Support our mission
 
Zama American senior thrower Roland Cote spins into his shot put during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Cote won with a throw of 12.66 meters.
Zama American senior thrower Roland Cote spins into his shot put during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Cote won with a throw of 12.66 meters. (Lilly Crown/Special to Stars and Stripes)
Zama American senior thrower Roland Cote spins into his shot put during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Cote won with a throw of 12.66 meters.
Zama American senior thrower Roland Cote spins into his shot put during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Cote won with a throw of 12.66 meters. (Lilly Crown/Special to Stars and Stripes)
American School In Japan's Liz Thornton leads the pack around the curve in the 200-meter dash during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Thornton won with a time of 26.24 seconds.
American School In Japan's Liz Thornton leads the pack around the curve in the 200-meter dash during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Thornton won with a time of 26.24 seconds. (Lilly Crown/Special to Stars and Stripes)
Zama American senior thrower Roland Cote throws the discus during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Cote won by a wide margin with a throw of 41.47 meters.
Zama American senior thrower Roland Cote throws the discus during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Cote won by a wide margin with a throw of 41.47 meters. (Lilly Crown/Special to Stars and Stripes)
Nile C. Kinnick hurdler Dustin Kimbrell and Yokota's Fred Gustafsson go at it neck-and-neck in the 110-meter hurdles during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Gustafsson edged Kimbrell 15.45-15.57 seconds.
Nile C. Kinnick hurdler Dustin Kimbrell and Yokota's Fred Gustafsson go at it neck-and-neck in the 110-meter hurdles during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Gustafsson edged Kimbrell 15.45-15.57 seconds. (Lilly Crown/Special to Stars and Stripes)
Yokota's Preston Brooks leads the pack to the finish line of the 100-meter dash during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Brooks was timed in 10.98 seconds, third-fastest in the Pacific this season.
Yokota's Preston Brooks leads the pack to the finish line of the 100-meter dash during Saturday's Kanto Plain Association of Secondary Schools track and field finals at Yokota Air Base, Japan. Brooks was timed in 10.98 seconds, third-fastest in the Pacific this season. (Lilly Crown/Special to Stars and Stripes)

