Support our mission
 

High school

Track and field11th Alva W. “Mike” Petty Memorial Meet Friday at Camp Foster, Okinawa (Distances in meters, field events in feet and inches, hand and automated times indicated)Boys Kadena 182, Kubasaki 164, Morrison Academy 79, Zion Christian 63, Okinawa Christian 58 Shot put — 1, Shion Wakita, ZCAI, 34 feet, 8 inches; 2, Michael Clayton, Kadena, 34-5; 3, Josiah Allen, Kubasaki, 33-11; 4, Paul Liao, Morrison, 33-1; 5, Jacob Heebner, Morrison, 32-3; 6, Siulagisipai Fuimaono, Kadena, 31-7; 7, James White, Kadena, 31-0; 8, Linus Parker, Morrison, 28-4.Discus — 1, Liao, 122-11; 2, Zechariah Wilson, ZCAI, 113-3; 3, Allen, 112-7; 4, Michael Clayton, Kadena, 111-2; 5, Fuimaono, 96-6; 6, Heebner, 92-2; 7, White, 81-7; 8, Lester Parker, Kubasaki, 71-10.High jump — 1, Damien Seals, Kadena, 5-10¼; 2, Kailen Crawford, Kubasaki, 5-10; 3, Johann Wright, Kubasaki, 5-8; 4, Heebner, 5-7; 5, Donte Savoy, Kadena, 5-4¼; 6, Devin Ross, Kadena, 5-4; 7, Jacob Strange, Morrison, 5-3; 8, Zach Janz, Morrison, 5-0.Long jump — 1, Johann Wright, Kubasaki, 22-0¼; 2, Cliff Chen, Morrison, 19-1; 3, Isaiah Richardson, Kadena, 18-10½; 4, Shawn Monroe, OCSI, 18-3; 5, Isaiah Johnson, Kubasaki, 17-11; 6, Kortez Hixon, Kadena, 17-0; 7, Jason Schirmer, Kadena, 16-4; 8, Dakota Smith, ZCAI, 16-3.100 — 1, Javohn Journigan, Kubasaki, 11.71 seconds; 2, Mahlik Francis, Kubasaki, 11.78; 3, Allen Liu, Morrison, 11.80; 4, Kortez Hixon, Kadena, 11.93; 5, Deaven Curtis, Kubasaki, 11.99; 6, Patrick Houston, OCSI, 12.09; 7, Richardson, 12.12; 8, Seals, 12.12 (FAT).110 hurdles — 1, Ross, 18.28; 2, Matamo Niwano, OCSI, 18.28; 3, Elijah Tuck, Kadena, 18.29; 4, Dominic Santanelli, Kadena, 18.33; 5, Crawford, 18.90; 6, Michael Johnson, Kubasaki, 19.93 (hand).200 — 1, Dominique Tate, Kadena, 24.33; 2, Seals, 24.61; 3, Francis, 24.86; 4, Curtis, 25.25; 5, Journigan, 25.75; 6, Zach Janz, Morrison, 25.80; 7, Strange, 25.81; 8, Jason Schirmer, Kadena, 26.39 (FAT).300 hurdles — 1, D.J. Anthes, ZCAI, 43.21; 2, Santanelli, 43.25; 3, Allen Liu, Morrison, 45.45; 4, Ross, 46.39; 5, Niwano, 47.04; 6, M.Johnson, 47.70 (FAT).400 — 1, Monroe, 51.81; 2, Wright, 53.12; 3, Tate, 53.23; 4, Jacob Roloff, Morrison, 56.55; 5, Elijah Tuck, Kadena, 57.99; 6, Jeremiah Steed, Kadena, 58.30; 7, Sam Calvin, OCSI, 59.36; 8, Dakota Smith, ZCAI, 1 minute, 2.71 seconds (hand).400 relay — 1, Kubasaki A, 45.80; 2, Kadena A, 46.10; 3, OCSI, 46.55; 4, Morrison A, 47.58; 5, ZCAI, 49.47; 6, Morrison B, 49.91 (FAT).800 — 1, Tatsuki Ogawa, OCSI, 2:15.40; 2, Solon Hui, Morrison, 2:16.79; 3, Christian Holmes, Kubasaki, 2:19.44; 4, Aanand Shah, Kadena, 2:21.24; 5, Alexys Fernandez, Kubasaki, 2:23.78; 6, Aziel Rubero, Kadena, 2:25.79; 7 (tie), Zechariah Jones and Elijah Reeves, ZCAI, 2:27.39 (FAT).1,600 — 1, Javier Michael, Kadena, 4:53.55; 2, Johnathan Johnson, Kubasaki, 4:57.02; 3, Christian Rabenitas, ZCAI, 4:58.71; 4, Rubero, 5:06.55; 5, Jonas Jimenez, Kubasaki, 5:12.23; 6, Z.Jones, 5:20.74; 7, Ogawa, 5:21.05; 8, David Braun, Kadena, 5:21.30 (FAT).1,600 relay — 1, Kubasaki A, 3:43.48; 2, OCSI, 3:46.11; 3, ZCAI, 3:48.08; 4, Kadena, 3:48.28; 5, Morrison, 3:58.42 (hand).3,200 — 1, J.Johnson, 10:31.01; 2, Michael, 10:45.02; 3, Rabenitas, 10:48.43; 4, Z.Jones, 11:36.21; 5, Jimenez, 11:41.88; 6, Shah, 12:00.43; 7, Justino Morales, Kubasaki, 12:01.78; 8, Kevin Sun, Morrison, 12:13.99 (hand).3,200 relay — 1, Kubasaki A, 9:18.08; 2, Kadena A, 9:59.32 (hand).

