Quantcast

2016-17 Pacific wrestling schedule

By STARS AND STRIPES Published: November 28, 2016

Saturday, Dec. 3
Nile C. Kinnick 51, Yokota 7
Kinnick 61, Zama 2
Kinnick 54, Matthew C. Perry 7
Kinnick 62, Robert D. Edgren 1
Yokota 55, Zama 10
Yokota 54, Edgren 9
Yokota 53, Perry 10

Thursday, Dec. 8
Kadena 37, Kubasaki 24

Saturday, Dec. 10
Osan 15, Daegu 14
Humphreys 25, Osan 24
Seoul American 38, Humphreys 6
Humphreys 19, Daegu 9
Seoul American 35, Daegu 8
Seoul American 40, Osan 10
Kinnick 104, St. Mary’s 60, CAJ 47, Yokota 37, ASIJ 22, Zama 10, Edgren 10, Perry 6

Thursday, Dec. 15
Kubasaki 31, Kadena 30

Friday, Dec. 16
Seoul American 23, Humphreys 15
Seoul American 29, Osan 10
Humphreys 20, Osan 15

Saturday, Jan. 7
Seoul American 29, Daegu 8
Seoul American 33, Osan 9
Seoul American 30, Humphreys 9
Kinnick 50, Yokota 11
King 33, Perry 30
Perry 33, King 30

Thursday, Jan. 12
Kubasaki at Kadena

Saturday, Jan. 14
Seoul American 27, Daegu 13
Seoul American 43, Osan  6
Daegu 14, Osan 5
St. Mary’s52, Yokota 0
ASIJ 62, Zama 0
St. Mary’s  35, Kinnick 19
Kinnick 53, ASIJ 3
CAJ 34, Yokota 18
Kinnick 46, CAJ
Yokota 32, ASIJ 21
CAJ 43, Zama 5
St. Mary’s 52, Zama 0

Tuesday, Jan. 17
CAJ at St. Mary’s

Saturday, Jan. 21
Beast of the Far East Invitational
St. Mary’s 106, Nile C. Kinnick 106, Kubasaki 49, Kadena 47, Christian Academy Japan 35, Daegu 19, Yokota 19, Zama Japan 16, American School In Japan 10, E.J. King 7, Robert D. Edgren 5, Seoul American 5, Matthew C. Perry 0

Wednesday, Jan. 25
CAJ 36, ASIJ 20

Thursday, Jan. 26
Kubasaki 36, Kadena 24

Saturday, Jan. 28
Zama Invitational
St. Mary’s 87, Kinnick 81, CAJ 50, Yokota 19, Zama 15, ASIJ 13, Edgren 10, King 5, Perry 0

Tuesday, Jan. 31
St. Mary’s 47, CAJ

Saturday, Feb. 4
St. Mary’s 114, Kinnick 106, CAJ 64, Yokota 34, King 19, ASIJ 16, Edgren 12, Zama 9, Perry 5
All Korea schools at Humphreys
Kadena Open Invitational Tournament

Tuesday, Feb. 7
St. Mary’s 48, ASIJ 5

Thursday, Feb. 9
Kadena at Kubasaki

Saturday, Feb. 11
All Korea schools at Daegu

Postseason

Saturday, Feb. 11
Kanto Plain Association of Secondary Schools finals
Kinnick 104, St. Mary’s 94, CAJ 41, ASIJ 39, Yokota 33, Zama 6

Feb. 16
Far East Individual freestyle tournament
Division I
St. Mary’s 81, Kinnick 77, Kadena 32, Kubasaki 32, Seoul American 23, ASIJ 11
Division II
CAJ 34, Osan 22, Yokota 16, Daegu 13, Humphreys 6, Zama 5, Edgren 5, King 4, Perry 2

Feb. 17
Far East Dual meet tournament

Division I
Kubasaki 45, Seoul American 10
Kadena 46, ASIJ 16
Division II
King 30, Perry 20
Humphreys def. Daegu (via coin toss)
Edgren 15, Osan 14
Yokota 50, Zama 15

Feb. 18
Far East Dual meet tournament
Division I

St. Mary’s 39, Kubasaki 14
Nile C. Kinnick 44, Kadena 18
Third place
Kadena 35, Kubasaki 30
Championship
St. Mary’s 38, Kinnick 21
Division II
Christian Academy Japan 43, E.J. King 21
CAJ 39, Humphreys 5
Yokota 61, Robert D. Edgren 4
E.J. King 25, Daegu 19
Zama 20, Osan 10
King 30, Zama 15
Third place
Humphreys 18, Edgren 11
Championship
Yokota 31, CAJ 31

0

comments Join the conversation and share your voice!  

from around the web