Support our mission

High school

Soccer BoysKaiserslautern 8, Bitburg 0 Friday at BitburgHalftime -- 4-0. Goals -- Sean Dunbar 4, Shelton Carter 2, Ryan Rimmler, Joseph Olsewski. Assist -- Thomas Robinson.Black Forest Academy 3, Hohenfels 1 Friday at AnsbachHalftime -- 2-0.SHAPE 5, Brussels 0 Friday at Mons, BelgiumGoals -- Kenneth Tuth 2, Sebastian Sroka 2. Saves -- Brussels: Dominick DeFazio 18.International School of Brussels 3, Alconbury 0 Friday at AlconburyHalftime -- 2-0. Saves -- Alconbury: Ken Ford 13.AFNORTH 3, Alconbury 3 Saturday at AlconburyHalftime -- 2-2. Goals -- AFNORTH: Jesse Timmons, Sean Price, Claudius Karich; Alconbury: Nate Dallaire 2, Jonah Walzer. Saves -- Alconbury: Ford 14; AFNORTH: Vladimir Kee 9. Aviano 3, Sigonella 2 Saturday at SigonellaHalftime -- 3-0. Goals -- Aviano: Hayden Roers, Chase Cottingham, Lorenzo King; Sigonella: Peer Roch, Dylan VanWynsberghe. Assist -- Sigonella: VanWynsberghe; Aviano: King 2, Roers.

Lakenheath 7, AFNORTH 2 Friday at LakenheathHalftime -- 4-0. Goals -- Lakenheath: Elmer Ramos 4, Kyle Freany, Josh Lopez, Paul Mako; AFNORTH: Claudius Karich, Jesse Timmons. Assists -- Lakenheath: Chris Miles 2, Jordan Milby; AFNORTH: Koen Frenken. Saves -- Lakenheath; Rudy Zapata 5, Myles Erkins 4; AFNORTH: Vladimir Kee 9.ISB 2, Lakenheath 1 Saturday at LakenheathHalftime -- 1-0 ISB. Goals -- Lakenheath: Ramos; ISB: Asgeir Ingunnarson, Ryota Nakamura. Saves -- Lakenheath: Zapata 10; ISB: Alex Dedekind 5.Wiesbaden 5, Vilseck 0 Saturday at VilseckHalftime -- 2-0. Goals -- Eric Arnold 2, Brent Bluemmert, Jarred Edwards, Asante Lattimore. Assists -- Bluemmert 2, Edwards, Lattimore. Saves -- Wiesbaden: Matias Chavez 12; Vilseck: Timothy Simmons 9.

Patch 2, Ramstein 1 Saturday at StuttgartHalftime -- 1-1. Goals -- Ramstein: Nick Meza; Patch: Miguel King, Micah Williams. Assist -- Patch: Dan Bacskai.

GirlsSHAPE 3, Brussels 2 Friday at Mons, BelgiumHalftime -- 2-2. Goals -- SHAPE: Begona Rodriguez Bravo 2, Chloe Van den Bosch; Brussels: Morgan Malone, Kirsten Carson. Assists -- SHAPE: Usa Zarco Lens; Brussels: Lola Helbling. Saves -- SHAPE: Megan Vanheuckelom 6; Brussels: Maria Vahrenhorst 5.Kaiserslautern 8, Bitburg 0 Friday at BitburgHalftime -- 3-0. Goals -- Arianna Osmar 3, Hannah Grebos 2, McKenna Roden, Kaeli Ebner, Emma Odone. Assists -- Grebos, Odone.BFA 4, Hohenfels 3 Friday at AnsbachHalftime -- 3-2 BFA. Goals -- BFA: Chloe Moortag 2, Anna Kragt, Samara Macy; Hohefels: Jessie Gamez, Amelia Heath, Milliannie Comas-Ramos. Assist -- BFA: Lois Schotanus. Saves -- BFA: Emmalee Evans 9; Hohenfels: Maia McDaniels 4.BFA 4, Ansbach 1 Friday at AnsbachHalftime -- 2-0. Goals -- Ansbach: Nastya Henry; BFA: Moortag, Kragt, Schotanus, Karen Benjamin. Saves -- Ansbach: Khiya Coats 19.Sigonella 5, Aviano 1 Saturday at SigonellaHalftime -- 2-0. Goals -- Aviano: Elizabeth Lopez; Sigonella: Caroline Schumacher 3, Korley Jones, Lynda Reed.Alconbury 1, ISB 0 (forfeit) Friday at AlconburyAlconbury 1, AFNORTH 0 (forfeit) Saturday at Alconbury

Wiesbaden 2, Vilseck 0 Saturday at VilseckHalftime -- 2-0. Goals -- Janice Teschner 2. Assist -- Madison Barta. Saves -- Vilseck: Shana Wright 14.Patch 2, Ramstein 0 Saturday at StuttgartHalftime -- 1-0. Goals -- Kaitlyn Farrar 2. Assists -- Danielle Mannier, Meredith Stuber. Saves -- Patch: Tyra Hook 8; Ramstein: Dominique DuBois 5.

