Support our mission
 

Results from the May 2 editionClick here for results from the April 27 edition | April 28 edition

OkinawaBoys soccer

Kubasaki 10, Okinawa Christian International 1 At Camp FosterOCSI..........0 1 —1Kubasaki..........8 2 —10Goals—Kubasaki, Jacob Hess 4 (9), Cody Sadler 2 (2), Rimar West 1 (4), David Krievs 1 (1), Michael Borum 1 (1), Eddie Balfour 1 (1); Okinawa Christian International, Yuta Omine 1 (1). Assists—Kubasaki, David Krievs 2, Leo Muro 2, Cody Sadler 1, Michael Borum 1, Mitch Shibley 1; Okinawa Christian International, Nick Messersmith 1.

Girls softball

Kubasaki 16, Kadena 6 (5) At Camp FosterKadena..........302 01 — 6 10Kubasaki..........941 2x — 16 6WP—Carrie Thompson-Davis, 5 IP, 10 H, 0 BB, 6 SO. LP-Aja’ Walker, combined with Abbi Kinghorn for 4 IP, 6 H, 13 BB. Batting—Kubasaki, Taylor Owens 3-for-4, 2 2B, 3B. Kadena, Aja’ Walker 3-for-3, 2B, 3B. Noteworthy—Victorious Dragons stole 25 bases.

Baseball

Kubasaki 2, Ginowan 1 (9) At Camp FosterGinowan..........000 000 10 0 — 1 10 1Kubasaki..........101 000 00x — 2 7 3WP—Grant Whittington, 7 IP, 10 H, 1 R, 1 ER, 2 BB, SO. SV—Patrick “Duck” Duffy, 2 IP, 2 H, 0 R, 0 ER, 0 BB, 1 SO. Batting—Kubasaki, Michael Fulwiler 3-for-4, HR; Patrick “Duck” Duffy 2-for-3.

Results from the April 28 editionJapanBoys soccer

Saturday’s summaries

Zama American 8, Matthew C. Perry 1 at Marine Corps Air Station IwakuniZama..........0 8-8Perry..........1 0-1Goals-Zama American, Jon Kimball 3 (9), Britten Southard 2 (5), Spenser Clark 2 (5), Zach Woods 1 (4). Matthew C. Perry, own goal. Assists-Zama American, Spenser Clark 2, Matt Huffman 2, Zach Woods 1.

Yokota 4, Robert D. Edgren 1 at Misawa Air BaseYokota..........2 2-4Edgren..........0 1-1Goals-Yokota, Tony Presnell 1 (8), Kenta Takahashi 1 (7), Teijo Wolfe 1 (5), Patrick Tubalado 1 (2). Robert D. Edgren, Brandon Massie 1 (10). Assists-Yokota, Jason Stroup 2, Tony Presnell 1.

E.J. King 4, Nile C. Kinnick 1at Sasebo Naval BaseKinnick..........1 0-1E.J.King..........4 0-4Goals-E.J. King, Jeremy Ruelos 2 (4), Jon-Jon Green 1 (13), Ricky Vance 1 (8). Nile C. Kinnick, Rafael Friedenfels 1 (1). Assists-E.J. King, John Bogen 2, Mark Zurion 1, Jon-Jon Green 1. Nile C. Kinnick, Ivan Rivera 1.

E.J. King 3, Nile C. Kinnick 2at Sasebo Naval BaseKinnick..........1 1-2E.J.King..........2 1-3Goals-E.J. King, Tamir Seraphin 2 (10), Jon-Jon Green 1 (14). Nile C. Kinnick, Ivan Rivera 2 (6). Assists-E.J. King, Jon-Jon Green 1, Jeremy Ruelos 1.

Girls soccer

Saturday’s summaries

Yokota 7, Robert D. Edgren 0 at Misawa Air BaseYokota..........4 3-7Edgren..........0 0-0Goals-Yokota, Lauryn Thomas 3 (9), Suzie Sundberg 2 (4), Julia Martel 1 (17), Bethany Rogers 1 (1). Assists-Yokota, Stephanie Dolby 1, Erica McInnis 1, Emily Evans 1.

