Quantcast

Nile C. Kinnick

Far East boys basketball

Humphreys, King clear favorites in boys tourneys

It’s been awhile since two boys basketball teams entered Far East tournaments with the huge bull’s-eyes being toted by Division I favorite Humphreys and Division II favorite E.J. King.


Daegu, Zama head small-school field

Super sophomores Bethani Newbold and Dai’Ja Turner and the Warriors went 12-0 in the regular season.


Several teams believe they've got shot at Far East crown

For the first time in six years, there appears to be no clear favorite entering this week’s Far East wrestling tournament, at least in the Division I field.


Balanced Kinnick attack too much for King

Five players scored in double figures, led by Kaine Roberts with 17, and the Red Devils led by as many as 26 points to beat King 73-53.


DODEA-Japan bragging rights at stake as tourneys open

While the girls title in this weekend’s DODEA-Japan basketball tournament appears to be Zama’s to lose, the boys championship looks to be a tossup.


Prep roundup

Humphreys girls and boys capture Korea tourney crowns

Ebony Dykes scores 20 and Chakhira Goodwater 18 as Blackhawk girls hand Daegu first losses of season.


Blackhawks fly past Red Devils to take ASIJ hoopes title

Humphreys prevailed in a battle of last year’s Far East tournament champions.


Shonan reminds wrestlers they have work to do before Far East

Japanese school takes five weight class titles and team victory in annual "Beast of Far East" tournament.


Humphreys joins mix at ASIJ hoop tourney

The American School In Japan Kanto Classic is considered the major in-season tune-up for Far East, featuring some of the same teams the Blackhawks will face in next month’s Division I Tournament at Humphreys.


Prep roundup

King keeps its WJAA crown with blowout victory

Dyson Robinson had 23 points, 11 rebounds and six steals as Cobras cruised to victory in finals.


Okinawa schools set to host Taipei

It's the first time this season that Kadena and Kubasaki will play other teams with American players other than themselves.


Prep roundup

Edgren boys, Zama girls are last unbeatens on Japan

Kadena continues hardwood domination of Kubasaki and Turner does just about everything for Daegu.


Wrestling preview

This might be the year that someone breaks the St. Mary's-Kinnick monopoly

After five seasons of dominance by St. Mary’s and Nile C. Kinnick on the Far East Division I wrestling scene, it’s pretty much starting-over time for the Titans and Red Devils - particularly for the latter.


Girls basketball preview

Fields wide open on who will make it championship games

And while American School of Bangkok might again soar to a D-I title, the small-schools title is up for grabs, now that Yokota’s super seniors, Britney and Jamia Bailey, have graduated.


Boys basketball preview

Kinnick, Humphreys can't both win Far East titles this year

Nile C. Kinnick won a Far East boys basketball title last year. So did Humphreys. This year, at least one of those teams won’t. At least not all by themselves.


Boys cross country AOY

Siibo ran at his own pace all the way to Far East title

Most cross country runners say they don’t worry so much about their opponents as how they themselves are doing on the courses.


Football AOY

Kelly's cool efficiency propelled team to perfect season

Life on the football field could not have been much worse for Nile C. Kinnick, especially their new quarterback, Patrick Kelly.


Far East D-I football | Gallery

Red Devils cap perfect season with championship

Travion Morton set the table with a game-opening kick-return touchdown. Chris Mason slammed the door with a pick six in the closing minutes. In between, Patrick Kelly added healthy doses of passing to help keep the points coming.


D-I football final

Red Devils, Panthers engage in another high-stakes game

Teams that played for championship last year and in close game earlier this season are back at it again.


Far East volleyball preview

Dragons nearing season-long goal of regaining title

Unbeaten Kubasaki took third last year after three straight championships.


Far East cross country

Samurai newcomers cross line first in school first

Former volleyball player Angelique Armijo and fellow junior Owen Young, a transfer from Zama, give Perry top D-II individual honors for both boys and girls for the first time.


Athletes, coaches adjusting to new cross country format

Due to a new format, Monday’s Far East cross country meet features two-thirds the athletes it did a year ago.

Nile C. Kinnick school info

Location: Yokosuka Naval Base, Japan
Mascot: Red Devils
Colors: Red and white
Enrollment: 603
Web site: http://www.kinnick-hs.pac.dodea.edu/

Principal: Craig Maxey
Athletic director: Joseph White

Coaches:
Football:
Dan Joley
Tennis: Nicolas Hindie
Cross country: Luke Voth
Girls volleyball: Tony SanNicolas, Travis Stevens
Boys basketball: Robert Stovall
Girls basketball: Sherry Dailey
Wrestling: Gary Wilson
Boys soccer: Travis Stevens
Girls soccer: Nicolas Hindie
Girls softball: Katrina Kemper
Baseball: Chad Stark
Track and field:
Luke Voth and Anthony San Nicolas


Wall of champions

Far East Championships for Nile C. Kinnick:

2017

Division I cross country
Wrestling: Chon Daereing, 115; Devoney Stanley, 129; Dwayne Lyon, 180; Marc Domery, heavyweight
Division I softball
Division I girls soccer
Track: DI girls, overall; Alex Austin, DI boys shot put, discus; boys DI 400 relay; Dazlyn Brown, DI girls 100; Exotica Hall, DI girls 200, high jump; Sonti Sesay, DI girls 300 hurdles; DI girls 400 relay

2016

Wrestling: Lucas Wirth, 108; Dwayne Lyon, 180
Division I boys track
Division I girls trrack

2015

Division I wrestling (dual)
Division I girls track
Track: Jabari Johnson, boys 100, boys 200; Aya Stewart, girls 400
Wrestling: Lucas Wirth, 101; Dre Paylor, 168

2014

Division I wrestling (dual)
Track: Johnson, boys 200, boys 400; Audri Salter, girls shot put; Stewart, girls 400; girls 400 relay; Carydaliz Fontanez, girls 800
Wrestling: Nate Abrenilla, 122

2013

Division I girls softball
Division I girls basketball
Division I girls track
Track: Daniel Costello, boys shot put; boys 3,200 relay; Val James, girls 100, girls 400; Fontanez, girls 800; girls 1,600 relay
Wrestling: Eddie Sheridan, 101

2012

Division I boys track
Track: Justin Smith, boys 400; boys 1,600 relay
Wrestling: Quincy McCants, 115; Zach Lacaria, 148

2011

Wrestling: Marcus Boehler, 122
Quincy McCants, 115; Zach Lacaria, 148

2010

Division I wrestling (individual)
Division I girls track
Track: David de los Santos, boys shot put; Chaun Lynn, boys long jump; Cory Serfoss, boys 110 hurdles, boys 300 hurdles; boys 1,600 relay; Shannon Johnson, girls shot put; Mashiya McKinney, girls high jump; James, girls 400
Wrestling: Boehler, 108; Triston Barnet, 115; Elijah Gamble, 135; Dereck Youngblood, 148

2009

Wrestling: Boehler, 101; Cameron Butts, 135

2008

Cross country: Nadine Mulvany, girls
Wrestling: Butts, 135

2007

Cross country: Gee Mi Jorde, girls
Wrestling: Phil Ergus, heavyweight

2006

Cross country: Mulvany, girls
Tennis: Garren dial, boys
Wrestling: Bobby Antonio, 115; Kenji Doughty, 141; Ergus, heavyweight

2005

Wrestling: Doughty, 141; Yamato Cibulka, 158

2004

Wrestling: Joey Wood, 158

2003

Wrestling: Go Yamada, 129; Jason Bailey, 141

2002

Wrestling (individual)
Wrestling: Matt Moore, heavyweight

2001

Wrestling
Division I girls basketball
Wrestling: John Korth, 108; Shawn Moore 129

2000

Wrestling: Moore, 122; Jonny Doughty, 135

1999

Wrestling: Sh.Moore, 115; Scott Moore, 122; Connor Smith, 141

1998

Wrestling: Alvin Diosa, 101; Reggie Langarang, 129

1997

Wrestling: Mark Hopkins, 148

1996

Wrestling
Division I girls basketball
Wrestling: Nick Gonzalez, 141; Ryan Polatty, 148; Nelson Willis, 180

1992

Wrestling: Kenji Gunderson, 115; Cris Mirador, 180

1991

Wrestling: James Mills, 141; Ron Sapp, 261-plus

1989

Wrestling: Ken Adkins, heavyweight

1988

Wrestling: Albert Hill, 129

1987

Wrestling: Raul Panes, 115

1986

Wrestling: Don Jones, 148

1984

Wrestling: Nick Jones, 180

1983

Wrestling: N.Jones, 180

1982

Wrestling: Robert Underwood, 135, Ed Rogers, 168

1980

Wrestling
Wrestling: James Cook, 108, Mike Cook, 135; Tom Mahlik, 148

1979

Wrestling: M.Cook, 122; Mahlik, 135; Tom Doyle, 158

1977

Wrestling: Andrew Salinas, 129; Mike Lewis, 135; Jay Grafton, 158

1976

Wrestling: Frank Stagliano, 135

1975

Wrestling: Salinas, 122; Stagliano, 129; Dave Gitlin, 135; Kelly Wood, 141; King Dietrich, 158

1974

Wrestling: Stagliano, 122; Geoge Severance, 141; Tee McFarling, heavyweight

More stories

Kinnick finishes regular season unbeaten

Gabriel Stravers rushed for two touchdowns and Patrick Kelly completed two passes, each for TDs, and the Red Devils held off tenacious Robert D. Edgren 31-14.


Edgren steps in for Perry to take on Kinnick

The Eagles’ season was scheduled to be over last Friday when they beat Perry 34-6, but they were offered to replace the Samurai and they accepted.


Kelly leads Kinnick past resistant Kubasaki

Junior quarterback went 21-for-31 for 230 yards – with passes going to eight different receivers – and accounted for all three Kinnick touchdowns. He also had 47 yards on five carries.


Korean league tries a new postseason format

The league is trying a format in which teams with winning records regardless of division face each other in KAIAC Cup volleyball tournaments, and teams with sub-.500 records take on each other in KAIAC Plate tournaments.