Support our mission

High school

SoftballBitburg 20, AFNORTH 17 Friday at BitburgAFNORTH 665 - 17Bitburg (13)43 - 20Bitburg 20, AFNORTH 13 Friday at BitburgBitburg 223 58 - 20AFNORTH 831 01 - 13Patch 14, Wiesbaden 2 Saturday at StuttgartWiesbaden 200 00 - 2Patch 714 2x - 14Pitching -- Patch: Elizabeth Hansen (7 K). Hitting -- Patch: Shannon Nam 2-3 (HR, 5 RBI); Wiesbaden: Rachel Beville (2B).Patch 24, Wiesbaden 2 Saturday at StuttgartPatch 032 8(11) - 24Wiesbaden 100 01 - 2Pitching -- Patch: Hansen (5 K). Hitting -- Patch: Nam 2-4 (2B, GS, 6 RBI).Vilseck 4, Kaiserslautern 3 Saturday at VilseckPitching -- Kaiserslautern: Tori Liggins 8 IP (8 K); Vilseck: Elana Montanez 8 IP (6 K). Hitting -- Vilseck: Anna Carmichael (game-winning RBI in eighth inning).Vilseck 10, Kaiserslautern 7 Saturday at VilseckPitching -- Kaiserslautern: Liggins 7 IP (4 K); Vilseck: Montanez 7 IP (10 K). Hitting -- Kaiserslautern: Phoenix Whisennand 2-4 (2 2B, 2 RBI, 2 R), Tia Hall 2-4 (2 2B, 2 RBI); Vilseck: Janin Powers 2-4 (2 RBI, 3 R). Noteworthy -- Vilseck's first six batters scored in the first inning.

AFNORTH 9, Baumholder 5 AFNORTH 19, Baumholder 3 Saturday at Baumholder

Hohenfels 22, Ansbach 6 Hohenfels 11, Ansbach 1 Saturday at AnsbachPitching (combined doubleheader statistics) -- Hohenfels: Latisha Williams (WP both games). Hitting -- Hohenfels: Payton Chandler (2 HR), Latisha Williams (HR).

BaseballPatch 6, Wiesbaden 0 Patch 17, Wiesbaden 1 Saturday at StuttgartRamstein 18, SHAPE 1 Saturday at SHAPERamstein 374 22 - 18SHAPE 000 10 - 1Pitching -- Ramstein: Daniel Thompson 3 IP (5 K). Hitting -- Ramstein; Ben Ciero (3 H), Zach Buhrer (2 H, 3 RBI), Woody Woodruff (3 RBI).Ramstein 16, SHAPE 0 Saturday at SHAPESHAPE 000 00 - 0Ramstein 165 4x - 16Pitching -- Ramstein: Jon Oswald 3 IP (5 K). Hitting -- Ramstein: Ciero (3 H, 4 RBI), Woodruff (3 RBI), Oswald (3 RBI).

Vilseck 11, Kaiserslautern 1 Saturday at VilseckPitching – Vilseck: Kurt Hall 6 IP (2 H, 12 K); Kaiserslautern: Kilian Knight 5 2/3 IP (5 K). Hitting – Vilseck: Caleb Miller 3-3 (2 RBI), Hall 3-4 (3B, 3 RBI), Austin Archangel 2-3 (3B, 3 RBI).Kaiserslautern 8, Vilseck 7 Saturday at VilseckPitching – Kaiserslautern: James Kizler 5 2/3 IP (8 H, 6 K); Vilseck: Brad Patterson 6 IP (7 H, 8 K). Hitting – Kaiserslautern: Jarmarkus Myles 2-4 (3B), Kizler 2-3 (HR, 2 RBI).

