Quantcast

2019 Pacific football schedule

By STARS AND STRIPES Published: August 20, 2019

Standings

(based on regular season play in division, updated Sept. 14)

Division I

  Divsion I Overall
W L W L
Kadena 2 0 2 0
Nile C. Kinnick 1 0 1 0
American School In Japan        
Humphreys 0 1 0 1
Kubasaki 0 2 0 2

Division II

  Division II Overall
W L W L
Osan 1 0 1 0
Matthew C. Perry 1 0 2 0
Zama 1 0 1 0
Daegu 0 1 0 1
Robert D. Edgren 0 1 0 1
Yokota 0 1 0 1

Interscholastic Football League (Guam)

  Guam Overall
W L W L
Father Duenas 5 0 5 0
Simon Sanchez 3 1 3 1
George Washington 3 1 3 1
Guam 3 2 3 2
Tiyan 2 2 2 2
John F. Kennedy 2 3 2 3
Southern 1 3 1 3
Okkodo 0 7 0 7


Schedule

Friday, Aug. 23
Father Duenas 34, George Washington 0
Simon Sanchez 38, Okkodo 0 (game called at halftime)

Saturday, Aug. 24
John F. Kennedy 7, Southern 0
Guam High 34, Tiyan 8

Friday, Aug. 30
George Washington 2, Okkodo 0 (forfeit)
Father Duenas 47, Guam 14

Saturday, Aug. 31
Tiyan 6, John F. Kennedy 0
Simon Sanchez 24, Southern 20

Friday, Sept. 6
George Washington 38, Guam 7
Southern 2, Okkodo 0 (forfeit)

Saturday, Sept. 7
Kadena 20, Kubasaki 0
Perry 26, Sotoku 6
Father Duenas 48, John F. Kennedy 0
Simon Sanchez 50, Tiyan 6

Friday, Sept. 13
Guam 48, John F. Kennedy 18
Zama 34, Yokota 19
Perry 33, Edgren 0
Kinnick 21, Kubasaki 8
Osan 56, Daegu 6
Father Duenas 34, Simon Sanchez 6

Saturday, Sept. 14
George Washington 35, Southern 16
Kadena 6, Humphreys 0
Tiyan 2, Okkodo 0 (forfeit)

Friday, Sept. 20
ASIJ at Kubasaki
Perry at Yokota
John F. Kennedy at George Washington
Simon Sanchez at Guam

Saturday, Sept. 21
Tiyan at Southern
Kadena at Kinnick
Zama at Daegu
Osan at Edgren
Father Duenas 2, Okkodo 0 (forfeit)

Friday, Sept. 27
Yokota at Edgren
Kubasaki at Humphreys
George Washington vs. Tiyan at site to be determined
John F. Kennedy vs. Simon Sanchez at Dededo

Saturday, Sept. 28
Kadena at ASIJ
Daegu at Perry
Osan at Zama
Southern vs. Father Duenas at Mangilao
Guam 2, Okkodo (forfeit)

Friday, Oct. 4
Yokota at Kinnick
Father Duenas vs. Tiyan at site to be determined
Simon Sanchez at George Washington

Saturday, Oct. 5
Guam at Southern
Kubasaki at ASIJ
Sotoku at Perry
Kadena at Zama
John F. Kennedy 2, Okkodo 0 (forfeit)

Friday, Oct. 11
Kubasaki at Kadena
Zama at Perry

Saturday, Oct. 12
Humphreys at Kinnick
Yokota at Osan
Edgren at Daegu

Friday, Oct. 18
Edgren at Zama

Saturday, Oct. 19
Kinnick at Kadena
ASIJ at Humphreys
Perry at Osan
Daegu at Yokota

Friday, Oct. 25
Daegu at Osan
ASIJ at Kinnick
Perry at Zama
Edgren at Yokota

Saturday, Oct. 26
Humphreys at Kubasaki

Friday, Nov. 1
Edgren at ASIJ

Saturday, Nov. 2
Kinnick at Humphreys

Postseason

Friday, Oct. 11
Guam quarterfinals

4 vs. 5

Saturday, Oct. 12
Guam quarterfinals

3 vs. 6
2 vs. 7

Saturday, Oct. 19
Guam semifinals

1 vs. 4-5 winner
3-6 winner vs. 2-7 winner

Friday, Oct. 20
Guam third-place game

Semifinal losers

Saturday, Oct. 21
Guam Bamboo Bowl

Semifinal winners

Friday, Nov. 8
Division II Far East Championship
Second place team at regular season champion, site and time to be determined

Saturday, Nov. 9
Division I Far East Championship
Second place team at regular season champion, site and time to be determined

from around the web