Support our mission
 

High school

Track and field South KoreaSaturday at Camp Humphreys, distances in meters, hand and fully-automated times indicatedBoysShot put — David Davison, Seoul American, 12.99 meters; Discus — Xavier McDaniel, SAHS, 33.47; High jump — Bashr Edmonds, Humphreys, 1.64; Long jump — Jarvis Stokes, Daegu, 6.89; 100 — Dai’Quan Wilson, HHS, 11.5 seconds (FAT); 110 hurdles — Tim Ward, HHS, 18.2 (FAT); 200 — Wilson, 22.4 (hand); 300 — Not available; 400 — Shawn Horne, SAHS, 51.8 (FAT); 400 relay — North London Collegiate School Cheju, 48.3 (FAT); 800 — Henri Harilal, SAHS, 2 minutes, 23.7 second (hand); 1,600 — Brock Avise, SAHS, 5:08.6 (hand); 1,600 relay — SAHS, 3:45 (hand); 3,200 — Jack Lamoreux, SAHS, 11:19.3 (hand); 3,200 relay — SAHS, 9:45 (FAT).Girls Shot put — Taylor Myatt, Daegu, 8.91; Discus — Aliyah Patterson, SAHS, 27.91; High jump — Alison Day, SAHS, 1.33; Long jump — Anna Gregory, HHS, 4.30; 100—Gloria Jones, SAHS, 13.9 (FAT); 100 hurdles — Timi Ward, HHS, 19.0 (FAT); 200—Aliyah Kane, SAHS, 28.7 (hand); 300 hurdles — Anabel Medrano, SAHS, 57.6 (FAT); 400 — Nicole Castro, HHS, 1:07.9 (FAT); 400 relay — SAHS, 53.8 (FAT); 800 — Mariah Meredith, SAHS, 2:35.9 (hand); 1,600 — Meredith, 5:51.7 (hand); 1,600 relay — HHS, 5:03.6 (hand); 3,200 — Chloe Byrd, SAHS, 13:24.1 (hand); 3,200 relay — Not contested.

OkinawaSaturday at Kadena Air Base, distances in meters, field results in feet and inches, hand and fully-automated times indicatedBoys Shot put — Shion Wakita, Zion Christian, 34 feet, 11½ inches; Discus — Michael Clayton, Kadena, 111-3½; High jump — Donte Savoy, Kadena, 5-5; Long jump — Johann Wright, Kubasaki, 20-1½; 100—Dominque Tate, Kadena, 11.68 (FAT); 110 hurdles — Jacob Green, Kubasaki, 17.78 (FAT); 200 — Malik Francis, Kubasaki, 23.99 (hand); 300 hurdles — Green, 44.33 (FAT); 400 — Wright, 53.81 (FAT); 400 relay—Okinawa Christian, 46.03 (FAT); 800 — Hunter Ficenec, Kadena, 2 minutes, 5.06 seconds (FAT); 1,600 — Ficenec, 4:29.34; 1,600 relay — Kadena A, 3:39.75 (FAT); 3,200 — Javier Michael, Kadena, 10:29.62 (hand); 3,200 relay — OCSI, 9:03.27 (hand).Girls Shot put — Jazmyn Sharper, Kadena, 31-9; Discus — Sharper, 91-3; High jump — Jasmine Rhodes, Kadena, 4-10; Long jump — Amora Wood, ZCAI, 14-9; 100 — Kaelyn Francis, Kubasaki, 12.51 (FAT); 100 hurdles — Apryl-Len Cabase, Kadena, 16.85 (FAT); 200 — Francis, 26.50 (FAT); 300 hurdles —Cabase, 50.07 (FAT); 400 — Rhodes, 1:04.08; 400 relay—Kadena, 52.17 (FAT); 800 — Wren Renquist, Kadena, 2:41.85 (FAT); 1,600 — Renquist, 5:46.74; 1,600 relay — Kadena A, 4:31.69; 3,200 - Zoe Jarvis, Kubasaki, 12:26.18; 3,200 relay — Kadena, 11:00.55 (hand).

