Support our mission
Kadena's Andre Addison shoots against Faith Academy's Garret Henderson during Wednesday's semifinal game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa.

Kadena's Andre Addison shoots against Faith Academy's Garret Henderson during Wednesday's semifinal game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa. (Dave Ornauer/Stars and Stripes)

Kadena's Andre Addison shoots against Faith Academy's Garret Henderson during Wednesday's semifinal game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa.

Kadena's Andre Addison shoots against Faith Academy's Garret Henderson during Wednesday's semifinal game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa. (Dave Ornauer/Stars and Stripes)

Kadena's Preston Harris drives against Faith Academy's T.J. Hardeman Jr. during Wednesday's semifinal game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa.

Kadena's Preston Harris drives against Faith Academy's T.J. Hardeman Jr. during Wednesday's semifinal game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa. (Dave Ornauer/Stars and Stripes)

Stars and Stripes will attempt to provide timely updates from the three-day Far East Division II basketball tournaments and four-day Far East Division I tournaments.

Wednesday's results

BoysDivision I (Single-elimination playoffs) Kadena 45, Father Duenas 25 St. Mary's 41, Seoul American 37 Faith Academy 64, American School in Japan 53 George Washington 50, CAJ 44, OT Kubasaki 70, JFK 58 Guam 56, Kinnick 44 Okkodo 53, Yokota 44 St. Mary's 44, Southern 39 ASIJ 53, Father Duenas 40 CAJ 44,.Kinnick 38 JFK 73, Yokota 71, OT Guam 57, George Washington 30Semifinals Faith 58, Kadena 52 Kubasaki 55, Okkdo 34

Division II (Double-elimination playoffs) King 56, Humphreys 38 Edgren 59, Zion Christian 47 Perry 41, Zama 37 Daegu 57, King 42 Okinawa Christian 64, Osan 47 Zama 41, Humphreys 35, Humphreys eliminated Osan 58, King 44, King eliminated Zama 74, Zion 57, Zion eliminated Daegu 58, Edgren 35 Perry 58, Okinawa Christian 37 Zama 60 Okinawa Christian 32, Okinawa Christian eliminated Edgren 52, Osan 43, Osan eliminated Daegu 58, Perry 56 Zama 48, Edgren 46, Edgren eliminated Perry 52, Zama 37Championship Daegu 70, Perry 56, Daegu wins championship

GirlsDivision I (Single-elimiation playoffs) Kinnick 34, Christian Academy Japan 31 Okkodo 52, Guam 32 George Washington 50, Yokota 42 ASIJ 54, Seisen 31 Academy of our Lady 51, Notre Dame 40 Southern 68, Kubasaki 59 Kadena 46, Seoul American 37 Yokota 51, Guam 12 JFK 37, Kinnick 34, OT Okkodo 53, George Washington 47 Notre Dame 44, Seisen 38 Kubasaki 39, Seoul American 34Semifinals ASIJ 42, Academy of Our Lady 35 Kadena 53, Southern 47

Division II (Double-elimination playoffs) Edgren 44, King 38, King eliminated Daegu 34, Zama 28 Edgren 52, Zama 39, Zama eliminatedChampionship Daegu 43, Edgren 35, Daegu wins championship


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up