Support our mission

High school

Track2012 European championshipsFinal results Saturday from the two-day 2012 DODDS-Europe track and field championships. All race distances are in meters:

BoysTeam scoringDivision I—Vilseck 115, Heidelberg 99.5, Ramstein 73, Kaiserslautern 45, Wiesbaden 31, Lakenheath 21, Patch 8.

Division II—Bitburg 30, AFNORTH 22, Aviano 20, Naples 20, Ansbach 13, Hohenfels 12, Black Forest Academy 10, SHAPE 1.

Division III—Rota 2.5.

Scorers100 meters—1, Christian Mack (Napl) 11.20; 2, Brian Sealey (Wies) 11.22; 3, Corey Evans (Bitb) 11.31; 4, Shawn Peebles (Vils) 11.38; 5, Xavier Jones (Ansb) 11.39; 6, Roscoe Johnson (Wies) 11.41.

200—1, Peebles, 22.96; 2, James Suemenoglu (Vils) 23.01; 3, Lamar Benjamin (Hoh) 23.28; 4, David Hoke (Heid) 23.32; 5, Evans, 23.47; 6, None.

400—1, David Lance (Vils) 49.96; 2, Derrick Flake (Ansb) 50.79; 3, Eric Carter (Rams) 50.99; 4, Virgil Sneed (Rams) 51.65; 5, Jalan Darby (Pat) 51.73; 6, Jaap Van Gaalen (Rams) 54.23.

800—1, Lance, 1:55.55; 2, Tyler Holderby (Heid) 1:59.35; 3, Jackson Bargery (Rams) 1:59.88; 4, Ben Kronk (BFA) 2:02.80; 5, James Jacobson (Pat) 2:03.20; 6, Alex Weiman (Wies) 2:03.71.

1,600—1, Michael Lawson (Kais) 4:27.28 (DODDS-Europe record. New event); 2, Brian Hannum (Heid) 4:30.60; 3, John Fain (Napl) 4:35.20; 4, Kronk, 4:36.60; 5, Matthew Finley (Kais) 4:40.15; 6, Sean Davis (Kais) 4:43.12.

3,200—1, Hannum, 9:53.68 (DODDS-Europe record. New event); 2, Lawson, 10:05.47; 3, Davis, 10:06.68; 4, George Hyde (Rams) 10:08.47; 5, Kronk, 10:09.41; 6, Logan Sullivan (Pat) 10:11.99.

110 high hurdles—1, Renanzo Williams (Vils) 16.07; 2, L.J. Downey (Bitb) 16.61; 3, Keenan Couture (Lake) 16.63; 4, Michael Johnson (Rams) 16.85; 5, Ta’Vian Daniels (Heid) 16.98; 6, Bryce Jackson (Heid) 17.03.

300 intermediate hurdles—1, Hoke, 40.45; 2, R. Williams, 41.16; 3, Michael Johnson (Rams) 41.84; 4, B. Jackson, 42.48; 5, Richard Griffith (Vils) 42.50; 6, Demar Flake (Ansb) 42.56.

High jump—1, Griffith, 6 feet, 2 inches; 2, Jeremiah Miller (Heid) 6-0; 3, Andrew Bert (Avi) 6-0; 4, Jake Schmidt (AFN) 5-10; 5, (tie) Daniels and Marc Oden (Rota) 5-8.

Long jump—1, Wayne Dawkins (Heid) 21-8; 2, Tommy Baker (Vils) 21-3; 3, Darien Cornett (Avi) 20-10.75; 4, R. Williams, 20-10.5; 5, X. Jones, 20-5.25; 6, Terrence Paris (Rota) 20-4.5.

Triple jump—1, Dawkins, 46-2.5; 2, Cornett, 45-1.25; 3, Miller, 43-6; 4, T. Baker, 42-11.75; 5, R. Williams, 41-11; 6, Sealey, 41-7.75.

Shot put—1, Darian Billups (Bitb) 46-9.5; 2, Tony Legare (AFN) 45-1; 3, Justin Dickey (Rams) 44-9.5; 4, Victor Hernandez (Vils) 44-1.5; 5, Calvin Hickman (Vils) 42-6.5; 6, Carlos Dillon (Heid) 41-7.5.

Discus—1, Legare, 141-6; 2, Dickey, 139-7; 3, Marquis Grant (Kais) 135-8; 4, Xavier Thompson (Lake) 132-8; 5, Billups, 127-4; 6, Hickman, 121-0.5.

