Support our mission
 

High school

BaseballPatch 6, Wiesbaden 0 Saturday at WiesbadenPitching – Patch: Andrew Buxkemper (9 K); Wiesbaden: Dylan Blackmon (4 K). Hitting – Patch: Andrew Almond 2-3, Ryan Marshall 2-3, Garrett Becker 2-3.

Patch 12, Wiesbaden 3 Saturday at WiesbadenPitching – Patch: Parker Boyle 4 IP (0 R). Hitting – Patch: Almond 2-2 (2B), Buxkemper 3-4, Becker 2-2, Marshall 2-2; Wiesbaden: Corbin Saucedo (2B, 2 RBI).

Ramstein 10, Kaiserslautern 1 Friday at KaiserslauternPitchiing – Ramstein: Jonny Oswald 6 IP (3 H, 0 R, 9 K). Hitting – Ramstein: Brennan Granger 3-4 (2 R, 2 RBI), Robert Navarro 3-3 (2 R); Kaiserslautern: Kilian Knight 1-1.

Ramstein 13, Kaiserslautern 0 Friday at KaiserslauternPitching – Kieffer Allen 4 IP (2 H, 0 ER, 6 K). Hitting – Allen 2-2 (4 RBI), Antonio Ortiz 2-3.

Baumholder 13, Bitburg 7 Saturday at BaumholderPitching – Baumholder: Danny Garnica (CG, 3 K, 3 ER). Hitting – Baumholder: Taylor Moore (2-run HR), Kameron Moore 2-2. Baumholder 17, Bitburg 6 Saturday at BaumholderPitching – Baumholder: Taylor Moore (W). Hitting – Baumholder: Kameron Moore (2B, 2 RBI).

SHAPE 2, AFNORTH 0 Saturday at Brunssum, NetherlandsPitching – SHAPE: Clay Coon 7 IP (8 K, 2 H); AFNORTH: Trent Weldon 7 IP (12 K, 1 H).

SHAPE 16, AFNORTH 2 Saturday at Brunssum, NetherlandsPitching – SHAPE: Chris Cheadle 5 IP (4 K).Vicenza 12, Aviano 2 Friday at VicenzaPitching – Vicenza: Ty Chatman 4 IP (2 H, 8 K).

Vicenza 17, Aviano 3 Friday at VicenzaPitchinig – Vicenza: Matt Stitzel 3 IP (3 R, 3 H, 2 BB, 6 K). Hitting – Vicenza (combined doubleheader stats): Louis Veazey 7-7 (3 2B), Chris Gay 5-7 (2B, 3B), Austin Walker 4-7, Bryce Fisher 4-7, Stitzel 4-7.

Lakenheath 17, Alconbury 2 Saturday at LakenheathPitchinig – Lakenheath: Bailey Babineaux (W).

Lakenheath 17, Alconbury 3 Saturday at LakenheathHitting – Lakenheath: Ben Ciero (grand slam HR).

Vilseck 16, Hohenfels 2 Saturday at Vilseck

Vilseck 14, Hohenfels 9 Saturday at Vilseck

SoftballRamstein 17, Kaiserslautern 7 Friday at KaiserslauternHitting – Ramstein: Zania Sterling 3-4 (3 R); Kaiserslautern: Alexes Liggins (2 R).

Ramstein 9, Kaiserslautern 4 Friday at KaiserslauternPitching – Ramstein: Bailey Loomis (4 R, 5 H, 6 K); Kaiserslautern: Tori Liggins (2 R, 3 H, 6 K). Hitting – Ramstein: Katherine Enyeart 1-3 (2 R).Vilseck 11, Hohenfels 1 Saturday at VilseckPitching – Vilseck: Elana Montanez 5 IP (0 H). Hitting – Vilseck: Beth Siatini 2-2 (2 R), Brittany Richardson-Watkins 1-1 (2 BB, 2 RBI, 3 SB). Vilseck 25, Hohenfels 0 Saturday at VilseckPitching – Vilseck: Kayla Clamage 3 IP (0 H). Hitting – Vilseck: Montanez 2-3 (2 RBI, 4 R), Janin Powers 4-4 (4 RBI, 4 R), Clamage 2-3 (2 RBI, 2B, 2 R).