TrackSaturday at NaplesBoys Naples 148, Aviano 89, Vicenza 42, Marymount 10, American Overseas School of Rome 7 100 meters -- 1, Cameron Copeland (Nap) 11.06; 2, Chris Greene (Nap) 11.61; 3, Darius Brown (Avi) 11.92; 4, Turon Palmer (Nap) 12.07.200 -- 1, Copeland 22.23; 2, Dimitri Dawson (Avi) 23.43; 3, Greene 23.67; 4, Palmer 24.98.400 -- 1, Riccardo Cirilli (MMI) 52.30; 2, Jaylen Esposito (Avi) 53.98; 3, Francis Carlos (Nap) 58.78; 4, Ruben Uslenghi (MMI) 59.43.800 -- 1, Stephen Nowell (Nap) 2:10.33; 2, Cameron Kline (Nap) 2:15.20; 3, Austin Groves (Avi) 2:23.01; 4, Francis Apalisok (Avi) 2:27.37.1,600 -- 1, Bret Baldwin (Nap) 5:17.93; 2, Jack Lenox (AOSR) 5:28.74; 3, Ethan Amis (VIc) 5:29.93; 4, Blaize Gordon (Vic) 5:37.75.3,200 -- 1, Joseph Ward (Nap) 11:20.77; 2, Groves 11:26.78; 3, Connor Roberts (Nap) 11:27.55; 4, Alexander Johnson (Nap) 11:55.25.110 hurdles -- 1, Nick Snider (Nap) 16.09; 2, Brandon Crosby (Avi) 20.93.300 hurdles -- 1, Snider 41.42; 2, Quentin Achtabowski (Vic) 47.98; 3, Crosby (Avi) 50.40; 4, Philip Gess (Avi) 1:12.04.4x100 relay -- 1, Naples (Fisher, Snider, Copeland, Palmer) 43.96; 2, Aviano 46.80.4x400 -- 1, Vicenza (Silbaugh, Merkel, James, Wheeler) 3:48.72.4x800 -- 1, Naples (Kline, Nowell, Fisher, Baldwin) 8:40.46; 2, Aviano 9:35.50; 3, Vicenza 9:58.07.1,600 sprint medley -- 1, Vicenza (Silbaugh, James, Sattazahn, Wheeler) 4:00.32; 2, Naples 4:02.60; 3, Aviano 4:06.50.Long jump -- 1, Dawson 18-11; 2, Jan Myckle Olivar (Nap) 18-00; 3, Amir Love (Avi) 15-09.Triple jump -- 1, Early Wheeler (Vic) 39-02; 2, Dawson 38-11; 3, Olivar 36-08.Shot put -- 1, Cody Price (Avi) 41-00.5; 2, Adriane Hines (Nap) 37-04.5; 3, Derek Cobbs Jr. (Nap) 35-01; 4, Jackson Elliott (Nap) 31-03.5.DIscus -- 1, Hines 116-06.5; 2, Price 94-02.5; 3, Elliott 91-03.25; 4, Cobbs Jr. 82-10.5.Girls Aviano 113.5, Naples 82.5, Vicenza 79, Marymount 4 100 -- 1, Brandy James (Vic) 13.03; 2, DeAsia Fairley (Vic) 13.18; 3, Taja Dotson (Avi) 13.44; 4, Juno Ponce (Nap) 13.78.200 -- 1, James 27.31; 2, Fairley 27.79; 3, Kayla Music (Nap) 27.79; 4, Altasia Thompson (Vic) 28.47.400 -- 1, Thompson 1:04.05; 2, Mariah McCarroll (Vic) 1:04.45; 3, Jasmine Cole (Avi) 1:05.23; 4, Sasha Shiels (Nap) 1:12.08.800 -- 1, Ginny Belt (Avi) 2:49.26; 2, Elizabeth Williams (Vic) 2:50.00; 3, Ada Laurer (Nap) 3:07.24; 4, Lydia Bradbury (Nap) 3:09.87.1,600 -- 1, Caitlin Quirk (Nap) 6:13.32; 2, Abby Houghton (Vic) 6:15.92; 3, Madison Summey (Avi) 6:51.02; 4, Shaela Leach (Avi) 7:07.38.3,200 -- 1, Houghton (Vic) 14:04.21; 2, Kate Wilkins (Vic) 16:12.23; 3, Anna Gilfoy (Nap) 17:10.52.100 hurdles -- 1, Annalisa Shepherd (Avi) 18.08; 2, Astrid Nazario (Avi) 20.30; 3, Haylea Patterson (Avi) 20.78; 4, Ashleigh Adams (Vic) 20.80.300 hurdles -- 1, Jessica Wheeler (Nap) 50.97; 2, Shepherd 57.10; 3, Nazario 57.74; 4, Patterson 57.79.4x100 relay -- 1, Aviano (Binns, Vigil, Dotson, Adams) 54.35.4x400 -- 1, Naples (not available) 4:32.26.4x800 -- 1, Naples (Vandelac, Shiels, Quirk, Gilfoy) 11:30.96; 2, Vicenza 11:36.22.1,600 sprint medley -- 1, Naples (Ponce, Vandelac, not available, Wheeler) 4:50.14; 2, Aviano 4:54.47.High jump -- 1, Cole 4-02.00.Long jump -- 1, Dotson 13-02; 2, Wheeler 13-01; 3, Shepherd 12-11; 4, Renae Lamey (Avi) 11-05.Shot put -- 1, Jaida Tindal (Avi) 29-02; 2, Natoria Morris (Nap) 24:11.5; 3, Kiara Sandruck (Avi) 24-04.5; 4, Shepherd 24-03.5.Discus -- 1, Tia Williams (Nap) 78-03.25; 2, Arie Fowler (Avi) 71-11.25; 3, Lola Plaza Fernandez (MMI) 71-11.25; 4, Morris 62-05.

