Support our mission
Yokota's Jack Liddle and Robert D. Edgren's Ben Christenson battle for the ball during Wednesday's boys D-II soccer match, won by the Panthers 2-1.

Yokota's Jack Liddle and Robert D. Edgren's Ben Christenson battle for the ball during Wednesday's boys D-II soccer match, won by the Panthers 2-1. (Austin Livengood/Special to Stars and Stripes)

Yokota's Jack Liddle and Robert D. Edgren's Ben Christenson battle for the ball during Wednesday's boys D-II soccer match, won by the Panthers 2-1.

Yokota's Jack Liddle and Robert D. Edgren's Ben Christenson battle for the ball during Wednesday's boys D-II soccer match, won by the Panthers 2-1. (Austin Livengood/Special to Stars and Stripes)

Matthew C. Perry's Aidan Lewis plays the ball against Osan's Tim Davis during Wednesday's boys D-II soccer semifinal, won by the Samurai 6-1.

Matthew C. Perry's Aidan Lewis plays the ball against Osan's Tim Davis during Wednesday's boys D-II soccer semifinal, won by the Samurai 6-1. (Austin Livengood/Special to Stars and Stripes)

Zama's Natasha Hunter plays the ball against Sacred Heart's Jasmine Matz during Wednesday's girls D-II soccer match won by the Trojans 4-0.

Zama's Natasha Hunter plays the ball against Sacred Heart's Jasmine Matz during Wednesday's girls D-II soccer match won by the Trojans 4-0. (Sydney Ellis/Special to Stars and Stripes)

Robert D. Edgren's Kalean Middleton reaches for the ball in front of E.J. King's Nathalie Alomar during Wednesday's girls D-II soccer match, won by the Eagles 4-1.

Robert D. Edgren's Kalean Middleton reaches for the ball in front of E.J. King's Nathalie Alomar during Wednesday's girls D-II soccer match, won by the Eagles 4-1. (Sydney Ellis/Special to Stars and Stripes)

Zama's Yudai Harashima and Humphreys' Osie Cruz -- a former Trojan -- chase the ball during Zama's boys D-II semifinal, won by the Trojans 4-0.

Zama's Yudai Harashima and Humphreys' Osie Cruz -- a former Trojan -- chase the ball during Zama's boys D-II semifinal, won by the Trojans 4-0. (Daniel Montes de Oca/Special to Stars and Stripes)

Zama's Malik Wilkes and Humphreys' Felipe Lopez chase the ball during Zama's boys D-II semifinal, won by the Trojans 4-0.

Zama's Malik Wilkes and Humphreys' Felipe Lopez chase the ball during Zama's boys D-II semifinal, won by the Trojans 4-0. (Daniel Montes de Oca/Special to Stars and Stripes)

Matthew C. Perry's Emily Gilbert tries to outdistance Sacred Heart's Jasmine Matz, Shayna Olsan and Joyce Skeete during the Samurai's 3-0 D-II semifinal win.

Matthew C. Perry's Emily Gilbert tries to outdistance Sacred Heart's Jasmine Matz, Shayna Olsan and Joyce Skeete during the Samurai's 3-0 D-II semifinal win. (Sean A. Minton/Special to Stars and Stripes)

Sacred Heart's Hanako Osumi and Zama's Megan Hurley, the Pacific's leading goal scorer, try to play the ball during the Trojans' 4-0 D-II consolation win.

Sacred Heart's Hanako Osumi and Zama's Megan Hurley, the Pacific's leading goal scorer, try to play the ball during the Trojans' 4-0 D-II consolation win. (Sean A. Minton/Special to Stars and Stripes)

Robert D. Edgren's Maddie Mattingly plays the ball in front of Osan's Andrea Carandang during the Cougars' 3-0 D-II consolation win.

Robert D. Edgren's Maddie Mattingly plays the ball in front of Osan's Andrea Carandang during the Cougars' 3-0 D-II consolation win. (Sean A. Minton/Special to Stars and Stripes)

Matthew C. Perry's Tiarra Blanco slaps a single to right field during the Far East Division II Softball Tournament 7th place game at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Perry won 19-1.

Matthew C. Perry's Tiarra Blanco slaps a single to right field during the Far East Division II Softball Tournament 7th place game at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Perry won 19-1. (James Kimber/Stars and Stripes)

Humphreys' Tatyanna Hyman tags Matthew C. Perry's Veronica Muro at the plate during the Far East Division II Softball Tournament 7th place game at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Perry won 19-1.

