Subscribe

High school

Far East Basketball ChampionshipsBoysDivision I Tuesday at Camp Foster and Marine Corps Air Station Futenma, OkinawaDouble-elimination playoffs Kadena 69, John F. Kennedy 52; JFK eliminated Okkodo 57, Christian Academy Japan 47; CAJ eliminated Guam High 51, Seoul American 43; SAHS eliminated Yokota 61, Kinnick 54; Kinnick eliminated American School in Japan 46, Faith Academy 39 St. Mary’s 58, JFK 24 Father Duenas Memorial 48, Kubasaki 46 CAJ 48, Southern 37 Kadena 60, Okkodo 57; Okkodo eliminated George Washington 48, Seoul American 46 Yokota 71, Guam High 49; Guam High eliminated

Kadena 69, JFK 52 Kadena....... 20 13 24 12 — 69JFK....... 17 11 6 18 — 52Scoring— Kadena: Preston Harris 15; JFK: Kyle Sablan 13.

Okkodo 57, CAJ 47 Okkodo....... 10 13 15 19 — 57CAJ....... 13 10 9 15 — 47Scoring— Okkodo: Aaron Blaz 21; CAJ: Eliot Reasoner 23.

Guam High 51, SAHS 43 GHS....... 11 9 16 15 — 51SAHS.......6 11 5 21 — 43Scoring— Guam High: Lordan Aguon 21; SAHS: Dominique Connolly 10, Henry Arnold V 12.

Yokota 61, Kinnick 54 Kinnick....... 11 18 11 14 — 54Yokota....... 6 18 25 12 — 61Scoring— Yokota: Morgan Breazell 15, Jadan Anderson 12; Kinnick: De’Anthony Evans 16, Marcel Holden 14, Malik White 12.

ASIJ 46, Faith 39 Faith.......14 8 11 6 — 39ASIJ....... 17 8 13 8 — 46Scoring— ASIJ: Liam Fukushima 14, Wills Wallrapp 14; Faith: Mark Lovatt 12.

St. Mary’s 58, JFK 24 St. Mary’s....... 17 9 17 15 — 58JFK....... 6 2 6 10 — 24Scoring— St. Mary’s: Andrew Jones 24; JFK: Giovanni Perez 7.

FDMS 48, Kubasaki 46 FDMS....... 13 9 6 20 — 48Kubasaki....... 9 15 11 11 — 46Scoring— FDMS: Nick Aglubat 17, John Baza 12; Kubasak: Tristan McElroy 13, Kareem Key 12.

CAJ 48, Southern 37 Southern....... 10 2 6 19 — 37CAJ....... 11 7 10 20 — 48Scoring— CAJ: Miles Miller 11; Southern: Ryan Teologo 13.

Kadena 60, Okkodo 57 Kadena....... 17 12 14 17 — 60Okkodo....... 15 9 17 16 — 57Scoring— Kadena: Jalen Creer-Amos 20, Preston Harris 17; Okkodo: Jeddau Antonio 17, Aaron Blaz 15.

Yokota 71, Guam High 49 Yokota....... 21 17 12 21 — 71GHS....... 2 11 19 17 — 49Scoring— Yokota: Morgan Breazell 18, Mikey Henagan 12, Jadan Anderson 12; Guam High: Mike Stewart 15, Nick Clark 14

Wednesday’s games Game 26—Nile C. Kinnick vs. George Washington at Kubasaki, 8 a.m. Game 27—St. Mary’s vs. Christian Academy Japan at Futenma, 8 a.m. Game 28—Kubasaki vs. Kadena at Kubasaki, 9:30 a.m. Game 29—Faith Academy vs. Yokota at Kubasaki, 11 a.m. Game 30—Guam High vs. Game 27 winner at Kubasaki, 12:30 p.m. Game 31—Okkodo vs. Game 26 winner at Kubasaki, 2 p.m. Game 32—American School in Japan vs. Father Duenas Memorial at Kubasaki, 3:30 p.m. Game 33—John F. Kennedy vs. Southern, 5 p.m., loser finishes 15th. Game 34—Game 28 winner vs. Game 29 winner at Kubasaki, 5 p.m., loser finishes fourth.

Divison II Tuesday at Yano Fitness & Sports Center, Camp Zama, JapanDouble-elimination playoffs E.J. King 55, St. Maur International 18 Daegu 83, Osan American 68 YIS-Seoul 50, Okinawa Christian International 46; OCSI eliminated Morrison Christian Academy 95, Zion Christian Academy 78; Zion eliminated St. Paul Christian Academy 54, Robert D. Edgren 53 Zama 55, M.C. Perry 48 YIS-Seoul 48, Perry 40; Perry eliminated Edgren 60, Morrison 56; Morrison eliminated Zama 53, St. Paul 49

E.J. King 55, St. Maur 18 EJK....... 17 15 17 6 — 55St. Maur....... 7 4 2 5 — 18Scoring— E.J. King: Kershawn Lustre 13, Jacob Lyle 12.

