Quantcast

Softball info

By STARS AND STRIPES Published: May 17, 2018

Far East High School Girls Division I Softball Tournament
Site — King, MacArthur and Ranger Fields, Naval Air Facility Atsugi, Japan.
Dates — May 21-23, 2018.
Participating teams — Seoul American, Kadena, Kubasaki, Nile C. Kinnick, American School In Japan.
Returning All-Far East players — Kubasaki: Madison Richardson (two-time selection); Seoul American: Krista Bradley (2016 Gold Glove winner); ASIJ: Colette Macarios, Soo Park.
Format — Single round-robin, followed by modified double-elimination tournament.
 
Monday’s games
Kubasaki vs. ASIJ, 9 a.m.
Kinnick vs. Kadena, 10:30 a.m.
Seoul vs. Kubasaki, noon
ASIJ vs. Kinnick, 1:30 p.m.
Kadena vs. Seoul, 3 p.m.
Kubasaki vs. Kinnick, 4:30 p.m.
Tuesday’s games
Kadena vs. ASIJ, 8 a.m.
Kinnick vs. Seoul, 9:30 a.m.
Double-elimination playoffs
Tuesday’s games
4 vs. 5, 11:30 a.m.
2 vs. 3, 1 p.m.
1 vs. Game 1 winner, 2:30 p.m.
Game 1 loser vs. Game 2 loser, 4 p.m.
Wednesday’s games
Game 3 loser vs. Game 4 winner, 8:30 a.m.
Game 2 winner vs. Game 3 winner, 10:30 a.m.
Game 5 loser vs. Game 6 winner, 12:30 p.m.
Game 5 winner vs. Game 7 winner, 3:30 p.m.
Game 5 winner vs. Game 7 winner if Game 5 winner loses Game 8, 5:30 p.m.

Far East High School Girls Division II Softball Tournament
Site — Naval Air Facility Atsugi, Japan.
Dates — May 21-23, 2018.
Participating teams — Yokota, Zama, Robert D. Edgren, Matthew C. Perry, E.J. King, Daegu, Osan, Humphreys.
Returning All-Far East players — Edgren: Brittany Crown (two-time Most Outstanding Player); Yokota: Adrianna Diaz; Daegu: Ariel Lorts; Humphreys: Kaeleen Castro.
Format, schedule of events — Round robin, followed by modified double-elimination tournament with consolation.
 
Monday’s games
Daegu vs. Edgren, 8:30 a.m.
Humphreys vs. King, 8:30 a.m.
Osan vs. Perry, 10 a.m.
Zama vs. Yokota, 10 a.m.
King vs. Daegu, 11:30 a.m.
Edgren vs. Humphreys, 11:30 a.m.
Yokota vs. Osan, 1 p.m.
Perry vs. Zama, 1 p.m.
Daegu vs. Perry, 2:30 p.m.
Humphreys vs. Yokota, 2:30 p.m.
Edgren vs. Osan, 4 p.m.
Zama vs. King, 4 p.m.
 
Double-elimination playoffs
Tuesday’s games

1 vs. 8, 8 a.m.
4 vs. 5, 8 a.m.
3 vs. 6, 9:30 a.m.
2 vs. 7, 9:30 a.m.
Game 1 loser vs. Game 2 loser, 11:30 a.m.
Game 3 loser vs. Game 4 loser, 11:30 a.m.
Game 1 winner vs. Game 2 winner, 2 p.m.
Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2 p.m.
Game 5 winner vs. Game 8 loser, 4 p.m.
Game 6 winner vs. Game 7 loser, 4 p.m.
Wednesday’s games
Game 7 winner vs. Game 8 winner, 8 a.m.
Game 9 winner vs. Game 10 winner, 8 a.m.
Game 11 loser vs. Game 12 winner, 11:30 a.m.
Game 11 winner vs. Game 13 winner, 3 p.m.
Game 11 winner vs. Game 13 winner if Game 11 winner loses Game 14, 5 p.m.

from around the web