High school

Track and fieldJapan2012 Kanto Plain Association of Secondary Schools Track and Field FinalsSaturday at Yokota Air Base, JapanBoysAmerican School In Japan 126, Nile C. Kinnick 115, Yokota 91, St. Mary’s International 62, Zama American 41, Christian Academy Japan 30, Yokohama International 7Shot put — Roland Cote, Zama, 12.66 meters; 2, Eli Peterson, CAJ, 12.07; 3, Ian O’Brien, Kinnick, 11.84; 4, Sinclair Horton, Kinnick, 11.65; 5, Ian Pope, Zama, 11.50; 6, Dylan Kessler, Yokota, 11.41; 7, Daniel Costello, Kinnick, 11.30.Discus — 1, Roland Cote, Zama, 41.47; 2, Jesse Hogan, Yokota, 37.28; 3, Luke Taylor, CAJ, 35.87, 4, Ian Pope, Zama, 32.84; 5, Eli Peterson, CAJ, 31.63; 6, Ian O’Brien, Kinnick, 31.54; 7, David Hernandez, ASIJ, 31.19.High jump — 1, Jeff Ogutu, St. Mary’s, 1.85; 2, Kenjo Maeji, ASIJ, 1.80; 3, Hernandez, 1.77; 4, Joel Driscoll, CAJ, 1.75; 5, Justin Smith, Kinnick, 1.73 (fewer attempts); 6, Jonathan Ahlqvist, St. Mary’s, 1.73 (fewer attempts); 7,Pope, 1.73.Long jump — 1, Maeji, 6.22; 2, Sam Olson, ASIJ, 5.89; 3, Quinton Holden, Kinnick, 5.69; 4, Cai Phillips, St. Mary’s, 5.58; 5, Jeff Ogutu, St. Mary’s, 5.43; 6, Hernandez, 5.32; Shoma Yamanouchi, ASIJ, 5.20.100 — 1, Preston Brooks, Yokota, 10.98 seconds; 2, Smith, 11.58; 3, Holden, 11.68; 4, Stanley Speed, Yokota, 11.69; 5, Max Harris, ASIJ, 12.01; 6, Taisei Igarashi, St. Mary’s, 12.04; 7, Dennis Dzurijanin, Zama, 12.08; 8, Marcus Boatwright, Kinnick, 12.26.110 hurdles — 1, Fred Gustafsson, Yokota, 15.45; 2, Dustin Kimbrell, Kinnick, 15.57; 3, Ghi Chong Lew, St. Mary’s, 16.44; 4, Jarred Morgan, Yokota, 16.94; 5, Mitchell Harrison, Zama, 17.04; 6, Yoshiki Kawada, ASIJ, 17.47; 7, Charlie Seno, ASIJ, 17.91.200 — 1, Brooks, 22.51; 2, Smith, 23.61; 3,Olson, 23.68; 4, Holden, 24.02; 5, Daniel Buckley, YIS, 24.05; 6, Demetre Greenwood, Kinnick, 24.18; 7, Speed, 24.18.400 — 1, Smith, 52.24; 2, Olson, 52.93; 3, Holden, Kinnick, 53.93; 4, Allister Kershaw, St. Mary’s, 54.06; 5, Greenwood, 54.18; 6, James Cortez, Yokota, 55.02; 7, Sam Johnson, CAJ, 55.48.400 hurdles—1, Gustafsson, 57.11; 2, Kimbrell, 58.61; 3, Lew, 59.23; 4,Johnson, 59.41; 5, Kawada, 59.48; 6, Cortez, 1 minute, 0.39 seconds; 7, Kentaro Okazaki, ASIJ, 1:01.35.400 relay — 1, Yokota A, 44.75; 2, ASIJ A, 45.11; 3, St. Mary’s A, 48.24; 4, Zama A, 48.34; 5, CAJ A, 48.66; 6, Kinnick A, 49.08; 7, Kinnick B, 50.11.800 — 1, Trevor Maggart, ASIJ, 2:01.43; 2, Stephen Magnusson, Kinnick, 2:02.50; 3, Michael Faulkner, Yokota, 2:03.15; 4, Willem Thorbecke, ASIJ, 2:04.06; 5, Bryer Palmer, Kinnick, 2:04.70; 6, Eric Rogan, ASIJ, 2:05.13; 7, Sam Newsome, CAJ, 2:07.37.1,500 — 1, Maggart, 4:23.22; 2, Robert Beard, Kinnick, 4:25.44; 3, Kai Layden, ASIJ, 4:28.49; 4, Thorbecke, 4:30.23; 5, Masanari Yoshida, St. Mary’s, 4:30.30; 6, Stephen Magnusson, Kinnick, 4:31.55; 7, Koh Terai, St. Mary’s, 4:39.77.1,600 relay — 1, Yokota A, 3:34.65; 2, ASIJ A, 3:36.70; 3, St. Mary’s A, 3:38.65; 4, Zama A, 3:44.93; 5, Kinnick A, 3:45.21; 6, ASIJ B, 3:50.32; 7, CAJ A, 4:01.93.3,000 — 1, Maggart, 9:27.54; 2, Layden, ASIJ, 9:38.99; 3, Terai, St. Mary’s, 9:41.24; 4, Beard, 9:50.75; 5, Zachary Lacaria, Kinnick, 