Subscribe

BasketballFar East Basketball Championships

BoysDivision IThursday at Camp Foster, and Marine Corps Air Station Futenma, OkinawaDouble-elimination playoffsSeoul American 51, John F. Kennedy 37, 13th and 14th place Kinnick 54, St. Mary’s 50, 2 OT, 11th and 12th place George Washington 53, Guam High 52, ninth and 10th place Okkodo 61, Christian Academy Japan 58, seventh and eighth place Father Duenas 43, Kadena 37; Kadena finishes third. Kubasaki 62, Faith Academy 45, fifth and sixth place American School in Japan 61, Father Duenas 49; FDMS eliminated, ASIJ wins championshipSAHS 51, JFK 37 SAHS....... 7 15 15 14—51JFK....... 11 12 10 4—37Scoring — SAHS: Shawn Horne 12; JFK: Wayne Jesus 14.Kinnick 54, St. Mary’s 50, 2 OT Kinnick....... 5 17 8 12 6 6—54St. Mary’s....... 3 12 7 20 6 2—50Scoring — Kinnick: Malik White 21; St. Mary’s: Andrew Jones 20, Hayden Griffiths 15.FDMS 43, Kadena 37 FDMS....... 10 6 16 11—43Kadena....... 8 9 11 9—37Scoring — FDMS: Michael Sakazaki 14, Bruce Merrill 13; Kadena: Jalen Creer-Amos 16.GWHS 53, Guam High 52 GHS....... 16 16 9 11—52GWHS....... 14 7 18 14-53Scoring — GWHS: Rashaun Blas 15; GHS: Austy Hines 16.Okkodo 61, CAJ 58 CAJ....... 21 16 8 13—58Okkodo....... 19 10 16 16—61Scoring — Okkodo: Aaron Blaz 23; CAJ: Eliot Reasoner 17Kubasaki 62, Faith 45 Kubasaki....... 19 13 16 14—62Faith....... 12 9 7 17—45Scoring — Kubasaki: Nick Ashley 25, DeQuan Alderman 12; Faith: Neil De Cleene 17.

Championship ASIJ 61, FDMS 49 ASIJ....... 20 16 10 15—61FDMS....... 18 12 16 3—49Scoring — ASIJ: Liam Fukushima 23, Alan Malamud 12, Ken Yajima 11; FDMS: Michael Sakazaki 13.Awards Most Valuable Player — Henry Wallrapp, American School In Japan.All-Tournament team — Andrew Jones, St. Mary’s International; Malik White (two-time selection), Nile C. Kinnick; Marcus Domingo, Guam High; Rashaun Blas, George Washington; Eliot Reasoner, Christian Academy Japan; Aaron Blaz, Okkodo; T.J. Hardeman, Faith Academy; Nick Ashley, Kubasaki; Morgan Breazell, Yokota; Preston Harris, Jalen Creer-Amos, Kadena; Michael Sakazaki, John Baza, Father Duenas Memorial; Liam Fukushima, Ken Yajima, American School In Japan.

Champions gallery1949—Narimasu Dragons, Tokyo 1950—Tokyo American School-Meguro 1951—Tokyo American School-Meguro 1952—Tokyo American School-Meguro 1953—Narimasu Dragons, Tokyo 1954—Narimasu Dragons, Tokyo 1955—Narimasu Dragons, Tokyo 1956—Kubasaki Dragons, Camp Zukeran, Okinawa 1957—Nagoya International Dolphins, Nagoya, Japan 1958—Yokohama American, Yokohama, Japan 1959—Kubasaki Dragons, Camp Zukeran, Okinawa 1960—Kubasaki Dragons, Camp Zukeran, Okinawa 1961—Kubasaki Dragons, Camp Zukeran, Okinawa 1962—Yamato Warriors, Yamato Air Station, Japan 1963—Zama American Trojans, Camp Zama, Japan 1964—American School In Japan Mustangs, Tokyo 1965—Yamato Warriors, Yamato Air Station, Japan 1966—Yamato Warriors, Yamato Air Station, Japan 1967—Kubasaki Dragons, Camp Zukeran, Okinawa 1968—Yokohama American, Yokohama Japan 1969—Johnson Falcons, Johnson Air Base, Japan 1970—Christian Academy Japan Knights, Tokyo 1971—Christian Academy Japan Knights, Tokyo 1972—Christian Academy Japan Knights, Tokyo 1973—Christian Academy Japan Knights, Tokyo 1974—American School In Japan Mustangs, Tokyo 1975—Christian Academy Japan Knights, Tokyo 1976—Yokota Panthers, Yokota Air Base, Japan 1977—Wagner Falcons, Clark Air Base, Philippines 1978—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines| 1979—Seoul Foreign Crusaders 1980—Seoul Foreign Crusaders 1981—No tournament (Faith Academy won “Top Teams Tournament” in Tokyo) 1982—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines 1983—American School In Japan Mustangs, Tokyo 1984—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 1985—Wagner Falcons, Clark Air Base, Philippines 1986—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 1987—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 1988—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 1989—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 1990—Wagner Falcons, Clark Air Base, Philippines 1991—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 1992—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 1993—Oceanview Knights, Agat, Guam 1994—Hong Kong International Dragons* 1995—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 1996—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea 1997—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 1998—Christian Academy Japan Knights, Tokyo 1999—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 2000—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines 2001—St. Mary’s International Titans, Tokyo 2002—St. Mary’s International Titans, Tokyo 2003—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea 2004—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea 2005—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 2006—Yokota Panthers, Yokota Air Base, Japan 2007—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 2008—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea 2009—St. Mary’s International Titans, Tokyo 2010—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 2011—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 2012—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 2013—American School In Japan Mustangs, Tokyo *-awarded title after Seoul American, which beat Hong Kong International 50-48 in championship game, vacated title for having used an ineligible player.

