Quantcast

Far East meet at a glance

By STARS AND STRIPES Published: May 16, 2019

Far East High School Track and Field Meet

Site — Yokota Air Base, Japan
Dates — May 22-23, 2019 (rain date May 24).
Defending champions — Division I, combined, Nile C. Kinnick, Japan; boys, Kinnick; girls, Kinnick. Division II, combined, Humphreys; boys, Humphreys; girls, Humphreys.
Participating teams — Division I: Kinnick, St. Mary’s (boys only), American School In Japan, Seisen (girls only), Kadena, Kubasaki, Humphreys. Division II: Yokota, Zama, Robert D. Edgren, Matthew C. Perry, E.J. King, Christian Academy Japan, Sacred Heart (girls only), Yokohama, Okinawa Christian, Zion Christian, Seoul American, Osan, Daegu

Schedule of events

Wednesday, May 22
10 a.m. — Field events, boys discus, high jump; girls shot put, long jump.
11 a.m. — Girls 100 hurdles preliminaries.
11:15 a.m. — Boys 110 hurdles preliminaries.
11:30 a.m. — Girls 3,200 relay final.
11:45 a.m. — Boys 3,200 relay final.
Noon — Girls 100 preliminaries.
12:15 p.m. — Boys 100 preliminaries.
12:45 p.m. — Girls 400 preliminaries.
1 p.m. — Boys 400 preliminaries.
1:30 p.m. — Girls 400 relay final.
1:45 p.m. — Boys 400 relay final.
2:30 p.m. — Girls 300 hurdles preliminaries.
2:45 p.m. — Boys 300 hurdles preliminaries.
3:15 p.m. — Girls 200 preliminaries.
3:30 p.m. — Boys 200 preliminaries.
3:45 p.m. — Girls 1,600 final, two heats.
4:05 p.m. — Boys 1,600 final, two heats.
Tuesday, May 22
10 a.m. — Field events, girls discus, high jump; boys shot put, long jump.
11 a.m. — Girls 100 hurdles consolation and overall final.
11:15 a.m. — Boys 110 hurdles consolation and overall final.
11:45 — Girls 800 final.
12:05 p.m. — Boys 800 final.
12:30 p.m. — Girls 100 consolation and overall final.
12:45 p.m. — Boys 100 consolation and overall final.
1:30 p.m. — Girls 400 consolation and overall final.
1:45 p.m. — Boys 400 consolation and overall final.
2:15 p.m. — Girls 300 hurdles consolation and overall final.
2:30 p.m. — Boys 300 hurdles consolation and overall final.
2:50 p.m. — Girls 200 D-II consolation and overall final.
3 p.m. — Boys 200 D-II consolation and overall final.
3:15 p.m. — Girls 3,200 final.
3:30 p.m. — Boys 3,200 final.
3:50 p.m. — Girls 1,600 relay final.
4 p.m. Boys 1,600 relay final.

Far East meet record holders

Boys
Shot put — 15.11 meters, David Davison, Seoul American, 2015.
Discus — 54.24, Christian Sonnenberg, Yokota, 2016.
High jump — 2.0066, Lotty Smith, Kadena, 2011.
Long jump — 6.58, Chaun Lynn, Kinnick, 2010.
100 — 10.79 seconds, Jabari Johnson, Kinnick, 2016.
110 hurdles — 15.15, Fred Gustafsson, Yokota, 2012.
200 — 21.23, Johnson, 2016.
300 hurdles — 40.15, Gustafsson, 2012.
400 — 48.16, Britt Sease, ASIJ, 2017.
400 relay — 43.61, Seoul American, 2016.
800 — 1 minute, 55.54 seconds, Sease, 2016.
1,600 — 4:26.73, Erik Armes, Kubasaki, 2013.
1,600 relay — 3:23.24, ASIJ, 2016.
3,200 — 9:43.44, Hunter Lund, Zama, 2017.
3,200 relay — 8:14.56, Zama, 2014.
Girls
Shot put — 12.97, Brianna Hunter, Edgren, 2017.
Discus — 35.18, Trinity Fiers, Edgren, 2018.
High jump — 1.65, Exotica Hall, Kinnick, 2018.
Long jump — 5.30, Alyse Neal, Seoul American, 2017.
100 — 12.33, Kaelyn Francis, Kubasaki, 2016.
100 hurdles — 14.96, Ja’Tavia Callier, Kubasaki, 2018.
200 — 25.56, Tasia Nelson, Zama, 2017.
300 hurdles — 46.38, Britney Bailey, Yokota, 2018.
400 — 57.98, Aya Stewart, Kinnick, 2016.
400 relay — 48.72, Zama, 2017.
800 — Brittani Shappell, Seisen, 2 minutes, 21.02 seconds, 2015.
1,600 — 5:07.45, Shappell, 2015.
1,600 relay — 4:03.38, Kinnick, 2013.
3,200 — 11:04.56, Shappell, 2015.
3,200 relay — 9:54.21, Kinnick, 2018.