10:11.64; 6, Taiki Mochizuki, St. Mary’s, 10:18.56; 7, Taishi Misumi, St. Mary’s, 10:24.70.GirlsAmerican School In Japan 114½, Nile C. Kinnick 76, International School of the Sacred Heart 67, Seisen International 65, Zama American 56, Christian Academy Japan 50½, Yokota 30Shot put — 1, Kendra Peterson, CAJ, 9.50 meters; 2, Christian Garner, Zama, 9.22; 3, Niyah Lewis, Zama, 9.16; 4, Eri Tomikawa, ISSH, 7.62; 5, Sasha Abraham, CAJ, 7.59; 6, Mary Grace Newson, CAJ, 7.20; 7, Yuki Ide, ISSH, 7.11.Discus — 1, Lewis, 30.67; 2, Garner, 28.83; 3, Peterson, 28.18; 4, Kiah Horton, Kinnick, 23.53; 5, Ray Duncan, Kinnick, 21.05; 6, Maria Toro, Zama, 20.40; 7, Sasha Abraham, CAJ, 19.15.High jump — 1, Christianna Dale, ISSH, 1.50; 2, Rebecca Warren, Yokota, 1.35 (fewer attempts); 3, Ellie Fu, ASIJ, 1.35 (fewer attempts); 4, Johee Kwak, ISSH, 1.35 (fewer attempts); 5 (tie), Lena Kim, ASIJ and Megan McClain, CAJ, 1.35; 7, Saki Fujita, 1.30.Long jump — 1, Liz Thornton, ASIJ, 4.71; 2, Michelle Platz, ISSH, 4.63; 3, Sabine Hirano, ASIJ, 4.47; 4, Elizabeth Warner, Seisen, 4.35; 5, Warren, 4.18; 6, Runa Suzuki, CAJ, 4.14; 7, Sarah Torio, Seisen, 4.12.100 — Ryhssa Hizon, Kinnick, 13.54 seconds; 2, Tyren Ward, Zama, 13.79; 3, Kalin Ishida, ISSH, 13.91; 4, Shakita Samuels, Kinnick, 14.02; 5, Elizabeth Platz, 14.04; 6, Sarah Torio, 14.06; 7, Fujita, 14.16; 8, Dong-eun Kim, CAJ, 14.17.100 hurdles — 1, Lena Kim, ASIJ, 18.82; 2, Jayla Bradley, Kinnick, 18.84; 3, Saki Fujita, ASIJ, 19.17; 4, Lucie Cahierre, ISSH, 19.39; 5, Amelia Arnold, Yokota, 19.46; 6, Felicia Taylor, Kinnick, 19.47; 7, Ide, 19.77.200 —Thornton, 26.24; 2, Hizon, 27.89; 3, Ward, 27.91; 4, Amy Duley, Seisen, 28.81; 5, E.Platz, 28.83; 6, Emily Kneller, Seisen, 28.88; 7, S.Torio, 29.31.310 hurdles — 1, Jenna Doyno, ASIJ, 49.24; 2, Warner, 52.99; 3, Jayla Bradley, Kinnick, 56.90; 4, Amelia Arnold, Yokota, 58.50; 5, Lucie Cahierre, ISSH, 58.96; 6, Arrissa Hill, Zama, 59.98; 7, Felicia Taylor, Kinnick, 1 minute, 2.70 seconds.400 — 1, Jenna Doyno, ASIJ, 59.96; 2, Carydaliz Fontanez, Kinnick, 1:01.84; 3, Duley, 1:05.35; 4, Emily Kneller, Seisen, 1:06.28; 5, Ailey Langley, ISSH, 1:07.27; 6, Warren, 1:07.33; 7, Gabrielle Baker, Yokota, 1:08.73.400 relay — 1, ASIJ A, 51.99; 2, Seisen A, 53.97; 3, Zama A, 54.69; 4, Kinnick A, 54.82; 5, CAJ A, 55.41; 6, Yokota A, 57.96; 7, Seisen B, 59.23.800 — 1, Misaki Nakagawa, CAJ, 2:30.69; 2, Langley, 2:32.64; 3, Julia Peters, ISSH, 2:33.19; 4, Mina McClure, ASIJ, 2:33.42; 5, Megan Keohane, Seisen, 2:36.56; 6, Arisa Ishikawa, ASIJ, 2:36.56; 7, Lisa Williford, Kinnick, 2:38.40.1,500 — 1, Fontanez, 5:13.49; 2, Abigail Wall, Yokota, 5:13.76; 3, Michelle Stolle, ASIJ, 5:17.06; 4, Nakagawa, 5:48.64; 5 Peters, 5:33.81; 6, Theresa Kern, Seisen, 5:34.05; 7, Maku Itakura, Seisen, 5:34.75.1,600 relay — 1, ASIJ A, 4:13.45; 2, Seisen A, 4:22.64; 3, Kinnick A, 4:32.90; 4, CAJ, A, 4:35.52; 5, Yokota A, 4:36.11; 6, ISSH A, 4:38.51; 7, ISSH B, 4:49.26.3,000 — 1, Stolle, 11:25.96; 2, Wall, 11:46.71; 3, Itakura, 11:51.27; 4, Runa Suzuki, CAJ, 11:57.62; 5, Kern, 12:01.29; 6, Miranda Remington, Seisen, 12:10.35; 7, Kate Greathouse, Kinnick, 12:14.82.

