Quantcast

Track results

By STARS AND STRIPES Published: May 26, 2018

DODEA-Europe Track and Field Championships
Saturday in Kaiserslautern, Germany
Boys
100 meters –
1. Markez Middlebrooks (Wies) 11.03; 2. Kobe Cox (Lak) 11.04; 3. Dominique Arizpe (Ram) 11.12; 4. Devin Gamble (Vil) 11.14; 5. Jerone Smith (Stu) 11.19; 6. Deshawn Wilkerson (Lak) 11.44; 7. Donavin Robinson (Avi) 11.51; 8. Gevaughn Bracy (Ram) 11.64.
200 – 1. Middlebrooks (Wies) 22.28; 2. Gamble (Vil) 22.39; 3. Arizpe (Ram) 22.48; 4. Caleb Brown (Wies) 22.69; 5. Wilkerson (Lak) 23.13; 6. Joshua Walter (Vil) 23.24; 7. Robinson (Avi) 23.42.
400 – 1. Brown (Wies) 50.83; 2. Nathaniel Horton (Baum) 51.45; 3. Isaiah DeVane (Wies) 51.81; 4. Cedric Ellis (Kais) 52.12; 5. Walter (Vil) 52.88; 6. Jack Lindstrom (Stu) 53.02; 7. Conner Brinkmeyer (Baum) 53.55; 8. Conner Looney (Ram) 56.37.
110 hurdles – 1. (tie) Solo Turgeon (Baum) and Garrett Armel (Wies)  15.47; 3. Jackie Harris (Ram) 15.52; 4. Jacob Winchell ( Kais) 15.62; 5. Caelum Wallace (Wies) 15.83; 6. Bryce Thomas (Ram) 16.07; 7. Johna Joseph (Nap) 16.56; 8. Lorne Huxtable (Baum) 17.04.
300 – 1. Wallace (Wies) 40.53; 2. Turgeon (Baum) 40.55; 3. Harris (Ram) 40.97; 4. Chris Hayden (Lak) 41.45; 5. Tyrese Loveday (Ram) 42.23; 6. Jerod Little (Ram) 42.60; 7. Armel (Wies) 42.61; 8. Huxtable (Baum) 43.04.
3,200 – 1. Jose Serrano (Ram) 9:51.43*; 2. Dashiell Rogers (Ram) 9:51.85; 3. Orlando Rojas (Kais) 10:05.36; 4. Roberto Eiseman (Wies) 10:07.83; 5. Denver Dalpais (Ram) 10:09.21; 6. Joseph Purvis (Kais) 10:14.05; 7. Alexander Sprague (Stu) 10:14.58; 8. Jack Raddatz (Stu) 10:15.46; 9. Griffen Parsells (Kais) 10:20.64; 10. Yadiel Rojas (Kais) 10:24.99.
4x100 relay – 1. Ramstein (Harris, Nick Lowe, Bracy, Arizpe) 43.72; 2. Lakenheath 44.10; 3. Vilseck 44.17; 4. Kaiserslautern 45.10; 5. Wiesbaden 45.34; 6. Aviano 46.25; 7. Vicenza 46.29.
4x400 relay – 1. Wiesbaden (Wallace, Armel, DeVane, Brown) 3:30.83; 2. Ramstein 3:33.20; 3. Baumholder 3:34.39; 4. Vilseck 3:36.31; 5. Naples 3:36.83; 6. Kaiserslautern 3:38.53; 7. Stuttgart 3:40.12; 8. Black Forest 3:45.64.
4x800 relay – 1. Ramstein (Nick Clinton, Nicholas Blake, Dalpias, Serrano) 8:07.54; 2. Stuttgart 8:22.68; 3. Kaiserslautern 8:23.27; 4. Lakenheath 8:35.33; 5. Naples 8:36.68; 6. Vicenza 8:52.03; 7. Vilseck 8:59.93; 8. Black Forest 9:01.81; 9. Baumholder 9:19.63.
1,600 sprint medley – 1. Wiesbaden (Bryson Bradley, Wallace, Wagonblast, DeVane) 3:42.70; 2. Ramstein 3:44.86; 3. Lakenheath 3:50.68; 4. Vilseck 3:57.76; 5. Baumholder 3:57.96; 6. Black Forest 3:58.65; 7. Ansbach 4:11.42.
Triple jump – 1. Cox (Lak) 45-01.50; 2. Jason Jones (Ram) 42-02; 3. Gamble (Vil) 41-07.50; 4. Ogden Andrew (Ans) 41-00; 5. Huxtable (Baum) 41-00; 6. Middlebrooks (Wies) 40-09; 7. Joseph Rowberry (Lak) 40-08; 8. Ervin Johnson (Kais) 39-08; 9. Robert Baumback (Stu) 39-00; 10. Jerod Little (Ram) 38-10.
Discus – 1. Anders Bergeson (Stu) 134-10; 2. Austin Higby (Kais) 131-06; 3. Ben Broome (Avi) 125-06; 4. Jonas Matthews (Vil) 124-96; 5. Jacob Shankles (Lak) 122-07; 6. Nicholas Urick (Wies) 120-04; 7. Andrew (Ans) 114-05; 8. Eli Roberts (Ram) 114-01; 9. Andrew Wells (Kais) 114-0; 10. Daniel Brewington (SHA) 106-01.
Girls
100 meters -
1 . Deja Alexis (Rot) 12.13; 2. Whitney Bivins (Wies) 12.41; 3. James (Vic) 12.52; 4. Shalateia Thomas (Avi) 12.85; 5. Kaiah Hicks (Vic) 12.93; 6. Mallory Harris (Kais) 12.99; 7. Kaliyahat Gilmore (Nap) 13.09; 8. Erica Tobin (Rot) 13.14.
