Support our mission

Interservice

Softball22nd Pacificwide Open Interservice Softball TournamentAt Lombardo Field FourPlex and Field 5, South Post, Yongsan Garrison, South KoreaDay 3 resultsFinal pool-play standings (listed in order of playoff seeding)Men’s Open Pool AScrapalators, 7-0Osan Air Base, South Korea, 5-2Misawa Air Base, Japan, 5-2International Guzzlers, 5-2Yokota Air Base, Japan, 3-4Pizza Inn, Okinawa, 2-5Camp Humphreys, South Korea, 1-6Camp Red Cloud, South Korea, 0-7Men’s Open Pool BAmerican Legion, 7-0Club Red, Okinawa, 5-2Sons of Shanghai Reds, China, 5-2Camp Casey, South Korea, 5-2Yongsan Garrison, South Korea, 3-4Daegu/Area IV, South Korea, 2-5Kunsan Air Base, South Korea, 1-6Suwon Air Base, South Korea, 0-7

Friday’s gamesScrapalators 22, Camp Red Clous 7American Legion 28, Suwon Air Base 2International Guzzlers 14, Yokota Air Base 2Pizza Inn 17, Camp Humphreys 6Camp Casey 14, Club Red 13Sons of Shanghai 16, Yongsan Garrison 12Osan Air Base 34, Misawa Air Base 25Daegu/Area IV 23, Kunsan Air Base 15Sons of Shanghai 15, Camp Casey 14Scrapalators 23, Yokota Air Base 15American Legion 25, Club Red 15International Guzzlers 19, Camp Humphreys 4Yongsan Garrison 26, Kunsan Air Base 25Misawa Air Base 8, Pizza Inn 7Daegu/Area IV 22, Suwon Air Base 1Osan Air Base 18, Camp Red Cloud 3Scrapalators 27, Camp Humphreys 8American Legion 24, Sons of Shanghai 12Misawa Air Base 28, International Guzzlers 24Camp Casey 17, Misawa Air Base 13Osan Air Base 20, Pizza Inn 5

Saturday’s gamesYongsan Garrison 20, Daegu/Area IV 10Yokota Air Base 20, Camp Red Cloud 4Club Red 21, Suwon Air Base 1American Legion 21, Kunsan Air Base 11Scrapalators 30, Misawa Air Base 12Club Red 33, Yongsan Garrison 13Sons of Shanghai 19, Suwon Air Base 7American Legion 22, Daegu/Area IV 4International Guzzlers 25, Pizza Inn 22International Guzzlers 28, Osan Air Base 27Pizza Inn 28, Camp Red Cloud 5Camp Casey 15, Daegu/Area IV 5Yokota Air Base 27, Pizza Inn 11Camp Humphreys 19, Camp Red Cloud 16Scrapalators 36, Osan Air Base 12Kunsan Air Base 21, Suwon Air Base 1Camp Casey 17, Yongsan Garrison 2Misawa Air Base 22, Camp Red Cloud 8Yokota Air Base 15, Camp Humphreys 5Club Red 28, Sons of Shanghai 22Scrapalators 18, Pizza Inn 3American Legion 32, Yongsan Garrison 8Camp Casey 19, Suwon Air Base 3International Guzzlers 24, Camp Red Cloud 9Osan Air Base 23, Yokota Air Base 22Club Red 20, Daegu/Area IV 5Sons of Shanghai 21, Kunsan Air Base 4Misawa Air Base 29, Camp Humphreys 0Scrapalators 24, International Guzzlers 14American Legion 28, Camp Casey 12Sons of Shanghai 19, Daegu/Area IV 13Osan Air Base 20, Camp Humphreys 3

Sunday’s gamesClub Red 18, Kunsan Air Base 2Misawa Air Base 23, Yokota Air Base 1Men’s open double-elimination playoffsBracket ASunday’s gamesGame 1—Scrapalators 25, Suwon Air Base 3Game 2—Camp Casey 18, Yokota Air Base 11Game 3—Club Red 17, Camp Humphreys 0Game 4—Daegu/Area IV 20, Misawa Air Base 9Game 5—Yokota Air Base 19, Suwon Air Base 2; Suwon Air Base eliminatedGame 6—Misawa Air Base 25, Camp Humphreys 7; Camp Humphreys eliminatedGame 7—Scrapalators 25, Camp Casey 5Game 8—Club Red 27, Daegu/Area IV 15Game 9—Camp Casey 16, Misawa Air Base 15; Misawa Air Base eliminatedGame 10—Daegu/Area IV 22, Yokota Air Base 21; Yokota Air Base eliminatedGame 11—Scrapalators vs. Club Red, late

