Support our mission
 

High school

Track and field South KoreaSaturday at Camp Humphreys (fully automated timing, distances in meters)Boys Seoul American 232, Humphreys 129, Yongsan 63, Osan 51, Daegu 34, Seoul Foreign 28 Shot put — Samson Dakuwaqa, YIS-Seoul, 12.49 meters, Discus — Dakuwaqa, 34.56, High jump — Quintin Metcalf, SAHS, 1.88, Long jump — Christian Williams, SAHS, 6.73, 100 — Levi Johnson, SAHS, 11.33 seconds, 110 hurdles — Williams, 16.30, 200 — Cameron Jones, Osan, 23.80, 300 hurdles — Tim Ward, Humphreys, 45.01, 400 — Metcalf, 52.67, 400 relay — Humphreys (Miles Brice, Sh’voda Gregory Jr., Da’shun Cline, Ward), 44.83, 800 — De’Andre Metcalf, SAHS, 2 minutes, 10.31 seconds, 1,600 — Jack Newton, SAHS, 4:43.31, 1,600 relay — SAHS (Chris Yi, Johnson, Q. Metcalf, D. Metcalf, 3:46.48), 3,200 — Paul Slife, SAHS, 10:37.27, 3,200 relay — Humphreys (Gregory, Nathan Gillespie, Geo Bass, Jalen Hill), 9:00.36.Girls Seoul American 186, Yongsan 80, Humphreys 70, Seoul Foreign 68, Osan 44, Daegu 32 Shot put — Ahneesa Pasha, Osan, 8.55 meters, Discus — Charlotte Nouwen, SFS, 25.88, High jump — Chakhira Goodwater, SAHS, 1.35 (fewer attempts), Long jump — Alyse Neal, 4.75, 100 — Goodwater, 13.68, 100 hurdles — Gayoon Choi, YIS-Seoul, 20.88, 200 — Neal, 27.83, 300 hurdles — Amarianna Casey, Daegu, 52.22, 400 — Brinkley Garner, SAHS, 1 minute, 5.26 seconds, 400 relay — Jennifer White, SAHS, 55.71, 800 — Jane Anderson, SFS, 2:35.98, 1,600 — Anderson, 5:48.56, 1,600 relay — SAHS (Precious Harris, Goodwater, Garner, Neal), 4:43.02 (uncontested), 3,200 — Sophie Wojtalewicz, SAHS, 13:05.20, 3,200 relay — Humphreys (Ryan Duncan, Sydney Wilson, Lexie Serratto, Kaelin Elliott), 11:10.68.

OkinawaSaturday at Chibana (distances in meters)Boys Shot put — Ross Erlenbach, Kadena, 11.20 meters, Discus — James White, Kadena, 34.49, all other events rained out.Girls Shot put — Kimberlee Bankhead, Zion Christian, 8.78 meters, Discus — Bankhead, 27.45, all other events rained out.

