump ahead to:
Girls soccer
Baseball
Softball
Track and field

Boys soccer

 
Friday, March 4
Matthew C. Perry 4, Kyoto International University Academy 2
Matthew C. Perry 2, Osaka International B 1
Nagoya International 8, E.J. King 0
Canadian Academy A 4, E.J. King 0
Kyoto International University Academy 11, E.J. King 3
Matthew C. Perry 7, Marist Brothers International 1

Saturday, March 5
Matthew C. Perry 1, Nagoya Inernational 0
Matthew C. Perry 5, Canadian Academy 1
Osaka International A 2, E.J. King 1
Matthew C. Perry 6, E.J. King 0
E.J King 5, Marist Brothers International 3
Robert D. Edgren 4, Nile C. Kinnick 3

Thursday, March 10
Nile C. Kinnick 3, Zama American 3

Friday, March 11
Matthew C. Perry 7, Marist Brothers 2
Matthew C. Perry 2, Osaka International 1
Kyoto International University  Academy 9, E.J. King 1
Canadian Academy 8, E.J. King 2

Saturday, March 12
Canadian Academy 4, Matthew C. Perry 1
Matthew C. Perry 2, Kyoto International University Academy 1
Marist Brothers International 8, E.J. King 2

Saturday, April 2
Senri Osaka International School Invitational Futsal Tournament
E.J. King 6, Sons of Light 1
E.J. King 5, Canadian Academy A 1
Matthew C.Perry B 4, E.J. King 1
Matthew C. Perry A 1, Senri Osaka International 1
Kyoto International University Academy 4, Matthew C. Perry 3
Matthew C. Perry A 8, Canadian Academy B 0
Matthew C. Perry B 4, Canadian Academy A 0
Matthew C. Perry A 4, Kansai Christian 0
Matthew C. Perry B 5, Sons of Light 0
Nagoya International 3,E.J. King 0
Playoffs
Matthew C. Perry A 1, Nagoya International 0
Senri Osaka International 4, E.J KIng 0
Songs of Light 6, Matthew C. Perry B 2
Kyoto International University Academy 2, Matthew C. Perry A 0
Nagoya International 3, E.J. King 0
Matthew C. Perry B 4, Matthew C. Perry A 2

 

Wednesday, April 20
Christian Academy Japan 15, Yokota 0

Friday, April 22
Six-team tournament
Nile C. Kinnick 3, E.J. King 1
Matthew C. Perry 5, Zama American 0
E.J. King 4, Yokota 1
Matthew C. Perry 2, Robert D. Edgren 1
Nile C. Kinnick 7, Yokota 1
Robert D. Edgren 2, Zama American 0
Matthew C. Perry 0, Nile C. Kinnick 0
Robert D. Edgren 1, E.J. King 1
Yokota 2, Zama American 2

Saturday, April 23
Six-team tournament
Robert D. Edgren 8, Yokota 1
Zama American 2, E.J. King 0
Nile C. Kinnick 2, Robert D. Edgren 1
E.J. King 5, Yokota 3
Zama American 3, Robert D. Edgren 2
Matthew C. Perry 1, Nile C. Kinnick 0

Postseason

Advertisement

May 16-20
Far East High School Boys Division I Soccer, May 16-20, Kubasaki High School, Okinawa.

May 16-19
Far East High School Boys Division II Soccer, May 16-19, Camp Humphreys, South Korea.


Girls soccer

 
Saturday, March 5
Nile C. Kinnick 7, Robert D. Edgren 1
Matthew C. Perry 7, E.J. King 0

Tuesday, March 8
Nile C. Kinnick 2, Yokohama International 1

Wednesday, March 9
Yokota at Yokohama International, 5:30 p.m.

Thursday, March 10
Nile C. Kinnick 1, Zama American 0

Friday, March 11
Canadian Academy 5, Matthew C. Perry 2
Matthew C. Perry 3, Nagoya International 0

Saturday, March 12
Matthew C. Perry 3, Osaka International 2
Yokohama International 7, Matthew C. Perry 1
 
Friday, April 22
Four-team tournament
Matthew C. Perry 6, Nile C. Kinnick 2
Zama American 2, Yokota 0
Nile C. Kinnick 2, Yokota 1
Matthew C. Perry 5, Zama American 0

Saturday, April 23
Four-team tournament
Nile C. Kinnick 5, Zama American 0
Matthew C. Perry 3, Yokota 3

Postseason

May 16-20
Far East High School Girls Division I Soccer, Kadena High School, Okinawa.

May 16-19
Far East High School Girls Division II Soccer, Marine Corps Air Station Iwakuni, Japan.


Baseball

 
Friday, March 4
Nile C. Kinnick 9, Robert D. Edgren 8

Saturday, March 5
Nile C. Kinnick 3, Robert D. Edgren 0
Nile C. Kinnick 12, Robert D. Edgren 0

Tuesday, March 8
Zama American at Yokota, 1 p.m.

Saturday, April 16
St. Mary's International 10, American School in Japan 4
St. Mary's International 6, American School in Japan 3

Tuesday, April 19
St. Mary's International 12, Yokota 1
St. Mary's International 5, Yokota 0

Saturday, April 23
Robert D. Edgren 11, Yokota 4
Nile C. Kinnick 14, Robert D. Edgren 14

Postseason

May 23-26
Far East High School Divisions I, II Baseball Tournament, Daegu American, South Korea
 

Softball

 
Friday, March 4
Zama American 18, E.J. King 4

Saturday, March 5
Zama American 14, Robert D. Edgren 0
Zama American 9, E.J. King 5

Wednesday, March 9
Nile C. Kinnick 12, Zama American 5

Friday, April 22
Nile C. Kinnick 11, Zama American 8
Zama American 20, Yokota 2
Zama American 15, E.J. King 1

Saturday, April 23
Zama American 24, Nile C. Kinnick 8
Zama American 15, E.J. King 11 

Postseason

May 23-26
Far East High School Divisions I, II Girls Softball Tournament, Kadena Air Base, Okinawa.

Track and field


Saturday, April 23
Boys
Yokota 148, American School in Japan 89, Zama American 69, Nile C. Kinnick 43, Robert D. Edgren 17
Girls
Yokota 116, American School in Japan 107, Nile C. Kinnick 98, Zama American 38, Robert D. Edgren 21

Postseason

Saturday, April 30
Kanto Plain Association of Secondary Schools league championship meet, Yokota, 9 a.m. (Saturday, May 7, in case of rain)

Saturday, May 14
Kanto Invitational at Oi Pier Ground, Tokyo, 9 a.m.

May 23-25
Far East High School Divisions I, II Track and Field Meet, Kubasaki High School, Okinawa


 

Join the conversation and share your voice.

Show Comments

Advertisement
Advertisement
Advertisement