Support our mission
 

Interservice

Softball21st Pacificwide Open Interservice Softball TournamentAt Yongsan Garrison, South KoreaDay 1

MenPool AAmerican Legion, Okinawa, 4-0Camp Humphreys, South Korea, 1-0Yokota Air Base, Japan, 2-1No. 1 Sons of Shanghai, China, 2-1Osan Air Base, South Korea, 2-2Camp Casey, South Korea, 1-1Signal, Yongsan Garrison, South Korea, 0-2Naval Air Facility Atsugi, Japan, 0-4

Friday’s gamesAmerican Legion 26, Signal 0No. 1 Sons of Shanghai 18, Osan Air Base 13Yokota Air Base 9, Osan Air Base 8Camp Casey 29, Naval Air Facility Atsugi 8American Legion 25, Yokota Air Base 13Osan Air Base 24, Naval Air Facility Atsugi 13Osan Air Base 14, Signal 4American Legion 29, Camp Casey 20Yokota Air Base 26, No. 1 Sons of Shanghai 10Camp Humphreys 11, Naval Air Facility Atsugi 10No. 1 Sons of Shanghai 19, Naval Air Facility Atsugi 9Camp Casey vs. Signal, lateSaturday’s gamesCamp Humphreys vs. No. 1 Sons of Shanghai, Field 1, 2:30 a.m.Yokota Air Base vs. Camp Humphreys, Field 1, 5 a.m.American Legion vs. Camp Humphreys, Field 2, 6:30 a.m.Signal vs. Naval Air Facility Atsugi, Field 5, 6:30 a.m.Camp Casey vs. No. 1 Sons of Shanghai, Field 2, 7:45 a.m.Osan Air Base vs. Camp Humphreys, Field 2, 9 a.m.Yokota Air Base vs. Camp Casey, Field 2, 11:30 a.m.American Legion vs. Naval Air Facility Atsugi, Field 1, 11:30 a.m.No. 1 Sons of Shanghai vs. Signal, 12:45 p.m.Yokota Air Base vs. Naval Air Facility Atsugi, Field 1, 3:15 p.m.American Legion vs. No. 1 Sons of Shanghai, Field 2, 4:30 p.m.Camp Humphreys vs. Signal, Field 1, 7 p.m.Osan Air Base vs. Camp Casey, Field 1, 8:15 p.m.Yokota Air Base vs. Signal, midnightSunday’s gamesAmerican Legion vs. Osan Air Base, Field 1, 2:30 a.m.Camp Casey vs. Camp Humphreys, Field 1, 3:45 a.m.

Pool BScrapalators, 3-0International Guzzlers, 2-0Club Red, Okinawa, 2-1Kunsan Air Base, South Korea, 1-1Yongsan Garrison, South Korea, 1-1Misawa Air Base, Japan, 1-2Camp Red Cloud, South Korea, 0-2Daegu/Area IV, South Korea, 0-3

Friday’s gamesInternational Guzzlers 23, Camp Red Cloud 8Club Red 7, Daegu/Area IV 1Scrapalators 17, Kunsan Air Base 7Signal 18, Daegu/Area IV 4Scrapalators 29, Club Red 12Scrapalators 33, Camp Red Cloud 6International Guzzlers 24, Daegu/Area IV 14Club Red 18, Yongsan Garrison 15Kunsan Air Base 25, Signal 14Yongsan Garrison 25, Signal 12International Guzzlers vs. Signal, lateSaturday’s gamesKunsan Air Base vs. Camp Red Cloud, Field 1, 1:15 a.m.Yongsan Garrison vs. Daegu/Area IV, Field 1, 3:45 a.m.International Guzzlers vs. Club Red, Field 5, 5 a.m.Scrapalators vs. Yongsan Garrison, Field 1, 6:30 a.m.Signal vs. Camp Red Cloud, Field 1, 7:45 a.m.Kunsan Air Base vs. Daegu/Area IV, Field 1, 9 a.m.International Guzzlers vs. Yongsan Garrison, Field 1, 10:15 a.m.Scrapalators vs. Signal, Field 2, 10:15 a.m.Club Red vs. Kunsan Air Base, Field 1, 12:45 p.m.Daegu/Area IV vs. Camp Red Cloud, Field 1, 2 p.m.Club Red vs. Signal, Field 1, 4:30 p.m.Scrapalators vs. Daegu/Area IV, Field 1, 5:45 p.m.Yongsan Garrison vs. Camp Red Cloud, Field 2, 5:45 p.m.International Guzzlers vs. Kunsan Air Base, Field 1, 9:30 p.m.Club Red vs. Camp Red Cloud, Field 1, 10:45 p.m.Sunday’s gamesScrapalators vs. International Guzzlers, Field 1, 1:15 a.m.Yongsan Garrison vs. Kunsan Air Base, Field 1, 5 a.m.