GuamFriday at Dededo (fully automated timing)Boys Guam High 49, Okkodo 48, Southern 16, John F. Kennedy 9, Simon Sanchez 6, Tiyan 3, Father Duenas 1 Shot put — Joshua Miller, Okkodo, 12.87 meters, Discus — Christopher Lacey, Guam High, 30.30, Javelin: Michael DeLeon, Okkoto, 43.76, Long jump — Nelson Ortega, Southern, 5.71, Triple jump — Ortega, 12.26, 100 — Joshua Cote, Guam High, 11.28 seconds, 110 hurdles — Aidan Quitigua, JFK, 16.69, 200 — Soloman White, Guam High, 23.04, 300 hurdles — John Olandez, Okkodo, 44.22, 400 — Isaac Ventura, Guam High, 53.25, 400 relay — Okkodo (Darin Pascua, John Anthony Cruz, Michael DeLeon, Pedro Garrido), 45.60, 800 — Ventura, 2 minutes, 7.63 seconds, 1,500 — Ventura, 4:13.23, 1,600 relay — Okkodo (Pascua, Olandez, Gerald Pangelinan, Carlsen Ponce), 3:45.88, 3,000 — Akira Martines, Guam High, 10:23.61.Girls Okkodo 48, Guam 29, John F. Kennedy 27, Simon Sanchez 8, Tiyan 6, Southern 5, Our Lady of Guam 4 Shot put — Irish Oftana, Okkodo, 7.46 meters, Discus — Courtney Santos, SSHS, 19.94, Javelin — Narissa Blaz, JFK, 26.69, Long jump — Sania Bulala, Okkodo, 4.54, Triple jump — Richelle Tugade, JFK, 9.39, 100 — Bulala, 13.20 seconds, 100 hurdles — Maurine Delapaz, Okkodo, 17.99, 200 — Jayana Cruz, Okkodo, 28.38, 300 hurdles — Tugade, 50.94, 400 — Letycia Lynch, Guam High, 1 minute, 3.99 seconds, 400 relay — Okkodo (Bulala, Cruz, Rozie Larcia, Caren Mesias), 53.93, 800 — Emma Sheedy, Guam High, 2:29.26, 1,500 — Sheedy, 5:16.27, 1,600 relay — Okkodo (Madison Packbier, Danica Cacayan, Adrienne Edrosa, Jackie Cabusi), 4:29.37, 3,000 — Elizabeth Quintanilla, Southern, 12:30.16.

JapanSaturday at Yokota Air Base (fully automated timing, distances in meters)Boys American School In Japan 137, Nile C. Kinnick 121½, St. Mary’s 92, Zama 66½, Christian Academy Japan 51½, Yokota 29, Robert D. Edgren ½ Shot put — Alec Austin, Kinnick, 13.46 meters, Discus — Austin, 40.11, High jump — Rhece Jones, Zama, 1.75, Long jump — Jones, 5.77, 100 — Kaito Suzuki, CAJ, 11.30 seconds, 110 hurdles — Toki Schafer, St. Mary’s, 17.40, 200 — Suzuki, 22.37, 300 hurdles — Yukio Masuko, ASIJ, 43.45, 400 — Isaiah Brown, Kinnick, 51.37, 400 relay — Kinnick (Chauncey Jamerson, Gatlin Welder, Cortavious Fletcher, Brown), 45.56, 800 — Britt Sease, ASIJ, 1 minute, 51.89 seconds (Pacific record, old record 1:52.67, set by Sease, April 15), 1,600 — Ryan Nishida, ASIJ, 4:35.66, 1,600 relay — ASIJ (Sease, Arman Balian, Everett Hirano, Hiroki Iino), 3:33.38, 3,200 — Hunter Lund, Zama, 9:47.82, 3,200 relay — ASIJ (Nishida, Trevor McAuliffe, Emil Balian, Seiji Yamazaki), 8:47.90.Girls Kinnick 153, Zama 45, ASIJ 41, Edgren 37, Yokota 20 Shot put — Brianna Hunter, Edgren, 11.39 meters, Discus — Hunter, 28.96, High jump — Exotica Hall, Kinnick, 1.60, Long jump — Hall, 4.78, 100 — Hall, 12.96 seconds, 100 hurdles — Sontti Sesay, Kinnick, 17.29, 200 — Hall, 27.27, 300 hurdles — Sesay, 50.50, 400 — Faith Bryant, Zama, 1 minute, 2.14 seconds, 400 relay — Kinnick (Juno Ponce, Venus Hill, Dazlyn Brown, Nia Wilson), 52.61, 800 — Erin Stonebarger, Kinnick, 2:27.92, 1,600 — Lisa Watanuki, ASIJ, 5:26.48, 1,600 relay — Kinnick (Hill, Teanna Bellamy, Kumari Ross, Sesay), 4:26.92, 3,200 — Watanuki, 11:30.02, 3,200 relay — Yokota (Sia Davis, Alyssa Garza, Hana Robbins, Allona Bariring), 11:28.28 (uncontested).