Top contenders

(Top efforts in each event this season and meet qualifying mark – does not represent full field)
Boys
Shot put (11.4 meters) — Uriah Morris, Kadena, 15.15; David Key, Humphreys, 12.92; Miles Brice, Humphreys, 12.50; Gregory Lunn, Osan, 12.43; Devin Reyes, Seoul, 13.02; Connor Joley, Kinnick, 12.29; Dylan Galbraith, Kubasaki, 11.96; Justice Jackson, Kinnick, 11.90; Jonathan Hemmers, Kadena, 11.80; Travis Owen, Kadena, 12.08; Tamataua Bereiter, Daegu, 11.68; Alfonso Mendez, Kadena, 11.62.
Discus (34.00) — Morris, 36.23; Jarred Sampayan, Zama, 35.63; Colby Galbraith, Kubasaki, 34.64; Brice, 34.97; Dwight Phillips, Yokota, 35.40; D. Galbraith, 33.75; Key, 33.72; Leif Matsumoto, CAJ, 33.25; Jovesa Qauqau, Kinnick, 32.15; William Dearinge, Perry, 32.52.
High jump (1.70) — Quintin Metcalf, Humphreys, 1.93; Brice, 1.88; Kalil Kirby, Zama, 1.85; Jalen Hill, Humphreys, 1.80; Chris Watson, Kinnick, 1.80; William Hannah, YIS, 1.85; Kouki Wood, St. Mary’s, 1.80; Toki Schafer, St. Mary’s, 1.85; Xavier Peace, Kadena, 1.78; Kaisei Yamamoto, St. Mary’s, 1.75; Keshawn McNeill, Zama, 1.80; Tevijon Williams, Humphreys, 1.73; Tristan Higginson, Kubasaki, 1.73; D. Galbraith, 1.73; Davion Roberts, Kinnick, 1.70; Karsten Kemp, ASIJ, 1.70.
Long jump (5.70) — Isaiah Alexander, Humphreys, 6.35; Jaylan Horne, Humphreys, 6.26; Kemhari Pruitt, Humphreys, 6.22; Watson, 6.02; Vincent Hill, Kubasaki, 5.95; Cullen Areniego, Humphreys, 5.89; McNeill, 5.79; Josiah Rood, CAJ, 5.97; Jacob Foster, ASIJ, 5.79; Gage Carter, Kubasaki, 5.78; A.J. Nelson, Edgren, 5.77; Elijah Houghton, Seoul, 5.75; Wood, 5.76.
100 (11.50 seconds) — Williams, 11.18; Eric McCarter, Kadena, 11.30; Watson, 11.15; Arman Balian, ASIJ, 11.34; Rood, 11.31; Peace, 11.53; Schafer, 11.40; Everett Hirano, ASIJ, 11.61; Jalen Brown, Zama, 11.60.
110 hurdles (18.00) — Schafer, 15.77; J.B. Pope, Daegu, 16.20; Areniego, 16.51; Jay Belmonte, Kinnick, 16.55; Metcalf, 16.48; Allen Edmunds, ASIJ, 16.92; Aiden O’Flaherty, St. Mary’s, 17.04; Allen Cole, Kubasaki, 18.19; Alexander, 18.26; Collin Metcalf, Humphreys, 18.52; Tokiwa Tsukada, 18.86.
200 (23.70) — Williams, 22.76; McCarter, 23.01; Horne, 23.31, Watson, 22.83; Rood, 23.27; Sh’Voda Gregory Jr., Humphreys, 23.34; Peace, 23.37; Balian, 23.41; Hirano, 23.54; Brown, 23.81.
