Support our mission
Kubasaki shortstop Hunter Chipman readies a tag on an Okinawa Young Spirit base runner during Saturday's doubleheader at Camp Foster, Okinawa. The Dragons split the twin bill, winning the opener 1-0 and dropping the nightcap 11-2.

Kubasaki shortstop Hunter Chipman readies a tag on an Okinawa Young Spirit base runner during Saturday's doubleheader at Camp Foster, Okinawa. The Dragons split the twin bill, winning the opener 1-0 and dropping the nightcap 11-2. (Dave Ornauer/Stars and Stripes)

Kubasaki shortstop Hunter Chipman readies a tag on an Okinawa Young Spirit base runner during Saturday's doubleheader at Camp Foster, Okinawa. The Dragons split the twin bill, winning the opener 1-0 and dropping the nightcap 11-2.

Kubasaki shortstop Hunter Chipman readies a tag on an Okinawa Young Spirit base runner during Saturday's doubleheader at Camp Foster, Okinawa. The Dragons split the twin bill, winning the opener 1-0 and dropping the nightcap 11-2. (Dave Ornauer/Stars and Stripes)

Kubasaki right-hander Kyle Powell delivers against Okinawa Young Spirit's shortstop during Saturday's doubleheader at Camp Foster, Okinawa. The Dragons split the twin bill, winning the opener 1-0 and dropping the nightcap 11-2.

Kubasaki right-hander Kyle Powell delivers against Okinawa Young Spirit's shortstop during Saturday's doubleheader at Camp Foster, Okinawa. The Dragons split the twin bill, winning the opener 1-0 and dropping the nightcap 11-2. (Dave Ornauer/Stars and Stripes)

Kubasaki base runner Kyle Powell slides in safely to second ahead of the tag by Okinawa Young Spirit's shortstop during Saturday's doubleheader at Camp Foster, Okinawa. The Dragons split the twin bill, winning the opener 1-0 and dropping the nightcap 11-2.

Kubasaki base runner Kyle Powell slides in safely to second ahead of the tag by Okinawa Young Spirit's shortstop during Saturday's doubleheader at Camp Foster, Okinawa. The Dragons split the twin bill, winning the opener 1-0 and dropping the nightcap 11-2. (Dave Ornauer/Stars and Stripes)