4x100 relay—1, Wiesbaden (De’Quan Reed, Sealey, Matthew Jordan, R. Johnson) 43.34; 2, Vilseck (David Vidovic, Carlton Campbell, Dequan Bamesberger, Suemenoglu) 43.65; 3, Hohenfels (E.J. Vega, Josh McBrice, James Robinson, Benjamin) 45.15; 4, Naples (Mack, Pierre Pollo Baker, Tyler Williams, Austin Bain) 45.41; 5, Bitburg (Downey, Kyle Edgar, Marcel Hardy, Evans) 45.50; 6, Lakenheath (Stevie Stephens, Couture, Nick Ruiz, Joseph Cedarstaff) 45.61.

4x400 relay—1, Ramstein (Carter, M. Johnson, Sneed, Van Gaalen) 3:27.32; 2, Lakenheath (Andre Bowser, Giacarlo Ruiz, Stephens, Cedarstaff) 3:36.53; 3, Kaiserslautern (Jared Cooper, Juan Perry, Tyler Tremaine, Finley) 3:37.75; 4, Heidelberg (Holderby, Dustin Morton, Miller, Hoke) 3:38.24; 5, None; 6, None.

4x800 relay—1, Ramstein (Sneed, Carl Lewenhaupt, Bargery, Van Gaalen) 8:14.44; 2, Heidelberg (Hannum, Holderby, Morton, Sharaud Gallman) 8:24.53; 3, Kaiserslautern (Finley, Tremaine, Davis, Lawson) 8:25.42; 4, Wiesbaden (Weiman, Jacob Rodriguez, Kelsey Thomas, Jack Whalen) 8:31.36; 5, Patch (Christian Brown, Kal Imlay, Sullivan, Jacobson) 8:40.09; 6, SHAPE (Ryan Howard, Karl Kristensen, Josh Moran, Conrad Inch) 8:42.52.

1,600 sprint medley relay—1, Vilseck (Campbell, Peebles, Myles Hall, Lance) 3:39.88; 2, Ramstein (Carter, Sneed, Bargery, Galen McCarver) 3:45.62; 3, Wiesbaden (Reed, R. Johnson, Sealey, Thomas) 3:46.45; 4, Heidelberg (Miller, Dawkins, Morton, Holderby) 3:46.82; 5, Lakenheath (N. Ruiz, Mike Francis, Bowser, Isaiah Roehm) 3:50.26; 6, Patch (Akeem McDaniel, Jeff Kazcmerek, Jacobson, Brown) 3:57.53.

GirlsTeam scoringDivision I—Patch 104, Kaiserslautern 72, Ramstein 63.5, Vilseck 55, Heidelberg 29, Wiesbaden 26, Lakenheath 16,

Division II—AFNORTH 27, Naples 20, Baumholder 14, Aviano 12, Bamberg 12, Bitburg 12, Ansbach 10, SHAPE 10, Vicenza 8.5, Hohenfels 8, Schweinfurt 4.

Division III—Menwith Hill 12, Brussels 4, Alconbury 3, Rota 3.

Scorers100 meters—1, Mikala McClain (MH) 12.90; 2, Kayla Rainey (Bamb) 13.08; 3, Briana Williams (Kais) 13.14; 4, Grace Gonzalez (Kais) 13.15; 5, Monica Way (Vils) 13.21; 6, Ayanna Bernard (Heid) 13.23.

200—1, Sara Sawyer (AFN) 26.86; 2, Bernard, 27.13; 3, Hannah McPherson (Kais) 27.21; 4, Way, 27.22; 5, McClain, 27.43; 6, Jada Griffin (Alc) 27.48.

400—1, Ashley Forte (Napl) 60.13; 2, Dionna Marcus (Baum) 60.73; 3, Abigail Diaz (Pat) 61.02; 4, McPherson, 61.32; 5, Griffin, 61.34; 6, Jada Bostic (Kais) 61.61.

800—1, Mishal Cotugno (SHP) 2:22.93; 2, Julia Lockridge (Pat) 2:24.62; 3, Baileigh Sessions (Pat) 2:26.31; 4, Shanice Harmon (Heid) 2:26.59; 5, Jessica Kafer (Rams) 2:29.18; 6, Anna Priddy (Rams) 2:26.82.

1,600—1, Kafer, 5:13.08 (DODDS-Europe record. New event); 2, Sessions, 5:16.97; 3, Priddy, 5:19.46; 4, Christina Hamilton (Pat) 5:26.26; 5, Hannah Rose (Pat) 5:39.26; 6, None.

3,200—1, Kafer, 11:27.24 (DODDS-Europe record. New event); 2, Hamilton, 11:44.04; 3, Sessions, 11:45.45; 4, H. Rose, 11:50.56; 5, Marra Lopes (Lake) 12:20.47; 6, Anna Seiferth (Heid) 12:20.76.

100 intermediate hurdles—1, Phylecia Faublas (Wies)16.50; 2, Diaz, 16.64; 3, Brettina Thomas (Bitb) 17.72; 4, Sarah Runey (Schw) 17.86; 5, Amber Rose (Vils) 17.95; 6, Jennifer Strosnider (Ansb) 18.10.