Zama American 4, Matthew C. Perry 0 at Marine Corps Air Station IwakuniZama..........2 2-4Perry..........0 0-0Goals-Zama American, Mallarie Ashliman 3 (23), Whitney McWherter 1 (7). Assists-Zama American, Anna Park 1, Eris Pitts 1.

Baseball

Saturday’s summaries

at Yokosuka Naval Base

Nile C. Kinnick 6, Yokohama International 3 Yokohama Intl..........201 000 0-3 5 0Kinnick..........002 022 x-6 2 2WP-Chad Atchley, 7 IP, 6 SO. Batting-Nile C. Kinnick, Ben Morgan 1-for-4, 2 RBI.

Nile C. Kinnick 11, Yokohama International 2 Yokohama Intl..........010 100 0-2 8 2Kinnick..........130 412 x-11 4 1WP-Ben Morgan, 4 IP, 6 SO. Batting-Nile C. Kinnick, Taylor Myers 1-for-2, 2 RBI.

Track and field

Saturday’s results

at Zama American High School

Boys team scoresSt. Mary’s Intl 60, Nile C. Kinnick 58Nile C. Kinnick 101, St. Maur Intl 4Zama American 96, Yokohama Intl 13Nile C. Kinnick 98, Yokohama Intl 19Zama American 99, St. Maur Intl 0Zama American 70, St. Mary’s Intl 48Boys individual winnersShot put—Cliff Collins, Kinnick, 12.05 metersDiscus—Simon Ruiz, St. Mary’s, 30.77High jump—Eric Tank, Zama, 1.75Long jump—Ken Johnson, Zama, 5.97100—Tyree Hunt, Kinnick, 11.03110 hurdles—Shige Suzuki, St. Mary’s, 17.04200—Miguel Rodriguez, Zama, 23.08400—Ken Johnson, Zama, 53.92400 hurdles—Donavan Brown, Kinnick, 58.7400 relay—Zama, 46.3800—Andrew Quallio, Zama, 2 minutes, 5.1 seconds1,600—Andrew Quallio, Zama, 4:381,600 relay—Zama, 3:423,200—Andrew Quallio, Zama, 10:04.5

Girls team scoresZama American 82, St. Maur Intl 18Seisen Intl 72, Nile c. Kinnick 46Nile C. Kinnick 90, St. Maur Intl 13Nile C. Kinnick 102, Yokohama Intl 10Nile C. Kinnick 68, Intl School of the Sacred Heart 50Zama American 91, Yokohama Intl 12Zama American 62, Intl School of the Sacred Heart 46Girls individual winnersShot put—Aki Brathwaite, Kinnick, 7.53 metersDiscus—Jessica Orona, Zama, 23.6High jump—Julieta Osella, ISSH, 1.45Long jump—Grace Sakamoto, Seisen, 4.10100—Madelyn Snead, Kinnick, 13.21 seconds100 hurdles—Madelyn Snead, Kinnick, 16.24200—Ashana Jackson, Zama, 27.6310 hurdles—Mariah Blankendal, Seisen, 51.45400—Izumi Kershaw, Seisen, 1 minute, 4.1 seconds400 relay—Seisen, 52.9800—Gee Mi Jorde, Kinnick, 2:36.61,600—Nako Nakatsuka, ISSH, 5:321,600 relay—Seisen, 4:353,200—Nako Nakatsuka, ISSH, 11:56.5

at Yokota Air Base

Boys team scoresAmerican School in Japan 61, Christian Academy In Japan 56American School in Japan 59, Yokota 59 (tie)Christian Academy in Japan 65, Yokota 48Boys individual winnersShot put—Miles Peterson, CAJ, 12.43 metersDiscus—Stephen Groshko, ASIJ, 25.70High jump—Brandon Lightburn, Yokota, 1.80Long jump—Brandon Lightburn, Yokota, 5.85100—Sung Jun Son, CAJ, 11.4110hurdles—Phillip Williams, Yokota, 15.7200—Sung Jun Son, CAJ, 23.7400—Sung Hyun Kim, CAJ, 53.2400hurdles—Phillip Williams, Yokota, 57.7 (league record; old record 57.8, Arthur Kraai, CAJ, 1995)800—Blake Bannister, CAJ, 1:59.21,600—Blake Bannister, CAJ, 4:34.21,600 relay—CAJ, 3:44.93,200—Tak Matsumoto, ASIJ, 10:44.8

