Quantcast

At a glance

Robert D. Edgren's Jenna Mahoney is one of a handful of DODEA contenders for the Far East tennis tournament girls singles title.

DAVE ORNAUER/STARS AND STRIPES

By DAVE ORNAUER | Stars and Stripes | Published: November 6, 2018

Far East High School Tennis Tournament

Dates and site — Wednesday-Saturday, Kadena Air Base, Okinawa.
Format — Boys and girls singles and doubles, mixed doubles, single-elimination. Each team carries four boys and four girls on its roster; each player must play doubles and may choose to play either singles or mixed doubles.
Schedule of events — Meet and greet and pre-tournament coaches’ meeting 7 p.m. Tuesday at Kadena High School. First matches begin at 10 a.m. Wednesday and 9 a.m. Thursday, Friday and Saturday. Singles and mixed doubles, first two rounds, on Wednesday. Doubles play begins Thursday. Quarterfinals scheduled for Friday with championship matches Saturday, depending on weather. Closing ceremony at 4 p.m. or following conclusion of last championship match.
Participating schools — Kadena Panthers, Kubasaki Dragons, E.J. King Cobras, Matthew C. Perry Samurai, Yokota Panthers, Zama Trojans,  Nile C. Kinnick Red Devils,Robert D. Edgren Eagles, Seoul American Falcons, Osan Cougars, Daegu Warriors, Humphreys Blackhawks, St. Mary’s Titans/Seisen Phoenix, Christian Academy Japan Knights, Yongsan Guardians.
Defending team champions — Division I: Boys, American School In Japan (not attending this season); girls, ASIJ; school, ASIJ. Division II: Boys, Christian Academy Japan; girls, Zama American; school, Zama.

Boys singles

Kai Deremer, Yokota, bye; Joseph Moreno, Daegu, vs. Ryken Calleros, Edgren; Kitt Mori, CAJ, vs. Riley Mueller, Humphreys; Johnathon Lee, King, vs. Matthew Manson, Kinnick; Yuki Toyokawa, St. Mary’s, vs. David Lee, YIS-S; Joe Lamoureux, Kadena, vs. Dylan Hayden, Osan; Kai Lange, Perry, vs. Kai Bufkin, Seoul; Shannon Hyde, Kubasaki, vs. James Sturn, Zama; Kaito Masuda, CAJ, bye; Ben Sessions, Daegu, vs. Kouto Yamaguchi, Zama; Daniel Posthumus, Kinnick, vs. Scotty Peterson, Seoul; Andy Matsuzaki, St. Mary’s, vs. Justin Saavedra, Kadena; Takumi Kodama, King, vs. Kai Grubbs, Kubasaki; William Rudolph, Perry, vs. Alex Pace; Owen Lambie, Yokota, vs. Ryan Oh, Humphreys; Ian Choi, YIS-S, vs. Kenji Hokoana, Edgren.

Boys doubles

Takumi Kodama and Johnathon Lee, King, bye; Kai Bufkin and Scotty Peterson, Seoul, vs. William Rudolph and Noah Saperstein, Perry; Kaito Masuda and Joe Frasier, CAJ, vs. Jae Yun and James Rivet, Osan; Daniel Posthumus and Matthew Manson, Kinnick, vs. Ryan Ham and Stephen Sung, YIS-S; Kai Deremer and Owen Lambie, Yokota, vs. Royce Smola and Brett Davis, Kadena; Ben Sessions and Joseph Moreno, Daegu, vs. Dominick Rojas and Kenji Hokoana, Edgren; Sam Lister and Forrest Taylor, Humphreys, vs. Joshua Allen and Liam Hunter, Zama; Yuki Toyokawa and Andy Matsuzaki, St. Mary’s, vs. Max Weidley and Henry Ruksc, Kubasaki; Kento Berry and Kitt Mori, CAJ, bye; David Bellas and Billy Laxton, Seoul, vs. Kai Lange and Yugo Cooley, Perry; Joe Lamoureux and Justin Saavedra, Kadena, vs. Ryan Oh and Riley Mueller, Humphreys; Won Hyun Kang and Seiga Shimamura, St. Mary’s, vs. Jason Seigler and Ethan Sessions, Daegu; Ian Choi and David Lee, YIS-S, vs. Jeff Mullarkey and Patrick Hakun, Yokota; Taksin Mann and Ryken Calleros, Edgren, vs. Kouto Yamaguchi and James Sturn, Zama; Akira Goodman and Kaito Bergman, King, vs. Dylan Hayden and Alex Pace, Osan; Shannon Hyde and Kai Grubbs, Kubasaki, vs. Justin Crouch and Bodhi Kuiper, Kinnick.

