Quantcast

2016 Pacific cross country schedule

By STARS AND STRIPES Published: August 24, 2016

(Korea groupings listed at bottom)

Monday, Aug. 29
George Washington at Guam

Thursday, Sept. 1
Guam at Harvest Christian

Saturday, Sept. 3
Boys
Matthew C. Perry 10, E.J. King 29
Girls
King 10, Perry incomplete

Tuesday, Sept. 6
Guam at Tiyan

Wednesday, Sept. 7
Korea Group B vs. Group C at Yongsan

Saturday, Sept. 10
Boys
Christian Academy Japan 28, Nile C. Kinnick 29
CAJ 16, Yokohama 47
Kinnick 15, Yokohama 49
Yokota 23, St. Maur 33
St. Maur 20, Zama 41
Girls
Kinnick 15, CAJ 46
Yokohama 25, CAJ 36
Kinnick 15, Yokohama 47
St. Maur 15, Yokota incomplete
St. Maur 15, Zama 50

Monday, Sept. 12
Guam vs. St. John’s at Two Lovers’ Point
Wednesday, Sept. 14
Boys
Kadena 20, Okinawa Christian 56, Kubasaki 70
Girls
Kadena 18, Okinawa Christian 37, Kubasaki 53

Thursday, Sept. 15
Father Duenas/Academy of Our Lady at Guam

Saturday, Sept. 17
Boys
ASIJ 19, St. Maur 44
ASIJ 19, Zama 44
CAJ 17, Yokota 40
St. Mary’s 19, Kinnick 38
Zama 28, Yokohama 29
Girls
ASIJ 17, St. Maur 42
ASIJ 15, Zama incomplete
Sacred Heart 15, CAJ 46
CAJ 24, Yokota 31
Seisen 19, St. Maur 38
Sacred Heart 15, Yokohama 50
Seisen 26, Kinnick 29
Yokohama 15, Zama incomplete

Monday, Sept. 19
Guam at John F. Kennedy

Wednesday, Sept. 21
Korea Group B vs. Group B, Group B vs. Group A at Seoul Foreign
Boys
Kadena 19, Kubasaki 65, Okinawa Christian 71, Zion Christian 93
Girls
Kadena 17, Kubasaki 62, Okinawa Christian 76, Zion Christian 93

Thursday, Sept. 22
Guam at Simon Sanchez

Saturday, Sept. 24
Boys
Kinnick 13, Yokota 33, Perry 64, King 77, Edgren 85, Zama 105
ASIJ 21, CAJ 38
ASIJ 15, Yokohama 50
CAJ 19, St. Maur 40
St. Maur 24, Yokohama 32
St. Mary’s 15, Yokohama 50
Girls
Kinnick 11, Yokota 37, King 60, Zama 63, Edgren 64, Perry incomplete
ASIJ 15, CAJ 50
ASIJ 26, Sacred Heart 31
ASIJ 15, Yokohama 50
St. Maur 19, CAJ 41
Seisen 15, Yokohama 50
St. Maur 18, Yokohama 42

Monday, Sept. 26
Southern at Guam

Wednesday, Sept. 28
Korea Group A vs. Group A, Group A vs. Group C, Group C vs. Group C at Taejon Christian
Boys
Kadena 20, Okinawa Christian 64, Kubasaki 82, Zion Christian 139
Girls
Kadena 17, Kubasaki 66, Zion Christian 96, Okinawa Christian incomplete

Thursday, Sept. 29
Boys
American School In Japan 26, St. Mary’s 29
Christian Academy Japan 19, Zama 44
Yokota 20, Zama 43
Girls
ASIJ 23, Seisen 36
CAJ 20, Zama 37
Sacred Heart 17, Yokota 46
Yokota 16, Zama 40

Saturday, Oct. 1
Boys
Seoul Foreign 48, Humphreys 82, Seoul International 85, Osan 88, Chadwick 111, Gyeonggi Suwon 133, Dwight School of Seoul 263, Taejon Christian I 274, International Christian-Uijongbu incomplete
Girls
Seoul Foreign 38, Seoul International 99, Chadwick 104, Taejon Christian 138, Gyeonggi Suwon 153, Osan, Humphreys Uijongbu incomplete

Monday, Oct. 3
Okkodo at Guam

Wednesday, Oct. 5
All Okinawa schools at Marine Corps Air Station Futenma

Saturday, Oct. 8
Korea Group B vs. Group C, Group C vs. Group C at Gyeonggi Suwon
Boys
Kinnick 22, St. Maur 35
Kinnick 15, Zama 48
Kinnick 19, Yokota 36
St. Mary’s 18, St. Maur 41
Yokota 15, Yokohama 48
Girls
Sacred Heart 15, Zama 49
Kinnick 15, St. Maur incomplete
Kinnick 20, Yokota 35
Kinnick 17, Zama 38
Sacred Heart 15, St. Maur incomplete
Yokota 22, Yokohama 35