Baseball South KoreaSeoul American 7, Humphreys 1 Saturday at Camp HumphreysFalcons 302 02 — 7 7-1Blackhawks 000 10 — 1 1 2W — David Messinger 5 IP (1 H, 1 ER, 3 BB). Batting — Falcons: Dalton Yoder 2-2 (2B, 3 RBI).Seoul American 13, Daegu 2 Saturday at Camp HumphreysWarriors 200 0 — 2 3-2Falcons 112 9 — 13 13 0Batting — Falcons: Josh Gagnet 2-3 (3 R, 3 SB), Yoder 2-2 (3 RBI, 2 R).

JapanDODEA-Japan Tournament Saturday at Misawa Air BaseKinnick 17, Edgren 13 Red Devils 2(15) — 17 8 3Eagles 49 — 13 2 5W — Terrence Berg 1 1/3 IP (2 H, 7 ER, 9 BB, 2 SO); L — Ethan Barry, 1 IP (5 H, 11 ER, 6 BB, 1 SO). Batting — Red Devils: Berg 2-3, Harry Cheng (2 RBI), Kacey Walker (2 RBI), Kai Smith (2 RBI), Marc Domery (3 RBI), Eric Smitter 2-2 (2B, 4 RBI); Eagles: Noah Ramirez 2-3 (2B, 2 RBI), Patrick Sledge 2-2 (2B, 3 RBI), Barry (2 RBI).Yokota 11, Zama 2 Panthers 101 9 — 11 8 1Trojans 010 1 — 2 5 1W — Troy Barnes 2 IP (2 H, 1 ER, 0 BB, 2 SO): L — Alexander Morris 2/3 IP (6 H, 9 ER, 5 BB, 1 SO). Batting — Panthers: Barnes 3-4 (2B, 3 RBI), Nathan Rundle (2 RBI).Perry 8, Kinnick 3 Samurai 103 31 — 8 8 3Red Devils 010 02 — 3 4 5W — Peace Gates 5 IP (4 H, 2 ER, 5 BB, 5 SO), L — Jacob Castro 4 IP (7 H, 4 ER, 4 BB, 4 SO). Batting — Samurai: Garrett Macias 4-4 (3 2B, 3 SB), Gates (2B, 3 RBI); Red Devils: Berg 2-2 (2B).Awards Most Valuable Player — Macias.All-Tournament team — Rundle, Sean Caffrey, Jack Winkler, Yokota, Macias, Gates, Chad Schuch, Perry, Christian Enyeart, Sledge, Edgren, Morris, Josh Bayardo, Zama, Walker, Berg, Kinnick.

Softball South KoreaSeoul American 15, Daegu 0 At Camp HumphreysWarriors 000 0 — 0 1 0Falcons 606 3 — 15 12 0W — Kendall Winn 4 IP (1 H, 0 ER, 2 BB, 6 SO), L — Kaitlyn Sandova 3 2/3 IP (12 H, 15 ER, 7 BB, 2 SO). Batting — Falcons: Faith Stehle 2-3 (2 3B, 2 RBI), Lauren Scherra (3B, 2 RBI), Grace Kye 3-3 (3 RBI), Ariana Rivera 2-3 (2B, 2 RBI).Seoul American 20, Humphreys 3 Saturday at Camp HumphreysFalcons 668 — 20 13 2Blackhawks 021 — 3 3 0W — Scherra 3 IP (3 H, 2 ER, 3 BB, 3 SO), L — Josie Goering 2 2/3 IP (13 H, 20 ER, 11 BB, 1 SO). Batting — Falcons: Stehle 2-3 (3 RBI), Winn (3-3 (HR, 2 RBI), Scherra (2 RBI), Katelynn Himmel (2-3 (2B, 3 RBI), Bailey McLaren 2-3; Blackhawks: Yeorae Kim 2-2.Humphreys 15, Daegu 13 Saturday at Camp HumphreysWarriors 373 — 13 10 0Blackhawks 5(10)0 — 15 8 0W — Goering 3 IP (10 H, 13 ER, 12 BB, 4 SO); L — Neea Lizama, 2 2/3 IP (8 H, 16 ER, 16 BB, 1 SO). Batting — Blackhawks: Megan Simpson 2-3 (2 RBI), Tina Byun 2-3; Warriors: Nurf Melendez 2-3 (2 RBI), Lizama 2-2 (2B).