High school

Track and field JapanKanto Plain finals Saturday at Yokota Air Base (Fully-automated timing, distances in meters)Boys Nile C. Kinnick 178, St. Mary’s 104, American School In Japan 99, Christian Academy Japan 66, Yokota 58, Zama 29Shot put — 1, Christian Sonnenberg, Yokota, 14.19 meters; 2, Alec Austin, Kinnick, 12.58; 3, Braeden Long, St. Mary’s, 12.09; 4, Ryo Mochizuki, St. Mary’s, 11.72; 5, Will Walker, Kinnick, 11.70; 6, Marl Macato, Kinnick, 11.55; 7, Bryan Quitoriano, Kinnick, 11.27; 8, Joshua Atkinson, Zama, 11.27.Discus — 1, Sonnenberg, 53.50; 2, Austin, 37.34; 3, Anthony Jeler, ASIJ, 36.10; 4, Long, 34.80; 5, Mochizuki, 32.42; 6, Macato, 31.64; 7, Quitoriano, 31.46; 8, Jaye Fernandes, St. Mary’s, 31.20.High jump — 1, Rei Arbuckle, CAJ, 1.75; 2, Lavance Rolland, Kinnick, 1.70; 3, Randell Wilson, Kinnick, 1.65 (fewer misses); 4, Takuto Wada, ASIJ, 1.65 (fewer misses); 5, Leonardo A’DeLima, St. Mary’s, 1.65; 6, Toki Schafer, St. Mary’s, 1.55 (fewer misses); 7, Kouki Wood, St. Mary’s, 1.55; 8, Cameron Joseph, Yokota, 1.50.Long jump — 1, Wada, 5.72; 2, Dwayne Lyon, Kinnick, 5.61; 3, Saransh Mehta, St. Mary’s, 5.58; 4, Henrik Olsson, ASIJ, 5.54; 5, Rolland, 5.39; 6, Tomo Nelson, CAJ, 5.32; 7, Jaelen Baker, Zama, 5.30; 8, Andrew Howe, ASIJ, 5.28.100 — 1, Rashad Samuels, Kinnick, 11.06 seconds; 2 (tie), Baker and Kaito Suzuki, CAJ, 11.26; 4, Chauncey Jamerson, Kinnick, 11.35; 5, Quadyr Tindal, Yokota, 11.70; 6, Yukio Masuko, ASIJ, 11.75; 7, Olsson, 11.81; 8, Hokuto Matsuzaki, CAJ, 11.86.110 hurdles — 1, Nick Galegher, Kinnick, 16.75; 2, A’DeLima, 17.00; 3, Jhericson Dizon, Kinnick, 17.08; 4, Arbuckle, 17.22; 5, Schafer, 18.01; 6, Kaito Yamagishi, ASIJ, 18.36; 7, Tatsuhito Matsumoto, St. Mary’s, 18.94; 8, Nathan Ferrer, Yokota, 19.26.200 — 1, Jabari Johnson, Kinnick, 21.28 (northwest Pacific record); 2, Baker, 22.84; 3, Tindal, 23.05; 4, Suzuki, 23.11; 5, Hiroki Iino, ASIJ, 23.23; 6, Masuko, 23.82; 7, Jamerson, 23.98; 8, William Cockerham, Yokota, 23.98.300 hurdles — 1, A’DeLima, 42.71; 2, Dizon, 43.14; 3, Galegher, 43.93; 4, Nick Sloan, Kinnick, 44.23; 5, Ken Pitts, Kinnick, 44.42; 6, Cockerham, 45.95; 7, Ryan Poshumus, Kinnick, 46.37; 8, K. Johnson, 46.55.400 — 1, Johnson, 48.25 (northwest Pacific record); 2, Britt Sease, ASIJ, 48.79; 3, DeShawn Williams, Kinnick, 