Pool C501st Military Intelligence, 2-0Bulldogs, 2-0Geckos Glaciers Hockey Club, 1-0Sustainment Training Brigade, Korea, 1-1Suwon Air Base, South Korea, 1-1Lions, 0-1Han Young, 0-2595th Maintenanc , 0-2

Friday’s gamesSustainment Training Brigade, Korea, 11, 595th Maintenance 6501st Military Intelligence 14, Suwon Air Base 13Suwon Air Base 25, 595th Maintenance 11Geckos Glaciers Hockey Club 17, Han Young 2501st Military Intelligence 20, Lions 8Bulldogs 16, Han Young 0Bulldogs 14, Sustainment Training Brigade, Korea, 7Geckos Glaciers Hockey Club vs. Lions, late595th Maintenance vs. 501st Military Intelligence, lateSaturday’s gamesSustainment Training Brigade, Korea, vs. Han Young, 1:15 a.m.Bulldogs vs. Lions, 2:30 a.m.Suwon Air Base vs. Geckos Glaciers Hockey Club, 3:45 a.m.Sustainment Training Brigade, Korea, vs. 501st Military Intelligence, 7:45 a.m.Lions vs. Han Young, 11:30 a.m.Suwon Air Base vs. Bulldogs, 12:45 p.m.Geckos Glaciers Hockey Club vs. 595th Maintenance, 2 p.m.Sustainment Training Brigade, Korea, vs. Lions, 3:15 p.m.Suwon Air Base vs. Han Young, 4:30 p.m.Bulldogs vs. 595th Maintenance, 5:45 p.m.Geckos Glaciers Hockey Club vs. 501st Military Intelligence, 7 p.m.Suwon Air Base vs. Sustainment Training Brigade, Korea, 8:15 p.m.Han Young vs. 501st Military Intelligence, 9:30 p.m.Lions vs. 595th Maintenance, 10:45 p.m.Bulldogs vs. Geckos Glaciers Hockey Club, midnightSunday’s gamesSuwon Air Base vs. Lions, 1:15 p.m.Han Young vs. 595th Maintenance, 2:30 a.m.Bulldogs vs. 501st Military Intelligence, 3:45 a.m.Geckos Glaciers Hockey Club vs. Sustainment Training Brigade, Korea, 5 a.m.

Men’s A double-elimination playoffsSunday’s gamesGame 1—A1 vs. B8, Field 1, 6:20 a.m.Game 2—B4 vs. A5, Field 2, 6:20 a.m.Game 3—B2 vs. A7, Field 1, 9 a.m.Game 4—A3 vs. B6, Field 2, 9 a.m.Game 5—Game 1 loser vs. Game 2 loser, Field 1, 11:40 a.m.Game 6—Game 3 loser vs. Game 4 loser, Field 2, 11:40 a.m.Game 7—Game 1 winner vs. Game 2 winner, Field 1, 2:20 p.m.Game 8—Game 3 winner vs. Game 4 winner, Field 2, 2:20 p.m.Game 9—Game 6 winner vs. Game 7 loser, Field 1, 5 p.m.Game 10—Game 5 winner vs. Game 8 winner, Field 2, 5 p.m.Game 11—Game 7 winner vs. Game 8 winner, Field 5, 7:40 p.m.Game 12—Game 9 winner vs. Game 10 winner, Field 1, 9 p.m.Game 13—Game 11 loser vs. Game 12 winner, Field 1, 10:20 p.m.Monday’s gamesGame 14—Game 11 winner vs. Game 13 winner, Field 1, 6 a.m.Game 15—Game 11 winner vs. Game 13 winner if Game 11 winner loses Game 14, Field 1, 8:40 a.m.