SoftballKaiserslautern 21, Ansbach 1 Friday at KaiserslauternPitching -- Kaiserslautern: Allie Alamos (WP, H, K). Hitting -- Kaiserslautern: Hannah Philpot 3-3 (HR, 4 RBI), Tori Liggins 1-2 (HR, 4 RBI), Alamos 2-2 (HR, 2 RBI).Kaiserslautern 30, Ansbach 2 Friday at KaiserslauternPitching -- Kaiserslautern: Philpot (WP, 2 K, 0 H). Hitting -- Kaiserslautern: Victoria Jackson 3-4 (2B, 3B, 5 RBI), Tia Hall 3-5 (2B, 4 RBI), Philpot 2-3 (2B, 3 RBI), Chloe Whisennand 3-4 (3 RBI).

Vilseck 15, Hohenfels 0 Saturday at HohenfelsVilseck 506 4 - 15Hohenfels 000 0 - 0Pitching -- Vilseck: Elana Montanez (8 K).Vilseck 11, Hohenfels 1 Saturday at HohenfelsHohenfels 100 00 - 1Vilseck 650 0X - 11Vicenza 10, Aviano 0 Saturday at AvianoPitching -- Vicenza: Megan Buffington (perfect game).Vicenza 12, Aviano 11 Saturday at AvianoHitting -- Aviano: Shamera Lane (2 HR), De'Ja Knight (HR).Patch 15, SHAPE 0 Saturday at StuttgartSHAPE 000 - 0Patch 3(10)2 - 15Pitching -- Patch: Elizabeth Hansen (H, 4 K). Hitting -- Patch: Tenley Getschman (GS HR).Patch 21, SHAPE 1 Saturday at StuttgartPatch 490 62 - 21SHAPE 000 10 - 1Pitching -- Patch: Mackenzie Coleman (2 H, 12 K). Hitting -- Patch: Jinhee Oh 3-3 (3 2B).

Kaiserslautern 10, Lakenheath 5 Saturday at KaiserslauternPitching -- Lakenheath: Shannon Cox (7 ER, 2 K); Kaiserslautern: Tori Liggins (4 ER, 9 K). Hitting -- Lakenheath: Khloe Miller 2-2, Morgan Goll 2-4 (2B, 2 RBI), Meghan Bibb 2-4, Arianna Lemieux 2-3; Kaiserslautern: Allie Alamos 2-4 (3 RBI), Liggins 2-4, Sydney Brown (HR), Tia Hall 2-3, Phoenix Whisennand 2-3 (HR), Chloe Whisennand 1-2 (2 RBI).Kaiserslautern 16, Lakenheath 1 Saturday at KaiserslauternPitching -- Kaiserslautern: Liggins (ER, 4 H, 4 K). Hitting -- Lakenheath: Bibb (3B); Kaiserslautern: Emma Frost 3-5 (5 RBI), Alamos 2-2 (2 R), Liggins 3-4 (2B, 2 R), Brown 3-4 (2 RBI, 2 R), P. Whisennand 2-4 (2B, 3 RBI), Hall 3-4, Victoria Jackson 2-3.

BaseballKaiserslautern 16, Ansbach 7 Kaiserslautern 13, Ansbach 7 Friday at KaiserslauternRamstein 15, Lakenheath 1 Friday at RamsteinLakenheath 100 0 - 1Ramstein 314 7x - 15Pitching -- Ramstein: Jon Oswald 3 IP (6 K). Hitting -- Ramstein: Zach Buhrer (3 H, 3 RBI), Woody Woodruff (3 H), Spencer Woller (2 RBI).Ramstein 12, Lakenheath 2 Friday at RamsteinRamstein 613 11 - 12Lakenheath 011 00 - 2Pitching -- Ramstein: Daniel Thompson 4 IP (5 K). Hitting -- Ramstein: Woodruff (2 H), Buhrer (2 RBI), Oswald (2 H).

Vicenza 10, Aviano 0 Saturday at AvianoPitching - Vicenza: Louis Veazey 4 IP (8 K). Hitting - Vicenza: Veazey 2-4, Max Monnard 2-4, Torin Dennison 2-4.