51.92; 4, Justin Young, Kinnick, 53.27; 5, Baker, 53.94; 6, Adam Tanifuji, St. Mary’s, 54.80; 7, Oliver Michelsen, Yokota, 55.63; 8, Kenji Johnson, CAJ, 56.54.400 relay — 1, Kinnick A, 42.88 (northwest Pacific record); 2, Yokota, 45.68; 3, ASIJ, 45.84; 4, Kinnick B, 46.07; 5, CAJ A, 46.15; 6, Kinnick C, 47.89; 7, CAJ B, 49.58; 8, St. Mary’s A, 49.59.800 — 1, Zan Sperry, ASIJ, 2 minutes, 2.71 seconds; 2, Leon Pokrovsky, St. Mary’s, 2:06.03; 3, Nathaniel Reid, Kinnick, 2:06.64; 4, Mason Smith, Kinnick, 2:09.80; 5, Luke Rogan, ASIJ, 2:11.72; 6, Tristin Mori, CAJ, 2:12.16; 7, Joshua Minimo, Kinnick, 2:13.55; 8, Zachary Sapiot, Kinnick, 2:14.88.1,600 — 1, Daniel Galvin, Yokota, 4:18.22 (northwest Pacific record); 2, Evan Yukevich, ASIJ, 4:26.34; 3, Pokrovsky, 4:39.46; 4, Jerry Lotz, Kinnick, 4:44.02; 5, Takehiro Murai, CAJ, 4:44.62; 6, Ryan Nishida, ASIJ, 4:46.36; 7, Jordan Van Druff, CAJ, 4:49.45; 8, Mori, 4:51.24.1,600 relay — 1, ASIJ, 3:28.75; 2, St. Mary’s A, 3:42.93; 3, CAJ A, 3:46.21; 4, St. Mary’s B, 3:51.37; 5, Kinnick A, 3:51.89; 6, Kinnick B, 3:55.55; 7, CAJ B, 4:13.71; 8, Zama A, 5:05.55.3,200 — 1, Van Druff, 10:29.60; 2, Nishida, 10:33.68; 3, Lotz, 10:43.81; 4, Pokrovsky, 10:48.92; 5, Jino Arai, St. Mary’s, 10:55.82; 6, Ryusei Aomi, St. Mary’s, 11:09.48; 7, Klobh Thompson, Kinnick, 11:44.09; 8, Kenta Misaki, St. Mary’s, 11:45.54.Girls ASIJ 125, Kinnick 121¾, Seisen 107, Zama 71, Sacred Heart 43, Yokota 37¼, CAJ 34 Shot put — 1, Destiny Thomas, Zama, 10.10 meters; 2, Victoria Taylor, CAJ, 9.84; 3, Stephanie Stockman, Kinnick, 8.35; 4, Marlene Dusava, Seisen, 8.33; 5, Angel Hill, Kinnick, 8.05; 6, Madison Green, Yokota, 8.05; 7, Mabel Uhl, Seisen, 7.14; 8, Renae Bitor, Kinnick, 6.90.Discus — 1, Taylor, 32.86; 2, Misa Cunhs, Seisen, 24.02; 3, Aising O’Flaherty, Seisen, 23.38; 4, Green, 22.80; 5, Nana Pearson, ISSH, 21.68; 6, Karen Mizushima, ISSH, 20.54; 7, Hill, 20.08; 8, Rae Edmunds, ASIJ, 19.88.High jump — 1, Exotica Hall, Kinnick, 1.64; 2, Anna Lewis-Workman, ASIJ, 1.50; 3, Andrea Fehrman, ASIJ, 1.45; 4, Kanon Ishibashi, Seisen, 1.40 (fewer misses); 5, Mizushima, 1.40 (fewer misses); 6, Snow Nguyen, Yokota, 1.40; 7 (tie), Lena Smith, Yokota; Kailee Rucker, Kinnick; and Cunhs and Kathleen Martens, Seisen, 1.30.Long jump — 1, Lisa Masayama, ASIJ, 4.62; 2, Martens, 