SwimmingSouth Korea2012 Korean-American Interscholastic Activities Conference Swim FinalsSaturday at Yongsan International School-SeoulCombined team scoresSeoul Foreign 1,087, Seoul American 1,039, Seoul International 77, Yongsan International-Seoul 741, Korea International 578, Osan American 373, Korea Kent Foreign 215, Taejon Christian International 208, Gyeonggi Suwon International 84, International Christian-Uijongbu 24BoysSeoul Foreign 634, Seoul American 463, Seoul International 369, Korea International 325, Yongsan International-Seoul 257, Osan American 190, Taejon Christian International 165, Korea Kent Foreign 108, Gyeonggi Suwon International 39, International Christian-Uijongbu 24GirlsSeoul American 576, Yongsan International-Seoul 484, Seoul Foreign 453, Seoul International 409, Korea International 253, Osan American 183, Korea Kent Foreign 107, Gyeonggi Suwon International 45, Taejon Christian International 43(distances in meters)200 freestyle — Girls, Samantha Merritt, SAHS, 2:22.18; Boys, Park Chan Jun, SIS, 2:04.38.100 backstroke — Girls, Esther Kim, SAHS, 1:11.23; Boys, Zepher Begnell, SFS, 1:02.00.50 breaststroke — Girls, Joanne Kim, SIS, 38.93; Boys, Erich Kim, SFS, 31.58.100 individual medley — Girls, Es.Kim, 1:12.59; Boys, Er.Kim, 1:05.43.50 freestyle — Girls, Emily Berger, Osan, 28.70; Boys, Begnell, 24.68.100 butterfly — Girls, Samantha Merritt, SAHS, 1:18.41; Boys, Josh Moon, SAHS, 1:02.38.200 medley relay — Girls, SAHS A, 2:19.34; Boys, SFS A, 1:53.24.200 individual medley — Es.Kim, 2:37.37; Boys, John Stoll, SAHS, 2:23.61.50 butterfly — Girls, J.Kim, 32.69; Boys, Moon, 27.89.100 freestyle — Girls, Berger, 1:02.78; Boys, Begnell, 55.02.50 backstroke — Girls, Berger, 33.11; Boys, Benedict Printz, SFS, 29.31.100 breaststroke — Girls, J.Kim, 1:27.31; Boys, Er.Kim, 1:10.14.200 freestyle relay — Girls, SAHS A, 2:02.28; Boys, SFS A, 1:42.38.