Girls team scoresAmerican School in Japan 95, Christian Academy In Japan 15American School in Japan 89, Yokota 21Christian Academy in Japan 49, Yokota 41Girls individual winnersShot put—Cheryce Williams, Yokota, 9.07 metersDiscus—Sophia Tseng, ASIJ, 22.57High jump—Ryann Celniker, ASIJ, 1.30Long jump—Kana Maeji, ASIJ, 4.96100—Anya Brown, Yokota, 13.2 seconds100 hurdles—Gwen Thornton, ASIJ, 15.9200—Anya Brown, Yokota, 27.0310hurdles—Gwen Thornton, ASIJ, 48.5400—Gwen Thornton, ASIJ, 59.2400relay—ASIJ, 52.8800—Jennifer Stolle, ASIJ, 2 minutes, 30.5 seconds1,600—Jennifer Stolle, ASIJ, 5:38.51,600relay—ASIJ, 4:30.83,200—Wynne Callon, ASIJ, 12:50.9

Girls softball (developmental)

DODDS-Japan Girls Softball Jamboree/Tournamentat Naval Air Facility AtsugiDouble-elimination playoffs

Thursday’s gameGame 1—Robert D. Edgren 14, Yokota 7Friday’s gamesGame 2—Nile C. Kinnick 20, Zama American 3Game 3—Robert D. Edgren 13, E.J. King 1Game 4—Zama American 8, Yokota 6; Yokota eliminatedGame 5—Nile C. Kinnick 14, Robert D. Edgren 3Game 6—Zama American 8, E.J. King 6; E.J. King eliminatedSaturday’s gamesGame 7—Zama American 12, Robert D. Edgren 10; Robert D. Edgren eliminatedGame 8—Nile C. Kinnick 16, Zama American 10; Zama American eliminated

South KoreaSoccer

2008 Korean-American Interscholastic Activities Conference Boys and Girls Division I (large schools) Soccer TournamentAt Falcon Field, Seoul American High School, and Youth Activities Field, South Post, Yongsan Garrison

Boys

Friday’s matchesMatch 1-Seoul Foreign 6, Osan American 0Match 2-Seoul International 2, Daegu American 1Match 3-Yongsan International-Seoul def. Korea International, score unavailableMatch 4-Seoul American 2, Taejon Christian International 0Match 5-Seoul Foreign 7, Seoul International 1Match 6-Yongsan International-Seoul 3, Seoul American 2Saturday’s matchesMatch 7-Taejon Christian International 3, Korea International 1Match 8-Osan American 3, Daegu American 2Match 9-Daegu American 2, Korea International 0; Daegu takes seventh place, KIS takes eighth placeMatch 10-Taejon Christian International 3, Osan American 2; TCIS takes fifth place, Osan takes sixth placeMatch 11-Seoul American 3, Seoul International 1; Seoul American takes third place, Seoul International takes fourth placeMatch 12-Seoul Foreign 4, Yongsan International-Seoul 0; Seoul wins championship; YIS-Seoul takes second placeSaturday’s summaries

Osan American 3, Daegu American 2Daegu..........1 1-2Osan..........1 2-3Goals-Osan American, Derek Becker 3 (17); Daegu American, Shane Yingling 1 (2), Evan Lobeto 1 (2). Assists-Osan American, Abel Saucedo 2, Eugene So 1; Daegu American, Greg Jones 1.

Seventh-place matchDaegu American 2, Korea International 0Daegu..........2 0-2KIS..........0 0-0Goals-Daegu American, Maurice Park 1 (4), Shane Yingling 1 (3). Assist-Daegu American, Phillip Cox 1.