Humphreys' Tatyanna Hyman tags Matthew C. Perry's Veronica Muro at the plate during the Far East Division II Softball Tournament 7th place game at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Perry won 19-1. (James Kimber/Stars and Stripes)

Zama's Kimani Ferguson drives an inside the ballpark grand slam to right field against Osan in the Far East Division II Softball Tournament semifinal at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Zama won 15-10.

Zama's Kimani Ferguson drives an inside the ballpark grand slam to right field against Osan in the Far East Division II Softball Tournament semifinal at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Zama won 15-10. (James Kimber/Stars and Stripes)

Osan's Renelyn Paat lays down a bunt single against Zama in the Far East Division II Softball Tournament semifinal at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Osan lost to Zama, 15-10.

Osan's Renelyn Paat lays down a bunt single against Zama in the Far East Division II Softball Tournament semifinal at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Osan lost to Zama, 15-10. (James Kimber/Stars and Stripes)

Osan's Alyssa Eitland winds up against Zama in the Far East Division II Softball Tournament semifinal at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Osan lost to Zama 15-10, but claimed third place in the tournament.

Osan's Alyssa Eitland winds up against Zama in the Far East Division II Softball Tournament semifinal at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Osan lost to Zama 15-10, but claimed third place in the tournament. (James Kimber/Stars and Stripes)

Robert D. Edgren's Raine Taylor readies herself during the Far East Division II Softball Tournament consolation rounds at Yokota Air Base, Japan May 20, 2015. Edgren defeated Perry 11-10.

Robert D. Edgren's Raine Taylor readies herself during the Far East Division II Softball Tournament consolation rounds at Yokota Air Base, Japan May 20, 2015. Edgren defeated Perry 11-10. (James Kimber/Stars and Stripes)

Robert D. Edgren's Raeven Moore slaps a double into left field during the Far East Division II Softball Tournament consolation rounds at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Edgren defeated Perry 11-10.

Robert D. Edgren's Raeven Moore slaps a double into left field during the Far East Division II Softball Tournament consolation rounds at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Edgren defeated Perry 11-10. (James Kimber/Stars and Stripes)

Robert D. Edgren's Destiny Garcia beats the throw to Matthew C. Perry's Tenacity Clayton at third base during the Far East Division II Softball Tournament consolation rounds at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Edgren defeated Perry 11-10.

Robert D. Edgren's Destiny Garcia beats the throw to Matthew C. Perry's Tenacity Clayton at third base during the Far East Division II Softball Tournament consolation rounds at Yokota Air Base, Japan on May 20, 2015. Edgren defeated Perry 11-10. (James Kimber/Stars and Stripes)

High school

SofballFar East Division I Softball Tournament Wednesday at Yokosuka Naval Base, Japan

Single-elimination playoffs American School In Japan 7, Nile C. Kinnick 4 (time limit)ASIJ 030 22—7Kinnick012 10—4W — Allie Rogers; L — Madison Battle. Noteworthy — Red Devils finished fifth with the loss.

Kubasaki 12, Seoul American 9 (time limit)SAHS 122 4— 9Kubasaki534 0—12W — Reaven East; L — JiHye Rhodes.

Kadena 17, ASIJ 0 (run rule)ASIJ 000— 0Kadena 89x—17W — Savannah Sparrow; L — Courtney Halverson.

Third and fourth place ASIJ 5, SAHS 4 ASIJ 000 14—5SAHS 100 21—4W — Allie Rogers; L — Alexis Herrod.

Championship Kadena 19, Kubasaki 3 Kubasaki 012 000 0— 3Kadena 261 00(10) x—19W —Macalah Danielsen, 7 IP (9 H, 2 ER, 2 BB, 4 SO); L — Reaven East, (16 H, 16 ER, 7 BB, SO). Batting — Kadena: Danielsen 3-3 (2 2B, 4 RBI); Asia Abdul 3-4 (2B, 3B, 5 RBI); Rheagan Wyche 3-5 (2B, 3 RBI); Brianna Wilson 4-5 (2 2B, 3 RBI); Savannah Sparrow 3-3. Kubasaki: Julie Mathis 2-4, (3B); Allie Powers 2-4.AwardsMost Valuable Player — Asia Abdul, Kadena.All-Tournament team — Alicia Vaughan, Macalah Danielsen, Rheagan Wyche, Kadena; Isa Munoz, Reaven East, Julie Mathis, Kubasaki; Allie Rogers (two-time selection), Sammie Hoskins, Julia Sasanuma, American School In Japan; Kayla Fointno, JiHye Rhodes, Jeanne Meneses, Seoul American; DeShauna Carter, Maddie Battle, Tricia Marigundon, Nile C. Kinnick.Far East Division II Softball Tournament Wednesday at Yokota Air Base, Japan

Single-elimination playoffs E.J. King 24, Humphreys 6 (run rule)King (14)46—24Humphreys 303— 6W — Shiona Lonesky; L — Vanessa Engram

Robert D. Edgren 11, Matthew C. Perry 10 Perry 200 061 1—10Edgren513 010 1x—11W — Madison Albert; L — Heidi Thomas.

