Quantcast
Advertisement

European Scoreboard for the February 15 edition

Wrestling
East Sectional qualifier
(Saturday at Vilseck. Top 2 and selected others advance to European championships)

Teams participating were Ansbach, Bamberg, Hohenfels, Patch, Vilseck, Wiesbaden.
103 pounds—1, Daniel Kellett-Forsyth (Pat); 2, None; 3, None; 4, None.
112—1, Isaac McIlvene (Pat); 2, Tyler Cepeda (Vils); 3, Zach Rogers (Vils); 4, Chris Carlisle (Pat).
119—1, Jared Cooper (Vils); 2, Idigo Aslum (Vils); 3, Jacob Andrus (Pat); 4, Freddy Spertina (Bamb).
125—1, Octavio Otero (Pat); 2, Dennis Thomas (Vils); 3, Vincent Alvarez (Wies); 4, Sean Williams (Bamb).
130—1, Drew Polson (Wies); 2, Nick McIntyre (Pat); 3, Greg Daniels (Vils); 4, Anthony Thompson (Ansb).
135—1, Robert Davis (Pat); 2, Nate Morris (Wies); 3, Dylan Stanko (Pat); 4, Zarquel Webb (Bamb).
140—1, Thomas Trevino (Pat); 2, Ivory Freeman (Wies); 3, Andrew Gibson (Hoh); 4, Mekyle Fernandez (Pat).
145—1, Calen Fields (Pat); 2, Aaron Hogg (Vils); 3, Jordan Freeman (Wies); 4, Eric Stevens (Pat).
152—1, Matt Seeley (Pat); 2, Kevin Andrus (Pat); 3, Richy Vago (Ansb); 4, Tim Casentine (Wies).
160—1, Tyler Hall (Vils); 2, Darren Eldredge (Vils); 3, Jake Crawford (Wies); 4, Jeff Zeller (pat).
171—1, Jason Pinnow (Pat); 2, Brian Williams (Pat); 3, Donovan Alsum (Vils); 4, Lester Perez (Hoh).
189—1, Marshall Haas (Pat); 2, Dominic Barrale (Ansb); 3, Eric Stouter (Wies); 4, Juan Palacios (Bamb).
215—1, Andrew Feazelle (Vils); 2, Mike Niccoll (Pat); 3, William Heiges (Wies); 4, Anthony Adams (Ansb).
285—1, Leonard Rodriguez (Vils); 2, Rahim Beatty (Ansb); 3, Noah Hartley (Vils); 4, Dustin Hoskins (Pat).
Noteworthy—Outstanding Wrestler award voted to Patch’s Haas, who remained unbeaten by edging reigning European 171-pound champion Dominic Barrale 4-3 at 189. Loss was first of season for Barrale. Vilseck’s Feazelle at 215 registered most falls in least time, 4 in 3:32.
South Sectional qualifier
(Saturday at Vicenza. Top 2 plus selected others qualify for European championships)

Teams participating were American Overseas School of Rome, Aviano, Heidelberg, Naples, Sigonella, Vicenza.
103 pounds—1, Wyatt Overman (Vicz); 2, Charles McGarrigle (Napl); 3, None; 4, None.
119—1, Charles Cuthbert (Napl); 2, Omri Ishaki (AOSR); 3, Chase Berryhill (Napl); 4, Tyler Williams (Napl).
125—1, Jordan Henniger (Heid); 2, Neil Navarra (Napl); 3, Carlos Cava (AOSR); 4, Kyle Leanhart (Vicz).
130—1, Nikolas Weiser (Avi); 2, Brett Gilbert (Sig); 3, Corbin Henniger (Heid); 4, Josh Hood (Napl).
135—1, Joe Boswell (Vicz); 2, Marco Summerfield (Sig); 3, Ryan Lastrella (Sig); 4, Andrew Kunis (Avi).
140—1, George Corey (Sig); 2, Thomas Berak (Sig); 3, Zach Smith (Heid); 4, Brandon Celis (Avi).
145—1, Andres Nanez (Heid); 2, Brad Smith (Napl); 3, Ricky Sizemore (Nap); 4. Sid Conner (Sig).
152—1, Jacquan Welch (Napl); 2, Sean Traynor (Avi); 3, Andrew Barclay (Sig); 4, Jimmie McBride (Heid).
160—1, Felix Perry (Heid); 2, Christopher Heath (Avi); 3, Bronzen Williams (Heid); 4, Jeff Lastrella (Sig).
171—1, Kyle Kaus (Vicz); 2, Tyler Reed (Sig); 3, Keyth Robinson (Avi); 4, J.T. Torres (Heid).
189—1, Patrick Robinson (Avi); 2, Jason Vite (Heid); 3, Chris Scott (Napl); 4, Tai McGee (Sig).
215—1, Julian Lopez (Sig); 2, Austin Pond (Vicz); 3, Isaac McGuffin (Heid); 4, Nicholas Torres (Heid).
285—1, Justin Cave (Napl); 2, Killian Liptort (Heid); 3, Austin Flanigan (Sig); 4, None.


Advertisement
Advertisement
Advertisement