Daegu 83, Osan 68 Osan....... 16 9 19 24 — 68Daegu.......15 24 22 22 — 83Scoring— Daegu: Anfernee Dent 30, Richard Buck 17, Torian James 14, Caleb Gosserand 10; Osan: Ibrahim Mustafa 19, Manasseh Nartey 16, D.J. Merriwether 14, Kenny Mack-Stewart 12.

YIS-Seoul 50, OCSI 46 YIS-S....... 17 9 13 11 — 50OCSI....... 7 16 8 15 — 46Scoring— YIS-Seoul: Sam Kang 24, Chris Yoo 11; OCSI: Daniel Metz 13, Julian Sulit 11.

Morrison 95, Zion 78 Morrison....... 25 24 19 27 — 95Zion....... 15 19 22 22 — 78Scoring— Morrison: Grant Robinson 24, Stephen Tong 16; Zion: Zechariah Wilson 23, Rejay Maruo 15.

St. Paul 54, Edgren 53 Edgren....... 15 5 18 15 — 53St. Paul....... 18 12 18 6 — 54Scoring— St. Paul: Sheik Carino 22, John San Andres 16; Edgren: Khalil Williams 21, Quin White 16.

Zama 55, M.C. Perry 48 Zama.......13 12 11 19 — 55MCP....... 3 13 12 20 — 48Scoring— Zama: Andrae Adams 15, Yoshinobu Nicolas 14, Parish Jones 12; M.C. Perry: Jon Cadavos 23.

YIS-Seoul 48, M.C. Perry 40 YIS-S....... 10 9 17 12 — 48MCP....... 13 10 8 9 — 40Scoring— YIS-Seoul: James Bai 23; M.C. Perry: Sam Cadavos 13, David Eason 12.

Edgren 60, Morrison 56 Edgren....... 14 24 9 13 — 60Morrison....... 11 16 18 11 — 56Scoring— Edgren: Quin White 22, Louis Murphy 15, Khalil Williams 15; Morrison: Grant Robinson 29, Alex Yeh 10.

Zama 53, St. Paul 49 Zama....... 20 7 13 13 — 53St. Paul....... 13 16 9 11 — 49Scoring— Zama: Parish Jones 14, Andrae Adams 11, RayVaughn King 10; St. Paul: John San Andres 18, Sheik Carino 14.

Wednesday’s games Game 22 — St. Maur vs. Osan, 11th and 12th place, 9 a.m. Game 23 — E.J. King vs. Daegu, ninth and 10th place, 9 a.m. Game 24 — YIS-Seoul vs. Edgren, 10:30 a.m. Game 25 — OCSI vs. Zion, Seventh and eighth place, noon Game 26 — M.C. Perry vs. Morrison, fifth and sixth place, noon Game 27 — St. Paul vs. Game 24 winner, 1:30 p.m. Game 28 — Zama vs. Game 27 winner, 3:30 p.m. Game 29 — Zama vs. Game 27 winner if Zama loses Game 28, 5:30 p.m.

GirlsDivision I Tuesday at Yokota Air Base, JapanDouble-elimination playoffs Seoul American 47, Guam High 12; Guam High eliminated Kubasaki 43, Seisen International 13; Seisen eliminated John F. Kennedy 45, Yokota 39; Yokota eliminated Southern 50, Okkodo 33; Okkodo eliminated American School in Japan 55, Academy of Our Lady 32 Notre Dame 44, Guam High 28 Nile C. Kinnick 46, Kadena 38 Christian Academy Japan 33, Seisen 18 Seoul American 44, Kubasaki 26; Kubasaki eliminated Yokota 36, Faith Academy 31 Southern 45, JFK 29; JFK eliminated

SAHS 47, Guam High 12 SAHS.......16 8 17 6 — 47GHS....... 4 2 4 2 — 12Scoring— SAHS: Mecca Perkins 14, Jasmine Thomas 11.

Kubasaki 43, Seisen 13 Kubasaki....... 10 6 15 12 — 43Seisen....... 2 6 5 2 — 13Scoring— Kubasaki: Akeya Smith 10.

JFK 45, Yokota 39 JFK....... 9 14 11 11 — 45Yokota....... 9 9 7 14 — 39Scoring— JFK: Crystal Pardilla 12, Caroline Poppe 10; Yokota: Brianna Harris 16, Sarah Claypool 11.

Southern 50, Okkodo 33 Southern....... 9 12 15 14 — 50Okkodo....... 8 10 0 15 — 33Scoring— Southern: April Talledo 22; Okkodo: Felicia Borja 17.

ASIJ 55, AOLG 32 ASIJ....... 13 16 18 8 — 55AOLG....... 9 7 9 7 — 32Scoring— ASIJ: Bessie Noll 34; AOLG: Kara Duenas 10.

Notre Dame 44, Guam High 28 NDHS.......7 7 22 8 — 44GHS....... 4 7 4 13 — 28Scoring— Notre Dame: Levanna Terlaje 11; Guam High: Asia Smith 13.

Kinnick 46, Kadena 38 Kinnick....... 10 22 14 10 — 46Kadena....... 12 10 6 10 — 38Scoring— Kinnick: De’Asia Brown 16, Alyshia Allison 13.

