Quantcast

2018 Pacific volleyball schedule

By STARS AND STRIPES Published: August 14, 2018

Tuesday, Aug. 21
St. John’s at Okkodo
Tiyan at John F. Kennedy
George Washington at Notre Dame
Academy of Our Lady at Harvest Christian
Southern at Guam

Friday, Aug. 24
Okkodo at Simon Sanchez
John F. Kennedy at St. Paul Christian
Tiyan at St. John’s
Harvest Christian at George Washington
Guam at Notre Dame
Southern at Academy of Our Lady

Saturday, Aug. 25
Simon Sanchez at John F. Kennedy
Okkodo at Tiyan
St. Paul Christian at St. John’s
George Washington at Guam
Harvest Christian at Southern
Notre Dame at Academy of Our Lady

Tuesday, Aug. 28
Tiyan at Simon Sanchez
St. John’s at John F. Kennedy
St. Paul Christian at Okkodo
Southern at George Washington
Academy of Our Lady at Guam
Notre Dame at Harvest Christian

Wednesday, Aug. 29
Taejon Christian at Gyeonggi Suwon

Friday, Aug. 31
Simon Sanchez at St. John’s
St. Paul Christian at Tiyan
John F. Kennedy at Okkodo
George Washington at Academy of Our Lady
Notre Dame at Southern
Guam at Harvest Christian

Friday, Aug. 31-Saturday, Sept. 1
Western Japan Athletic Association tournament, Matthew C. Perry and E.J. King at Yamaguchi

Saturday, Sept. 1
Yongsan at Seoul International
Seoul Foreign at Korea International
Simon Sanchez at Notre Dame
St. John’s at Harvest Christian
Tiyan at Guam
John F. Kennedy at Southern
Okkodo at Academy of Our Lady
St. Paul Christian at George Washington

Tuesday, Sept. 4
Zama at Seisen
Harvest Christian at Simon Sanchez
Guam at St. John’s
Southern at Tiyan
Academy of Our Lady at John F. Kennedy
George Washington at Okkodo
Notre Dame at St. Paul Christian

Wednesday, Sept. 5
Nile C. Kinnick at Yokota
Sacred Heart at CAJ

Friday, Sept. 7
Seisen at Kinnick
Taejon Christian at Yongsan
Guam at Simon Sanchez
St. John’s at Southern
Tiyan at Academy of Our Lady
George Washington at John F. Kennedy
Notre Dame at Okkodo
Harvest Christian at St. Paul Christian

Friday, Sept. 7-Saturday, Sept. 8
King and Yokota at Perry

Saturday, Sept. 8
Zama at St. Maur and Yokohama
British School of Tokyo at Kinnick
Yongsan at Seoul Foreign
Taejon Christian at Seoul American
Southern at Simon Sanchez
Academy of Our Lady at St. John’s
George Washington at Tiyan
John F. Kennedy at Notre Dame
Okkodo at Harvest Christian
St. Paul Christian at Guam

Tuesday, Sept. 11
American School In Japan at Zama
Christian Academy Japan at Kinnick
Seisen at Sacred Heart
Simon Sanchez at Academy of Our Lady
St. John’s at George Washington
Tiyan at Notre Dame
John F. Kennedy at Harvest Christian
Okkodo at Guam
St. Paul Christian at Southern

Wednesday, Sept. 12
Yokota at Yokohama
Seoul American at Humphreys
Yongsan at Osan
Taejon Christian at Seoul Foreign

Thursday, Sept. 13
CAJ at Yokota
Kubasaki at Kadena

Friday, Sept. 14
Yokota at Seisen
ASIJ at Sacred Heart
Osan at Taejon Christian
Daegu at Seoul American
Humphreys at Yongsan
Simon Sanchez at George Washington
Notre Dame at St. John’s
Harvest Christian at Tiyan
Guam at John F. Kennedy
Southern at Okkodo
Academy of Our Lady at St. Paul Christian

Friday, Sept. 14-Saturday, Sept. 15
Perry and King at Fukuoka
Kinnick at Robert D. Edgren

Saturday, Sept. 15
St. Maur at ASIJ
Seoul Foreign at Osan
Daegu at Yongsan
St. Paul Christian at Simon Sanchez
Okkodo at St. John’s
John F. Kennedy at Tiyan
Notre Dame at George Washington
Harvest Christian at Academy of Our Lady
Guam at Southern

Tuesday, Sept. 18
Kinnick at Zama
ASIJ at CAJ
Yokota at Sacred Heart
Simon Sanchez at Okkodo
St. Paul Christian at John F. Kennedy
Tiyan at St. John’s
George Washington at Harvest Christian
Notre Dame at Guam
Academy of Our Lady at Southern

Wednesday, Sept. 19
St. Maur at Kinnick
British School of Tokyo at Yokohama
Yongsan at Seoul American
Taejon Christian at Daegu
Humphreys at Seoul Foreign

Thursday, Sept. 20
Sacred Heart at Zama

Friday, Sept. 21
Yokohama at ASIJ
Seisen at CAJ
Osan at Humphreys
John F. Kennedy at Simon Sanchez
Tiyan at Okkodo
St. John’s at St. Paul Christian
Guam at George Washington
Southern at Harvest Christian
Academy of Our Lady at Notre Dame