Yokota 16, Daegu 2 (run rule)Daegu 200 00— 2Yokota150 (10)x—16W — Anycia Torres; L — AnaMalae Tia.

Zama 15, Osan 10 Osan 401 221 0—10Zama 222 630 x—15W — Kay-Lea Mancuso; L — Alyssa Eitland.

Seventh and eighth place Perry 19, Humphreys 1 (run rule)Perry (12)34—19Humphreys 010— 1W — Heidi Thomas; L — Vanessa Engram.

Fifth and sixth place Edgren 24, King 6 (run rule)Edgren71(16)—24King 312— 6W — Madison Albert; L — Shiona Lonesky.

Third and fourth place Osan def. Daegu by walkover

Championship Yokota 10, Zama 9 Zama 140 220 0— 9Yokota130 240 x—10W — Anycia Torres; L — Kay-Lea Mancuso.

BaseballFar East Division II Baseball Tournament Wednesday at Osan Air Base, South Korea

Double-elimination playoffsZama 8, Perry 5 Perry022 001 0—5Zama 112 202 x—8W — K.J. Cruz; L — Peace Gates. Noteworthy—Samurai finished third with the loss.

Fifth and sixth place Edgren 16, Daegu 11 (time limit)Edgren900 124—16Daegu 000 218—11W — Will Appel; L — David Messinger.

Championship Game 1 Zama 5, Yokota 4 Zama 100 130 0—5Yokota021 001 0—4W — Keiyl Sasano; L — Leo Austin.

Championship Game 2Yokota 3, Zama 0 Yokota 001 020 0—3 8 0Zama 000 000 0—0 2 1W — Jack Malone, 7 IP (2 H, 12 SO); L — Jaron Brown, 3 IP (3 H, ER, 3 BB, SO). Batting — Yokota: Jacob Mansberger 2-4; Leo Austin 2-3 (2B); Malone 2-3; Rey Hernandez (2B). Zama: K.J. Cruz 2-3.AwardsMost Valuable Player — Garrett Macias, Matthew C. Perry.All-Tournament team —Malone, Austin, Mansberger, Hernandez, Myles Odain, Yokota; Keiyl Sasano (two-time selection), Jake Bayardo, Jaron Brown, Lawrence Miner, Zama; Garrett Macias, Cullen Waugh (two-time selection), Perry; Bryce Neuse, Osan; Tyler Hicks, King; Isaac Victorino (three-time selection), Edgren; Tyler Pak (two-time selection), Daegu.

Soccer BoysFar East Division I Soccer Tournament Wednesday at Kadena Air Base, Okinawa.Single-elimination playoffs Third and fourth place Christian Academy Japan 1, Kadena 0 Halftime —1-0. Goal—CAJ: Josh Turner (3).

Championship Seoul American 2, Kubasaki 1 Halftime —SAHS 1-0. Goals — SAHS: HoKyong Adkins (16), Niko Russey (13); Kubasaki: Iseiah Washington (17).

Awards Most Valuable Player — HoKyong Adkins, Seoul American.Golden Boot — Imani Washington, Kubasaki.Best Defender —Preston Snyder, Kubasaki.Best Goalkeeper —Subaru Ueno, Christian Academy Japan.Team Sportsmanship — Nile C. KinnickAll-Tournament team — HoKyong Adkins, Niko Russey, David Neaverth, Max Weekley, Seoul American; Miles Mahlock, Iseiah Washington (two-time selection), Imani Washington (two-time selection), Kubasaki; Joshua Turner, Joshua Claxton, Kyle Reedy (two-time selection), Christian Academy Japan; Junta Callahan (two-time selection), Diego Rodriguez, Au Kanai’i Mustafaa, Kadena; Brady Yoder (three-time selection), Bryan Wolf, Nile C. Kinnick.Far East Division II Soccer Tournament Wednesday at Marine Corps Air Station Iwakuni, JapanSingle-elimination playoffs Okinawa Christian 1, King 0 Halftime —0-0. Goal — OCSI: James Durham.

Yokota 2, Edgren 1 Halftime — 1-1. Goals — Yokota: John Crate 2; Edgren: JoJo Njorge (7).

Okinawa Christian 7, Daegu 0 Halftime — 5-0. Goals — OCSI: Kai Koreen 3, Charles Dykes 2, James Durham, Chris Horikuri.