Monday’s gamesGame 12—Daegu/Area IV vs. Camp Casey, 1:30 a.m.Game 13—Game 11 loser vs. Game 12 winner, 6 a.m.Game 14—Game 11 winner vs. Game 13 winner, 7:30 a.m.Game 15—Game 11 winner vs. Game 13 winner if Game 11 winner loses Game 14, 9 a.m.

Bracket BSunday’s gamesGame 1—American Legion 20, Camp Red Cloud 4Game 2—International Guzzlers 21, Yongsan Garrison 16Game 3—Osan Air Base 30, Kunsan Air Base 11Game 4—Sons of Shanghai 15, Pizza Inn 14Game 5—Yongsan Garrison 21, Camp Red Cloud 4; Camp Red Cloud eliminatedGame 6—Pizza Inn 16, Kunsan Air Base 11; Kunsan Air Base eliminatedGame 7—American Legion 27, International Guzzlers 13Game 8—Osan Air Base 29, Sons of Shanghai 25Game 9—International Guzzlers 24, Pizza Inn 9; Pizza Inn eliminatedGame 10—Sons of Shanghai vs. Yongsan Garrison, lateGame 11—American Legion vs. Osan Air Base, late

Sunday’s gamesGame 12—Game 10 winner vs. International Guzzlers, 3 a.m.Game 13—Game 11 loser vs. Game 12 winner, 6 a.m.Game 14—Game 11 winner vs. Game 13 winner, 7:30 a.m.Game 15—Game 11 winner vs. Game 13 winner if Game 11 winner loses Game 14, 9 a.m.

Men’s best-of-three championship seriesGame 1—Bracket A Game 14 or Game 15 winner vs. Bracket B Game 14 or Game 15 winner, 10:30 a.m.Game 2—Bracket A Game 14 or Game 15 winner vs. Bracket B Game 14 or Game 15 winner, noonGame 3—Bracket A Game 14 or Game 15 winner vs. Bracket B Game 14 or Game 15 winner, 1:30 p.m., if necessary

Men’s Company-Level Pool ASignal, 3-1Embassy, 3-1501st Military Intelligence, 2-265th Med, 2-28th U.S. Army, 0-4Men’s Company-Level Pool BK-16 Air Base, 4-0I & S Company, 3-194th Military Police, 2-2Geckos Glaciers Hockey Club, 1-3498th Combat Support Battalion, 0-4

Friday’s gamesSignal 17, 8th Army 0K-16 Air Base 19, 94th MPs 065th Med 16, 8th Army 4I & S Co. 7, 498th CSB 065th Med 14, Signal 7498th CSB 10, K-16 8498th CSB 8, Geckos 7Embassy 9, 501st MI 3

Saturday’s gamesSignal 15, Embassy 13I & S Co. 21, 94th MPs 6501st MI 9, 65th Med 3I & S Co. 21, Geckos 6K-16 15, I & S Co. 594th MPs 15, Geckos 11Signal 5, 501st MI 494th MPs 7, 498 CSB 0501st MI 19, 8th Army 9Embassy 20, 65th Med 3

Men’s Company-Level PlayoffsSunday’s gamesGame 1—Geckos Glaciers Hockey Club 10, 8th U.S. Army 7Game 3—I & S Company 14, 501st Military Intelligence 10Game 4—Signal 13, Geckos 11Game 5—Embassy 20, 94th Military Police 10Game 6—K-16 Air Base 17, 65th Medical 7Game 8—8th Army 9, 94th MPs 8; 94th MPs eliminatedGame 9—8th Army vs. 65th Med, lateGame 10—501st MI vs. Geckos, lateGame 11—I & S Co. vs. Signal, late

Monday’s gamesGame 12—Embassy vs. K-16, 12:40 a.m.Game 13—Game 10 winner vs. Game 12 loser, 2 a.m.Game 14—Game 9 winner vs. Game 11 loser, 6 a.m.Game 15—Game 11 winner vs. Game 12 winner, 7:20 a.m.Game 16—Game 13 winner vs. Game 14 winner, 8:40 a.m.Game 17—Game 15 loser vs. Game 16 winner, 10 a.m.Game 18—Game 15 winner vs. Game 17 winner, 11:30 a.m.Game 19—Game 15 winner vs. Game 17 winner if Game 15 winner loses Game 18, 12:45 p.m.