Vicenza 18, Aviano 10 Saturday at AvianoHitting -- Vicenza: Veazey 3-5, Dennison 4-4 (2 HR, 2B). Noteworthy - Aviano led 8-2 after the first inning and11-8 in the fifth before Vicenza scored 10 runs to keep the Saints winless.Kaiserslautern 11, Lakenheath 5 Lakenheath 12, Kaiserslautern 10 Saturday at KaiserslauternPatch 17, Shape 1 Saturday at StuttgartPitching -- Patch: Andrew Buxkemper 4 IP (7 K). Hitting -- Patch: Reed Marshall 3-3 (2B), Garrett Becker 3-3 (2B), Buxkemper 3-4 (2B), Andrew Almond 4-4.Patch 14, Shape 0 Saturday at StuttgartPitching -- Patch: Becker 4 IP (7 K). Hitting -- Becker (2-R HR), Buxkemper (HR), Kevin Collins (3B).

Vilseck 9, Hohenfels 5 Saturday at HohenfelsVilseck 101 001 6 - 9Hohenfels 400 000 1 - 5Pitching -- Vilseck: Kurt Hall 6 1/3 IP (3 H, 16 K, R). Hitting -- Vilseck: Hall (2 HR, 4 RBI), Austin Archangel (2B, 2 RBI). Vilseck 13, Hohenfels 3 Saturday at HohenfelsHohenfels 120 0 - 3Vilseck 501 7 - 13Pitching -- Vilseck: Joel Ramirez 5 IP (4 H, 6 K). Hitting -- Vilseck: Archangel (2 H), Hall (2 H, 2B).