Wednesday, Oct. 12
Boys
Kadena 23, Kubasaki 63, Okinawa Christian 101, Zion Christian 147
Girls
Kadena 19, Kubasaki 77, Zion Christian 88, Okinawa Christian incomplete

Wednesday, Oct. 19
All Okinawa schools at Okinawa Christian

Saturday, Oct. 22
Korea Group A vs. Group A, Group A vs. Group B, Group B vs. Group B at Korea International
Boys
American School In Japan 21, Yokota 35
ASIJ 25, Nile C. Kinnick 31
St. Mary’s 19, Christian Academy Japan 39
St. Mary’s 17, Yokota 42
St. Mary’s 19, Zama 43
Girls
ASIJ 15, Yokota 50
ASIJ 23, Kinnick 33
Seisen 15, CAJ 49
Sacred Heart 22, Seisen 36
Seisen 15, Yokota 48
Sacred Heart 26, Kinnick 29
Seisen 15, Zama 48

Saturday, Oct. 29
Yokota, Zama and Nile C. Kinnick at Tama Hills Recreation Center
Boys
King 25 Perry 25, Edgren 33
Girls
King 16, Edgren 21, Perry incomplete

Postseason

Independent Interscholastic Athletic Association of Guam
All-Island Cross-Country Championship
Boys

John F. Kennedy 46, Simon Sanchez 64, Okkodo 65
Girls
Guam 33, Okkodo 48, John F. Kennedy 73

Friday, Oct. 14
Asia-Pacific Invitational on Guam
Boys
ASIJ 45, St. Mary’s 57, CAJ 107, John F. Kennedy 113, Korea International 168, Okkodo 173, Simon Sanchez 188, Seoul Foreign 195, Father Duenas 244, Guam 244, Seoul International 254, George Washington 400, Yongsan 411, Taejon Christian 412, Southern 439, St. John’s 474, Canadian Academy, Harvest Christian, Tiyan incomplete.
Girls
ASIJ 76, Seisen 78, Sacred Heart 88, Guam 110, Korea International 118, Okkodo 151, Seoul Foreign 165, John F. Kennedy 192, CAJ 283, Taejon Christian 319, Yongsan 325, Seoul International 327, Simon Sanchez 375, Southern 386, St. John’s 387, Academy of Our Lady 439, George Washington, Harvest Christian, Tiyan incomplete.

Saturday, Oct. 15
13th Asia-Pacific Invitational cross-country meet

ASIJ 3, St. Mary’s/Seisen 6, John F. Kennedy 14,  Korea International 14, Okkodo 15, CAJ 19, Guam High 19, Seoul Foreign 21, Simon Sanchez 27, Seoul International 31, Yongsan 32, Father Duenas/Academy of Our Lady 35, Southern 38, St. John’s 41

DODEA-Japan finals
Boys

Nile C. Kinnick 15, Yokota 30, Robert D. Edgren 56, Matthew C. Perry 60, E.J. King 76, Zama 100
Girls
Kinnick 12, Yokota 36, King 45, Edgren 56, Zama 79, Perry incomplete

Wednesday, Oct. 26
Okinawa district finals
Boys
Kadena 22, Kubasaki 63, Okinawa Christian 86, Zion Christian 115
Girls
Kadena 18, Kubasaki 64, Okinawa Christian 76, Zion Christian 86

Saturday, Oct. 29
Kanto Plain Association of Secondary Schools finals
Boys
ASIJ 52, St. Mary’s 53, Christian Academy Japan 68, Nile C. Kinnick 79, Yokota 117, St. Maur 152, Zama 177
Girls
ASIJ 50, Sacred Heart 58, Kinnick 66, Seisen 109, St. Maur 124, Yokota 166, CAJ 168, Zama 194

Korean-American Interscholastic Activities Conference finals
Boys

Seoul American 38, Korea International 81, Seoul Foreign 127, Osan 132, Humphreys 140, Seoul International 151, Korea Kent 208, Yongsan 223, Gyeonggi Suwon 224, Chadwick 226, Taejon Christian 265, Daegu 310
Girls
Korea International 47, Seoul American 78, Seoul Foreign 80, Humphreys 137, Yongsan 143, Chadwick 174, Osan 200, Taejon Christian 227, Gyeonggi Suwon 245, Daegu 326, Seoul International 497

Nov. 7-8
Far East championships at Robert D. Edgren

Korea groupings
Group A — Taejon Christian, Seoul Foreign, International Christian-Uijongbu, Chadwick
Group B — Yongsan, Korea International, Seoul American, Korea Kent Foreign, Daegu
Group C — Osan, Seoul International, Gyeonggi Suwon, Humphreys

0

comments Join the conversation and share your voice!  

from around the web