Fifth-place matchTaejon Christian International 3, Osan American 2TCIS..........0 3-3Osan..........2 0-2Goals-Osan American, Derek Becker 1 (18), Abel Saucedo 1 (11). Assists-Osan American, Derek Becker 1, Eugene So 1.

Third-place matchSeoul American 3, Seoul International 1SAHS..........3 0-3SIS..........1 0-1Goals-Seoul American, Willie Rios 1 (11), Aleks O’Grady 1 (2), Matt Nutter 1 (1). Assists-Seoul American, Seok Hwa Ko 1, Daniel Burns 1, Peter O’Grady 1.

ChampionshipSeoul Foreign 4, Yongsan International-Seoul 0YIS-S..........0 0-0SFS..........2 2-4Goals-Seoul Foreign, Remco Rademaker 3 (61; finished career with Pacific-record 183), Hayes Creech 1 (9). Assists-Seoul Foreign, Ricardo Homan 2, Remco Rademaker 1, Hayes Creech 1. Noteworthy-Crusaders (23-0) win seventh straight KAIAC tournament title to go with six straight KAIAC regular-season championships.

Girls

Friday’s matchesMatch 1-Seoul American 8, Korea International 0Match 2-Taejon Christian International 1, Daegu American 0, SO (4-3)Match 3-Seoul Foreign 1, Yongsan International-Seoul 0Match 4-Osan American 4, Seoul International 0Match 5-Seoul American 4, Taejon Christian International 0Match 6-Seoul Foreign 2, Osan American 1Saturday’s matchesMatch 7-Yongsan International-Seoul 2, Seoul International 1Match 8-Daegu American 3, Korea International 0Match 9-Seoul International 2, Korea International 1; Seoul takes seventh place, KIS takes eighth placeMatch 10-Daegu American 6, Yongsan International-Seoul 0; Daegu takes fifth place, YIS-Seoul takes sixth placeMatch 11-Osan American 3, Taejon Christian International 0; Osan takes third place, TCIS takes fourth placeMatch 12-Seoul American 2, Seoul Foreign 0; Seoul American wins championship, Seoul Foreign takes second place

Saturday’s summaries

Daegu American 3, Korea International 0Daegu..........2 1-3KIS..........0 0-0Goals-Daegu, Morgan Calisto 1 (10), Nikki Calisto 1 (3), Linda Martinez 1 (2). Assist-Daegu, Kristina Bergman 1.

Seventh-place matchSeoul International 2, Korea International 1Halftime score not available. Goals-Seoul International, Esther Kim 1 (2), Stephanie Kim 1 (2); Korea International, Mina Park 1 (1).

Fifth-place matchDaegu American 6, Yongsan International-Seoul 0YIS-S..........0 0-0Daegu..........4 2-6Goals-Daegu American, Kristina Bergman 3 (8), Morgan Calisto 2 (12), Nikki Calisto 1 (4). Assists-Daegu American, Nikki Calisto 2.

Third-place matchOsan American 3, Taejon Christian International 0TCIS..........0 0-0Osan..........2 1-3Goals-Osan American, Jasmine Pressley 1 (22), Sasha Gluzinski 1 (10), Kacee Corrigan 1 (4). Assist-Osan American, Alina Hauter 1.

ChampionshipSeoul American 2, Seoul Foreign 0SAHS 0..........2-2SFS 0..........0-0Goals-Seoul American, Sarah Eades 1 (16), Alicia Furner 1 (7). Assists-Seoul American, Angye Law 1, Sarah Eades 1.

Baseball

Saturday’s summaries

At Daegu Civic Stadium

Seoul American 9, Osan American 6 (5)Osan..........021 03-6Seoul..........300 6x-9Note-Game called after 4½ innings due to league’s two-hour game time limit.WP-Colton Heckerl, 5 IP, 8 H, 3 BB, 14 SO. LP-Allen Glenn, 3 2/3 IP, 3 H, 3 BB, 12 SO.

Daegu American 5, Osan American 2 (5)Osan..........020 00-2Daegu..........310 1x-5Note-Game called after 4½ innings due to league’s two-hour game time limit.WP-A.J. Allen, 5 IP, 2 H, 2 BB, 14 SO. LP-Will Rapoza, 4 IP, 10 H, BB, 9 SO, HBP.