300 hurdles (44.80) — Gregory, 40.25; Kaito Taira, St. Mary’s, 41.93; Luke Singer, Zama, 43.31; Edmunds, 43.35; Koji Kuo, St. Mary’s, 43.38; Areniego, 43.49; Belmonte, 43.62; O’Flaherty, 43.76; Pope, 43.84; Kevonte Speight, Kadena, 44.78.
400 (53.10) — Williams, 49.94; Q. Metcalf, 50.27; L.J. Scarver, King, 51.71; McCarter, 52.11; Balian, 52.26; Jeremiah Stewart, Zama, 52.50; Hirano, 52.61; Nathaniel Elliott, Kadena, 52.61; Watson, 52.13; Christian Tsirlis, Kadena, 52.87; V. Hill, 52.91; Roberts, 52.96; Horne, 51.18; J. Hill, 53.01; Chauncey Williams, Edgren, 53.09.
800 (2:06.50) — Hanokheliyahu Gailson, Kinnick, 2 minutes, 0.42 seconds; Q. Metcalf, 2:04.71; Matthew Ringling, Kinnick, 2:03.81; Hayden Bills, Kadena, 2:04.31; Take Zoot, ASIJ, 2:02.97; Josh Minimo, Kinnick, 2:03.23; Guy Renquist, Kadena, 2:05.63; Shintaro Okubo, ASIJ, 2:05.56; Mickey Galvin, Yokota, 2:06.35.
1,600 (4:47.00) — Gailson, 4:33.06; Zoot, 4:38.72; Bills, 4:39.23; Renquist, 4:42.18; Galvin, 4:42.32; Carlos Mobley, Kinnick, 4:42.46; Okubo, 4:41.72; Shaamer Kumar, ASIJ, 4:42.86; Owen Young, Perry, 4:46.16; Ringling, 4:44.73.
3,200 (10:33.00) — Gailson, 10:13.54; Daniel McIntosh, Humphreys, 10:16.23; Bills, 10:23.76; Kumar, 10:26.56; Galvin, 10:27.19; Young, 10:27.19; Renquist, 10:28.24; Mobley, 10:26.29; Kai Schinamin, ASIJ, 10:46.91.
Girls
Shot put (8.60) — Ebony Dykes, Humphreys, 10.16; Precious Watkins, ZCAI, 9.41; Camille Watson, Kadena, 9.41; Phebe Fox, OCSI, 9.32; Charisma Wardlaw, Kinnick, 9.18; Linna Morrow, Yokota, 9.07; Isabel Peeples, Humphreys, 8.70; Brianna Ratliff, Zama, 8.71; Makaela Hennigan, Kubasaki, 8.47; Julissa Valentine, ZCAI, 8.45.
Discus (25.20) — Avanni Gardner, Kinnick, 34.46; Valentine, 27.44; Dykes, 28.58; Wardlaw, 25.37; Annabelle Deakin, CAJ, 25.36; Alex Easterling, Humphreys, 26.23; Jewlya Arrington, Humphreys, 27.18; Lydia Stone, Edgren, 24.85; Aisling O’Flaherty, Seisen, 24.61; Grace Bryant, Zama, 26.77.
High jump (1.40) — Corinne Wierzchowski, ASIJ, 1.55; Alayna Johnson, ZCAI, 1.52; Shaunay Rose, Kadena, 1.50; Dykes, 1.50; Deakin, 1.53; Chakhira Goodwater, Humphreys, 1.45; Adelaide Granger, Kadena, 1.42; Morrow, 1.40; Alyssa Lynch, Kinnick, 1.40; Sontti Sesay, Kinnick, 1.40; Saci-Elodie Marty, ASIJ, 1.40; Lisa Masayama, ASIJ, 1.40.
Long jump (4.60) — Easterling, 4.69; Thereese Sidney, ZCAI, 4.64; Cleopatra Cody, Humphreys, 4.65; Megumi Nakazawa, CAJ, 4.51; Jaidah Davis, Kubasaki, 4.55; Nala Gardner, Kubasaki, 4.45; Lynelle Adepoju, Kinnick, 4.46; Peiadra Sutton, Kinnick, 4.40; Shelby Michalak, Humphreys, 4.31; Sesay, 4.35.