Women’s Pool AKyungnam, South Korea, 5-0Camp Humphreys, South Korea, 3-2Daegu/Area IV, South Korea, 2-2Osan Air Base, South Korea, 1-4Yongsan Lady Dragons, South Korea, 0-5

Women’s Pool BYard Busters, 4-1Kunsan Air Base, South Korea, 4-1Camp Casey, South Korea, 3-2Yongsan Garrison, South Korea, 2-2Pyeongtaek Dreams, South Korea, 0-5

Friday’s gamesKyungnam 7, Yongsan Lady Dragons 0Yard Buster 29, Yongsan Garrison 2Camp Casey 15, Pyeongtaek Dreams 9Camp Humphreys 15, Daegu/Area IV 13Kyungnam 26, Osan Air Base 2Yard Buster 19, Kunsan Air Base 3Camp Humphreys 18, Yongsan Lady Dragons 1Yongsan Garrison 13, Pyeongtaek Dreams 3Kyungnam 13, Daegu/Area IV 9Camp Casey 13, Yard Busters 11

Saturday’s gamesOsan Air Base 16, Yongsan Lady Dragons 0Kunsan Air Base 11, Yongsan Garrison 10Camp Humphreys 17, Osan Air Base 2Yard Busters 15, Pyeongtaek Dreams 0Daegu/Area IV 18, Yongsan Lady Dragons 2Yongsan Garrison 10, Camp Casey 7Kyungnam 16, Camp Humphreys 8Kunsan Air Base 15, Pyeongtaek Dreams 4Daegu/Area IV 22, Osan Air Base 6Kunsan Air Base 9, Camp Casey 4Camp Casey 12, Yongsan Lady Dragons 0Yard Busters 14, Camp Humphreys 3Kyungnam 12, Pyeongtaek Dreams 1Yongsan Garrison 13, Daegu/Area IV 12Kunsan Air Base 7, Osan Air Base 2

Women’s double-elimination playoffsSunday’s gamesGame 1—Camp Casey 19, Yongsan Lady Dragons 4Game 2—Osan Air Base 15, Pyeongtaek Dreams 6Game 3—Kunsan Air Base def. Daegu/Area IV, score unavailableGame 4—Camp Humphreys 12, Yongsan Garrison 9Game 5—Kyungnam 12, Camp Casey 2Game 6—Yard Busters 18, Osan Air Base 3Game 7—Kunsan Air Base 16, Pyeongtaek Dreams 0; Pyeongtaek Dreams eliminatedGame 8—Yongsan Garrison 21, Yongsan Lady Dragons 3; Yongsan Lady Dragons eliminatedGame 9—Osan Air Base 21, Yongsan Garrison 12; Yongsan Garrison eliminatedGame 10—Kunsan Air Base 10, Camp Casey 6; Camp Casey eliminatedGame 11—Kyungnam 16, Daegu/Area IV 15Game 12—Yard Busters 15, Camp Humphreys 0Game 13—Camp Humphreys 17, Kunsan Air Base 14; Kunsan Air Base eliminated

Monday’s gamesGame 14—Daegu/Area IV vs. Osan Air Base, 6 a.m.Game 15—Kyungnam vs. Yard Busters, 7:20 a.m.Game 16—Game 13 winner vs. Game 14 winner, 8:40 a.m.Game 17—Game 15 loser vs. Game 16 winner, 10 a.m.Game 18—Game 15 winner vs. Game 17 winner, 11:30 a.m.Game 19—Game 15 winner vs. Game 17 winner if Game 15 winner loses Game 18, 1 p.m.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up