Girls softball

Saturday’s summaries

At Camp CarrollDaegu American 10, Osan American 4 (6)Daegu..........111 223-10 8Osan ..........000 013- 4 2Note-Game called after six innings due to league’s two-hour game time limit.WP-Ashley Smith, 6 IP, 2 H. Batting-Daegu American, Tanya Husler 2B, 2 BB, 2 R; Jamie Cheniault 2-for-2, BB, 3 R; Monica Fox 3B, 1B, 2 R.

Seoul American 10, Osan American 9 (5)Osan..........000 72- 9 2Seoul..........442 0x-10 4Note-Game called after 4½ innings due to league’s two-hour game time limit.Batting-Seoul’s Lindsay Clark and Jenny Thrombly each reached and scored twice. Brittney Chappell homered for Osan.

Results from the April 27 editionOkinawaTrack and field

2008 Okinawa Activities Council District Track and Field ChampionshipAt Koza Civic StadiumFridayBoys team scores1, Kadena, 86; 2, Kubasaki, 59; 3, Zion Christian, 3.Boys individual resultsShot put-1, Roman Harris, Kadena, 11.44 meters; 2, Derenik Suggs, Kubasaki, 11.18; 3, Ernest Carr, Kadena, 10.92.Discus-1, Randy Candelaria, Kubasaki, 29.5 meters; 2, Roman Harris, Kadena, 28.36; 3, Willie Paranal, Kadena, 27.22.High jump-1, Lotty Smith, Kadena, 5 feet, 8¾ inches; 2, Vince Smith, Kubasaki, 5-7½; 3, Patrick Bailey, Kadena, 5-6 3/8.Long jump-1, Ernest Carr, Kadena, 5.89 meters; 2, Lewis Finney, Kubasaki, 5.84; 3, Brandon Harris, Kadena, 5.52.5.100-1, Shun Bowens, Kadena, 10.98 seconds; 2, Marquette Warren, Kubasaki, 11.09; 3, Michael Bennett, Kubasaki, 11.10.110 hurdles-1, Randall O’Bannon, Kubasaki, 14.8; 2, Cory Serfoss, Kadena, 16.12; 3, Patrick Bailey, Kadena, 17.42.200-1, Roosevelt Payne, Kadena, 23.06; 2, Shun Bowens, Kadena, 23.18; 3, Michael Bennett, Kubasaki, 23.25.300 hurdles-Randall O’Bannon, Kubasaki, 39.00; 2, Shanon Lautenschlager, Kadena, 41.65; 3, Patrick Bailey, Kadena, 42.59.400-1, Roosevelt Payne, Kadena, 52.00; 2, Ernest Carr, Kadena, 55.40; 3, Danny Fisher, Kubasaki, 56.65.400 relay-1, Kadena, 43.83 (meet record; old record 44.2 set in 2006 by Kadena); 2, Kubasaki A, 45.03; 3, Kubasaki B, 46.00.800-1, Dominic Webb, Kubasaki, 2 minutes, 11 seconds; Mike Oliver, Kubasaki, 2:16; 3, Kenneth Clark, Kadena, 2:17.1,600-1, Kenneth Clark, Kadena, 5:07; 2, Michael Oliver, Kubasaki, 5:10; 3, Jason Schmiege, Kadena, 5:19.1,600 relay-1, Kadena A, 3:37.56; 2, Kubasaki, 3:42.47; 3, Kadena B, 4:16.42.3,200-1, Justin Arrington, Kadena, 11:19; 2, Zack Davis, Kubasaki, 11:30; 3, K. Jones, Zion, 12:02.Girls team scores1, Kadena, 62; 2, Kubasaki, 53; 3, Zion Christian Academy, 33.Girls individual resultsShot put-1, Retsel Alvarez, Kubasaki, 9.20 meters; 2, Lorien McKinney, Kadena, 8.l9; 3, Elisha Salanga-Cruz, Kubasaki, 7.91.Discus-1, Retsel Alvarez, Kubasaki, 24.12 meters; 2, Elisha Salanga-Cruz, Kubasaki, 22.82; 3, Bregan Schultz, Kubasaki, 22.72.High jump-1, Kelly Colbert, Zion, 4 feet, 10½ inches; 2, Shannon Steele, Kadena, 4-7¼; A. Guerra, Zion, 4-6 5/8.Long jump-1, Lorien McKinney, Kadena, 4.39 meters; 2, Natasha Copeland, Kubasaki, 4.26; 3, Alisha Juko, Kadena, 4.15.100-1, Lorien McKinney, Kadena, 12.80; 2, Jazzmine Baker, Kadena, 13.00; 3, Kelly Colbert, Zion, 13.21.100 hurdles-1, Shannon Steele, Kadena, 17.15; 2, Alisha Juko, Kadena, 17.69; 3, Latifah Brown, Kubasaki, 17.71.200-1, Jazzmine Baker, Kadena, 26.84; 2, Lorien McKinney, Kadena, 27.46; 3, Natasha Copeland, Kubasaki, 27.51.300 hurdles-1, Shannon Steele, Kadena, 47.05; 2, E. Evans, Zion, 51.56; 3, Dee Dee Viskinda, Kubasaki, 53.64.400-1, Johnson, Kubasaki, 1 minute, 3 seconds; 2, Shelby Witschen, Kadena, 1:04.8; 3, Bryeanna McGhee, Kubasaki, 1:05.400 relay-1, Kadena, 51.90 (meet record; old record 51.98 set by Kadena in 2007); 2, Kubasaki, 53.41; 3, Zion, 53.53.800-1, Teauna Baker, Zion, 2:38; 2, Quirina Cohn, Kubasaki, 2:40; 3, Jesse Bertrand, Kadena, 2:44.1,600-1, Teauna Baker, Zion, 6:01; 2, Quirina Cohn, Kubasaki, 6:03; 3, A. Guerra, Zion, 6:26.1,600 relay-1, Kubasaki, 4:22.34; 2, Kadena, 4:22.62; 3, Zion Christian Academy, 4:28.91.3,200-1, Teauna Baker, Zion, 13:08; 2, A. Guerra, Zion, 13:31; 3, Trisha Brown, Kadena, 14:04.

