Quantcast

Seoul American

Fall sports restarting in DODEA-Pacific one school at a time

Okinawa is the only district in DODEA-Pacific that’s offering full competitive seasons in golf, tennis and cross country, for now.


Seoul American school info

Location: South Post, Yongson Garrison, South Korea
Mascot: Falcons
Colors: Navy blue and white
Enrollment: School is closed for good
Website: http://www.seoul-hs.pac.dodea.edu/


Wall of champions

Far East Championships for Seoul American:

2017

Division I boys basketball
Track: Christian Williams, DI boys 100, 110 hurdles; Quintin Metcalf, DI boys high jump; Levi Johnson, DI boys long jump; Alyse Neal, DI girls 400, long jump; DI girls 1,600 relay

2016

Wrestling: Jarek Bartel, 158; Brandon Rothe, 215; Connor Knight, 275
Track: Jezreel Harper, DI boys long jump; DI boys 400 relay; Latisha Dolford, DI girls discus; DI girls 400 relay

2015

Track: Shawn Horne, 400; boys 400 relay
Wrestling: Jack Barnes, 215

2014

Track: David Davison, boys shot put; Cameron Harris, boys discus; Aliyah Patterson, girls discus; Tiesha Jones, girls 100
Wrestling: Barnes, 215

2013

Track: boys 1,600 relay

2012

Division I baseball
Track: boys 400 relay; Kelsey Scott, girls 100; Amanda Henderson, girls 800, girls 1,500, girls 3,000

2011

Division I boys soccer
Softball
Division I girls basketball
Cross country: Henderson, girls
Tennis: Andrew Clark and Carson Allen, mixed doubles
Track: boys 3,200 relay; Siarria Ingram, girls 800; girls 1,500; girls 1,600 relay; Henderson, girls 3,000; girls 3,200 relay

2010

Division I girls soccer
Division I girls volleyball
Division I girls basketball
Cross ocuntry: Henderson, girls
Tennis: Jay Han and Carson Allen, mixed doubles
Track: Thomas Kim, boys 1,500, boys 3,000; Kristy Taylor, girls long jump; girls 100, girls 200; Ingram, girls 800; girls 1,500, girls 3,000; girls 3,200 relay
Wrestling: Kortney Martin, 101

2009

Cross country: Kim, boys; Ingram, girls

2008

Division I boys basketball
Division I football
Division I boys cross country
Tennis: Kennedy Allen and Melissa Bruhnke, girls doubles

2007

Division I wrestling
Tennis: Allen, girls singles; Chris Paek and Esther Kim, mixed doubles
Wrestling: James Nutter, 115; Justin Stokes, 180

2006

Division I girls basketball
Division I football

2005

Division I girls basketball
Girls cross country
Tennis: Allen Chin, boys singles; Chin and Aesop Lee, boys doubles
Wrestling: John Crabtree, 135

2004

Division I boys basketball
Division I wrestling
Tennis: Thomas Kim and Chin, boys doubles
Wrestling: Travis Johnson, 101; Scott Tunis, 180

2003

Division I boys basketball

2002

Cross country: Will Carter, boys

2001

Wrestling: Randall Hull, 141; Ray Lamb, 168

2000

Wrestling: Hull, 129; Lamb, 141; Ken Miller, 158

1999

Wrestling: Wesley West, 168

1998

Wrestling: Casey Vulcan, 158; Tony Jackson, heavyweight

1996

Division I boys basketball

1998

Wrestling: Sam Colby, 129

1990

Wrestling: Jason Fried, 148

1989

Tennis
Tennis: Farha Ali and Melinda Catonguay, girls doubles
Wrestling: Alan Ang, 115

1988

Wrestling: Ang, 108; Garrit Ahr, 148

1987

Wrestling: Ahr, 141

1984

Division I girls basketball Wrestling: Ed Polland, heavyweight

1982

Wrestling: Jamie Pettyjohn, 115; Brian Webb, 129; Chris Stephenson, heavyweight

More stories