4.52; 3, Michelle Van Den Berg, CAJ, 4.38; 4, Shiho Sato, Seisen, 4.31; 5, Kiana Vicencio, Kinnick, 4.29; 6, Lewis-Workman, ASIJ, 4.15; 7, Nidhi Jaju, Seisen, 4.12; 8, Eden Oba, Seisen, 4.10.100 — 1, Hall, 12.70 seconds; 2, Thea Dowrich, ASIJ, 12.77; 3, Tasia Nelson, Zama, 12.87; 4, O’Flaherty, Seisen, 13.53; 5, Meg Jones, ISSH, 13.68; 6 (tie), Sato and Nguyen, 13.80; 8, Angela Marsh, ASIJ, 13.81.100 hurdles — 1, Maya Yamagata, Seisen, 18.04; 2, Tanvi Rajeev, ASIJ, 18.08; 3, Elise Lindsay, Kinnick, 18.61; 4, Maya Easum, ISSH, 19.18; 5, Carrington Rose, Zama, 19.78; 6, Riko Hamada, ISSH, 19.94; 7, Ciara Meaney, ISSH, 20.39; 8, Cunhs, 20.52.200 — 1, Aya Stewart, Kinnick, 25.96; 2, Nelson, 26.23; 3, Dowrich, 26.77; 4, Catherine Volcy, Yokota, 27.95; 5, Arisa Stewart, Kinnick, 28.20; 6, Masayama, 28.24; 7, Jocelyn Meyer, ASIJ, 28.36; 8, Teanna Bellamy, Kinnick, 28.53.300 hurdles — 1, Henderson, 50.91; 2, Rose, 53.43; 3, Sontti Sesay, Kinnick, 53.49; 4, Rajeev, 53.65; 5, Diva Marty, ASIJ, 53.91; 6, Yamagata, 55.01; 7, Jenny Niwa, Seisen, 58.93; 8, Meaney, 59.66.400 — 1, Aya Stewart, 58.54; 2, Faith Bryant, Zama, 1 minute, 1.68 seconds; 3, Meyer, 1:02.53; 4, Arisa Stewart, 1:02.89; 5, Ti’Ara Carroll, Zama, 1:03.65; 6, Kaliah Henderson, Yokota, 1:04.03; 7, Mieko Yamamoto, CAJ, 1:04.82; 8, Bellamy, 1:05.48.400 relay — 1, Zama, 50.85; 2, Kinnick A, 51.70; 3, ASIJ, 52.15; 4, Seisen, 53.32; 5, Yokota, 53.42; 6, ISSH, 54.01; 7, CAJ, 54.23; 8, Kinnick B, 55.58.800 — 1, Arlene Avalos, Kinnick, 2:28.27; 2, Tatiana Riordan, ASIJ, 2:29.26; 3, Erin Stonebarger, Kinnick, 2:31.39; 4, Saran Mitsuhashi, Seisen, 2:34.99; 5, Taryn Cates-Beier, Kinnick, 2:36.46; 6, Alisha Sharma, Seisen, 2:36.80; 7, Oba, 2:40.15; 8, Kaitlin Rossman, 2:45.16.1,600 — 1, Anna Sheng, ASIJ, 5:44.19; 2, Lisa Watanuki, ASIJ, 5:45.93; 3, Rossman, 5:48.44; 4, Lucy Bailey, Kinnick, 5:50.01; 5, Sharma, 5:52.29; 6, Juli Yanai, ISSH, 6:09.87; 7, H.R. Lee, ISSH, 6:15.11; 8, Hanae Betsuyaku, ASIJ, 6:16.63.1,600 relay — 1, Zama, 4:17.22; 2, ASIJ, 4:22.08; 3, CAJ, 4:37.33; 4, Seisen, 4:39.45; 5, ISSH, 4:55.65.3,200 — 1, Watanuki, 11:35.95; 2, Avalos, 12:18.82; 3, Rossman, 12:51.79; 4, Sharma, 12:55.19; 5, Annabelle Hill, ISSH, 13:00.88; 6, Betsuyaku, 14:04.21; 7, Kate Roselosa, Zama, 14:27.99; 8, Alyssa Garza, Yokota, 14:28.42.