Boys soccer

Friday

Kubasaki 2, Kadena 1At Camp FosterKadena..........1 0-1Kubasaki..........0 2-2Goals-Kubasaki, Jacob Hess 1 (5), Leo Muro 1 (2); Kadena, Earl Gittens 1 (6). Assists-Kubasaki, Colton Sadler 1, David Krievs 1; Kadena, Aaron Ahern 1.

Girls soccer

Friday

Kubasaki 1, Kadena 0, SO (4-3)At Camp FosterKadena..........0 0-0Kubasaki..........0 0-0Shootout goals-Kubasaki, Alexis Salmon, Jessica Osborne, Bridget Ramirez, Maya Lowe; Kadena, Brittney Wise, Taylor Russell, Helen Schrock. Noteworthy-Dragons clinch season series 3-1.

Baseball

Friday

Kubasaki 9, Kadena 4At Camp FosterKadena..........101 002 0-4 5 3Kubasaki..........040 050 x-9 8 3WP-Grant Whittington, 7 IP, 4 H, 4 R, 3 ER, 3 BB, 3 SO. LP-Ryan Yerger, 4 1/3 IP, 6 H, 9 R, 4 ER, 2 BB, 6 SO. Batting-Kubasaki, Michael Fulwiler 2-for-4, HR, 4 RBI; Kaleb Robinson 3-for-3, BB, HR, 4 RBI. Kadena, Alex Weaver 1-for-3, BB, HR, 3 RBI.

Softball

Friday

Kubasaki 5, Kadena 3 (6)At Chibana Recreation AreaKubasaki..........002 300-5Kadena..........020 100-3WP-Carrie Thompson-Davis, 6 IP, 8 H, 0 BB, 2 SO. LP-Brooke Hudson, 6 IP, 1 BB, 6 SO. Batting-Kubasaki, Leena Seamans 2-for-3, 1B, 2B. Kadena, Whitfield 3-for-4, Hudson 2-for-4.