TrackSaturday at KaiserslauternBoys Ramstein 118, Kaiserslautern 108, Frankfurt 50.67, Bitburg 42, Menwith Hill 11.33, Alconbury 7 100 meters -- 1, David Zaryczny (Kais) 11.34; 2, Yson Hogan (Ram) 11.50; 3, Omar Plaisime (Kais) 11.69; 4, Jerrod Harmon (Kais) 11.73.200 -- 1, Zaryczny 23.06; 2, Harmon 23.74; 3, Albert Lee (Kais) 24.07; 4, Plaisime 24.26.400 -- 1, Zaryczny 51.92; 2, Lamar Cheney (Bit) 53.06; 3, Lee 53.50; 4, Malik Cannon (Ram) 54.44.800 -- 1, Matthew Hargreaves (FI) 2:07.33; 2, Noah Webb (Ram) 2:07.91; 3, Hakan Stanis (FI) 2:15.98; 4, David Britt (Kais) 2:18.18.1,600 -- 1, Sebastian Figueroa (Ram) 4:54.85; 2, Sherard Anabwani (Bit) 5:03.35; 3, Britt 5:09.35; 4, Zachary Evans (Ram) 5:09.49.3,200 -- 1, John Casey (Ram) 10:25.23; 2, Richard Plummer (Kais) 10:59.12; 3, Anabwani 11:03.46; 4, Zachary King (Ram) 11:23.61.110 hurdles -- 1, Chandler Henderson (Ram) 16.04; 2, Josh Aspinwall (FI) 18.28; 3, Talen Hurd (Ram) 18.46; 4, Arturo Maldonado (Kais) 19.29.300 hurdles -- 1, Henderson 42.58; 2, Hurd 44.52; 3, Matt Holmes (Bit) 45.57; 4, Maldonado 46.95.4x100 relay -- 1, Kaiserslautern (Plaisime, Harmon, Thompson, Zaryczny) 45.29; 2, Frankfurt 54.35.4x400 -- 1, Ramstein (Barney, Rivera, Cannon, Bailey) 3:54.71; 2, Frankfurt 4:11.51; 3, Kaiserslautern 4:28.35.4x800 -- 1, Ramstein (Figueroa, Davila, Casey, Webb) 8:38.48; 2, Kaiserslautern 9:00.32; 3, Bitburg 9:02.81.1,600 sprint medley -- 1, Ramstein (Cameron, Garcia, Bailey, Figueroa) 4:12.75; 2, Bitburg 4:12.76.High jump -- 1, Ethan Wood (FI) 5-09; 2, Ben Davis (Kais) 5-04; T3, Damante Cross (Ram) 5-02; T3, Jakob Wolff (MH) 5-02.Long jump -- 1, Brendan Hicks (Ram) 19-02.25; 2, Adarius Gallon (Alc) 17-11; 3, Plaisime 17-09; 4, Nile McIntosh (Ram) 17-07.75.Triple jump -- 1, Colton Thomas (Bit) 37-07; 2, Harmon 36-09; 3, Micah Getty (Bit) 33-09; 4, Jordan Faucett (Ram) 32-11.5.Shot put -- 1, Jonathon Brugman (MH) 43-09.25; 2, Clesson Allman (Ram) 42-02.25; 3, Aspinwall 41-04.5; 4, Wesley Donhauser (Kais) 41-02.5.Discus -- 1, Aspinwall 118-03; 2, Derek Olsen (Kais) 101-01; 3, Allman 99; 4, Cole De Tingo (Ram) 98-00.Girls Ramstein 142, Kaiserslautern 91.5, Frankfurt International 55, Alconbury 26, Bitburg 20, Menwith Hill 1.5 100 meters -- 1, Denee Lawrence (Ram) 12.78, Makaya Barfield (Ram) 13.21, 3, Jada Branch (Kais) 13.33, 4, Brittany Highley (Ram) 13.34.200 -- 1, Lawrence 26.85, 2, Highley 27.67, 3, Branch 27.73, 4, Jada Greene (Kais) 28.0.400 -- 1, Sapphire Gutierrez (Kais) 53.35, 2, Mayme Williams (Ram) 55.14, 3, Talea Cobb (Kais) 68.38, 4, Jordan Rowley (Alc) 68.67.800 -- 1, Katelyn Schultz (Ram) 2:29.76; 2, Madison Morse (Ram) 2:34.97; 3, Solenne Kriner (Ram) 2:38.69; 4, Alena Britt (Kais) 2:44.70.1,600 -- 1, Morse 5:30.79; 2, Schultz 5:33.27; 3, Nicole Leondike (Ram) 5:56.75; 4, Sara Gorske (Kais) 6:06.47.3,200 -- 1, Morse 12:52.49; 2, Leondike 12:56.29; 3, Naomi Greenberg (FI) 14:06.12; 4, Michelle Spielberg (FI) 14:09.96.100 hurdles -- 1, Olivia Sealey (Alc) 17.07; 2, Marlies Mayer (FI) 17.54; 3, Krystiona Mclean (Ram) 17.63; 4, Therese Gatterburg (Bit) 19.99.300 hurdles -- 1, Isabelle Kern (FI) 50.58; 2, Mclean 52.62; 3, Dasha Pontiff (Ram) 56.57; 4, Gatterburg 57.33.4x100 relay -- 1, Kaiserslautern (Greene, Smith, Mack, Branch) 52.31; 2, Ramstein 54.15; 3, Frankfurt 55.94.4x400 -- 1, Ramstein (Williams, Bez, Brooks, Kriner) 4:49.83; 2, Kaiserslautern 4:49.89; 3, Frankfurt 5:03.03.4x800 -- 1, Frankfurt (Kern, Spielberg, Schmidt, Gauges) 10:57.57; 2, Ramstein 13:07.32.1,600 sprint medley -- 1, Ramstein (Rafi, Highley, Villella, Kriner) 4:48.48; 2, Kaiserslautern 5:11.47.High jump -- 1, Maira Gauges (FI) 5-00; 2, Tyler Bracy (Ram) 4-10; 3, Mclean 4-08; T4, Katie Hurd (MH) 4-06; T4, Jenika Hrushka (Kais) 4-06.Long jump -- 1, Gauges 16-09.5; 2, Sealey 15:03; 3, Morgan Dozier (Kais) 14-07.75; 4, Sara Clark (Kais) 13-10.75.Triple jump -- 1, Branch 33-06; 2, Sealey 32-11.5; 3, Dozier 31-05.5; 4, Hannah Schmidt (FI) 27-02.75.Shot put -- 1, Elise Rasmussen (Bit) 31-09.5; 2, Ana Duenas (Kais) 28-03; 3, Rebekah Gentz (Kais) 28-01; 4, Ariyon Booker (Alc) 27-11.5.Discus -- 1, Rasmussen 95-02.5; 2, Duenas 92-07; 3, Gentz 83-08; 4, Booker 69-10.