GuamIndependent Interscholastic Athletic Association of Guam All-Island championships Thursday and Friday at Upper Tumon and Dededo (Fully automated timing except where noted; distances in meters)Boys Okkodo 132, Guam 130, John F. Kennedy 122, Simon Sanchez 52, George Washington 49, Tiyan 35, Southern 15, Father Duenas 9 Shot put — 1, Joshua Miller, Okkodo, 12.31 meters; 2, Henry Lizama, SSHS, 12.24; 3, Junfrill Agragado, SSHS, 12.21; 4, Tristan Chiguina, Okkodo, 11.47; 5, Pierre Aflague, FDMS, 11.17; 6, Donovan Johnson, GHS, 11.10; 7, Jeric Navarro, Southern, 10.66.Discus — 1, Robert Perez, JFK, 36.38; 2, Miller, 31.76; 3, Paul Olandez, Okkodo, 31.08; 4, Jaron Bautista, JFK, 30.88; 5, Chiguina, 29.86; 6, Nicholas Espiritu, Okkodo, 29.12; 7, Drake Taitano, Tiyan, 28.68.Javelin — 1, Johnson, 42.80; 2, Trip Chauret, GHS, 41.62; 3, Lizama, 41.18; 4, Christopher Fejeran, JFK, 39.62; 5, Makoa Bamba, GHS, 37.56; 6, Agragado, 37.22; 7, Ian Valencia, SSHS, 36.74.High jump — 1, Daelan Alviz, JFK, 1.83; 2 (tie), Xavier Jones, GHS, and Nelson Ortega, Southern, 1.78 (fewer misses); 4, Ethan Alegre, GW, 1.78; 5, Athan Arizanga, Okkodo, 1.73; 6, Eric Alegre, GW, 1.68 (fewer misses); 7, Khalid Volious, GHS, 1.68.Long jump — 1, Eric Alegre, 6.68; 2, Johnny Quitugua, JFK, 6.28; 3, Richard Hale III, Okkodo, 6.02; 4, Ethan Alegre, 5.99; 5, Norbin Tiru, GW, 5.89; 6, Anthony Castro, SSHS, 5.80; 7, Ivan Quidachay, JFK, 5.68.Triple jump — 1, Quitugua, 13.47; 2, Matthew Wong, Tiyan, 12.81; 3, Ethan Alegre, 12.55; 4, Castro, 12.29; 5, Olandez, 12.11; 6, Soloman White, GHS, 11.83; 7, Jaythaniel Cruz, Okkodo, 11.71.100 — 1, Chauret, 11.36; 2, Tiru, 11.39; 3, Wong, 11.51; 4, Cruz, 11.75; 5, John Mesias, Okkodo, 11.76; 6, Johnson, 11.85; 7, Gilbert Hollingsworth, Southern, 11.90.110 hurdles — 1, Quitugua, 15.24; 2, Olandez, 16.59; 3, Ken Delfin, SSHS, 16.94; 4, Justin Piolo, JFK, 16.96; 5, Daniel Clark, GHS, 17.54; 6, Jethro Capati, SSHS, 17.56; 7, Daniel Lanquin, Southern, 17.72.200 — 1, Wong, 22.72; 2, Tiru, 22.80; 3, Chauret, 22.94; 4, Mesias, 23.56; 5, Cruz, 23.57; 6, White, 23.80; 7, Darin Pascua, Okkodo, 24.22.300 hurdles — 1, Wong, 41.11; 2, Quitugua, 41.69; 3, Piolo, 42.54; 4, Olandez, 43.23; 5, Clark, 46.13; 6, Isaiah Dela Llana, Okkodo, 46.82; 7, Robert Perez, JFK, 48.94.400 — 1, Perez, 52.81; 2, Pascua, 53.75; 3, Hale, 54.10; 4, Isaac Ventura, GHS, 54.51; 5, White, 54.54; 6, Clark, 56.28; 7, Dean Estoy, FDMS, 56.32.400 relay — 1, GHS A, 45.22; 2, Okkodo A, 46.26; 3, JFK A, 47.43; 4, Southern A, 48.82; 5, SSHS A, 48.94; 6, GW A, 50.88; 7, FDMS A, 51.17.800 — 1, Ventura, 2 minutes, 8.37 seconds; 2, Arizanga, 2:09.26; 3, Joshua Tingson, JFK, 2:11.78; 4, Gerald Pangelinan, Okkodo, 2:12.15; 5, Liann Torres, Okkodo, 2:12.74; 6, Karl Joshua Almoite, JFK, 2:13.24; 7, Joseph Laxamana, SSHS, 2:14.03.1,500 — 1, Ventura, 4:33.47; 2, Arizanga, 4:38.10; 3, Akira Martines, GHS, 4:38.41; 4, Tingson, 4:43.47; 5, Zachary Criss, JFK, 4:48.66; 6, Pangelinan, 4:48.69; 7, Aaron Castro, SSHS, 4:51.92.1,600 relay — 1, Okkodo A, 3:40.21; 2, SSHS A, 3:43.03; 3, JFK A, 3:43.91; 4, GHS A, 3:45.92; 5, FDMS A, 3:59.38; 6, GW A, 4:16.68; 7, Southern A, 4:19.86.3,000 — 1, Ventura, 10.01.90; 2, Martines, 10:21.45; 3, Michael Murphy, JFK, 10:22.05; 4, Enoch Perrins, GHS, 10:23.61; 5, Criss, 10:27.60; 6, John Garcia, SSHS, 