Girls Kadena 195, Kubasaki 173, Morrison Academy 96, Zion Christian 49, Okinawa Christian 23 Shot put — 1, Jazmyn Sharper, Kadena, 31 feet, 6 inches; 2, Nicole Turner, Morrison, 28-5; 3, Brea Garrett, Kadena, 26-9; 4, Meeghan Sheppard, 24-7; 5, Erin Bugler, Kubasaki, 24-1; 6, Kimberly Bankhead, ZCAI, 23-11; 7, Joellen Simmons, Kubasaki, 22-10; 8, Micaela Allison, Kadena, 22-4.Discus — 1, Sharper, 91-6; 2, Turner 82-2; 3, Bugler, 74-10; 4, Simmons, 74-6; 5, Michaela Evelyn-Wahl, Kadena, 73-9; 6, Bankhead, 73-4; 7, Garrett, 70-10; 8, Sheppard, 57-5.High jump — 1, Jasmine Rhodes, Kadena, 5-1; 2, La’Keriya Jackson, Kubasaki, 4-7¼; 3, Brenda Gulley, Kadena, 4-7; 4, Alanna Stein, Kubasaki, 4-6½; 5, Danielle Guerra, ZCAI, 4-6; Deborah Lee, Morrison, 4-2.Long jump — 1, Amora Wood, ZCAI, 15-8¼; 2, Gabriella Provost, Kubasaki, 15-0; 3, Mindy Washam, Kubasaki, 14-10½; 4, Elva Harris, Kadena, 14-2; 5, Madeline Friedland, Kadena, 13-9; 6, Abbi Dingus, Morrison, 13-6½; 7, Brianna Guerra, ZCAI, 13-3¼; 8, Krista Scott, Kubasaki, 12-11½.100 — 1, Kaelyn Francis, Kubasaki, 12.08 seconds; 2, Rachel Strange, Morrison, 13.40; 3, Tia Calvin, OCSI, 13.49; 4, Wood, 13.55; 5, Tiarrah Edwards, Kadena, 13.56; 6, Mindy Washam, Kubasaki, 13.68; 7, Taityana Pittman, Kubasaki, 14.08; 8, Jasmine Rhodes, Kadena, 14.24 (hand).100 hurdles — 1, Edwards, 16.84; 2, Apryl-len Cabase, Kadena, 16.93; 3, Deborah Lee, Morrison, 18.65; 4, Abbi Dingus, Morrison, 18.87; 5, Allana Stein, Kubasaki, 20.14; 6, Monet Baker, Kadena, 20.37; 7, Moeko Zimmerman, Kubasaki, 20.71; 8, Joellen Simmons, Kubasaki, 22.01 (hand).200 — 1, Francis, 27.00; 2, Cabase, 28.12; 3, Dingus, 28.17; 4, La’Keriya Jackson, Kubasaki, 29.54; 5, Tia Calvin, OCSI, 30.06; 6, Baker, 30.39; 7, Jaelyne Smith, Kadena, 31.82; 8, Kayano Okubo, OCSI, 34.46 (FAT).300 hurdles — 1, Cabase, 48.31; 2, Edwards, 51.03; 3, Alanna Stein, Kubasaki, 52.15; 4, Wood, 53.58; 5, Baker, 55.96; 6, Jabrea Johnson, Kubasaki, 58.48 (FAT).400 — Not available.400 relay — 1, Kadena A, 51.51; 2, 2, Kubasaki A, 51.54; 3, Morrison, 54.78 (FAT).800 — 1, Isabella Lee, Morrison, 2:42.78; 2, Linda Vaughan, Kadena, 2:47.05; 3, Samantha Fugate, Kubasaki, 2:54.32; 4, Kaila McGinty, OCSI, 2:56.10; 5 (tie), Meg Green and Ariyanna Lynch, Kubasaki, 2:56.25; 7, Jessie Lee, Morrison, 3:00.43; 8, Amber Torres, ZCAI, 3:05.85 (FAT).1,600 — 1, Zoe Jarvis, Kubasaki, 5:50.26; 2, Rachel Carson, Kubasaki, 5:53.90; 3, Wren Renquist, Kadena, 6:01.74; 4, Kaila McGinty, OCSI, 6:14.62; 5, Fugate, 6:23.30; 6, Kiki Yi, Morrison, 6:24.27; 7, Emily Ours, OCSI, 6:28.05; Jackie Ma, Kadena, 6:36.26 (FAT).1,600 relay — 1, Kadena, 4:31.77; 2, Kubasaki, 4:35.08; 3, Morrison, 4:39.50; 4, ZCAI, 5:05.08.3,200 — 1, Renquest, 12:22.27; 2, Jarvis, 12:40.07; 3, Isabella Lee, Morrison, 12:44.25; 4, DeLaney McBride, Kubasaki, 12:47.94; 5, Yi, 14:00.90; 6, Ma, 14:03.83; 7, Katrina Smith, Morrison, 14:29.80; 8, Andrea Michael, Kadena, 18:49.24.3,200 — 1, Kubasaki A, 11:10.46; 2, Kadena, 11:48.40; 3, ZCAI, 12:01.78.Noteworthy - Rachel Carson of Kubasaki ran the fastest time in the 800, 2:41.37, but was listed as a junior varsity runner by mistake, an accident discovered during the awards when Lee was already awarded first. A compromise was reached by which Carson would also be given a medal for having the fastest time, but Lee would be declared the official winner.