Saturday at LakenheathBoys Lakenheath 119, Brussels 78, SHAPE 65, AFNORTH 54, Menwith Hill 53, Alconbury 26 100 – 1, Adarius Gallon (Alc) 11.96; 2, Lamont Scott (Lake) 11.97; 3, Nick Mills (Lake) 12.63; 4, Jacob Grimmage (SHA) 12.69.200 – 1, Mark Keller (Brus) 25.46; 2, Darel Marshall (AFN) 25.60; 3, Asher Cedillo (Lake) 25.70; 4, Canyon LaClair (Brus) 25.82.400 – 1, LaClair 55.59; 2, Cedillo 56.4; 3, Keller 57.25; 4, Forrest Booker (Alc) 58.35.800 - 1, Anthony Quintero (Lake) 2:15.0; 2, Matthew Wilcox (SHA) 2:18.78; 3, Diego Miranda (Lake) 2:20.74; 4, Andrew DePorter (Lake) 2:25.92.1,600 – 1, Austin Burt (Lake) 4:56; 2, Domin Sweet (SHA) 5:23; 3, Brayden Nungester (MH) 5:28; 4, DePorter 5:29.3,200 – 1, Rory Clayton-Hurst (SHA) 10:42; 2, Tobias Muxfeldt (SHA) 10:52; 3, Thorben Muxfeldt (SHA) 11:19.56; 4, Nungester 12:07.83.110 hurdles – 1, Bryant Gonzalez (Brus) 22.4; 2, Brandon Coleman (Bru) 24.6.300 hurdles – 1, Isaiah Higgs (AFN) 46.47; 2, Gonzalez 55.98; 3, Coleman 59.13.High jump – 1, Jakob Wolff (MH) 5-1; 2, Nungester 5-1.Long jump – 1, Marshall 17-7.25; 2, Higgs 17-4; 3, Scott 17-3; 4, Keller 16-9.25.Triple jump – 1, Booker 37-3.5; 2, LaClair 34-9.25.Shot put – 1, Jonathan Brugman (MH) 43-4; 2, Jaelyn Fleming (Lake) 38-7; 3, Jason Brugman (MH) 36-3; 4, Robbie McMurtrey (SHA) 36-1.Discus – 1, Thomas Volenec (AFN) 106-0; 2, Jo.Brugman 101-7; 3, Cole Helwig (AFN) 96-1; 4, Cody Maglio (Lake) 94-2.4x100 relay – 1, Lakenheath (Cedillo,Mills, Scott, Wilson) 48.16.4x400 relay – 1, Lakenheath ( Quintero, Pontius, Cedillo, Miranda) 4:03.94.4x800 relay – 1, SHAPE 9:08.1 (Muxfeldt, Muxfeldt, Wilcox, Wilcox); 2, Lakenheath 9:32.8.Girls Lakenheath 125, SHAPE 70, Alconbury 63, Brussels 63, AFNORTH 22, Menwith Hill 15 100 – 1, Ryan Paine (SHA) 12.97; 2, Chloe Proietto (Bru) 13.78; 3, Alexus Salas (Lake) 13.84; 4, Katie Hurd (MH) 14.12.200 – 1, Paine 27.09; 2, Asha Snipes (Lak) 29.54; 3, Tykeria Blakely (Lake) 30.76; 4, Trinity Robinson (Lake) 30.78.400 – 1, Jordan Rowley (Alc) 1:08.81; 2, Anna Kirschling (Lake) 1:12.0; 3, Harveysha Booker (Alc) 1:17.4.800 – 1, Micah Fontenot (Lak) 2:36.93; 2, Rebekah Wolcott (Lake) 2:42.55; 3, Masa Lozar (SHA) 2:54.25; 4, Lavender Schuler (Lake) 3:36.22.1,600 – 1, Katelin Quanbeck (Brus) 5:48; 2, Avery Smothermon (Brus) 5:54; 3, Riley Giles (SHA) 6:07.3,200 – 1, Quanbeck 12:39.92; 2, Anna Kyle (SHA) 12:56.86; 3, Smothermon 12:58.68; 4, Brigitte Blanchard (SHA) 13:04.88.100 hurdles – 1, Olivia Sealey (Alc) 16.23; 2, Keyairra Bryant (SHA) 17.63; 3, Khalin Murdock (Lake) 18.06; 4, Trinity Hill (Bru) 21.12.300 hurdles – 1, Bryant 49.88; 2, Amor Wllliams (Lake) 51.56.High jump – 1, Hurd 4-3.Long jump – 1, Sealey 14-4.5; 2, Williams 13-9.25; 3, Hannah Martinson (SHA) 13-8.25; 4, Natasha Arrington (AFN) 13-2.Triple jump – 1, Sealey 33-5.5.Shot put – 1, Kaytlen Harris (Lake) 30-4; 2, Eliska Volencova (AFN) 29-7; 3, Ariyon Booker (Alc) 28-5; 4, Leslie Wolcott 27-5.Discus – 1, Volencova 112-4; 2, Hill (Alc) 90-4.5; 3, Booker 76-8; 4, Harris 71-7.400 relay – 1, Lakenheath (Salas, Snipes, Williams, Salas) 55.38; 2, Brussels 57.79.4x800 relay – 1, Lakenheath (O’Toole, Porter, Shuler, Leake) 13:18.3.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up