JapanSaturday at Yokota Air Base, distances in meters, fully-automated timing.Boys Shot put — Christian Sonnenberg, Yokota, 12.69 meters; Discus —Sonnenberg, 49.30; High jump — Jermaine Neal, Yokota, 1.60; Long jump — Jaelen Baker, Zama, 5.54; 100 — Dre Paylor, Nile C. Kinnick, 11.63 seconds; 110 hurdles — Nick Galegher, Kinnick, 18.06; 200 — Jabari Johnson, Kinnick, 22.49; 300 hurdles — Cheyenne Turner, Yokota, 45.26; 400 — Johnson, 50.77; 400 relay — Kinnick A, 44.92; 800 — Daniel Galvin, Yokota, 1 minute, 59.18 seconds; 1,600 — Galvin, 4:25.25; 1,600 relay — Yokota A, 3:38.34; 3,200 — Jerry Lotz, Kinnick, 10:41.74; 3,200 relay — Zama A, 10:02.57 (unopposed).Girls Shot put — Audri Salter, Kinnick, 10.15; Discus — Salter, 28.06; High jump — Shakita Samuels, Kinnick, 1.5; Long jump — Rhyssa Hizon, Kinnick, 4.31; 100 — Samuels, 13.19; 100 hurdles — Brianna Gracie, Kinnick, 20.14; 200 — Samuels, 27.10; 300 hurdles — Gracie, 53.55; 400 — Aya Stewart, Kinnick, 1:01.29; 400 relay — Kinnick A, 52.21; 800 — Samantha Arnold, Yokota, 2:36.42; 1,600—Cassandra Burger, Kinnick, 5:56.98; 1,600 relay — Kinnick A, 4:23.77; 3,200 — Burger, 12:40.74; 3,200 relay — Zama, 11:51.38 (unopposed).Noteworthy — Samuels (100, high jump), Hizon (100), Stewart (400), Arnold (400), Baker (100), Kinnick’s Rashad Samuels (100), Kinnick’s MacKenzie Robertson (400), Kinnick’s girls 1,600 relay team, Zama’s 3,200 girls relay team, Zama’s Jessica Lee (shot put), Yokota’s Cheyenne Turner and Jamarvin Harvey (400) and Yokota’s 1,600 relay team qualified for the Far East meet May 21-22 at Yokota.

BaseballInter-district

Kubasaki 12, Daegu 4(5, time limit) Saturday at Yongsan GarrisonKubasaki 522 12—12 10 1Daegu 001 12— 4 3 0W — P.J. Washam (5 IP, 3 H, 3 ER, 6 BB, 8 SO); L — David Messinger, 1 1/3 IP (5 H, 6 ER, 4 BB, 3 SO). Batting — Kubasaki: Alex Eisenberg 2-2 (3 SB); Mark Ebarle 2-2 (2 RBI); W. Temple 2-2 (2 2B, 3 RBI); Kristian Palmer 2-3 (3 SB). Daegu—Mitchom 2-3 (2 RBI).

Kubasaki 10, Sacred Heart School for the Deaf 7 Saturday at Yongsan GarrisonKubasaki 601 300 0—10 18 1Sacred Heart003 000 4— 7 9 2W — Kristian Palmer, 6 IP, 4 H, 3 ER, 4 BB, 7 SO. Batting — Kubasaki—Eisenberg 2-5; J. Palmer 3-5 (2B); W. Temple 3-4 (3 RBI); Hunter Chipman 2-4; Hunter Hankins 3-4 (HR, 5 RBI).

South KoreaDaegu 10, Humphreys 7 Saturday at Yongsan GarrisonW — Michael Martinez. Sv — Cody Wilson. Batting — Daegu: Devin Speights 2-2 (3B); Royce Oshiro 2-2 (2B, 1 HR).