South KoreaSeoul American Invitational Thursday at Camp Humphreys (Distances in meters)Boys Seoul American 149, Humphreys 53, Seoul Foreign 21, Daegu 18, Yongsan 2Shot put — David Davison, SAHS, 13.61 meters; Discus — Davison, 35.74; High jump — Bashr Edmonds, HHS, 1.68; Long jump — Tyreke Slaughter, HHS, 6.22; 100 — Slaughter, 12.15; 110 hurdles — Tim Ward, HHS, 17.59; 200 — Myles Haynes, SAHS, 24.04; 300 hurdles — Dale Bush, SAHS, 46.02; 400 — Shawn Horne, SAHS, 51.43; 400 relay — SAHS, 45.95; 800 — Henri Harilal, SAHS, 2 minutes, 26.16 seconds; 1,600 — Alan Tamayo, Daegu, 5:15.57; 1,600 relay — Not contested; 3,200 — Not contested; 3,200 relay — Not contested.Girls Seoul American 99½, Humphreys 74, Seoul Foreign 59½, Daegu 27 Shot put — Taylor Myatt, Daegu, 8.70 meters; Discus — Aliyah Patterson, SAHS, 28.76; High jump — Pia Jensen, 1.38; Long jump — Alyse Neal, SAHS, 4.36; 100 — Aliyah Kane, SAHS, 14 seconds; 100 hurdles — Timi Ward, HHS, 18.46; 200 — Imanee Stepney, HHS, 28.95; 300 hurdles — Ward, 57.77; 400 — Nicole Castro, HHS, 1 minute, 8.48 seconds; 400 relay — SAHS, 54.30; 800 — Mariah Meredith, SAHS, 2:36.66; 1,600 — Grace Charnesky, SFS, 6:10.72; 1,600 relay — Not contested; 3,200 — Not contested; 3,200 relay — Not contested.Noteworthy - Meet shortened due to lightning in the area.