Saturday at Creazzo, ItalyBoys No Team scores available 100 meters --1, Cameron Copeland (Nap) 11.32; 2, Dimitri Dawson (Avi) 11.54; 3, Chris Greene (Nap) 11.62; 4, Turon Palmer (Nap) 11.76.200 -- 1, Copeland 23.00; 2, Greene 23.87; 3, Palmer 24.43; 4, Jailen Tindal 25.12.400 -- 1, Anthony Fisher (Nap) 51.85; 2, Early Wheeler (Vic) 52.36; 3, Copeland 53.48; 4, Jaylen Esposito (Avi) 55.05.800 -- 1, Stephen Nowell (Nap) 2:08.86; 2, Bret Baldwin (Nap) 2:13.14; 3, Tim Smith (Nap) 2:16.30; 4, Landon Sattazahn (Vic) 2:18.35.1,600 -- 1, Baldwin 4:57.45; 2, Sattazahn 5:03.23; 3, Smith 5:05.82; 4, Jack Lenox (AOSR) 5:29.56.3,200 -- 1, Austin Groves (Avi) 11:29.65; 2, Connor Roberts (Nap) 11:49.44; 3, Alexander Johnson (Nap) 11:51.03; 4, Joseph Ward (Nap) 11:56.54.110 hurdles -- 1, Nick Snider (Nap) 16.72; 2, Philip Gess (Avi) 21.52; 3, Brandon Crosby (Avi) 21.89.300 hurdles -- 1, Snider 44.77; 2, Quentin Achtabowski (Vic) 48.31; 3, Gess 49.82; 4 Crosby 50.45.4x100 relay -- 1, Naples (Greene, Palmer, Snider, Copeland) 44.42; 2, Aviano 48.61.4x400 -- 1, Naples (Baldwin, Stephen Nowell, Ian Boggs, Smith) 3:54.48; 2, Vicenza 3:56.68.4x800 -- 1, Aviano (Francis Apalisok, Groves, Gess, Collin Donoho) 9:41.37; 2, Naples 9:49.44; 3, Vicenza 10:18.86.1,600 sprint medley – 1, Naples (Palmer, Greene, Anthony Fisher, Nowell) 3:53.73; 2, Aviano 3:58.Long jump -- 1, D. Dawson 19-06; 2, Amir Love (Avi) 17-01; 3, Jimmie Montgomery (Avi) 16-00; 4, John Silbaugh (Vic) 15-08.5.Triple jump -- 1, Wheeler 39-02; 2, Boggs 32-09.Shot put -- 1, Cody Price (Avi) 39-01.5; 2, Lachlan Sims (Nap) 29-09; 3, Elliot Jackson (Nap) 29-01; 4, Ty Smith (Nap) 27-08.25.Discus -- 1, Price 93-08.5; 3, Jackson 80-06.25; 3, Ty Smith 76-10.25; 4, Sims 58-06.75.Girls No Team scores available 100 meters -- 1, Brandy James (Vic) 13.03; 2, Taja Dotson (Avi) 13.38; 3, Juno Ponce (Nap) 13.96; 4, Annalisa Shepherd (Avi) 14.37.200 -- 1, James 27.16; 2, Kayla Music 28.44; 3, Chanel Powell (Vic) 28.92; 4, Jessica Wheeler (Nap) 29.33.400 -- 1, Mariah McCarroll (Vic) 1:03.84; 2, Altasia Thompson (Vic) 1:04.15; 3, Anna Rinehart (Vic) 1:10.78; 4, Music 1:11.9.800 -- 1, Grace Vandelac (Nap) 2:43.5; 2, Ginny Belt (Avi) 2:44.09; 3, Elizabeth Williams (Vic) 2:45.25; 4, Sasha Shiels (Nap) 2:54.361,600 -- 1, Abi Hougton (Vic) 6:31.89; 2, Madison Summey (Avi) 6:53.7; 3, Shaele Leach (Avi) 6:59.74; 4, Demi Baker (Sig) 7:05.33.3,200 -- 1, Caitlin Quirk (Nap) 13:05.93; 2, Houghton 14:21.62; 3, Summey 15:35.63; 4, Kate Wilkens (Vic) 16:16.16.100 hurdles -- 1, Powell 18.84; 2, 2, Hannah Stone 20.47; 3, Haylea Patterson (Avi) 20.58; 4, Shepherd 21.17.300 hurdles -- 1, Wheeler 51.97; 2, Stone 57.37; 3, Shepherd 57.41; 4, Astrid Nazario (Avi) 57.99.4x100 relay -- 1, Aviano (Myja Binns, Victoria Vigil, Hailey Adams, Taja Dotson) 54.78;2, Naples 56.61; 3, Aviano 58.67; 4, Sigonella 59.35.4x400 -- 1, Vicenza (Rinehart, Williams, Thompson, McCarroll) 4:26.77; 2, Aviano 4:32.77; 3, Naples 5:15.09.4x800 -- 1, Vicenza (Ariana Delgado, Caitlin Joslin, Wilkins, Sabrina Guerrero) 12:45.58; 2, Naples 12:51.63; 3, Sigonella 12:57.95.1,600 sprint medley -- 1, Aviano (Dotson, Binns, Jasmine Cole, Vigil) 4:49.25; 2, Naples 5:05.03; 3, Sigonella 5:44.49; 4, Aviano 5:47.42.High jump -- 1, Cole 4-05.Long jump -- 1, Dotson 14-08; Wheeler 14-08; 3, James 14-02; 4, Shepherd 13-04.Shot put -- 1, Jaida Tindal (Avi) 27-04.75; 2, Michaela Simms 25-06.75; 3, Natoria Morris (Nap) 24-11.5; 4, Braelyn Cottingham (Avi) 23-11.5.Discus -- 1, Molly McGunnigle (Nap) 65-09.5; 2, Morris (Nap) 64-09. 5; 3, Kiara Sandruck (Avi) 61-06.75; 4, Alexis Brown (Nap) 50-01.75.

