Support our mission

Soldiers from U.S. Army Europe earned several honors in the recently announced Maj. Gen. Keith L. Ware awards for print and broadcast journalism excellence. USAREUR took 10 first-place awards in broadcast categories and Spc. Chris Higginbotham of the 21st Theater Support Command took the Army’s Rising Star award for outstanding new broadcaster.

Here is a list of the categories and winners:

Print journalism

Tabloid-format newspapers:Honorable mention — Herald Union, 104th Area Support Group, Germany.

Magazine-format publication:2nd place — Ironside Magazine, 1st Armored Division.

News article:Honorable mention — Scott Rouch, (“Hansen receives a hero's welcome”), 98th ASG.

Feature article:2nd place — Jayme Loppnow, (“Dive team persists in search for Soldier's body”), 233rd Base Support Battalion.

Commentary:Honorable mention — Hugh C. McBride, (“60 years later, D-Day veterans still serve”), 6th ASG.

Broadcast journalism

Radio entertainment program:1st place — Sgt. Aaron Talley, “The Lion’s Den,” AFN South; 2nd place — AFN SHAPE, “Trev and Jane in the Morning”.

Radio spot / promo production:1st place — Sgt. Luke Burns, “AFTB Classes” AFN Bavaria.

Radio report:1st place — Michelle Michael, “Falling Dollar,” AFN Europe.

Radio newscast:2nd place — Roger Williams, “AFN Morning Newswatch”; 3rd place — AFN SHAPE, Belgium, “Benelux Today”.

Radio information program:3rd place — AFN SHAPE, “Glenn Miller Tribute”.

Television information program:1st place — Kane Richard Farabaugh, “The Castle Years,” AFN Europe; 2nd place — Staff Sgt. Gina Gray, “Days of War,” AFN Vicenza, Italy; Honorable mention — Robert Buchwald, “An Army of Families,” Headquarters, USAREUR Office of the Chief of Public Affairs.

TV spot/promo:2nd place — AFN Würzburg, Germany,“Max Minimum”; 3rd place — Staff Sgt. Pam Smith, “Why I Serve," HQ, USAREUR.

Television news feature:1st place — AFN Europe, “D-Day 60th Anniversary;” 3rd place — Robert Buchwald, “Sand Castles,” HQ USAREUR.

Television feature report:1st place — Robert Buchwald, “1-4 in Afghanistan,” HQ USAREUR OCPA; Honorable mention – Kane Richard Farabaugh, “In Search of Moses,” AFN Europe.

Television sports report:3rd place — Staff Sgt. Joyce Costello, “Family Runs to Tower," AFN Livorno, Italy.

Television newsbreak:1st place — AFN Heidelberg, Germany, “Chili Cookoff”; 3rd place — AFN Heidelberg, “H.S. Football Opener”.

Local TV newscast:3rd place — AFN Heidelberg, “Bazaar Wrap-up”.

Regional TV newscast:1st place — AFN Evening News — AFN Europe.

Command information plan:1st place — HQ USAREUR, “Sexual Assault — Not in Our Army”; 2nd place - HQ USAREUR, Task Force Normandy 60th Public Affairs Office “D-Day 60th Anniversary”; 3rd place — AFN Würzburg, “1st ID Deployment Campaign”.

Rising Star award for outstanding new broadcaster:Spc. Chris Higginbotham, 21st TSC.

Category R — Television graphics:1st place — Kane Richard Farabaugh, AFN Europe; 2nd place — Harry W. Lockley, HQ USAREUR; 3rd place — Alessandra Ursoleo, AFN South.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up