Support our mission
 

InterserviceBasketball

2009 March Madness Pacific Regional Basketball TournamentAt Coral Reef Fitness & Sports Center, Andersen Air Force Base, Guam

Day 8 results

Men’s double-elimination playoffs

Wednesday’s gamesGame 1-Naval Station, Guam, 50, Guam Senior National Team 48Game 2-Area III, South Korea, 72, Andersen Air Force Base, Guam, 67Game 3-Osan Air Base, South Korea, 69, Budweiser Kings, Guam, 62Thursday’s games Game 4-Hickam Air Force Base, Hawaii, 75, Naval Station 45Game 5-Area III 71, Osan Air Base 66Game 6-Budweiser 59, Andersen Air Force Base 51; Andersen Air Force Base eliminatedFriday’s games Game 7-Osan Air Base 71, Guam Senior National Team 51; Guam Senior National Team eliminatedGame 8-Naval Station 55, Budweiser 48; Budweiser eliminatedGame 9-Hickam Air Force Base 76, Area III 73Game 10-Osan Air Base 85, Naval Station 59; Naval Station eliminatedSaturday’s games Game 11-Osan Air Base 54, Area III 53; Area III eliminatedGame 12-Osan Air Base 87, Hickam Air Force Base 80Game 13-Hickam Air Force Base 78, Osan Air Base 67; Osan Air Base eliminated

Awards

Most Valuable Player-Tyrone Moore, Hickam Air Force Base.All-Tournament Coach-Dietrick Glover, Hickam Air Force Base.Outstanding Offensive Player-Sasha Stafford, Osan Air Base.Outstanding Defensive Player-Charles Billingsley, Hickam Air Force Base.Team Sportsmanship Award-Guam Senior National Team.All-Tournament team-Sylvester Lawrence, Charles Billingsley, Carlos Ramer, Tyrone Moore, Hickam Air Force Base; Terrance Gardner, Sasha Stafford, Jerome Aubert, Osan Air Base; Charles Walker, Quinten Clinton, Area III; William Shelby, Philip Coleman, Andersen Air Force Base; Joseph Blas, Vince Estella, Guam Senior National Team; Jeffrey Williams, Naval Station; DeAndre Walker, Budweiser.

Women’s double-elimination playoffs

Wednesday’s gameGame 1-Osan Air Base, South Korea, 70, Area III, South Korea, 67Thursday’s gamesGame 2-Mystics, Okinawa, 52, Guam Senior National Team 33Game 3-Andersen Air Force Base, Guam, 73, Osan Air Base 58Game 4-Area III 44, Guam Senior National Team 35; Guam Senior National Team eliminatedFriday’s gamesGame 5-Area III 54, Osan Air Base 51; Osan Air Base eliminatedGame 6-Mystics 49, Andersen Air Force Base 35Saturday’s gamesGame 7-Andersen Air Force Base 59, Area III 48; Area III eliminatedGame 8-Mystics 82, Andersen Air Force Base 59; Andersen Air Force Base eliminated

Awards

Most Valuable Player-Angela Hampton, Mystics.All-Tournament Coach-George Griffin, Mystics.Outstanding Offensive Player-Katherine Higginbotham, Andersen Air Force Base.Outstanding Defensive Player-Angela Hampton, Mystics.Team Sportsmanship Award-Guam Senior National Team.All-Tournament team-Andrea Nix, Britney Blessard, Charmaine Walker, Mystics; Doye Byrd, Katherine Higginbotham, Andersen Air Force Base; Tenesha Cook, Tesia Davis, Area III; Nina Hawkins, Carrie Gardner, Osan Air Base.

High schoolSouth Korea

Baseball

Saturday’s summaries

At Camp Walker, South KoreaSeoul American 5, Daegu American 1Inning splits not available. WP-Colton Heckerl, 4 IP, 0 H, 9 SO. Batting-Seoul, Greg Morris 1-for-2, RBI; Derek Mitchell 2-for-2; Colton Heckerl RBI; Donovan RBI.

Seoul American 17, Osan American 1Inning splits not available. WP-Jake Kail, 4 IP, 1 H, 10 SO. Batting-Seoul, Ivan Montanez 3-for-3, 3 RBI; Greg Morris 2-for-2, 3 RBI; Derek Mitchell 2-for-4, 3 RBI; Wayne Witherspoon 2-for-4, 2 RBI.

Boys soccer

Saturday’s summaries

Yongsan International-Seoul 4, Taejon Christian International 0At SeoulTCIS..........0 0-0YIS-S..........2 2-4Goals-YIS-S, David Kim 2 (10), Woojin Kim 1 (4), Daniel Cho 1 (3).

Osan American 2, Gyeonggi Suwon International 2At Osan Air BaseGSIS..........2 0-2Osan..........1 1-2Goals-Osan, Ozan Sanchez 1 (2), Jacob Davis 1 (1). Assists-Osan, Jacob Davis 1, Eugene So 1.