Saturday at Brunssum, NetherlandsBoys Wiesbaden 165, Lakenheath 88, SHAPE 72, Baumholder 48, Brussels 27, Rota 16, AFNORTH 16 100 meters -- 1, Joshua Theodore (Wies) 11.4; 2, Nathaniel Horton (Baum) 11.8; 3, Lamont Scott (Lake) 12.1; 4, Jacob Grimmage (SHAPE) 12.3.200 -- 1, Caleb Brown (Wies) 24.2; 2, Benjamin Lacovara (SHAPE) 24.4; 3, Asher Cedillo (Lake) 25.3; 4, Alberto Loken (AFN) 25.7.400 -- 1, Brown 54.6; 2, Jaden Bills (Wies) 55.1; 3, Chad Blackburn (Wies) 57.9; 4, Dominic Eddings (Wies) 59.5.800 -- 1, Matthew Wilcox (SHAPE) 2:14.2; 2, Alfred Freed (Wies) 2:14.7; 3, Michael Wilcox (SHAPE) 2:19.2; 4, Nick Clinton (Wies) 2:20.1.1,600 -- 1, Austin Burt (Lake) 4:53.3; 2, Tobias Muxfeldt (SHAPE) 5:04.4; 3, Dylan Fitch (Lake) 5:16.1; 4, Kevin Alvarez (Wies) 5:18.8.3,200 -- 1, Rory Clayton-Hurst (SHAPE) 11:17.3; 2, Thorben Muxfeldt (SHAPE) 11:32.5; 3, Corran Paterson (SHAPE) 12:06.1; 4, Peter Rosenquist (Wies) 13:05.6.110 hurdles -- 1, Brandon Coleman (Bru) 22.7.300 hurdles -- 1, Joel Waan (Wies) 44.7; 2, Bryant Gonzalez (Bru) 56.6; 3, Brandon Coleman (Bru) 56.8.4x100 relay -- 1, Lakenheath (Cedilio, Mills, Scott, Wilson) 48.6.4x400 -- 1, Wiesbaden (Waan, LaFrance, Brown, Bills) 3:58.3; 2, SHAPE 4:33.2.4x800 -- 1, Wiesbaden (Blackburn, Fisico, Bills, Freed) 8:59.2.1,600 sprint medley -- 1, Baumholder (Bryant, Williams, Horton, Kendrick) 4:02.0; 2, Lakenheath 4:14.1.High jump -- 1, Ramel Walker (Wies) 5-03.0; 2, Nathaniel Horton (Baum) 5-02; 3, Treyvante Kendrick (Baum) 5-00.Long jump -- 1, Theodore 18-09; 2, Lamont Scott (Wies) 18-09; 3, Andres Torres-Lopez (Rota) 17-05; 4, Kadarius Williams (Baum) 17-05.Triple jump -- 1, Andres Torres-Lopez (Rota) 37-02; 2, Walker 36-13; 3, Williams 35-00; 4, Kendrick 33-10.75.Shot put -- 1, Hunter Lunasin (Wies) 40-10; 2, Cody Maglio (Lake) 34-09; 3, Jaelyn Flemming (Lake) 34-05; 4, Tomas Volenec (AFN) 33-03.Discus -- 1, Lunasin 115-07.5; 2, Andrew Tiedke (Wies) 101-11; 3, Maglio 94-03; 4, Cole Helwig (AFN) 91-02. Girls Wiesbaden 98, SHAPE 92, Lakenheath 85, Brussels 61, AFNORTH 45, Rota 36, Baumholder 18 100 meters -- 1, Maria Lid (AFN) 11.7; 2, Khalin Murdock (Lake) 12.0; 3, Amelya Hempstead (Wies) 12.8; 4, Ryan Paine (SHAPE) 12.9.200 -- 1, Lid 25.1; 2, Asha Snipes (Lake) 29.2; 3, Gloria Hernandez (Bru) 30.2; 4, Madeleine Galas (SHAPE) 30.4.400 -- 1, Paine 1:00.9; 2, Demi Colon-Rios (Wies) 1:04.5; 3, Kaylah McKinney (Lake) 1:11.4; 4, Hannah Honey (Baum) 1:12.3.800 -- 1, Anna Kyle (SHAPE) 2:33.2; 2, Micah Fontenot (Lake) 2:41.9; 3, Carys Behnke (Wies) 2:42.0; 4, Kylie Leake (Lake) 2:59.2.1,600 -- 1, Katelin Quanbeck (Bru) 5:53.0; 2, Avery Smothermon (Bru) 6:07.8; 