Girls singles

Sarah Omachi, Seisen, bye; Jae Garland, King, vs. Jamimae Clark, Daegu; Hana Ro, Seoul, vs. Elizabeth Rice, Edgren; Lisa Dombrowski, Kadena, vs. Jessica Vernon, Yokota; Ashley Koo, YIS-S, vs. Hanna Yozawa, CAJ; Chelyn Park, Humphreys, vs. Sarah Saiki, Perry; Carolina Rivera, Kubasaki, vs. Pulani Tremel, Zama; Tamaki Farman, Kinnick, vs. Tiffany Garcia, Osan; Jenna Mahoney, Edgren, bye; Layla Standbridge, Yokota, vs. Cassandra Brown, Osan; Jillian Mock, Kinnick, vs. Marion Vesprey, Perry; Ally Johnson, Kubasaki, vs. Ashley Kim, Seoul; Kaitlyn Corbett, CAJ, vs. Halle Santiago, King; Maddie Tsirlis, Kadena, vs. Daisy Dalat, Zama; Laila Donawa, Daegu, vs. Ashley Koo, YIS-S; Amana Fujikawa, Seisen, vs. Valencia Ramirez, Humphreys.

Girls doubles

Lauren Woody and Debangi Mohanta, Seisen, bye; Hana Ro and Ashley Kim, Seoul, vs. Cassandra Brown and Tiffany Garcia, Osan; Jillian Mock and Aleigh Lamis, Kinnick, vs. Yasmin Guilfoyle and Jasmin Moreno, Daegu; Allison Park and Ashley Koo, YIS-S, vs. Emily Taynton and Hanna Swygert, Yokota; Ally Johnson and Carolina Rivera, Kubasaki, vs. Mika Harris and Olivia Archambault, Perry; Daisy Dalat and Pulani Tremel, Zama, vs. Chelyn Park and Valencia Ramirez, Humphreys; Kobi Davis and Mary Obsuna, Kadena, vs. Jenna Mahoney and Elizabeth Rice, Edgren; Kaitlyn Corbett and Hanna Yozawa, CAJ, vs. Jae Garland and Halle Santiago, King; Lisa Dombrowski and Maddie Tsirlis, Kadena, bye; Laila Donawa and Jamimae Clark, Daegu, vs. Anhadlyi Carter and Isabella Caronan, King; Layla Standbridge and Jessica Vernon, Yokota, vs. Imani Pettigrew and Mikayla Guillory, Osan; Sarah Saiki and Marion Vesprey, Perry, vs. Kiara McLain and Jenny Sung, CAJ; Tamaki Farman and Amary-Gail Perfecto, Kinnick, bye; Tiahna Mitchell and Jasmine Salas, Edgren, vs. Yujin Kang and Yubin Hudson, Humphreys; Lili Manzi and Nancy Gutzwiller, Kubasaki, vs. Priscilla Bright and Iveena Lauzon, Seoul;; Sarah Omachi and Amana Fujikawa, Seisen, vs. Irene Gil and Erica Cho, YIS-S.

Mixed doubles

Kento Berry and Kiara McLain, CAJ, bye; Stephen Sung and Irene Gil, YIS-S, vs. Noah Saperstein and Olivia Archambault, Perry; Akira Goodman and Anhadlyi Caronan, King, vs. Taksin Mann and Jasmine Salas, Edgren; James Rivet and Mikayla Guillory, Osan, vs. Patrick Hakun and Hanna Swygert, Yokota; Max Weidley and Lili Manzi, Kubasaki, bye; Jason Seigler and Yasmine Guilfoyle, Daegu, vs. Seiga Shimamura, St. Mary’s, and Debangi Mohanta, Seisen; David Bellas and Priscilla Bright, Seoul, vs. Royce Smola and Mary Obsuna, Kadena; Justin Crouch and Aleigh Lamis, Kinnick, vs. Sam Lister and Yubin Hudson, Humphreys; Ryan Ham and Erica Cho, YIS-S, bye; Joe Frasier and Jenny Sung, CAJ, vs. Bodhi Kuiper and Amary-Gail Perfecto, Kinnick; Yugo Cooley and Mika Harris, Perry, vs. Ethan Sessions and Jasmin Moreno, Daegu; Forrest Taylor and Yujin Kang, Humphreys, vs. Kaito Bergman and Isabella Carter, King; Won Hyun Kang, St. Mary’s, and Lauren Woody, Seisen, bye; Dominick Rojas and Tiahna Mitchell, Edgren, vs. Henry Ruksc and Nancy Gutzwiller, Kubasaki; Jeff Mullarkey and Emily Taynton, Yokota, vs. Billy Laxton and Iveena Lauzon, Seoul; Brett Davis and Kobi Davis, Kadena, vs. Jae Yun and Imani Pettigrew, Osan.

from around the web