100 (13.40) — Chasity Johnson, Humphreys, 12.85; Jaela Higgs, Humphreys, 12.71; Christee Dervil, Kadena, 12.91; Taliyah Calloway, Humphreys, 12.96; Davis, 13.18; Debrianna Ellis, Kinnick, 12.97; Gardner, 13.26; Iyana Whitener, Perry, 13.32; Seniya Hairston, Osan, 13.33; Cionna Calloway, Humphreys, 13.38.
100 hurdles (19.00) — Davis, 16.56; Sesay, 16.83; Morrow, 17.57; Hennigan, 17.87; Cierra Dennie, Humphreys, 18.55; Keyurah Smith, Perry, 18.27; Sabrina Matsui, ASIJ, 18.97; Samantha Crisci, Kinnick, 19.00; Zanajh Jones, Kubasaki, 19.01; Ratliff, 19.16.
200 (28.00) — Higgs, 25.83; Dervil, 26.75; C. Johnson, 26.87; Gardner, 27.10; Ellis, 27.03; T. Calloway, 27.56; Dacia Brown, Humphreys, 27.80; Aiko Galvin, Yokota, 28.13; Natalia Sanchez, Kubasaki, 28.18; Whitener, 28.25.
300 hurdles (53.50) — Momomi Atkinson, Edgren, 48.27; Davis, 48.41; Jaya Walker, Yokota, 50.25; Crisci, 50.55; Sesay, 49.72; Dayja Jenkins, Kinnick, 51.75; Nakazawa, 49.95; Goodwater, 50.96; Hennigan, 52.22; Dennie, 50.39; A. Johnson, 52.59.
400 (1:04.50) — Higgs, 58.00; Galvin, 59.46; Ellis, 1 minute, 1.34 seconds; Da. Brown, 1:02.15; C. Johnson, 1:01.87; Jessica LeBlanc, OCSI, 1:02.49; Amy Reeves, ASIJ, 1:02.23; Fox, 1:03.69; Nai’a Current, Kubasaki, 1:03.70; T. Calloway, 1:03.78; Wierzchowski, 1:02.28; Jada Johnson, Kinnick, 1:03.11; Atkinson, 1:04.33; Hennigan, 1:04.35; Madilyn Tsirlis, Kadena, 1:04.46.
800 (2:37.00) — Galvin, 2:23.80; Marina Ten Have, ASIJ, 2:32.94; Angelique Armijo, Perry, 2:33.35; Annabel Stafford, Kinnick, 2:28.54; Isamar Vargas, Kadena, 2:33.67; Higgs, 2:35.27; Jainey Alfini, Kinnick, 2:30.77; Desiree Brown, Humphreys, 2:27.12; Nicole Colling, Kubasaki, 2:37.15; A. Johnson, 2:37.38.
1,600 (5:48) — Galvin, 5:22.28; Armijo, 5:26.94; Ten Have, 5:29.61; Stafford, 5:30.41; De. Brown, 5:44.11; Saga Wihman, ASIJ, 5:37.40; Lilyana Clemons, Kinnick, 5:48.28; Alfini, 5:44.40; Sierra Taysom, Kadena, 5:53.77; Elizabeth Davidson, Kinnick, 5:57.31; Melissa Martin, Humphreys, 5:57.52.
3,200 (12:50.00) — Ten Have, 12:03.42; Wihman, 12:04.18; Stafford, 12:31.09; Armijo, 12:32.25; Clemons, 12:38.63; Kaarina Sirkka, Seisen, 12:38.92; Risa Honma, Seisen, 12:47.02; Galvin, 12:48.15; Taysom, 12:56.43; Ester Labuda, ISSH, 12:49:58.

from around the web