Friday, Sept. 21-Saturday, Sept. 22
King and Japanese school at Perry
Yokota at Edgren

Saturday, Sept. 22
British School of Tokyo at Zama
Osan at Daegu
Simon Sanchez at Tiyan
John F. Kennedy at St. John’s
Okkodo at St. Paul Christian
George Washington at Southern
Guam at Academy of Our Lady
Harvest Christian at Notre Dame

Monday, Sept. 24
Yokohama at Sacred Heart

Tuesday, Sept. 25
Kinnick at ASIJ
Zama at CAJ
Seisen at Yokota
St. John’s at Simon Sanchez
Tiyan at St. Paul Christian
Okkodo at John F. Kennedy
Academy of Our Lady at George Washington
Southern at Notre Dame
Harvest Christian at Guam

Wednesday, Sept. 26
St. Maur vs. Yokohama
Seoul Foreign at Seoul American
Simon Sanchez at St. Paul Christian

Thursday, Sept. 27
Sacred Heart at Kinnick
British School of Tokyo at Seisen
Kadena at Kubasaki

Friday, Sept. 28
St. Maur at Sacred Heart
Yongsan at Humphreys
Daegu at Seoul Foreign
Taejon Christian at Osan

Friday, Sept. 28-Saturday, Sept. 29
Perry and Japanese school at King
Zama at Edgren

Saturday, Sept. 29
Yokota at Kinnick
Seisen at ASIJ
British School of Tokyo, Yokohama and St. Maur at CAJ
Seoul American at Yongsan
Daegu at Osan

Monday, Oct. 1
Seisen at Yokohama
Sacred Heart at Yokota

Tuesday, Oct. 2
Zama at Yokota
British School of Tokyo at ASIJ

Wednesday, Oct. 3
Osan at Seoul Foreign
Daegu at Taejon Christian
Humphreys at Seoul American

Thursday, Oct. 4
Yokota at ASIJ
Seisen at Zama
Kubasaki at Kadena

Friday, Oct. 5
St. Maur vs. Yokohama
Seoul American at Daegu
Seoul Foreign at Humphreys
Osan at Yongsan

Friday, Oct. 5-Saturday, Oct. 6
Kinnick and King at Perry

Saturday, Oct. 6
Seoul American at Taejon Christian
Seoul Foreign at Yongsan
Humphreys at Daegu

Tuesday, Oct. 9
Kinnick at Sacred Heart
Yokota at Zama

Wednesday, Oct. 10
St. Maur at Seisen
Seoul American at Seoul Foreign
Taejon Christian at Humphreys

Thursday, Oct. 11-Saturday, Oct. 13
ASIJ YUJO tournament

Friday, Oct. 12
British School of Tokyo at Sacred Heart
Seoul American at Osan
Yongsan at Taejon Christian
Seoul Foreign at Daegu

Friday, Oct. 12-Saturday, Oct. 13
Western Japan Athletic Association Tournament, Perry and King at Nagoya International

Saturday, Oct. 13
Yongsan at Daegu
Seoul Foreign at Taejon Christian
Humphreys at Osan

Tuesday, Oct. 16
Zama at Sacred Heart
Kinnick at Seisen
Yokota at St. Maur and Yokohama

Thursday, Oct. 18
CAJ at Sacred Heart
Kadena at Kubasaki

Thursday, Oct. 18-Saturday, Oct. 20
DODEA-Japan Tournament at Zama

Friday, Oct. 19
ASIJ at Seisen

Saturday, Oct. 20
Osan at Seoul American
Daegu at Humphreys

Saturday, Oct. 20-Sunday, Oct. 21
Okinawa Friendship Volleyball Festival

Tuesday, Oct. 23
CAJ at Zama
ASIJ at Yokota

Thursday, Oct. 25
CAJ at ASIJ

Friday, Oct. 26-Saturday, Oct. 27
Edgren at Yokota
Zama and King at Perry

Saturday, Oct. 27
Kinnick at CAJ

Monday, Oct. 29
Sacred Heart at Yokota

Tuesday, Oct. 30
ASIJ at Kinnick
Yokota at CAJ
Sacred Heart at Seisen

Thursday, Nov. 1
Zama at Kinnick
CAJ at Seisen
Sacred Heart at ASIJ

Friday, Nov. 2-Saturday, Nov. 3
Perry at King

Postseason

Friday, Sept. 28
Quarterfinals

Fourth-place Gadao at first-place Taga
Third-place Taga at second-place Gadao
Third-place Gadao at second-place Taga
Fourth-place Taga at first-place Gadao

Tuesday, Oct. 2
Semifinals


Friday, Oct. 5
Third, 5:30 p.m.
Championship, 7 p.m.

Thursday, Oct. 18-Saturday, Oct. 20
DODEA-Japan Tournament at Zama

Friday, Oct. 26-Saturday, Oct. 27
Korean-American Interscholastic Activities Conference Cup Tournaments, boys at Seoul International, girls at Dwight School of Seoul

Friday, Oct. 26-Saturday, Oct. 27
Korean-American Interscholastic Activities Conference Plate Tournaments, boys at Chadwick International, girls at Osan.

Thursday, Nov. 8-Saturday, Nov. 10
Far East Championships at Camp Humphreys, South Korea.

from around the web