10:29.91; 7, Michael Rosario, FDMS, 10:32.99.Girls Guam 145, Okkodo 128, John F. Kennedy 120, Simon Sanchez 68, George Washington 37, Southern 23, Academy of Our Lady 19, Tiyan 3 Shot put — 1, Elizabeth Flisco, GW, 8.25 meters; 2, Alexus Davis, GHS, 7.97; 3, Marian Salenga, AOLG, 7.72; 4, Kimberly Guiang, SSHS, 7.65; 5, Nadine San Nicolas, SSHS, 7.42; 6, Jazel Manlangit, SSHS, 7.32; 7, Mary Jo Fernando, Okkodo, 7.25.Discus — 1, Flisco, 27.24; 2, San Nicolas, 24.14; 3, Haleigh White, GHS, 22.46; 4, Angelica Vuelban, SSHS, 21.70; 5, Daysha Cruz, Southern, 21.56; 6, Liana Torres, Okkodo, 21.02; 7, Kiana Yabut, AOLG, 19.64.Javelin — 1, Mikyla Edward, SSHS, 25.60; 2, Guiang, 24.86; 3, San Nicolas, 24.34; 4, Flisco, 24.24; 5, Vuelban, 22.96; 6, Danielle Dizon, Okkodo, 22.92; 7, Jasmine Park, AOLG, 21.74.High jump — 1, Lauren Cline, GHS, 1.42 (fewer misses); 2, Shaileen Espino, SSHS, 1.42; 3, Destiny Tullis, GHS, 1.37; 4, Adhara Balansay, SSHS, 1.32 (fewer misses); 5, Maurine Delapaz, Okkodo, 1.32 (fewer misses); 6, Alison Plummer, JFK, 1.32; 7, Isla Quinata, Okkodo, 1.22.Long jump — 1, Regine Tugade, JFK, 5.09; 2, Shania Bulala, Okkodo, 4.86; 3, Alexia Brown, GHS, 4.50; 4, Roey Panganiban, Okkodo, 4.40; 5, Reggie Dionisio, GW, 4.32; 6, Jayana Cruz, Okkodo, 4.25; 7, Espino, 4.13.Triple jump — 1, Tugade, 11.01 (Guam school and island record); 2, Plummer, 9.25; 3, Brown, 8.98; 4, Panganiban, 8.87; 5, Madison Dydasco, Tiyan, 8.87; 6, Maylene Bascon, Okkodo, 8.85; 7, Caren Mesias, Okkodo, 8.80.100 — 1, Tugade, 12.35; 2, Bulala, 12.96; 3, Celine Amparo, Okkodo, 13.21; 4, Britney Bailey, GHS, 13.48; 5, Cruz, 13.61; 6, Sammari Galvez, JFK, 13.63; 7, Richelle Tugade, JFK, 13.74.100 hurdles — 1, Bailey, 16.39; 2, Richelle Tugade, 17.47; 3, Delapaz, 17.49; 4, Anne Kaye Alba, JFK, 18.54; 5, Galvez, 18,63; 6, Danica Gacayan, Okkodo, 18.64; 7, Balansay, 19.15.200 (hand timed) 1, Regine Tugade, 24.56; 2, Amparo, 26.25; 3, Bulala, 26.76; 4, Richelle Tugade, 27.17; 5, Bailey, 27.51; 6, Cruz, 27.90; 7, Hunter Roberto, GW, 28.23.300 hurdles — 1, Bailey, 47.64; 2, Galvez, 48.26; 3, Richelle Tugade, 51.50; 4, Delapaz, 52.18; 5, Gacayan, 52.18; 6, Isabelle Dela Llana, Okkodo, 55.16; 7, Sierra Tenorio, JFK, 55.96.400 — 1, Amparo, 1 minute, 0.91 seconds; 2, Maria Ollet, JFK, 1:02.59; 3, Emma Sheedy, GHS, 1:04.91; 4, Roberto, 1:06.02; 5, Quinata, 1:06.35; 6, Ross Irish Gonzales, Okkodo, 1:08.34; 7, Kaitlyn Calma, JFK, 1:08.52.400 relay — 1, Okkodo A, 53.41; 2, GHS A, 54.75; 3, JFK A, 55.13; 4, SSHS A, 57.68; 5, Southern A, 1:00.06; 6, AOLG A, 1:03.03; 7, GW A, 1:03.12.800 — 1, Sheedy, 2:29.91; 2, Alyssa Tatum, GHS, 2:33.26; 3, Ollet, 2:36.70; 4, Adrienne Edrosa, Okkodo, 2:38.45; 5, Elizabeth Quintanilla, Southern, 2:39.22; 6, Amparo, 2:39.37; 7, Jackie Cabusi, Okkodo, 2:40.89; 8, Lyla “Chey” Vick, GHS, 2:41.09.1,500 — 1, Sheedy, 5:14.20; 2, Tatum, 5:18.04; 3, Quintanilla, 5:21.23; 4, Ollet, 5:21.28; 5, Edrosa, 5:30.91; 6, Jessica Buckwalter, AOLG, 5:36.58; 7, Vick, 5:37.88.1,600 relay — 1, Okkodo A, 4:25.77; 2, JFK A, 4:28.72; 3, GHS A, 4:37.26; 4, GW A, 4:55.87; 5, AOLG A, 4:57.55; 6, SSHS A, 5:18.57.3,000 — 1, Tatum, 11:26.87; 2, Quintanilla, 11:38.87; 3, Sheedy, 11:41.41; 4, Buckwalter, 12:10.34; 5, Vick, 12:22.12; 6, Lovely Sejalbo, Okkodo, 12:33.00; 7, Aniah Pangilinan, Okkodo, 12:49.29.