GirlsDivision IThursday at Yokota Air Base, JapanDouble-elimination playoffsSeisen International 39, Faith Academy 28, 13th and 14th place Okkodo 49, Notre Dame 21, 11th and 12th place Christian Academy Japan 32, Yokota 29, ninth and 10th place Kubasaki 33, John F. Kennedy 32, seventh and eighth place American School in Japan 45, Kadena 44, OT; Kadena eliminated, finishes third. Southern vs. SAHS at Capps, 3 p.m., fifth and sixth place ASIJ 57, Kinnick 53, OT Kinnick 45, ASIJ 32; ASIJ eliminated, Kinnick wins championshipOkkodo 49, Faith 21 Okkodo....... 15 16 10 8—49ND....... 4 9 5 3—21Scoring — Okkodo: Felicia Borja 16; Notre Dame: Via Dafont 10.Seisen 39, Faith 28 Faith....... 9 5 5 9—28Seisen....... 10 11 8 10—39Scoring — Seisen: Maya Davis 16, Tina Varkevisser 12; Faith: Jackie Long 12.CAJ 32, Yokota 29 CAJ.......10 6 9 7—32Yokota....... 3 12 7 7—29Scoring — CAJ: Isabelle Charley 8; Yokota: Brianna Harris 10, Sarah Claypool 10.Kubasaki 33, JFK 32JFK....... 10 6 7 9—32Kubasaki....... 5 12 11 5—33Scoring — Kubasaki: Sydney Johnson 13. Noteworthy — Janade Amos' two free throws with 1.4 seconds left won it for Dragons.ASIJ 45, Kadena 44, OTASIJ....... 10 10 13 6 6—45Kadena....... 10 5 10 14 5—44Scoring — ASIJ: Bessie Noll 17, Liz Thornton 13; Kadena: Maria Vaughan 19, Jasmine Rhodes 10.SAHS 50, AOLG 43 AOLG....... 16 4 13 10—43SAHS.......10 12 18 10—50Scoring — SAHS: Jasmine Thomas 30 (14 in third quarter), Mecca Perkins 14; AOLG: Julie Ilao 15, Alina Bonto 13.

Championship Game 1 ASIJ 57, Kinnick 53, OT ASIJ....... 9 18 9 11 10—57Kinnick....... 8 12 12 15 6—53Scoring — ASIJ: Bessie Noll 19, Liz Thornton 16, Joey Yamada 12, Mia Weinland 10; Kinnick: De’Asia Brown 28, Alyshia Allison 11.

Championship Game 2 Kinnick 45, ASIJ 32 ASIJ....... 6 4 11 11—32Kinnick.......10 12 13 10—45Scoring — Kinnick: Alyshia Allison 17, De’Asia Brown 16; ASIJ: Bessie Noll 13. Rebounding — Kinnick: Mashiya McKinney 15.Awards Most Valuable Player — Bessie Noll, American School In Japan.All-Tournament team — Alina Bonto, Academy of Our Lady of Guam; Bessie Noll (four-time selection), American School In Japan; Isabelle Charley, Christian Academy Japan; Crystal Pardilla, John F. Kennedy; Jasmine Rhodes, Maria Vaughan (two-time selection), Eisiah Lawson, Kadena; De’Asia Brown, Alyshia Allison, Nile C. Kinnick; Sydney Johnson, Kubasaki; Brianna DelGado, Okkodo; Jasmine Thomas, Mecca Perkins (three-time selection), Seoul American; April Talledo, Southern; Brianna Harris, Yokota.

Champions gallery1976—Wagner Falcons, Clark Air Base, Philippines 1977—Wagner Falcons, Clark Air Base, Philippines 1978—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 1979—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 1980—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 1981—No tournament 1982—George Washington Geckos, Mangilao, Guam 1983—John F. Kennedy Islanders, Upper Tumon, Guam 1984—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea 1985—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 1986—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 1987—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 1988—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 1989—Yokota Panthers, Yokota Air Base, Japan 1990—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 1991—Yokota Panthers, Yokota Air Base, Japan 1992—American School In Japan Mustangs, Tokyo 1993—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 1994—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 1995—Nile C. Kinnick Red Devils, Yokosuka Naval Base, Japan 1996—Nile C. Kinnick Red Devils, Yokosuka Naval Base, Japan 1997—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines 1998—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines 1999—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines 2000—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines 2001—Nile C. Kinnick Red Devils, Yokosuka Naval Base, Japan 2002—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 2003—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 2004—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa 2005—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea 2006—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea 2007—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 2008—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa 2009—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines 2010—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea 2011—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea 2012—Faith Academy Vanguards, Philippines 2013—Nile C. Kinnick Red Devils, Yokosuka Naval Base, Japan


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up