JapanBoys soccer

Friday

Zama American 2, M.C. Perry 1At Marine Corps Air Station IwakuniZama..........1 1-2Perry.......... 0 1-1Goals-Zama American, Hoon Patterson 1 (3), Britten Southard 1 (3); Matthew C. Perry goal scorer not available. Assist-Zama American, Tyler Myers 1.

E.J. King 5, Kinnick 3At Sasebo Naval BaseKinnick.......... 2 1-3E.J. King.......... 1 4-5Goals-E.J. King, Jon-Jon Green 2 (12), John Bogen 2 (6), Ricky Vance 1 (7); Kinnick, Pornchai Nonphayak 1 (8), Ivan Rivera 1 (4), John Tisue 1 (3). Assists-E.J. King, Ricky Vance 2, Fernando Rico 1, John Bogen 1; Kinnick, Dylan Haug 1, Devery Williams 1, David Bailey 1.

Yokota 6, Edgren 1At Misawa Air BaseYokota.......... 3 3-6Edgren.......... 0 1-1Goals-Yokota, Kenta Takahashi 2 (6), Teijo Wolfe 2 (4), Jason Stroup 1 (10), Yuuki Chase 1 (6); Edgren, Brandon Massie 1 (9). Assists-Yokota, Jimmy Niescier 1, Jason Stroup 1, Jimmy Vosti 1, Vince Nixon 1.

Girls soccer

Friday

Zama American 3, M.C. Perry 1At Marine Corps Air Station IwakuniZama.......... 2 1-3Perry.......... 1 0-1Goals-Zama American, Whitney McWherter 2 (6), Mallarie Ashliman 1 (20); Matthew C. Perry, Carissa Strauss 1 (1). Assist-Matthew C. Perry, Karla Stroud 1.

Yokota 3, Edgren 1At Misawa Air BaseYokota.......... 2 1-3Edgren.......... 1 0-1Goals-Yokota, Julia Martel 3 (16); Edgren goal scorer not available. Assists-Yokota, Lauryn Thomas 2, Erica McInnis 1.

Baseball

Friday

American School In Japan 8, Kinnick 7At Yokosuka Naval BaseASIJ.......... 007 100 0-8 7 2Kinnick.......... 100 120 3-7 7 2Noteworthy-Sean Olson and Bryan Yonamine RBI singles highlighted the Mustangs’ seven-run third inning.

American School In Japan 11, Kinnick 7 (8)At Yokosuka Naval BaseASIJ.......... 000 250 04-11 10 5Kinnick..........000 610 00-7 10 5Noteworthy-Ryo Takahashi’s squeeze bunt scored Eric Sonntag with the tie-breaking run and Jimmy Rosenberg added a two-run single for the Mustangs in the top of the eighth.

Softball

DODDS-Japan Jamboree/TournamentAt Naval Air Facility AtsugiDouble-elimination playoffsThursday’s gameGame 1-Edgren 14, Yokota 7Friday’s gamesGame 2-Kinnick 20, Zama American 3Game 3-Edgren 13, E.J. King 1Game 4-Zama American 8, Yokota 6; Yokota eliminatedGame 5-Kinnick 14, Edgren 3Game 6-Zama American 8, E.J. King 6; E.J. King eliminatedSaturday’s games Game 7-Edgren vs. Zama American, 8 a.m.Game 8-Kinnick vs. Game 7 winner, 10 a.m.Game 9-Kinnick vs. Game 7 winner, noon, if Kinnick loses Game 8.

South KoreaSoccer

Korean-American InterscholasticActivities Conference Tournament

At Seoul American High Schooland South Post, Yongsan Garrison

Boys

Friday

Seoul Foreign 6, Osan American 0Seoul..........5 1-6Osan..........0 0-0Goals-Seoul Foreign, Remco Rademaker 3 (55), Amit Mamtani 1 (12), Hayes Creech 1 (7), own goal. Assists-Seoul Foreign, Remco Rademaker 1, Andrew Park 1, Ricardo Homan 1, Ben Neumann 1, Oliver Cheneveau 1.

