Support our mission

Interservice

Softball22nd Pacificwide Open Interservice Softball TournamentAt Lombardo Field FourPlex and Field 5, South Post, Yongsan Garrison, South Korea

Day 4 resultsSunday's late gameGame 11—Scrapalators 24, Club Red 4

Monday’s gamesGame 12—Camp Casey 28, Daegu/Area IV 18; Daegu/Area IV eliminatedGame 13—Club Red 20, Camp Casey 19; Camp Casey eliminatedGame 14—Scrapalators 35, Club Red 33; Club Red eliminated

Bracket BSunday’s late gamesGame 10—Yongsan Garrison def. Sons of Shanghai, score unavailable; Sons of Shanghai eliminatedGame 11—American Legion 32, Osan Air Base 25

Sunday’s gamesGame 12—International Guzzlers 26, Yongsan Garrison 16; Yongsan Garrison eliminatedGame 13—International Guzzlers 21, Osan Air Base 3; Osan Air Base eliminagtedGame 14—American Legion 20, International Guzzlers 5; International Guzzlers eliminated

Men’s best-of-three championship seriesGame 1—Scrapalators 50, American Legion 36Game 2—Scrapalators 38, American Legion 36; Scrapalators win series 2-0

AwardsAll-Tournament team—Lynell McLeod, Lenny Myers, Elmer Mason, Reginald Myers, Andre Elder, Tom Siter, Scrapalators; Gary Chaney, Josh Wiggs, Dan Miller, American Legion; Nicholas Eicher, Alex Miller, International Guzzlers; Frank Poo, Club Red.

Men’s Company-Level PlayoffsSunday’s late gamesGame 9—65th Medical 18, 8th Army 15; 8th Army eliminatedGame 10—Geckos 16, 501st MI 12; 501st MI eliminatedGame 11—1st Signal 13, I & S Co. 9

Monday’s gamesGame 12—K-16 Air Base 21, Embassy 6Game 13—Embassh 24, Geckos 10; Geckos eliminatedGame 14—65th Medical 21, I & S Co. 14; I & S Co. eliminatedGame 15—K-16 Air Base 16, 1st Signal 9Game 16—65th Medical 15, Embassy 4; Embassy eliminatedGame 17—1st Signal 14, 65th Medical 9; 65th Medical eliminatedGame 18—K-16 Air Base 13, 1st Signal 1; 1st Signal eliminated

AwardsAll-Tournament team—Greg Clark, Shawn Farias, Derek Reynolds, Jesus Maldonado, Matthew McPartlin, Joseph Bolton, K-16 Air Base; Ruby Billos, Japhet Melendez, Kevin Pfister, 1st Signal; Mike Gray, Richard Appelido, 65th Medical; Derrick Hill, Embassy.

Women’s double-elimination playoffsMonday’s gamesGame 14—Daegu/Area IV 18, Osan Air Base 0; Osan Air Base eliminatedGame 15—Kyungnam 13, Yard Busters 0Game 16—Daegu/Area IV 19, Camp Humphreys 9; Camp Humphreys eliminatedGame 17—Yard Busters 18, Daegu/Area IV 3; Daegu/Area IV eliminatedGame 18—Kyungnam 13, Yard Busters 3; Yard Busters eliminated

AwardsAll-Tournament team—Min Young Kim, Mi Jin Choi, Hye Young Yoon, So Ra Choi, Bok Hee Le, Ha Na Jeong, Kyungnam; Mandy Snyder, Yvonne Rubio, Jennifer Morrell, Yard Busters; Glenda Perry, Tomeka Parker, Daegu/Area IV: Temera Bogan, Camp Humphreys.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up