BaseballOkinawaKubasaki 3, Urasoe Braves 1Saturday at Camp FosterUrasoe ....... 010 000 0—1 4 0Kubasaki ....... 200 001 x—3 7 6W — Angelo Bourdony, CG, 7 IP, 4 H, R, 0 ER, 2 BB, 9 SO. Batting — Kubasaki: Matt Cottrell 2-2 (2 RBI).

Kubasaki 4, Urasoe Braves 3Saturday at Camp FosterUrasoe ....... 000 010 2—3 4 1Kubasaki ....... 012 010 x—4 7 2W—Tommy Warren, 2 IP, R, BB, 3 SO. Sv — Renton Poole, IP, 2 H, 2 R, 0 ER, SO. Batting — Kubasaki: Angelo Bourdony (2B, 2 RBI), Warren (HR).

South KoreaSeoul American 11, Osan American 5 (6, time limit)Saturday at Camp WalkerSAHS ....... 120 134—11Osan ....... 000 023—5W — Chris Horton, CG, 6 IP, 3 H, 2 BB, 12 SO. Batting — SAHS: Blake McDonald 2-3 (2 R, 2 RBI, 5 SB), Ryan Bittner (3 R, 4 SB).

SoftballJapanE.J. King 16, Yokota 0 (4, run rule)Saturday at Sasebo Naval BaseEJK ....... 542 5—16Yokota ....... 000 0—0W — Nikka Stephens, 4 IP. 0 H. Batting — EJK: J. Staggers 3-4 (2 RBI, 6 SB), C. Lucey 4-4 (3 RBI, 5 SB), Weddle 3-4 (4 SB), Austin 4-4 (HR, 5 RBI, 4 SB).

E.J. King 15, Yokota 4 (3, time limit)Friday at Sasebo Naval BaseYokota ....... 103—4EJK ....... 465—15Batting — EJK: J. Staggers 3-4 (2 RBI, 5 SB), C. Lucey 2-4 (2 RBI, 4 SB).

South KoreaSeoul American 18, Daegu 12 (3, time limit)Saturday at Camp HenryDaegu ....... 525—12SAHS ....... 24(12)—18

Daegu 11, Osan American 8 (4, time limit)Saturday at Camp HenryOsan ....... 701 0—8Daegu ....... 443 x—11W — Christina Henry, 3 1/3 IP, H, BB, 4 SO. Batting — Daegu: Henry (2 RBI, 3 SB).

SoccerBoysSouth Korea40th Korean-American Interscholastic Activities Conference Boys Division I Soccer TournamentSaturday at Gyeonggi Suwon International School

Daegu 3, Korea International 2Halftime — Daegu 2, KIS 1. Goals — Daegu: Darius Wyche 2 (3), Grant Lee (8); KIS: Dong Myung Lee (7), Justin Ko (3). Assists — Daegu: Grant Lee, Carlo Bonifacio.

Osan American 3, Daegu 0Halftime — Osan 1, Daegu 0. Goals — Osan: Degraft Agyei 2 (5), Chris Solak (1). Assists — Osan: Nick Sutton, Menasseh Nartey.

Taejon Christian International 4, Seoul International 1Halftime — 1-1. Goals — TCIS: Paul Bin (17), Sung Jin Kim (15), David Kim (5), Jae Suk Lee (3); SIS: Hiro Watanabe (13). Assists — TCIS: Ray Yoo, Sung Ho Kim, Stephen Kwon, Lee. Sent off — SIS: Jay Chung, red card, denial of clear scoring opportunity in the area.

Gyeonggi Suwon International 3, Seoul Foreign 0Halftime — GSIS 1, SFS 0. Goals — GSIS, Danny Kwon 2 (16), Brian Ahn (8). Assists — GSIS, Brian Ahn, Josh Lee.

Taejon Christian International 4, Osan American 2Halftime — TCIS 1, Osan 0. Goals — TCIS: Paul Bin (18), Sung Jin Kim (16), Jae Suk Lee (4), Ezra Choe; Osan: Von Matheny (1), Jimmin Dong (1). Assist — TCIS: Ray Yoo.

Seoul International 3, Daegu 0Halftime — SIS 1, Daegu 0. Goals — SIS: David Nam 2 (7), Hiro Watanabe (14). Assists — SIS: Watanabe 2.