JapanDODEA-Japan Tournament Saturday at Camp ZamaFifth place Perry 12, Edgren 10 Eagles 109 0 — 10Samurai 632 1x — 12W — Hailey Greulich; L — Sabrina Doria. Batting — Samurai: Greulich 3-3, Asia Walker 3-4, Anna Fuerst (2 RBI), Olivia Reneau (2 RBI); Eagles — Brittany Crown 2-3 (2 3B, 2 RBI), Dilys Muniz 2-2 (2 RBI).Third place Zama 10, Yokota 8 Trojans 003 25 — 10Panthers 006 11 — 8W — Ally Chiarenza; L — Adrianna Diaz. Batting — Trojans: Krisha Reyes 2-3 (HR, 4 RBI), Chiarenza 2-3 (2B, 3B, 2 RBI); Panthers: Kaia Austin 2-4 (2B).Championship Kinnick 18, King 6 Cobras 240 00 — 6Red Devils 237 6x — 18W — Mariah Wimberly; L — Julianne Betancourt. Batting — Red Devils: Wimberly 3-4, Kala Mahan 2-4 (2B, 5 RBI), Faith Hughes 2-2 (3B, 2B, 5 RBI); Cobras: Zanitta Boyd 3-3 (2B, 2 RBI).

Soccer Boys South KoreaSeoul Foreign 5, Seoul American 0 Saturday at Yongsan GarrisonHalftime — 2-0. Goals — Crusaders: Gabriel Myong 2 (14), Colin Kim (9), Caleb Jang (6), Mark Ku (2). Assists — Crusaders: Jang, Chris Kang, Danny Chung, Tawan Banyatpiyaphod, Fionn Flanagan.Taejon Christian 6, Daegu 0 Saturday at DaejeonHalftime — 4-0. Goals — Dragons: Daniel Lee 2 (6), Inimfon Ufot (4), David Choi (3), David Shin (2), Davy Park (1). Assists — Dragons: Lee 2, Ufot, Shin, Choi.

JapanDODEA-Japan Tournament Saturday at Marine Corps Air Station IwakuniSemifinals Yokota 3, Zama 0 Halftime — 2-0. Goals — Panthers: Keanu McElroy (9), Masaki Takenouchi (1), Dakota Peltzer (1). Assists — Panthers: Dylan Grimes 2, Brad Juntunen.Kinnick 2, Perry 1, SO (6-5) Halftime — Red Devils 1-0. Full time (1-1). Regulation goals — Red Devils: Kai Sullivan (9), Samurai: Aidan Lewis (8). Assists — Red Devils: Jazel Mendoza, Samurai: Kai Lange. Shootout goals — Red Devils: Sullivan, Aki Siibo, Kei Downs, Hyuga Kemp, Daniel Moran, Louis Saldana, Samurai: Lewis, Lange, Dylan Ernst, Lorenzo Hernandez, Curtis Gray.Fifth place Edgren 4, King 0 Halftime — 1-0. Goals — Eagles: Joshua Hartley 3 (9), Tariq Lewis (2). Assists — Eagles: Garrett Hovenkotter 2, Cody Dettman.Third place Perry 6, Zama 1 Halftime — 2-0. Goals — Samurai: Lewis 2 (10), C.J. Dilport 2 (3), Kai Lange (19), David Shoebrook (2), Trojans: Jonathan Dowdell (1). Assists — Samurai: Lewis 2, Lange.Championship Yokota 3, Kinnick 1 Halftime — 3-0. Goals — Panthers: Ethan Schenk 2 (4), McElroy (10), Red Devils: Sullivan (10). Assists — Panthers: McElroy, Takenouchi, Grimes.Awards Outstanding Goalkeeper — Nick Burke, Kinnick.All-Tournament team — Grimes, Juntunen, McElroy, Yokota, Moran, Saldana, Siibo, Kinnick, Lewis, Shoebrook, Perry, Aoi Bivins, Junior Yoplo, Zama, Lewis, Edgren, Kaiven Taylor, King.