Seoul American 5, Daegu American 1At Yongsan GarrisonDaegu..........1 0-1SAHS..........4 1-5Goals-SAHS, John Clark 3 (5), Matt Park 2 (4); Daegu, Evan Lobeto 1 (1). Assists-SAHS, Jae Han 1, John Clark 1, Danny Hunt 1.

Girls soccer

Saturday’s summaries

Osan American 6, Gyeonggi Suwon International 0At Osan Air BaseGSIS..........0 0-0Osan..........2 4-6Goals-Osan, Bria Pressley 2 (8), Stephanie McDole 1 (5), Angela Frisby 1 (2), Amber Yarberry 1 (2), Linda Clinton 1 (1). Assist-Osan, Jasmine Pressley 1.

Seoul American 0, Daegu American 0At Yongsan GarrisonDaegu..........0 0-0SAHS..........0 0-0Noteworthy-Third scoreless tie of the season for host Falcons.

Guam

Boys basketball

Saturday’s summary

ChampionshipSt. Paul Christian 52, Guam High 50At University of Guam Field House, MangilaoGuam Highv11 14 10 15-50St. Paul..........8 16 9 19-52Scoring-St. Paul, Guy Mosley 25; Guam High, James White 15, Derrell Brunner 12. Rebounding-Guam High, Derrell Brunner 15, James White 10. Noteworthy-Freshman Lorenzi Cosey’s three-point try at the buzzer to win it for Guam High hit the rim in Panthers’ first appearance in Independent Interscholastic Athletic Association of Guam title game.

Thursday’s summary

SemifinalGuam High 40, Southern 35At Agana HeightsSouthern..........8 10 2 15-35Guam High..........4 14 9 13-40Scoring-Guam High, Derrell Brunner 11, D’Andre Weaver 10; Southern, Lawrence Terlaje 11. Rebounding-Guam High, Derrell Brunner 10, D’Andre Weaver 6, Carlton Meanweather 5.

Okinawa

Track and field

Saturday’s results

At Ryukyu Middle School, Kadena Air BaseBoys team scores1, Kubasaki, 71; 2, Kadena, 66; 3, Zion Christian Academy, 11.Boys individual winners100-Brandon Harris, Kadena, 11.37 seconds.200-Nick Colbert, Zion, 21.45 (unofficial; start line mismarked).400-James Thompson, Kadena, 53.90.400 relay-Kadena, 45.41.800-Danny Fisher, Kubasaki, 2 minutes, 10.84 seconds.1,600-Jacob Bishop, Kadena, 4:54.33.1,600 relay-Kadena, 3:44.22.Girls team scores1, Kubasaki, 68; 2, Zion Christian Academy, 46; 3, Kadena, 31.Girls individual winners100-Lorien McKinney, Kadena, 13.25 seconds.200-Sarah Wilson, Zion, 25.13.400-Sarah Wilson, Zion, 1 minute, 1.34 seconds.400 relay-Zion, 53.78.800-Teauna Baker, Zion, 2:37.75.1,600-Jessica Powell, Kubasaki, 5:54.83.1,600 relay-Kubasaki, 4:25.37.

Boys soccer

Saturday’s summary

Haibiscus (men’s club) 3, Kubasaki 3At Camp FosterHaibiscus..........1 2-3Kubasaki..........1 2-3Goals-Kubasaki, Travis Zilmer 1 (3), Leo Muro 1 (2), Rimar West 1 (1). Assist-Kubasaki, Rimar West 1.

Girls soccer

Saturday’s summaries

Kadena 4, Naha Commercial 0At Kadena Air BaseNaha Shogyo..........0 0-0Kadena..........1 3-4Goals-Kadena, Cassie McDonald 1 (10), Kristi Kariban 1 (7), Stephanie Mobley 1 (2), Chasity Cordova 1 (1). Assists-Kadena, Kristi Kariban 2, Cassie McDonald 1, Emily Andrade 1.

Kubasaki 3, FC Unai 2At Camp FosterFC Unai..........1 1-2Kubasaki..........1 2-3Goals-Kubasaki, Elizabeth Fabila 3 (4). Assists-Kubasaki, Sara Harter 1, Miri Romero 1.

Baseball

Saturday’s summaries

Try Young 13, Kadena 4 (9)At Chibana Recreation AreaTry Young..........104 400 130-13Kadena..........301 000 000- 9LP-Ryan Yerger, 4 IP, 6 H, 9 R, 3 BB, 2 SO. Batting-Kadena, Tex Tompkins 2-for-4, HR, 2 RBI.

