Support our mission
Seoul American's Henry Arnold V tries to shoot against John F. Kennedy's Geno Perez during Tuesday's single-elimination first-round playoff game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa.

Seoul American's Henry Arnold V tries to shoot against John F. Kennedy's Geno Perez during Tuesday's single-elimination first-round playoff game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa. (Dave Ornauer/Stars and Stripes)

Seoul American's Henry Arnold V tries to shoot against John F. Kennedy's Geno Perez during Tuesday's single-elimination first-round playoff game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa.

Seoul American's Henry Arnold V tries to shoot against John F. Kennedy's Geno Perez during Tuesday's single-elimination first-round playoff game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa. (Dave Ornauer/Stars and Stripes)

Seoul American's Dominique Conley goes up for a shot between John F. Kennedy's defenders during Tuesday's single-elimination first-round playoff game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa.

Seoul American's Dominique Conley goes up for a shot between John F. Kennedy's defenders during Tuesday's single-elimination first-round playoff game in the 66th Far East High School Boys Division I Basketball Tournament at Camp Foster, Okinawa. (Dave Ornauer/Stars and Stripes)

This article has been corrected.

Stars and Stripes will attempt to provide timely updates from the three-day Far East Division II basketball tournaments and four-day Far East Division I tournaments.

Tuesday's results (play complete)

BoysDivision I (Pool A) Yokota 71, Faith Academy 64 (Pool B) Okkodo 55, ASIJ 42 Father Duenas 72, Kinnick 62 (Pool C) Kubasaki 55, St. Mary's 42 Southern 50, CAJ 46 (Pool D) Kadena 59, Seoul American 56 Guam 51, George Washington 41 (Single-elimination playoffs) Okkodo 43, Southern 39 OT Father Duenas 39, CAJ 32 JFK 59, Seoul American 58 Faith 49, Guam 25

Division II (Round-robin play) Okinawa Christian 43, Edgren 26 Daegu 51, Humphreys 35 Zion Christian 52, King 41 Zama 46, King 25 Okinawa Christian 52, Osan 45 Perry 43, Humphreys 30 Perry 33, Zama 29 Zion Christian 52, Edgren 41 Daegu 54, Osan 44 Okinawa Christian 48, King 26 Zion Christian 44, Humphreys 29 Daegu 47, Edgren 24 Zama 37, Zion Christian 28 Daegu 45, Perry 44 Osan 49, King 41 Humphreys 40, Osan 34 Edgren 34, Perry 34 (no tiebreaker in place). Zama 41,Okinawa Christian 37

GirlsDivision I (Pool A) ASIJ 51, Kubasaki 40 (Pool B) Okkodo 53, Yokota 49 Southern 58, Seisen 53 (Pool C) Academy of Our Lady 38, Seoul American 24 JFK 38, CAJ 20 (Pool D) George Washington 60, Guam 27 Kadena 37, Kinnick 36 (Single-elimnation playoffs) Seisen 40, JFK 26 Seoul American 42, Okkodo 34 Notre Dame 37, Kinnick 28 Kubasaki 61, George Washington 43

Division II (Double-elimination playoffs) Daegu 38, Humphreys 20 Sacred Heart 39, Okinawa Christian 14 King 44, Osan 34 Zama 44, Edgren 37 Daegu 53, King 27 Zama 54, Sacred Heart 52, OT Humpheys 27, Okinawa Christian 19, Okinawa Christian eliminated Edgren 41, Osan 12, Osan eliminated King 44,Humphreys 32, Humphreys eliminated Edgren 44, Sacred Heart 35, Sacred Heart eliminated

CorrectionThe Humpheys-Osan boys game was incorrectly reported in an earlier version of this article.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up