300 low hurdles—1, Diaz, 46.53; 2, Ashley Edwards (Vicz) 47.54; 3, Kathleen Rice (Rams) 48.68; 4, Jada Vaughn (Hoh) 48.94; 5, Courtney Morgan (Heid) 49.90; Cherry Carnes (AFN) 51.05.

High jump—1, Sharmil Whyatt (Vils) 5 feet, 0 inches; 2, Caprice Lockett (Ansb) 5-0; 3, Angela Powell (Kais) 4-8; 4, (tie) Bailey Butler (Pat) and Shannon Ellis (Rota) 4-6; 6, None.

Long jump—1, Jada Perry (Kais) 16-10; 2, Gonzalez, 16-2.5; 3, Sawyer, 15-11; 4, Olivia Sadler (Brus) 15-10.25; 5, Rhea Harris (Kais) 15-10; 6, Lockett, 15-3.25.

Triple jump—1, Sawyer, 34-5.5; 2, Rhea Harris, 33-11.5; 3, Marcus, 33-4.5; 4, Dorothy Toots (Lake) 32-9.5; 5, Chelsea Smith (Rams) 32-7.5; 6, Raeann Stark (Heid) 32-0.75.

Shot put—1, Maria Beard (Napl) 33-3; 2, Chloe Pomele (Vils) 32-2; 3, Kyerha Smith (Avi) 30-0; 4, Kalynn Richardson (Kais) 29-11; 5, Ticie Woulard (Vils) 29-10; 6, Mariah Morris (Vils) 29-9.5.

Discus—1, Morris, 100-0; 2, Aspen Wolfe (Rams) 92-6; Caitlin Burgess (Pat) 90-7; Pomele, 88-4; 5, Dominique Baldwin (Wies) 87-4; 6, (tie) Danielle Ellis (Vicz) and Makayla Lowder (Rams) 86-9.

4x100 relay—1, Kaiserslautern (Perry, McPherson, Bostic, B. Williams) 50.38; 2, Wiesbaden (Marquala Scott, Faublas, Rashyanell Battle, Rashyanee Battle) 51.06; 3, Vilseck (Way, Amira Murry, S. Whyatt, Jazneque Whyatt ) 51.88; 4, Bamberg (Devinae McNeil, Deshae McNeil, Kiyamah Lambert, Rainey) 51.95; 5, Ramstein (Xantavia Wain, Samantha Carbon, Tyiler Hargrove, Starr Rowzee) 52.03; 6, Hohenfels (Jewel Beji, Butler, Timi Ward, Vaughn) 53.89.

4x400 relay—1, Heidelberg (Morgan, Harmon, Stark, Adellah Summerlin) 4:16.99; 2, Patch (Brittany Lockridge, Claudia Lockridge, J. Lockridge, Diaz) 4:17.14; 3, Vilseck (Way, J. Whyatt, Murry, S. Whyatt) 4:19.81; 4, Lakenheath (Uria Thomas, Kristen Reed, Toots, MaKayla Boden) 4:20.45; 5, Wiesbaden (Gabriella Lawrence, Rashyanee Battle, Scott, Alexandria Beverly) 4:20.46; 6, Kaiserslautern (Perry, Katelyn Abbott, Christina Hill,, McPherson) 4:22.94

4x800 relay—1, Patch (Hamilton, H. Rose, J. Lockridge, Sessions) 9:54.41; 2, Ramstein (Kafer, Melisa Toddmann, Tallie Elbert, Priddy) 10:16.40; 3, Lakenheath (Boden, Zoe Lopes, M. Lopes, U. Thomas) 10:23.38; 4, Aviano (Adrienne Bryant, Melanie Hudson, Guilia Silvi, Shelby McHugh) 10:32.80; 5, Heidelberg (Stephanie Barlow, Hannah Mayfield, Stark, Harmon) 10:35.77; 6, Kaiserslautern (Hill, Rian Harris, Megan Dunn, Emily Ciocca) 10:35.82.

1,600 sprint medley relay—1, Patch (Danielle Dean, Aja Givens, C. Lockridge, J. Lockridge) 4:25.28; 2, Ramstein (Rowzee, Hargrove, Elbert, Priddy) 4:27.90; 3, Bitburg (Alysia Hampton, B. Thomas, Brandy Perry, Allison Shaver) 4:37.01; 4, Wiesbaden (Rashyanell Battle, Faublas, Beverly, Megan Jarrell) 4:40.02; 5, Aviano (Rachel Hollingsworth, Jasmine Jingco, Silvi, McHugh) 4:42.18; 6, Kaiserslautern (Breona Drew, Rian Haris, Ciocca, Rhea Harris) 4:44.45.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up