3, Mackenzie Scanlon (Rota) 6:31.2; 4, Isabel Young (Wies) 6:33.0.3,200 -- 1, Quanbeck 12:43.9; 2, Kyle 12:50.8; 3, Smothermon 13:14.1; 4, Brigitte Blanchard (SHAPE) 13:34.6.100 hurdles -- 1, Marquera Magwood (Rota) 16.9; 2, Keyairra Bryant (SHAPE) 17.8; 3, Brigantia O'Sadnick (Wies) 20.1; 4, Rebecca King (Bru) 20.8.300 hurdles -- 1, Bryant 50.7; 2, Amor Williams (Lake) 51.9; 3, O'Sadnick 53.0; 4, Lexi Graves (Baum) 56.0.4x100 relay -- 1, Lakenheath (Blakely, Williams, Salas, Snipes) 56.8; 2, Brussels 58.6; 3, Baumholder 58.6.4x800 -- 1, SHAPE (Blanchard, Reich, Henry, not provided) 12:17.2; 2, Lakenheath 12:25.8.1,600 sprint medley -- 1, Wiesbaden (Colon-Rios, Hempstead, O'Sadnick, Atkinson) 4:46.0; 2, Lakenheath 5:20.7.High jump -- 1, Hempstead 15-11.0; 2, Magwood 13-11.0; 3, Williams 13-09.25; 4, Hannah Martinson (SHAPE) 13-03.5.Triple jump -- 1, Magwood 31-04.5.Shot put -- 1, Jeydon Winston-Aviles (Wies) 29-11; 2, Eliska Volencova (AFN) 29-06; 3, Leslie Wolcott (Lake) 27-00.5; 4, Trinity Hill (Bru) 26-04.5.Discus -- 1, Volencova 105-05.5; 2, Michelle Enero (Wies) 80-05; 3, Alea Lunasin (Wies) 65-04; 4, Winston-Aviles 62-07. Saturday at StuttgartBoys Patch 227.5, Vilseck 145, Black Forest Academy 53, Ansbach 29.5, Hohenfels 18 100 meters -- 1, Armando Pinckney (Vil) 11.60; 2, Cyrus Ford (Patch) 11.80; 3, Jaime Anderson (Ans) 11.90; 4, Navante Hinds (Vil) 12.00.200 -- 1, Ford 23.30; 2, Pinckney 23.60; 3, Terron Sizemore (Vil) 24.70; 4, Malik Jefferson 24.70.400 -- 1, Timothy Aloi (Patch) 55.10; 2, Parker Hanes (Patch) 55.60; 3, Cortlin Allen (Vil) 57.80; 4, Malik Jefferson (Hoh) 58.30.800 -- 1, Rory Manns (Patch) 2:11.50; 2, David Crouch (BFA) 2:11.80; 3, John Bowman (Patch) 2:19.60; 4, Devon InFante (Vil) 2:21.60.1,600 -- 1, Alexander Donnelly (Patch) 4:55.30; 2, Diego Martinez (Vil) 5:06.20; 3, David Breen (Patch) 5:08.90; 4, Alex Laurel (Patch) 5:27.90.3,200 -- 1, Donnelly 10:40.00; 2, Jacob Benjamin (BFA) 10:40.50; 3, Bowman 11:34.80; 4, Cole Sherrill (Patch) 11:36.90.110 hurdles -- 1, Donavan Glasgow (Vil) 18.13; 2, Nathan Perez (Hoh) 21.17; 3, Kenya Pinckney (Vil) 21.74.300 hurdles -- 1, Glasgow 48.00; 2, Joshua Hornilla (Patch) 51.80; 3, Cortland Peterson (Patch) 58.70. 4x100 relay -- 1, Patch (Aloi, Nix, Ford, Thigpen) 47.00; 2, Vilseck 47.20.4x400 -- 1, Vilseck (Deraney, Thompson, Ross, Allen) 3:53.20; 2, Patch 3:53.60; 3, BFA 3:58.30.4x800 -- 1, Patch (J. Bowman, Manns, A. Bowman, Laurel) 9:01.41; 2, Vilseck 9:37.18.1,600 sprint medley -- 1, Patch (Aloi, Thigpen, Ford, Manns) 3:51.50; 2, Vilseck 4:00.60.High jump -- 1, Jacob Milton (Patch) 5-10; 2, Pinckney 5-08; T3, Cameron Lockwood (BFA) 