GirlsASIJ Soccer Festival Saturday at TokyoKadena 4, Seisen 0 Halftime — 1-0. Goals — Panthers: Pam Barrett (6), Phoebe Bills (6), Sadie Brown (2), Katrina Rhodehouse (1). Assists — Panthers: Barrett, Jah’laynah Craion, Kiana Rojas.Kubasaki 2, Yokohama 0 Halftime — 1-0. Goals — Dragons: Myca Ingram (5), Dasani Rolle’ (1). Assist — Dragons: Marissa Wagner.ASIJ 2, Christian Academy Japan 0 Halftime — 1-0. Goals — Mustangs: Kennedy Baca (8), Rikako Kent (7).Sacred Heart 5, Seisen 0 Halftime — 2-0. Goals — Symbas: Joyce Skeete 2 (15), Linda Lazzari 2 (6), Alisa Belitz (2). Assists — Symbas: Belitz, Lazzari, Skeete, Erika Aoki, Risa Sudo.Kadena 3, Yokohama 0 Halftime — 1-0. Goals — Panthers: Samantha Murray (3), Rhodehouse (2), Malie Puerto (1). Assist — Panthers: Craion.Kubasaki 1, Sacred Heart 0 Halftime — 1-0. Goal — Dragons: Ingram (6). Assist — Dragons: Tasher Odom.ASIJ 3, Yokohama 0 Halftime — 2-0. Goals — Mustangs: Baca (9), Kent (8), Lexi Howe (7). Assists — Mustangs: Baca, Kent.Kadena 2, Sacred Heart 0 Halftime — 2-0. Goals — Panthers: Barrett (7), Bills (7). Assists — Panthers: Barrett, Craion.ASIJ 2, Kubasaki 1, SO (3-2) Halftime — Dragons 1-0. Regulation goals — Dragons: Ingram (7), Mustangs: Erin Chang (1). Assist — Dragons: Rolle’. Shootout goals — Mustangs: Howe, Baca, Chang, Dragons: Ingram, Odom.

South KoreaSeoul Foreign 1, Seoul American 1 Saturday at Yongsan GarrisonHalftime — 0-0. Goals — Crusaders: Ilinca Clisson (12), Falcons: Natalie Cargill (13). Assist — Falcons: Fran Vido.Daegu 2, Taejon Christian 2 Saturday at DaejeonHalftime — Warriors 1-0. Goals — Warriors: Ashley Clifton (2), Sarah Spavins (1), Dragons: Libby Chun (1), Sylvia Yun (1).

JapanDODEA-Japan Tournament Saturday at Camp ZamaSemifinals Zama 2, Kinnick 0 Halftime — 1-0. Goals — Trojans: Siobhan Grabski (6), own goal.Perry 2, Edgren 0 Halftime — 0-0. Goals — Samurai: Taniya Smith (9), Devon Shuman (2). Assist — Samurai: Bobbi Hill.Fifth place King 1, Yokota 0 Halftime — 0-0. Goal — Cobras: Gabi Shultz (13).Third place Kinnick 4, Edgren 0 Halftime — 2-0. Goals — Red Devils: Kiralyn Kawachi (10), Ella Eisenhardt (7), Hannah Quejada (3), Maggie Arnold (2). Assists — Red Devils: Kawachi 2, Kristina Aucoin.Championship Perry 4, Zama 0 Halftime — 1-0. Goals — Samurai: Maddi Swieczkowski 2 (6), Bobbi Hill (27), Sakura Fleming (8). Assists — Samurai: Hill 2, Smith, Lebet Erhart.

Migrated

stars and stripes videos

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up