CAJ 33, Seisen 18 CAJ....... 4 11 13 5 — 33Seisen....... 10 2 2 4 — 18Scoring— Seisen: Maya Davis 11.

SAHS 44, Kubasaki 26 SAHS....... 9 8 12 15 — 44Kubasaki....... 3 10 3 10 — 26Scoring — SAHS: Mecca Perkins 21.

Yokota 36, Faith 31 Faith.......10 7 3 11 — 31Yokota....... 4 7 11 14 — 36Scoring— Yokota: Sarah Claypool 16, Brianna Harris 10, Sarah Hamner 10; Faith: Jackie Long 19.

Southern 45, JFK 29 JFK....... 6 4 6 13 — 29Southern....... 11 10 8 16 — 45Scoring— Southern: Tanya Flores 10, April Talledo 10.

Wednesday’s games Game 26 — Okkodo vs. Yokota at Capps, 8 a.m. Game 27 — Notre Dame vs. CAJ at Middle, 8 a.m. Game 28 — Kadena vs. SAHS at Capps, 9:30 a.m. Game 29 — AOLG vs. Southern at Capps, 11 a.m. Game 30 — JFK vs. Game 27 winner at Capps, 12:30 p.m. Game 31 — Kubasaki vs. Game 26 winner at Capps, 2 p.m. Game 32 — ASIJ vs. Kinnick at Capps, 3:30 p.m. Game 33 — Guam High vs. Seisen at Middle, 5 p.m., loser finishes 15th. Game 34 — Game 28 winner vs. Game 29 winner at Capps, 5 p.m., loser finishes fourth.

Division II Tuesday at Misawa Air Base, JapanDouble-elimination playoffs Robert D. Edgren 51, Daegu 31; Daegu eliminated St. Paul 45, M.C. Perry 36; Perry eliminated Zama 50, Yongsan International-Seoul 45 Morrison 43, E.J. King 24 King 57, Edgren 54; Edgren eliminated YIS-Seoul 59, St. Paul 43; St. Paul eliminated Morrison 44, Zama 17 King 54, YIS-Seoul 48; YIS-Seoul eliminated Osan 33, ISSH 25, ninth and 10th place Daegu 55, Perry 27, seventh and eighth place

Edgren 51, Daegu 31 Edgren....... 21 10 15 5 — 51Daegu.......6 13 11 1 — 31Scoring— Edgren: Vanessa Black 16, Keiara Davis 14.

St. Paul 45, M.C. Perry 36 MCP....... 10 2 11 13 — 36St. Paul....... 15 6 12 12 — 45Scoring— St. Paul: Joylyn Pangilinan 20, Justine Yeban 12; M.C. Perry, Courtney Beall 18.

Zama 50, YIS-Seoul 45 Zama.......15 16 2 18 — 50YIS-S....... 6 20 15 4 — 45Scoring— Zama: Lamari Harris 16, Cierra Baldwin 10; YIS-Seoul: Sarah Kim 18.

Morrison 43, E.J. King 24 EJK.......10 3 8 3 — 24Morrison....... 14 11 11 7 — 43Scoring— Morrison: Hanna Kim 12, Nicole Turner 12.

E.J. King 57, Edgren 54 Edgren....... 13 14 11 16 — 54EJK....... 14 14 11 18 — 57Scoring— E.J. King: Deb Avalos 24, Tara Long 16; Edgren: Vanessa Black 15, Natalie Gammel 13, Alexis Farrow 12.

YIS-Seoul 59, St. Paul 43 St. Paul....... 12 2 17 12 — 43YIS-S....... 13 16 11 19 — 59Scoring— YIS-Seoul: Eujene Yum 14, Sarah Kim 12; St. Paul: Joylyn Pangilinan 18, Justine Yeman 12.

Morrison 44, Zama 17 Zama....... 4 2 5 6 — 17Morrison....... 11 11 14 8 — 44Scoring— Morrison: Karen Yates 10; Zama: Lamari Harris 8.

Osan 33, ISSH 25 Osan....... 8 2 9 14 — 33ISSH....... 6 8 2 9 — 25Scoring— Osan: Trellini Lunsford 20; ISSH: Christianna Dale 10.

E.J. King 54, YIS-Seoul 48 EJK.......21 11 10 12 — 54YIS-S.......9 20 12 7 — 48Scoring— E.J. King: Yasmine Weddle 16, Tara Long 13; YIS-Seoul: Sarah Kim 14.

Daegu 55, M.C. Perry 27 Daegu.......18 8 7 22 — 55MCP....... 6 4 13 4 — 27Scoring— Daegu: Sarah Wright 28; M.C. Perry: Courtney Beall 20.

Wednesday’s games Game C — Edgren vs. St. Paul, fifth and sixth place at Potter, 9 a.m. Game 17 — Zama vs. E.J. King at Edgren, 9 a.m. Game 18 — Morrison vs. Game 17 winner at Edgren, 1:30 p.m. Game 19 — Morrison vs. Game 17 winner at Edgren if Morrison loses Game 18, 4 p.m.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up