5-06; T3, Connor Howlett (Patch) 5-06.Long jump -- 1, Lockwood 18-04; 2, Thigpen 17-11.5; 3, Tim Makee (Patch) 17-10; 4, Jacob Milton (Patch) 17-01.Triple jump -- 1, Lockwood 36-05; 2, Pablo Paradis (Patch) 35-05.5; 3, Tyler Benton (Ans) 35-00; 4, Milton 34-06.Shot put -- 1, Lee Mendez (Vil) 38-05; 2, Leomaris Deraney (Vil) 36-08; 3, Andrew Brabazon (Patch) 36-00.5; 4, Makee 35-03.Discus -- 1, Makee 109-11; 2, Joxua Baughman (Ans) 109-00.5; 3, Brabazon 107-00.5; 4, Benton 96-02.Girls Patch 231, Black Forest Academy 81, Ansbach 60, Vilseck 58, Hohenfels 40 100 meters -- 1, Gabrielle Garcia (Patch) 13.90; 2, Tybrea Hopkins (Vil) 14.40; 3, Denise Monley (Vil) 14.50; 4, Hadder Hussein (Ans) 14.70.200 -- 1, Garcia 29.00; 2, Keona Johnson (Vil) 29.40; 3, Shyanne Hendrix (Vil) 29.40; 4, Hussein 30.40.400 -- 1, Julia Lockridge (Patch) 1:00.80; 2, Meredith Howlett (Patch) 1:06.5; 3, Kyree Messeh (Hoh) 1:07.80; 4, Hopkins 1:09.00.800 -- 1, Lockridge 2:26.30; 2, Bethany Crawford (BFA) 2:38.30; 3, Kate Bowman (Patch) 2:41.60; 4, Kayla Hampe (Patch) 2:50.70.1,600 -- 1, Kelleen McGuinness (Patch) 5:55.40; 2, Nina Gante (Patch) 6:12.20; 3, Leanna Sanchez (Patch) 6:19.10; 4, Mary Kate Jackson (Hoh) 6:21.70.3,200 -- 1, Michelle Gelacio (Patch) 12:52.10; 2, Leanna Sanchez (Patch) 13:38.70; 3, Gante 13:53.50; 4, Gabbriella Kabler (BFA) 13:57.5.100 hurdles -- 1, Natalia Livingston (Ans) 19:13; 2, Amalie Carlisle (Ans) 19:15; 3, Sarah Steers (Patch) 19.65; 4, Alona Wright (Ans) 19.67.300 hurdles -- 1, Clarissa Paniagua (Ans) 50.60; 2, Garcia 52.00; 3, Wright 54.20; 4, Morgan Whitten (Patch) 55.10.4x100 relay -- T1, Vilseck (Monley, Johnson, Hopkins, Hendrix) 57-00; T1, Patch (Steers, Garcia, Korth, Paradis) 57-00.4x400 -- 1, Patch (Lockridge, McGuinness, Howlett, Wheeler) 4:32.40; 2, Ansbach 4:33.00; 3, BFA 5:02.00.4x800 -- 1, Patch (Sanchez, Wikoff, Ortiz, Hammari) 10:40.30.1,600 sprint medley -- 1, Patch (Wheeler, Paradis, Hampe, Howlett) 5:03.20; 2, BFA 5:11.90.High jump -- 1, Erin Fortune (BFA) 5-00; 2, Elizabeth Donnella (Patch) 4-06; 3, Phoebe Robinson (BFA) 4-04; 4, Kayla Hampe (Patch) 4-02.Long jump -- 1, Fortune 14-02; 2, Paradis 13-02.5; 3, Brittany Leger (VIl) 12-00.5; 4, Kyree Messeh (Hoh) 11-08.5.Triple jump -- 1, Fortune 31-05.00; 2, Robinson 28-09.00; 3, Livingston 28-01.25; 4, Paradis 28-00.00.Shot put -- 1, Channelle Colon (Hoh) 24-01.25; 2, Josephine Ratcliff (Patch) 23-05.0; 3, Julia Cahill (Patch) 19-05.5; 4, Abigail Argo (Patch) 18-10.5.Discus -- 1, Colon 80-02; 2, Ratcliff 68-11; 3, Gracie Justice (BFA) 58-09; 4, Gabrielle Newland (Patch) 56-08.5.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up