BaseballAmerican School In Japan 9, Kubasaki 2 Friday at Camp FosterASIJ 206 000 1 — 9 10 0Kubasaki 000 000 2 — 2 4 2W — Tyler Sapsford, 3 IP (1 H, 1 BB, 6 SO); L — Hunter Chipman, 6 IP (8 H, 8 ER, 4 BB, 1 SO). Batting — ASIJ: San Linder 2-2, Tyler Sapsford (2 RBI); Ryan Vo (2 RBI).ASIJ 10, Kubasaki 2 Friday at Camp FosterASIJ 030 331 0 — 10 12 5Kubasaki 002 000 0 — 2 4 2W — Kenji Yoshii, 4 IP (2 H, 0 ER, 4 SO); L — Kristian Palmer, 4 2/3 IP (10 H, 7 ER, 2 BB, 3 SO). Batting — ASIJ: Senichi Shibayama 3-5 (2 2B, 3 RBI), Max Fu 2-3 (3 RBI).

South KoreaSeoul American 20, Osan 12 (4, time limit) Friday at Osan Air BaseSAHS 506 9 — 20 8 3Osan 074 1 — 12 6 9W — Isaac Rodriguez, 2 1/3 IP (3 H, 5 ER, 5 BB, 2 SO); L — Mike Hardin, 2/3 IP (2 H, 2 ER, 5 BB, 2 SO). Batting — SAHS: Josh Scott 4-4 (2B, 3 RBI, 2 SB), Kent Hinchcliff 2-2 (3B, 2 RBI, 2 SB); Osan: Aaron Misner 2-3 (1 2B, 4 RBI, 2 SB), Mike Hardin 2-2 (2 RBI, 2 SB).Seoul American 12, Daegu 5 (4, time limit) Friday at Osan Air BaseDaegu 102 2 — 5 2 2SAHS 525 x — 12 5 1Batting — SAHS: Isaac Rodriguez 2-2 (HR, 2 RBI).

SoftballKubasaki 10, ASIJ 3 Friday at Camp Foster, OkinawaASIJ 001 002 0 — 3Kubasaki 312 220 x — 10W — Reaven East; L — Allie Rogers. Batting — Kubasaki: Allie Powers 3-4 (2B).Kubasaki 17, ASIJ 12 Friday at Camp FosterASIJ 202 422 0 — 12Kubasaki 380 213 x — 17W — Isa Munoz; L — Courtney Hahanson. Batting — Kubasaki: Alysa Ruiz 2-2, Reaven East 2-3; ASIJ: Jayne Harris 2-2.

South KoreaSeoul American 16, Osan 5 (6, run rule) Friday at Osan Air BaseSAHS 042 343 — 16Osan 030 110 — 5W — Alexis Harrod, 4 H (4 BB, 3 SO). Batting — SAHS: Kayla Fointno 2-2 (HR, 4 RBI, 2 SB), Harmony Roberts 2-2 (2 RBI, 2 SB).Seoul American 17, Daegu 4 (5, run rule) Friday at Osan Air BaseDaegu 210 10 — 4SAHS (13)00 13 — 17W — Alexis Harrod, 0 H, 11 BB, 3 SO.

Soccer BoysKubasaki 4, Yokota 1 At Yokota Air Base, JapanHalftime — 1-1. Goals — Kubasaki: Nick Ashley 3 (4), Imani Washington (8); Yokota: Justin Pho (2). Assists — Kubasaki: Im.Washington, Iseiah Washington, Ilijah Washington, Hank Snyder; Yokota: John Crate.

South KoreaYongsan 6, Humphreys 2 Friday at Camp HumphreysHalftime — 5-0. Goals — YIS-Seoul: Terry Lee 2 (16), Junior Oh 2 (5), Bruno Sampaio (1), own goal; HHS: Takao Elliot (5), Felipe Webster-Lopez (3). Assists — YIS-Seoul: Oh 2, Sampaio; HHS: Andrew Kim.

Girls South KoreaHumphreys 4, Yongsan 1 Friday at Camp HumphreysHalftime — 3-1. Goals — HHS: Isabelle Ellsworth 2 (2), Isabella Nocera (3), Sharon Murphy (1); YIS-Seoul: June Sohn (5). Assists — HHS: Sophia Nocera 2; YIS-Seoul: Soo Lee.

JapanASIJ 4, Kadena 0 Friday at TokyoHalftime — 1-0. Goals — ASIJ: Kat Johnson 3 (11), Erin Blank (6). Assist — ASIJ: Lilly Snell.

Migrated

stars and stripes videos

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up