JapanYokota 8, Matthew C. Perry 2 Saturday at Marine Corps Air Station IwakuniYokota105 101 0—8 11 2MCP 000 101 0—2 6 5W — Jacob Mansberger, 4 1/3 IP (5 H, 4 BB, 8 SO); L — Peace Gates, 7 IP (11 H, 3 ER, BB, 7 SO). Batting — Yokota: Mansberger 2-4 (1 2B, 2 RBI); Jack Malone 3-4 (2 2B, 2 RBI); Rey Hernandez 2-4 (2 2B, 2 RBI); Marcus Henagan 3-4 (2 3B).

Kinnick 11, Robert D. Edgren 5 Saturday at Yokosuka Naval BaseEdgren 012 101 0— 5Kinnick 151 022 x—11W — Husman. L — Appel.

Soccer BoysInter-district

Kubasaki 3, Daegu 0 Saturday at Yongsan GarrisonHalftime — 1-0. Goals — Kubasaki: Imani Washington 2 (7), Iseiah Washington (7). Assists — Kubasaki: Imani Washington, Will Wagner.

Kubasaki 0, Seoul American 0 Saturday at Yongsan Garrison

South KoreaSeoul American 6, Daegu 0 Saturday at Yongsan GarrisonHalftime — 3-0. Goals — SAHS: Niko Russey 2 (6), Andrew Nutter 2 (3), HoKyong Adkins (4), Brad Hilton (1). Assists — SAHS: Russey, Adkins, Kevin McGuire, Wesley Daniels.

Humphreys 3, Osan 3 Saturday at Osan Air BaseHalftime — 2-2. Goals — HHS; Takao Elliot 2 (4), Brice Bulotovich (5); Osan: Tim Davis 3 (3). Assists — HHS: Elliot, Osie Cruz; Osan: Chase Kingsbury.

JapanPerry 6, Edgren 0 Saturday at Marine Corps Air Station IwakuniHalftime — 2-0. Goals — MCP: Justin Hill 4 (16), Aidan Lewis (5), Mark Hornbrook (2). Assists — MCP: Hill, Jon Cadavos, Chris Lynch, Dylan Ernst.

E.J. King 1, Yokota 0 Saturday at Sasebo Naval BaseHalftime — 1-0. Goal — EJK: Thomas McGrath (2).

Girls South KoreaSeoul American 6, Daegu 1 Saturday at Yongsan GarrisonHalftime — 4-0. Goals — SAHS: Fran Vido 3 (7), Keisha Runcie 3 (5); Daegu: Leisel Mendenhall (3). Assists — SAHS: Reyna Harding 2, Runcie, Hannah Frederick, Charley Smith; Daegu: Danielle Lynch.

Osan 2, Humphreys 0 Saturday at Osan Air BaseHalftime — 2-0. Goals — Osan: Andrea Carandang (7), Jada Carnine (3). Assist—Osan: Claire Cooper.

OkinawaMaehara 2, Kadena 1 Saturday at Kadena Air BaseHalftime — 2-0. Goal — Kadena: Shani Summers (6). Assist — Kadena: Adri Gomez.

Misato 4, Kubasaki 4 Saturday at Camp FosterHalftime — Kubasaki 3-2. Goals — Kubasaki: Marissa Mesquita 2 (5), Kennady White (3), Reiko Lemasters (1). Assists — Kubasaki: White, Lemasters, Elizabeth Zuniga.

JapanPerry 4, Edgren 4 Saturday at Marine Corps Air Station IwakuniHalftime — 3-2 MCP. Goals — MCP: Sakura Fleming 2 (9), Emily Gilbert 2 (2); Edgren: Vanessa Black 4 (7). Assists — MCP: Fleming 2, Gilbert, Ani Erhart; Edgren: Nina Robertson 2, Maddie Mattingly.

Yokota 4, King 0 Saturday at Sasebo Naval BaseHalftime — 1-0. Goals — Yokota: Sarah Claypool 2 (4), Ai Robbins (4), Caitlyn Ayarel.

Kinnick 3, Zama 0 Saturday at Yokosuka Naval BaseHalftime — 3-0. Goals — Kinnick: Kiralyn Kawachi (9), Katrina Reid (5), Alyssa Leal (5). Assists — Kinnick: Reid, Lexia Hall.

Migrated

stars and stripes videos

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up