Yongsan International-Seoul 2, Seoul American 1Halftime — YIS-S 2, SAHS 0. Goals — YIS-S: Shin Ikeda (9), Daniel Park (1); SAHS: David Voelker (17). Noteworthy — Second KAIAC Boys Division I Tournament title in Guardians’ history.

AwardsMost Valuable Player — Roland Umoru, Yongsan International-SeoulGolden Boot — Shin Ikeda, Yongsan International-SeoulBest Defensive Player — Daniel Park, Yongsan International-SeoulBest Goalkeeper — Shu Ikeda, Yongsan International-SeoulCoach of the Year — Ryan Dellos, Gyeonggi Suwon InternationalTeam Sportsmanship Award — Korea InternationalAll-Tournament teamShu Ikeda, Daniel Park, Allen Shin, Shin Ikeda, Roland Umoru, Jeongmin Huh, San Ban, Yazeed Al-Ayesh, Sam Park, Yongsan International-Seoul; David Voelker, Josh Chung, Ho Kyong Shin, Tanner McQueen, Andy Lee, Jung Yae, Andy Weber, Seoul American; Danny Kwon, Bryan Ahn, Tim Lim, Kenny Sim, Sean Hwang, Gyeonggi Suwon International; Rigo Bertangi, Jacob Lunden-Welden, Seoul Foreign; Sung Jin Kim, Taejon Christian International; Ryan Lee, Korea International; Daniel Plourde, Osan American; Gary Kim, Seoul International; Darius Wyche, Daegu.All-Conference teamJacob Son, Bryan Ahn, Danny Kwon, Jong Hee Kim, Tim Lim, Josh Lee, Moses Lee, Dawoon Lee, Cha Min Sung, Gyeonggi Suwon International; Jacob Lunden-Welden, Eddie Burroughs, Benji Oh, Hans Lee, Frederick Baertels, Henry Valentine Ramsden, Max Sothmann, Seoul Foreign; Josh Chung, David Voelker, Andrew Clark, Ho Kyung Shin, Jung Yae, Seoul American; Shu Ikeda, Jeongmin Huh, Yongsan International-Seoul; Hiro Watanabe, Seoul International; Peter Han, Korea International; Daniel Plourde, Osan American; Chandler Severns, Daegu.

JapanMatthew C. Perry 3, Zama American 0Saturday at Camp ZamaHalftime — MCP 2, Zama 0. Goals — MCP: Tyelor Apple (56), Gaku Lange (35), Justin Hill (3). Assist — MCP: David Piliz.

Nile C. Kinnick 9, Robert D. Edgren 0Saturday at Misawa Air BaseHalftime — Kinnick 1, Edgren 0. Goals — Kinnick: Jay Schlesinger 2 (21), Marcus Boehler 2 (14), Nick Norwood 2 (6), Zach Yoder (15), Neil Pothula (7), Branden Yoder (5). Assists — Kinnick: Neil Pothula 2, Z.Yoder, B.Yoder, Augie Couto.

E.J. King 2, Yokota 1Saturday at Sasebo Naval BaseHalftime — 0-0. Goals — EJK: Darnell Vinson (6), Steven Marczak (2). Assists — EJK: Kento Reynolds 2.

GirlsSouth Korea40th Korean-American Interscholastic Activities Conference Girls Division I Soccer TournamentSaturday at Yongsan Garrison, South Korea

Korea International 2, Yongsan International-Seoul 1Halftime — YIS-S 1, KIS 0. Goals — KIS: Rachel Kim (10), Jerica Yoon (1); YIS-S: Jeannette Sechabe (1).

Osan American 3, Seoul International 0Halftime — Osan 2, SIS 0. Goals — Osan, Hannah Wolf (8), Stephanie McDole (8), Janel Fagaragan (3). Goalkeeper saves — Osan: Janellis Collins 2.