Seoul International 2, Daegu American 1Seoul..........1 1-2Daegu..........1 0-1Goal-Daegu American, Evan Lobeto 1 (1).

Seoul American 2, Taejon Christian 0Seoul..........1 1-2TCIS..........0 0-0Goals-Seoul American, Willie Rios 2 (10). Assists-Seoul American, Peter O’Grady 2.

Seoul Foreign 7, Seoul International 1SFS..........4 3-7SIS..........1 0-1Goals-Seoul Foreign, Remco Rademaker 3 (58), Ricardo Homan 2 (20), Hayes Creech 1 (8), own goal; Seoul International, Jerry An 1 (2). Assists-Seoul Foreign, Remco Rademaker 1, Ricardo Homan 1, Hayes Creech 1, Andrew Park 1, Pontus Darsbo 1.

SaturdayMatch 7-Daegu American vs. Korea International, 8 a.m.Match 8-Osan American vs. Taejon Christian International, 9:40 a.m.Match 9-Match 7 loser vs. Match 8 loser, 11:20 a.m., seventh placeMatch 10-Match 7 winner vs. Match 8 winner, 1 p.m., fifth placeMatch 11-Seoul International vs. Seoul American, 2:40 p.m., third placeMatch 12-Seoul Foreign vs. Yongsan International-Seoul, 4:20 p.m., championship

Girls

Friday

Seoul American 8, Korea International 0Seoul..........6 2-8KIS..........0 0-0Goals-Seoul American, Sarah Eades 3 (14), Erica Anglade 1 (23), Katie Bolander 1 (13), Angye Law 1 (6), Alicia Furner 1 (6), Pam Code 1 (1). Assists-Seoul American, Angye Law 3, Erica Anglade 1.

Taejon Christian 1, Daegu American 0, SO

Daegu..........0 0 0-0TCIS..........0 0 0-0Noteworthy-Dragons needed 10 shootout rounds to finally defeat Warriors.

Seoul Foreign 1, YIS-Seoul 0YIS-Seoul..........0 0-0Seoul For...........0 1-1Goal-Seoul Foreign, Stephanie Song 1 (1).

Osan American 4, Seoul International 0Seoul..........0 0-0Osan..........3 1-4Goals-Osan American, Jasmine Pressley 3 (21), Gina Bosworth 1 (18).

Seoul American 4, Taejon Christian 0Seoul..........2 2-4TCIS..........0 0-0Goals-Seoul American, Erica Anglade 3 (26), Sarah Eades 1 (15). Assist-Seoul American, Angye Law 1.

Seoul Foreign 2, Osan American 1Seoul..........2 0-2Osan..........0 1-1Goals-Seoul Foreign, Karen Lee 1 (17), own goal; Osan American, Kacee Corrigan 1 (3).

Saturday

Match 7-Seoul International vs. Yongsan International-Seoul, 8 a.m.Match 8-Daegu American vs. Korea International, 9:40 a.m.Match 9-Match 7 loser vs. Match 8 loser, 11:20 a.m., seventh placeMatch 10-Match 7 winner vs. Match 8 winner, 1 p.m., fifth placeMatch 11-Taejon Christian International vs. Osan American, 4:40 p.m. third placeMatch 12-Seoul American vs. Seoul Foreign, 2:20 p.m., championship

Baseball

Friday

Seoul American 7, Daegu American 6 (6) At Daegu Civic StadiumSeoul..........104 110-7 7Daegu..........011 400-6 6Note-Game halted after six innings due to league’s two-hour game time limit.WP-Tristan Heckerl, 6 IP, 6 H, 6 BB, 17 SO. LP-Nick Dunsmore, 6 IP, 7 H, 3 BB, 14 SO.

SoftballFridaySeoul American 12, Daegu American 2 (5)At Camp Carroll, South KoreaSeoul..........201 18-12Daegu..........200 00- 2Batting-Seoul American, Lindsay Clark 3-for-3, 3 R.

Migrated

stars and stripes videos

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up