AFNORTH 16, SHAPE 1 Saturday at Brunssum, Netherlands

AFNORTH 22, SHAPE 2 Saturday at Brunssum, NetherlandsHitting – AFNORTH (combined doubleheader statistics): Erika Balkcum (3 3B), Rachel Pagio (2 2B, 3B).

Patch 16, Wiesbaden 0 Saturday at WiesbadenPitching – Patch: Colleen Fenton (0 H, 10 K). Hitting – Patch: Amber Marvin (2-run HR), Cosette Puckett 4-4 (4 RBI).Patch 20, Wiesbaden 6 Saturday at WiesbadenPitching – Patch: Abbie Weaver (5 K). Hitting – Patch: Breanna Rodriguez (2-run HR), Paige Miller 3-5 (3 R, 3 RBI). Wiesbaden: Natalie Luttrell 2-4 (3 RBI), Jackie Renzi (3 R). ​

Lakenheath 16, Alconbury 13 Saturday at LakenheathPitching -- Lakenheath: Tracy McCall (W, 2 K). HItting -- Alconbury: Emily Luong 2-4 (2 R); Lakenheath: Jade Julien 4-4 (HR), Bailee Hughes 2-3 (HR), Shannon Cox 2-3.Lakenheath 11, Alconbury 5 Saturday at LakenheathPitching -- Lakenheath: Cox (W, 8 K). HItting -- Alconbury: Luong 2-3; Lakenheath: Meghan Bibb 2-3 (2 R).

