Support our mission

BasketballBoys Class AA

At Capps Gym, Yokota High School, and Samurai Fitness & Sports Center, Yokota Air Base, Japan

Single-elimination playoffs

Wednesday’s gamesGame 1—Yokota, Japan, 76, John F. Kennedy, Guam, 32Game 2—American School In Japan 65, Father Duenas Memorial, Guam, 43Game 3—Simon Sanchez, Guam, 37, Southern, Guam, 28Game 4—Zama American, Japan, 50, Okkodo, Guam, 40Game 5—Guam High 67, Nile C. Kinnick, Japan, 43Game 6—St. Mary’s International, Japan, 56, Kubasaki, Okinawa, 33Game 7—Seoul American 60, Christian Academy In Japan 41Game 8—Kadena, Okinawa 51, Faith Academy, Philippines 42

Thursday’s gamesGame 9—Father Duenas 61, JFK 31Game 10—Okkodo 53, Southern 35Game 11—Kubasaki 54, Kinnick 50Game 12—Faith 60, CAJ 45Game 13—Yokota 58, ASIJ 52Game 14—St. Mary’s 37, Guam 30Game 15—Simon Sanchez 35, Zama 22Game 16—Seoul 63, Kadena 39Game 17—Guam 56, Father Duenas 50Game 18—Kadena 54, Okkodo 39Game 19—ASIJ 56, Kubasaki 28Game 20—Faith 50, Zama 32

Friday’s gamesGame 21—Zama 35, JFK 29Game 22—Okkodo 55, Kinnick 46Game 23—Kubasaki 51, Southern 33Game 24—CAJ 65, Father Duenas 54Game 25—Kinnick 59, JFK 43Game 26—Father Duenas 53, Southern 33Game 27—Zama 57, Okkodo 45Game 28—Kubasaki 66, CAJ 49Game 29—Kadena 57, Guam 37Game 30—ASIJ 47, Faith 37Game 31—Yokota 52, Simon Sanchez 34Game 32—St. Mary’s 62, Seoul 36

Saturday’s gamesGame 33—Southern 39, JFK 33, 15th placeGame 34—Father Duenas 49, Kinnick 37, 13th placeGame 35—Okkodo 55, CAJ 46, 11th placeGame 36—Zama 46, Kubasaki 38, ninth placeGame 37—Guam 58, Faith 54, seventh placeGame 38—ASIJ 49, Kadena 34, fifth placeGame 39—Seoul 54, Simon Sanchez 49, third placeGame 40—St. Mary’s 35, Yokota 33, championship

Awards

MVP—Toni Taniguchi, St. Mary’s.Team Sportsmanship Award—Southern.All-tournament team—Toni Taniguchi, Sean Durham, Ken Tsunoda, St. Mary’s; Tajh Kirby, DeEric Harvin (two-time selection), Yokota; Johnnie Hickson, Willie Brown (two-time selection), Seoul; Zhi Bao Lin, Derrick Royster, Simon Sanchez; Seaun Eddy (three-time selection), Patrick Ward, ASIJ; Keio Lewis (two-time selection), Faith; Mike Jorgenson, Zama; Kevin Paranal, Kadena; Devin Roseboro, Kubasaki; D’Andre Weaver, Guam.

Saturday’s summaries

Southern 39, JFK 33Southern..........15 2 12 10—39JFK..........13 8 8 4—33Scoring—Southern, Joe Garcinas 9; JFK, Sherwyn Oyardo 10.

Father Duenas 49, Kinnick 37FD..........13 10 14 12—49Kinnick..........5 10 12 10—37Scoring—FD, Stephen Finona 12, Earvin Jose 12, John Ilao 11; Kinnick, Mike O’Brien 14.

Okkodo 55, CAJ 46Okkodo..........14 10 11 20—55CAJ..........10 10 11 15—46Scoring—Okkodo, Brandon Cardines 19, Neil Apilado 11, Kurt Carter 10; CAJ, Sung Hyun Kim 12, Charlie Hancock 12.

Zama 46, Kubasaki 38Zama..........12 9 8 17—46Kubasaki..........8 10 7 13—38Scoring—Zama, Daniel Dulay 11; Kubasaki, Kentrell Key 13.

Guam 58, Faith 54Guam High..........14 22 8 14—58Faith..........14 18 9 13—54Scoring—Guam High, Derek Wiltz 18, Carlton Meanweather 10, Derrell Brunner 10; Faith, Keio Lewis 21, Moriah Gingerich 18.

ASIJ 49, Kadena 34ASIJ..........11 8 19 11—49Kadena..........9 8 10 7—34Scoring—ASIJ, Seaun Eddy 29; Kadena, Taiyo Robertson 15.

Seoul 54, Simon Sanchez 49SAHS..........12 10 7 25—54SSHS..........10 17 6 16—49Scoring—SAHS, Joe McLean 15, Johnnie Hickson 11; SSHS, Derrick Royster 20.