Japan

Track and field

Saturday’s results

At Yokota Air BaseBoys team scoresChristian Academy In Japan 77, Yokota 17; Nile C. Kinnick 65, Zama American 47.Boys individual winners(distances in meters)Shot put-Cliff Collins, Kinnick, 13.13Discus-Cliff Collins, Kinnick, 35.96High jump-Shorai Ashida, CAJ, 1.77Long jump-Shorai Ashida, CAJ, 5.58100-Tyree Hunt, Kinnick, 11.6 seconds110 hurdles-Donavan Brown, Kinnick, 18.5200-Tyree Hunt, Kinnick, 23.7400-Sung Hyun Kim, CAJ, 53.8400 relay-CAJ, 46.6400 hurdles-Donavan Brown, Kinnick, 58.6800-Andrew Quallio, Zama, 2 minutes, 4.1 seconds1,500-Andrew Quallio, Zama, 4:19.81,600 relay-CAJ, 3:52.33,000-Andrew Quallio, Zama, 9:09Girls team scoresChristian Academy In Japan 61, Yokota 19; Zama American 68, Nile C. Kinnick 48.Girls individual winners(distances in meters)Shot put-Seiko Weaver, CAJ, 8.25Discus-Jader Godsey, Kinnick, 19.42High jump-Danielle Franklin, Zama, 1.45Long jump-Loana Kaja, CAJ, 3.96100-Zanetra Gordon, Kinnick, 14.2 seconds100 hurdles-Tesia Snowden, Zama, 19.2200-Zanetra Gordon, Kinnick, 27.6310 hurdles-Tesia Snowden, Zama, 54.7400-Sung Ji Kim, CAJ, 1 minute, 7.9 seconds400 relay-Kinnick, 56.2800-Hikari Morimoto, CAJ, 2:41.21,500-Hikari Morimoto, CAJ, 5:48.81,600 relay-CAJ, 4:46.93,000-Shelby Harper, Zama, 12:53.5

Boys soccer

Saturday’s summaries

Nile C. Kinnick 4, E.J. King 0At Yokosuka Naval BaseKing..........0 0-0Kinnick..........1 3-4Goals-Kinnick, Jay Pothula 1 (5), Chris del Toro 1 (1), Max Banks 1 (1), Jess Arnold 1 (1). Assists-Kinnick, David Bailey 3, John Bogen 1. Goalkeeper saves-Kinnick, Seth Bell 6, third shutout of season.

Robert D. Edgren 7, Nile C. Kinnick junior varsity 1At Yokosuka Naval BaseEdgren..........5 2-7Kinnick JV..........1 0-1Goals-Edgren, Ja’maal Dennis 2 (2), Matt Linder 2 (2), Brandon Massie 1 (6), Derek Richard 1 (1), Zach Spaduzzi 1 (1).

Zama American 3, St. Maur International 1At Sagamihara Housing AreaSt. Maur..........1 0-1Zama..........1 2-3Goals-Zama, Adonis Jackson 1 (3), Tyler Myers 1 (3), Zach Woods 1 (3). Assists-Zama, Brittin Southard 2.

Western Japan Athletic Association Futsal TournamentAt Osaka International School, Osaka

Saturday’s summaries

Canadian Academy 3, Matthew C. Perry 2CA..........2 1-3Perry..........1 1-2Goals-Perry, Sean Barker 1 (5), Andre Bugawan 1 (3).

Osaka International 5, Matthew C. Perry 1Perry..........1 0-1OIS..........1 4-5Goal-Perry, Sean Barker 1 (6).

Matthew C. Perry 3, Nagoya International 1Perry..........2 1-3NIS..........0 1-1Goals-Perry, Justin Clement 3 (3). Assist-Perry, Andre Bugawan 1.

Sons of Light 2, Matthew C. Perry 1Sons..........1 1-2Perry..........1 0-1Goal-Perry, Matt Villalino 1 (1).

Matthew C. Perry 3, Kyoto International University Academy 1KIUA..........1 0-1Perry..........1 2-3Goals-Perry, Sean Barker 1 (7), Justin Clement 1 (4), Yuta Fleming 1 (1).

Hiroshima International 3, Matthew C. Perry 2HIS..........2 1-3Perry..........1 1-2Goals-Perry, Justin Clement 1 (5), Andre Bugawan 1 (4).

Matthew C. Perry 2, Canadian Academy 2CA..........2 0-2Perry..........0 2-2Goals-Perry, Sean Barker 1 (8), Justin Clement 1 (6).

Girls soccer

Saturday’s summaries

Matthew C. Perry 6, Hiroshima International 0At Marine Corps Air Station IwakuniHIS..........0 0-0Perry..........5 1-6Goals-Perry, Karla Stroud 3 (20), Danielle Dobson 1 (19), Heather Hyson 1 (6), Sara Wentling 1 (2). Assists-Perry, Karla Stroud 1, Danielle Dobson 1, Kristen Leikwold 1.

Fujita 1, Matthew C. Perry 0At Marine Corps Air Station IwakuniFujita..........1 0-0Perry..........0 0-0

Migrated

stars and stripes videos

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up