Men's B double-elimination playoffsSunday’s gamesGame 1—B1 vs. A8, Field 1, 7:40 a.m.Game 2—A4 vs. B5, Field 2, 7:40 a.m.Game 3—A2 vs. B7, Field 1, 10:20 a.m.Game 4—B3 vs. A6, Field 2, 10:20 a.m.Game 5—Game 1 loser vs. Game 2 loser, Field 1, 1 p.m.Game 6—Game 3 loser vs. Game 4 loser, Field 2, 1 p.m.Game 7—Game 1 winner vs. Game 2 winner, Field 1, 3:40 p.m.Game 8—Game 3 winner vs. Game 4 winner, Field 2, 3:40 p.m.Game 9—Game 6 winner vs. Game 7 loser, Field 1, 6:20 p.m.Game 10—Game 5 winner vs. Game 8 winner, Field 2, 6:20 p.m.Game 11—Game 7 winner vs. Game 8 winner, Field 1, 7:40 p.m.Game 12—Game 9 winner vs. Game 10 winner, Field 5, 9 p.m.Game 13—Game 11 loser vs. Game 12 winner, Field 5, 10:20 p.m.Monday’s gamesGame 14—Game 11 winner vs. Game 13 winner, Field 1, 7:20 a.m.Game 15—Game 11 winner vs. Game 13 winner if Game 11 winner loses Game 14, Field 1, 8:40 a.m. or 10 a.m.

Championship(best-of-three)Game 1—A winner vs. B winner, Field 1, 10 a.m.Game 2—A winner vs. B winner, Field 1, 11:30 a.m.Game 3—A winner vs. B winner, Field 1, 1 p.m. if necessary

Men’s C double-elimination playoffsSunday’s gamesGame 1—C1 vs. C8, Field 5, 9 a.m.Game 2—C4 vs. C5, Field 5, 10:20 a.m.Game 3—C2 vs. C7, Field 5, 11:40 a.m.Game 4—C3 vs. C6, Field 5, 1 p.m.Game 5—Game 1 loser vs. Game 2 loser, Field 5, 2:20 p.m.Game 6—Game 3 loser vs. Game 4 loser, Field 5, 3:40 p.m.Game 7—Game 1 winner vs. Game 2 winner, Field 5, 5 p.m.Game 8—Game 3 winner vs. Game 4 winner, Field 5, 6:20 p.m.Monday’s gamesGame 9—Game 6 winner vs. Game 7 loser, Field 2, 6 a.m.Game 10—Game 5 winner vs. Game 8 loser, Field 5, 6 a.m.Game 11—Game 7 winner vs. Game 8 winner, Field 2, 7:30 a.m.Game 12—Game 9 winner vs. Game 10 winner, Field 5, 7:30 a.m.Game 13—Game 11 loser vs. Game 12 winner, Field 2, 9 a.m.Game 14—Game 11 winner vs. Game 13 winner, Field 2, 10:30 a.m.Game 15—Game 11 winner vs. Game 13 winner if Game 11 winner loses Game 14, Field 2, noon

WomenPool AOsan Air Base, South Korea, 3-0Daegu/Area IV, South Korea, 2-0Yard Busters, Okinawa, 1-1Pyongtaek, South Korea, 1-2x-Red Fox, South Korea, 0-4x-withdrew from tournament

Friday’s gamesOsan Air Base 6, Yard Busters 1Daegu/Area IV 14, Pyongtaek 3Yard Busters 7, Red Fox 0, forfeitOsan Air Base 7, Pyongtaek 5Daegu/Area IV 7, Red Fox 0, forfeitSaturday’s gamesYard Busters vs. Pyongtaek, Field 5, 9 a.m.Osan Air Base 7, Red Fox 0, forfeitYard Busters vs. Daegu/Area IV, Field 3, 12:45 p.m.Pyongtaek 7, Red Fox 0, forfeitDaegu/Area IV vs. Osan Air Base, 4:30 p.m.

Pool BKyungnam, South Korea, 2-0Yongsan Garrison, South Korea, 1-1Yokota Air Base, Japan, 1-1Camp Casey, South Korea, 1-2Camp Humphreys, South Korea, 0-1

Friday’s gamesKyungnam 1, Yongsan Garrison 3Camp Casey 7, Camp Humphreys 5Yongsan Garrison 14, Yokota Air Base 4Kyungnam 10, Camp Casey 6Yokota Air Base 11, Camp Casey 9Saturday’s gamesKyungnam vs. Camp Humphreys, Field 3, 9 a.m.Yongsan Garrison vs. Camp Humphreys, Field 3, 10:15 a.m.Kyungnam vs. Yokota Air Base, Field 3, 11:30 a.m.Yongsan Garrison vs. Camp Casey, Field 3, 3:15 p.m.Yokota Air Base vs. Camp Humphreys, Field 3, 5:45 p.m.

Migrated

stars and stripes videos

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up