TrackSaturday at AnsbachBoysVilseck 190, Patch 116.16, Hohenfels 96.50, Munich 69.83, Ansbach 68, Schweinfurt 19.50, Bamberg 6100 meters –1, David Vidovic (Hoh) 11.19; 2, Jaime Anderson (Ans) 11.41; 3, Timo Togafau (Sch) 11.53.200 – 1, David Harris (Vil) 22.98; 2, Trey Brisco (Hoh) 23.48; 3, Nate InFante (Vil) 23.71.400 – 1, Khayree Files (Vil) 51.66; 2, Connor Swanson (PAT) 53.32; 3, Damian Alston (Ans) 53.80.800 – 1, Raphael Levin (MIS) 2:05.87; 2, Michael Nelson (Vil) 2:08.23; 3, Alexander Bowman (PAT) 2:09.40.1,600 – 1, Levin (MIS) 4:41.67; 2, Ben Nelson (Vil) 4:47.24; 3, M. Nelson (Vil) 4:49.93.3,200 – 1, B. Nelson (Vil) 10:37.66; 2, Alexander Donnelly (PAT) 10:51.67; 3, William Swanson (PAT) 11:05.33.110 hurdles – 1, Harris (Vil) 15.56; 2, Daren Johnson (Vil) 18.03; 3, Anton Golles 18.35.300 hurdles – 1, Harris (Vil) 42.23; 2, Lewis Moorhead (PAT) 43.67; 3, Joshua Pleake (Ans) 44.10.4x100 relay – 1, Hohenfels (M. Jefferson, Brisco, Vidovic, Mark Carr) 43:36; 2, Vilseck B 50.57.4x400 relay – 1, Patch (Ferguson, Moorhead, J. Williams, C. Swanson) 3:46.30; 2, Munich 4:01.63; 3, Patch 4:07.72.4x800 relay – 1, Patch (W. Swanson, J. Bowman, Howlett, A. Bowman) 9:38.10; 2, Hohenfels 9:47.40; 3, Patch 9:54.43.1,600 sprint medley – 1, Hohenfels (B. Schull, Vidovic, Brisco, M. Jefferson) 3:59.89; 2, Patch A 4:08.45; 3, Patch B 4:24.70.High jump – 1, C.J. Ferguson (PAT) 6.01.Long jump – 1, Togafau (Sch) 6.01m; 2, Keanu Vaughn (Ans) 5.66m; 3, Jaime Anderson (Ans) 5.35m.Triple jump – 1, Vidovic (Hoh) 12.16m; 2, Carr (Hoh) 11.69m; 3, Vaughn (Ans) 10.62m.Shot put – 1, Armando Saldana (Vil) 12.20m; 2, Kyle Hinto (Vil) 11.18m; 3, Ryan Phillips 11.12m.Discus – 1, Julian Byles (Hoh) 37.82m; 2, Joxua Baughman (Ans) 37.43m; 3, Saldana (Vil) 37.29m.Girls Patch 158, Munich 113, Vilseck 91, Ansbach 80, Bamberg 68, Hohenfels 26, Schweinfurt 6100 meters –1, Katie Funcheon (Bam) 12.46; 2, Lillian Lowrey (PAT) 13.62; 3, Naimah Najeeullah (Ans) 13.74.200 – 1, Funcheon (Bam) 25.30; 2, Lowrey (PAT) 28.57; 3, Rita Cook (PAT) 29.02.400 – 1, China Sumpter (Vil) 65.80; 2, Gabrielle Garcia (PAT) 65.80; 3, Tybrea Hopkins (Vil) 65.91.800 – 1, Julia Lockridge (PAT) 2:31.13; 2, Tiffany Gerstmeyr (MIS) 2:47.17; 3, Mienke Jongert (MIS) 2:52.20.1,600 – 1, Gerstmeyr (MIS) 5:44.35; 2, Kellee McGuinness (PAT) 5:45.75; 3, Jongert (MIS) 6:18.33.3,200 – 1, Michelle Gelacio (PAT) 12:47.14; 2, Hannah Griffin (PAT) 13:15.78; 3, Jessica Westover (PAT) 13:32.35.100 hurdles – 1, Mykala Bazen (Ans) 15.95; 2, Hannah Shedden (Ans) 18.18; 3, Siggy Falealii (Vil) 18.22.300 hurdles – 1, Bazen (Ans) 48.88; 2, Clarissa Paniagua (Ans) 53.42; 3, Morgan Whitten (PAT) 53.54.4x100 relay – 1, Vilseck (Hopkins, A. Murry, A. Rose, Sumpter) 53.00; 2, Patch 56.41; 3, Hohenfels 58.02.4x400 relay – 1, Patch (Garcia, R. Cook, McGuinness, J. Lockridge) 4:42.57.4x800 relay1, Patch (McGuinness, Garcia, M. Gelacio, J. Lockridge) 10:51.94; 2, Patch B 13:00.06.1,600 sprint medley – 1, Patch (Lowrey, R. Cook, J. Lockridge) 4:52.94; 2, Vilseck 5:01.42.High jump – 1T, Rachel Hess (PAT) 4-05; 1T, Marleen Kasebier (MIS) 4-05, 1T, Kayla Alston (Ans) 4-05.Long jump – 1, Funcheon (Bam) 4.59m; 2, Wisdom Justice (Ans) 4.14m; 3, Maria Grintz (MIS) 4.08m.Triple jump – 1, Amber Rose (Vil) 9.24m; 2, Maria Grintz (MIS) 8.94m; 3, Wisdom Justice (Ans) 8.63m.Shot put – 1, Damonique Lamons (Bam) 11.60m; 2, McKenzie Milligan (Bam) 9.37m; 3, Brittni Mincy (Sch) 8.53m.Discus – 1, Lamons (Bam) 34.54m; 2, Viktori Sinanovic (MIS) 26.56m; 3, Isa Gaim-Marsoner (MIS) 24.94m.

Migrated

stars and stripes videos

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up