Semifinals Perry 6, Osan 1 Halftime —4-0. Goals — Perry: Tyson Moore 3 (10), Aidan Lewis 2 (22), Justin Hill (24); Osan: Nick White (7).

Zama 4, Humphreys 0 Halftime — 3-0. Goals — Zama: Robert Corneliussen 2 (15), Logan Perera 2 (13).Thursday’s matches Humphreys vs. Yokota, 8:30 a.m. (at Penny Lake) Osan vs. Okinawa Christian, 8:30 a.m. Humphreys-Yokota loser vs. Osan-Okinawa Christian loser, 11:30 a.m., fifth place Humphreys-Yokota winner vs. Osan-Okinawa Christian winner, 1:30 p.m., third place Matthew C. Perry vs. Zama, 4 p.m., championship

GirlsFar East Division I Soccer Tournament Wednesday at Camp Foster, Okinawa

Single-elimination playoffs Seoul American 2, CAJ 0 Halftime —1-0. Goals — Not available.

Seoul American 3, Seisen 2, OT Halftime — 1-1. Full time — 2-2. Goals — SAHS: Fran Vido (14), Mariam Sarver (3), Madison Hyde (1); Seisen: Miyu Niwa 2 (3). Noteworthy — Falcons finished fifth, CAJ finished sixth and Seisen seventh.

Semifinals Kinnick 7, ASIJ 0 Halftime — 3-0. Goals — Kinnick: Lexia Hall 3 (21), Alyssa Leal 2 (24), Maggie Arnold (3), Charla Johnson (1).

Kubasaki 2, Kadena 0 Halftime — 1-0. Goals — Kubasaki: Alexis Townsend 2 (8).

Third and fourth place ASIJ 2, Kadena 0 Halftime — 0-0. Goals — ASIJ: Kat Johnson (37), Haruka Higo (2).

ChampionshipKubasaki 4, Kinnick 0 Halftime — 2-0. Goals — Kubasaki: Kennady White 2 (10), Alexis Townsend (9), own goal. Noteworthy — Dragons won back-to-back D-I titles for the first time since 2002-03.

AwardsMost Valuable Player — Charlee Bodwell, Kubasaki.Golden Boot — Kat Johnson, American School In Japan.Outstanding Goalkeeper — Harleigh Lewis, Kubasaki (repeat selection).Best Defender — Charla Johnson, Nile C. Kinnick.Team Sportsmanship—Christian Academy Japan.All-Tournament team — Alex Street, Seisen International; Ally Strauss, Ericka Lunn, Kadena; Abi Climacosa, Christian Academy Japan; Haruka Higo, Erin Blank, American School In Japan; Charley Smith, Kayla Granado, Seoul American; Athena Peerson, Lexia Hall, Alyssa Leal, Nile C. Kinnick; Alexis Townsend (two-time selection), Harleigh Lewis (two-time selection), Marissa Mesquita (three-time selection), Reiko Lemasters, Kubasaki.

Far East Division II Soccer Tournament Wednesday at Misawa Air Base, Japan

Single-elimination playoffsSemifinals Perry 3, Sacred Heart 0 Halftime — 2-0. Goals—Perry: Bobbi Hill 2 (22), Naomi Ziola (3).

Yokota 3, Osan 2, SO (6-5)Halftime —Osan 2-0. Full time — 2-2. Extra time — 2-2. Goals in regulation — Yokota: Ai Robbins (10), own goal; Osan: Andrea Carandang 2 (36). Shootout goals — Yokota: Sarah Claypool 3, Hannah Whipple 2, Jade Williams; Osan: Carandang 2, Haeley Deeney, Jada Carnine, Sara Mason.Consolation Edgren 4, King 1 Halftime — 2-1. Goals — Edgren: Elizabeth Long 2 (10), Kalean Middleton (3), Nina Robertson (2); King: Aisha Rogers (1).

Zama 7, Daegu 0 Halftime —4-0. Goals — Zama: Rachel Bostick 3 (13), Megan Hurley 2 (40), Malina Camacho (6), Natalie Hunter.

Zama 4, Sacred Heart 0 Halftime —2-0. Goals — Zama: Megan Hurley 2 (42), Georgia Tsidiritis 2 (3).

Osan 7, Edgren 2 Halftime — 4-1. Goals — Osan: Carandang 3 (39), Carnine 2 (11), Dejure Jones (2), Sara Colthart (1); Edgren: Elizabeth Long 2 (12).

Thursday’s matches Zama vs. Osan, 11:30 a.m., third place Perry vs. Yokota, 1:30 p.m., championship


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up