Baseball OkinawaKubasaki 1, Okinawa Young Spirit 0 Saturday at Camp FosterYoung Spirit 000 000 0 — 0 3 1Kubasaki 000 100 x — 1 4 1W — Hunter Chipman 7 IP (3 H, 0 ER, 1 BB, 1 SO).Okinawa Young Spirit 11, Kubasaki 2 Saturday at Camp FosterYoung Spirit 000 052 4 — 11 9 2Kubasaki 010 010 0 — 2 4 6L — Kyle Powell 1/3 IP (1 H, 3 ER, 2 BB, 0 SO). Batting — Dragons: Powell 2-4.

JapanASIJ 1, Kinnick 0 Saturday at TokyoKinnick 000 000 0 — 0 2 1ASIJ 000 010 x — 1 2 0W — Kenji Yoshii 7 IP (2 H, 0 ER, 0 BB, 7 SO); L — R.J. Delaney 2 IP (2 H, 1 ER, 0 BB, 2 SO). Noteworthy — Riku Yasutomi’s RBI single in the fifth inning plated the only run.ASIJ 6, Kinnick 1 Saturday at TokyoKinnick 000 000 1 — 1 2 1ASIJ 104 010 x — 6 5 2W — Tyler Sapsford 5 IP (1 H, 0 ER, 0 BB, 7 SO); L — Jonathon Acosta 6 IP (5 H, 5 ER, 5 BB, 5 SO). Batting — Sapsford 2-2 (2 HR, 4 RBI).

Soccer Boys OkinawaKadena 11, Misato Tech 0 Saturday at Kadena Air BaseHalftime — 6-0. Goals — Panthers: Kyle Freaney 4 (13), Gerald Walton 3 (7), Gabe Peredo 3 (6), Caiser Van Dine (2). Assists — Panthers: Kian Smith 4, Peredo 2, Diego Rodriguez 2.

Interservice

FootballU.S. Forces Japan-American Football League W L PF PA Kadena Air Base Dragons 4 0 116 8 Camp Foster Bulldogs 3 1 54 62 Camp Kinser Kings 1 3 53 58 Camp Hansen Wolfpack 0 4 26 121Saturday’s games Kadena 46, Hansen 6 Foster 18, Kinser 12, OTSaturday, May 21 Foster vs. Kadena at Camp Kinser, 10 a.m. Kinser at Hansen, 2:30 p.m.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up