Daegu 3, Korea International 0Halftime — Daegu 1, KIS 0. Goals — Daegu: Monica Morales (6), Lari Robertson (3), Jayana Hopson (2). Goalkeeper saves — Daegu: Carlota Cepria 8.

Taejon Christian International 2, Gyeonggi Suwon International 1Halftime — 1-1. Goals — TCIS: Caroline Lee (12), Gentry Miller (1). GSIS, Hanji Kim (16).

Osan American 3, Daegu 0Halftime — Osan 2, Daegu 0. Goals — Osan: Stephanie McDole (9), Janel Fagaragan (4), Lori Thomas (2).

Seoul International 2, Korea International 1Halftime — SIS 2, KIS 1. Goals — SIS: Dahyun Lee (1), Stephanie Song (1); KIS: Rachel Kim (11).

Seoul Foreign 2, Seoul American 1, SO (4-3)Halftime - SFS 1, SAHS 0. End of regulation and overtime -- 1-1. Regulation goals -- SFS: Sarah Stegner (12); SAHS: Amanda Jackson (12). Shootout goals - SFS: Michelle Richardson, Callie Chang, Megan Smith, Joanna Kim; SAHS: Josie Imrie, Angelique Nash, Jackson.

AwardsMost Valuable Player — Michelle Richardson, Seoul ForeignGolden Boot — Kathy Lee (four goals), Seoul ForeignBest Defensive Player — Claire Park, Seoul ForeignBest Goalkeeper — Tammy Garman, Seoul AmericanCoach of the Year — Scott Bittner, Seoul AmericanTeam Sportsmanship Award — Seoul InternationalAll-Tournament teamSu Yeom, Seoul International; Juhee Kim, Korea International; Sarah Waldrop, Yongsan International-Seoul; Rose O’Houlahan, Daegu; Stephanie McDole, Osan American; Hanji Kim, Lois Kang, Gyeonggi Suwon International; Alexa Stopa, Josie Imrie, Amanda Jackson, Angelique Nash, Hannah Nelson, Monica Paulk, Ivy de la Cruz, Seoul American; Caroline Lee, Janis Pok, Gentry Miller, Joyce Kim, Hee Yeong Song, Taejon Christian International; Kathy Lee, Claire Park, Sarah Stegner, Megan Smith, Callie Chang, Skye Chung, Jamie Kim, Michelle Richardson, Seoul Foreign.All-Conference teamStephanie Song, Seoul International; Rachelle Moon, Korea International; Jee Hyun Wang, Yongsan International-Seoul; Carlota Cepria, Daegu; Hannah Wolf, Osan American; Hanji Kim, Lois Kang, Jenny Kim, Gyeonggi Suwon International; Josie Imrie, Amanda Jackson, Angelique Nash, Hannah Nelson, Monica Paulk, Seoul American; Caroline Lee, Janis Pok, Gentry Miller, Joyce Kim, Hee Yeong Song, Yeri Lee, Susan Yi, Taejon Christian International; Kathy Lee, Claire Park, Sarah Stegner, Megan Smith, Callie Chang, Morgan Yi, Michelle Richardson, Kristen Park, Seoul Foreign.

JapanRobert D. Edgren 3, Nile C. Kinnick 1Saturday at Misawa Air BaseHalftime — 1-1. Goals — Edgren: Jen Black 2 (7), Kiera Davis (4); Kinnick: Aiko Allan (1). Assists — Edgren: J.Black, Kathy Shoemaker, Vanessa Black; Kinnick: Kaile Johnson.

Yokota 9, E.J. King 0Saturday at Sasebo Naval BaseHalftime — Yokota 4, EJK 0. Goals — Yokota: Gabriela Navarro 3 (11), Rachel Phillips 2 (2), Anju Yamanaka (7), Christina Raymond (5), Kathryn White (1), Katelyn Sult (1). Assists — Yokota: Michaela Atchley 2, Sult, White, Amy Raymond, Taylor Honnlee.

Migrated

Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up