Championship

St. Mary’s 35, Yokota 33St. Mary’s..........7 6 8 14—35Yokota..........4 9 10 10—33Scoring—St. Mary’s, Toni Taniguchi 15, Amritpal Warraich 12; Yokota, Keron Brown 10, DeEric Harvin 10.

Girls Class AA

At Yano Fitness & Sports Center, Camp Zama, and Ranger Fitness & Sports Center, Naval Air Facility Atsugi, Japan

Single-elimination playoffs

Wednesday’s gamesGame 1—Faith Academy, Philippines, 55, vs. Simon Sanchez, Guam, 16Game 2—George Washington, Guam, 57, Academy of Our Lady of Guam 27Game 3—Nile C. Kinnick, Japan, 60, Yokota, Japan, 32Game 4—Notre Dame, Guam, 45, Southern, Guam, 39Game 5—Kadena, Okinawa, 48, Christian Academy In Japan 11Game 6—American School In Japan 38, Zama American, Japan, 25Game 7—Kubasaki, Okinawa, 40, John F. Kennedy, Guam, 39Game 8—Seoul American 58, Guam High 32

Thursday’s gamesGame 9—AOLG 36, Simon Sanchez 35Game 10—Yokota 54, Southern 40Game 11—Zama 49, CAJ 33Game 12—Guam 40, JFK 35Game 13—Faith 58, GW 31Game 14—Notre Dame 56, Kinnick 30Game 15—Kadena 48, ASIJ 19Game 16—Seoul 63, Kubasaki 33Game 17—AOLG 43, ASIJ 33Game 18—Yokota 55, Kubasaki 39Game 19—Kinnick 42, Zama 35Game 20—GW 52, Guam 38

Friday’s gamesGame 21—Simon Sanchez 30, Guam 22Game 22—Zama 46, Southern 16Game 23—CAJ 31, Kubasaki 27Game 24—ASIJ 40, JFK 36Game 25—Simon Sanchez 33, Zama 30Game 26—ASIJ 40, CAJ 14Game 27—Yokota 47, AOLG 42Game 28—Kinnick 54, GW 51Game 29—Faith 48, Notre Dame 34Game 30—Seoul 54, Kadena 51

Saturday’s gamesGame 31—JFK 53, Guam 49Game 32—Southern vs. Kubasaki, ccd.Game 33—CAJ 47, Zama 42, 11th placeGame 34—ASIJ 46, Simon Sanchez 26, ninth placeGame 35—GW 42, AOLG 32, seventh placeGame 36—Kinnick 49, Yokota 38, fifth placeGame 37—Kadena 65, Notre Dame 58, third placeGame 38—Faith 50, Seoul 47, championship

Awards

MVP—Janel Long, Faith.Individual Sportsmanship Award—Liz Gleaves, Seoul.All-tournament team—Tashia Hardeman (two-time selection), Kelly Hardeman, Faith; Tanesha Pettis, Liz Gleaves (two-time selection), Seoul; Aja’ Walker, Britney Wise, Kadena; Simone Willter, Toni Tedpahogo, Notre Dame; Anya Brown, Yokota; Sandy Cruz, Brianna Benito, GW; Gwen Thornton, ASIJ; Cathy Townsel, Simon Sanchez; Anika Taylor, CAJ.

Saturday’s summaries

JFK 53, Guam High 49JFK..........16 11 20 6—53Guam High..........6 11 17 15—49Scoring—JFK, Catherine Aquinde 20; Guam High, Bashira Daniels 16.

ASIJ 46, Simon Sanchez 26SSHS..........5 7 0 14—26ASIJ..........13 15 6 12—46Scoring—ASIJ, Gwen Thornton 15; SSHS, Shylah Salas 8, Kristine Redolozo 8.

CAJ 47, Zama American 42CAJ..........5 19 15 8—47Zama..........13 8 9 12—42Scoring—CAJ, Lana Hollands 15; Zama, Elizabeth Powell 16.

GW 42, AOLG 32GW..........12 6 10 14—42AOLG..........8 10 8 6—32Scoring—GW, Sandy Cruz 20; AOLG, Brianna Benito 14.

Kinnick 49, Yokota 38Kinnick..........10 10 17 12—49Yokota..........12 11 1 14—38Scoring—Kinnick, Shannon Jackson 17, Deana Hardison 13; Yokota, Erika Ettl 10, Shari Moss 10.

Kadena 65, Notre Dame 58Kadena..........12 21 15 17—65Notre Dame..........7 11 17 23—58Scoring—Kadena, Javinia Riddick 17, Jasmine Taylor 14.

Championship

Faith 50, Seoul 47Faith..........17 11 11 11—50SAHS..........8 11 6 22—47Scoring—Faith, Janel Long 15; SAHS, Liz Gleaves 20.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up