200 – 1. Bivins (Wies) 25.36; 2. Branch (Kais) 25.45; 3. Tynniesia Wilson (Vil) 26.63; 4. Mary Milby (Stu) 26.88; 5. Kaiah Hicks (Vic) 26.90; 6. Ashanit Scott (Wies) 27.32; 7. Marissa Kastler (Alc) 27.56; 8. Erica Tobin (Rota) 27.62.
400 – 1. Branch (Kais) 57.28*; 2. Wilson (Vil) 58.91; 3. Chloe Edison (Wies) 59.19; 4. Layla Thomas (Avi) 1:00.26; 5. Milby (Stu) 1:00.46; 6. Ta’Nya Thomas (Wies) 1:01.44; 7. Catianna Binyard-Turner (Wies) 1:02.32; 8. Nickeya Marshall (Wies) 1:03.20.
800 – 1. Tatiana Smith (Stu) 2:26.51; 2. McKinley Fielding (Stu) 2:27.53; 3. Kate Bowman (Stu) 2:28.37; 4. Linnea Meier (Stu) 2:29.59; 5. Katie McLellan (Stu) 2:30.31; 6. Elise Van Vuuren (BFA) 2:32.62; 7. Jaden McDaniel (SHA) 2:33.43; 8. Megan Hull (Ram) 2:34.03; 9. Holly Moser (SHA) 2:38.43; 10. Mya McKinley (Ram) 2:42.14.
1,600 – 1. Fielding (Stu) 5:19.92; 2. T. Smith (Stu) 5:29.26; 3. Moser (SHA) 5:31.32; 4. McLellan (Stu) 5:39.40; 5. Avery Smothermon (Brus) 5:46.47; 6. McDaniel (SHA) 5:47.51; 7. Mckenzie Perkes (Ram) 5:49.22; 8. Jordanne Hill (Ram) 5:49.78; 9. Alycia Smith (Stu) 5:50.84; 10. Kristin Lucero (Ram) 5:52.07.
100 hurdles – 1. Brandy James (Vic) 15.47; 2. Jaya Worthington (Ram) 15.87; 3. Evin Harper (Brus) 16.33; 4. Annika Rivera (Stu) 16.49; 5. Sybella Crespo (Ram) 16.60; 6. Isabella Pacheco (Kais) 17.55; 7. Talitha Islan (Avi) 17.60; 8. Piper Moad (Lak) 17.63.
300 hurdles – 1. Christierra Williams (Ram) 46.88; 2. Edison (Wies) 47.28; 3. Harper (Brus) 48.40; 4. Masaya Archbold (Ram) 48.60; 5. Moad (50.35); 6. Kaila Iglesias (Wies) 50.46; 7. Sade Lloyd (Lak) 51.25; 8. Island (Avi) 52.73.
4x100 relay – 1. Wiesbaden (Kayla Sanders, Bivins, Nickyea Marshall, Scott) 50.05; 2. Vicenza 50.58; 3. Ramstein 51.71; 4. Stuttgart 52.45; 5. SHAPE 54.12; 6. Lakenheath 54.40; 7. Bahrain 55.48; 8. Ansbach 58.30.
4x400 relay – 1. Wiesbaden (Thomas, Bivins, Binyard-Turner, Edison) 4:11.09; 2. Vilseck 4:16.39; 3. Stuttgart 4:17.34; 4. Ramstein 4:18.19; 5. Kaiserslautern 4:24.15; 6. Lakenheath 4:25.53; 7. Brussels 4:29.83; 8. Bahrain 4:31.24.
1,600 sprint medley – 1. Wiesbaden (Kayla Sanders, Scott, Ketziyah Francis, Thomas) 4:34.07; 2. Stuttgart 4:34.62; 3. Ansbach 4:39.38; 4. Ramstein 4:39.94; 5. Aviano 4:45.42; 6. Black Forest Academy 4:57.06.
High jump – 1. Wilson (Vil) 5-05; 2. Annika Rivera (Stu) 4-11; 3. (tie) Grace Adkins (Nap) and Layla Thomas (Avi) 4-09; 5. Mya Neal (SHA) 4-09; 6. Ciera Babb (Ram) 4-09; 7. (tie) Marissa Kastler (Alco) and Beckett Moser (SHA) 4-09; 9. Hannah Fonville (Lak) 4-07; 10. Erica Tobin (Rot) 4-07.
Long jump – 1. Branch (Kais) 18-04.75; Alexis (Rota) 18-00.75; 3. Williams (Ram) 17-02.50; 4. Harper (Brus) 16-02; 5. Ciera Babb (Ram) 16-00.75; 6. Jada Williamson (Nap) 15-10; 7. Corban Jackson (Wies) 15-09.50; 8. Kayla Silva (Vils) 15-04; 9. Alexia Tarvis (SHA) 14-10.25; 10. Marissa Kastler (Alc) 14-08.75.
Shot put – 1. Zhane Williams (Kais) 32-11.50; 2. Caprinia Goode (Ram) 32-10.25; 3. Mikyla Preston (Bah) 31-10; 4. Makayla Nixon (Vil) 31-05.75; 5. Michaela Vlckova (SHA) 31-02.75; 6. Shannon Clough (SHA) 31-01; 7. Aniyus Jackson (Wies) 30-11.75; 8. Lily Smith (Bah) 30-07.75; 9. Mercedes Durden (Kais) 30-03-.25; 10.  Olivia Johnson (Stu) 28-09.25.
*Denotes new DODEA-Europe record.

from around the web