Quantcast

2018 Pacific football schedule

By STARS AND STRIPES Published: August 31, 2018

Standings

(based on regular season play in division, updated Sept. 22)

Division I

  Divsion I Overall
W L W L
Nile C. Kinnick 2 0 3 0
Kadena 2 1 2 1
American School In Japan 1 1 1 1
Humphreys 0 1 0 1
Kubasaki 0 2 0 2

Division II - Japan

  Division II Overall
W L W L
Zama 2 0 2 1
Robert D. Edgren        
Yokota 1 1 1 1
Matthew C. Perry 1 2 1 2

Division II - Korea

  Division II Overall
W L W L
Daegu 1 1 1 1
Osan 0 1 0 1

Interscholastic Football League (Guam)

  Guam Overall
W L W L
Father Duenas 5 0 5 0
George Washington 3 1 3 1
Southern 2 1 2 1
Guam 3 2 3 2
Okkodo 2 2 2 2
John F. Kennedy 2 3 2 3
Tiyan 1 3 1 3
Simon Sanchez 0 5 0 5

Schedule

Friday, Aug. 24
Father Duenas  26, George Washington 19
Okkodo def. Simon Sanchez by forfeit

Saturday, Aug. 25
John F. Kennedy 23, Southern 0
Guam 52, Tiyan 0

Friday, Aug. 31
Kadena 41, Kubasaki 7
George Washington 57, Okkodo 0
Father Duenas 42, Guam 21

Saturday, Sept. 1
Southern def. Simon Sanchez by forfeit
John F. Kennedy 28, Tiyan 0

Friday, Sept. 7
ASIJ 17, Kadena 0
Zama 46, Perry 0
Daegu 7, Osan 6
George Washington 20, Guam 7

Saturday, Sept. 8
Southern 20, Okkodo 0
Kinnick 34, Kadena 33
Father Duenas 17, John F. Kennedy 9
Tiyan 29, Simon Sanchez 28

Friday, Sept. 14
Kadena 57, ASIJ 13
Zama 52, Yokota 21
Osan 21, Humphreys JV 6
Guam High 13, John F. Kennedy 6, OT

Saturday, Sept. 15
Perry 20, Daegu 0
Kinnick 35, Humphreys 6
Okkodo 27, Tiyan 12
Father Duenas 28, Simon Sanchez 8
Southern at George Washington, postponed

Friday, Sept. 21
Yokota 24, Perry 6
Kinnick 55, Zama 6
George Washington 7, John F. Kennedy 0
Southern vs. Tiyan, postponed

Saturday, Sept. 22
Guam 15, Simon Sanchez 2
Father Duenas 54, Okkodo 0

Friday, Sept. 28
Tiyan at George Washington, 7 p.m.
Simon Sanchez at John F. Kennedy, 7 p.m.

Saturday, Sept. 29
Father Duenas at Southern, 10 a.m.
Kadena at Yokota, 1 p.m.
Humphreys at ASIJ, 1 p.m.
Kubasaki at Kinnick, 4 p.m.
Okkodo at Guam, 7 p.m.

Friday, Oct. 5
Kubasaki at Kadena, 6 p.m.
Kinnick at Yokota, 7 p.m.
George Washington vs. Simon Sanchez at Okkodo, 7 p.m.
Tiyan vs. Father Duenas at George Washington, 7 p.m.

Saturday, Oct. 6
Daegu at Edgren, 1 p.m.
Osan at  Perry, 6 p.m.
John F. Kennedy at Okkodo, 7 p.m.
Southern at Guam, 7 p.m.

Friday, Oct. 12
ASIJ at Kinnick, 5 p.m.
Osan at Daegu, 6 p.m.
Perry at Zama , 7 p.m.
Edgren at Yokota, 7 p.m.

Saturday, Oct. 13
Kadena at Humphreys, 6 p.m.

Friday, Oct. 19
ASIJ at Kubasaki, 5 p.m.
Zama at Edgren, 7 p.m.

Saturday, Oct. 20
Humphreys at Yokota, 1 p.m.

Friday, Oct. 26
Yokota at Kubasaki, 5 p.m.
Zama at ASIJ, 6 p.m.
Edgren at Perry, 6 p.m.
Daegu at Humphreys, 6 p.m.

Friday, Nov. 2
Yokota at ASIJ, 7 p.m.
Perry at Kinnick, 7 p.m.

Saturday, Nov. 3
Humphreys at Kubasaki, 2 p.m.
Guam at Kadena, 6 p.m.

Postseason

Friday, Oct. 12
Saturday, Oct. 13

Independent Interscholatic Athletic Association of Guam playoffs
Quarterfinals


Saturday, Oct. 20
Semifinals


Friday, Oct. 26
Third-place game

Bamboo Bowl

Saturday, Nov. 10
DODEA-Pacific Far East playoffs

Far East Division I championship, No. 2 at No. 1
Far East Division II championship, Korea D-II champion at Japan D-II champion

from around the web