Support our mission
 

High school

SoftballFar East High School Girls Softball TournamentAt Kadena Air Base, OkinawaSingle-elimination playoffsWednesday’s gamesGame 1—Daegu American 17, E.J. King 9Game 2—Osan American 11, Yokota 10Game 3—Nile C. Kinnick 24, Robert D. Edgren 1Game 4—Guam High 13, Kubasaki 0Game 5—Kadena 24, Daegu American 0Game 6—Osan American 11, Zama American 1Game 7—Seoul American 4, Nile C. Kinnick 2Game 8—Kadena 1, Guam High 0 (8)Game 9—Seoul American 8, Osan American 2

Wednesday’s summariesDaegu American 17, E.J. King 9 (4, time limit)Daegu 814 4—17EJK 342 0—9

Osan American 11, Yokota 10Yokota 300 002 5—10Osan 003 503 x—11Batting — Yokota, Cora Argallon (HR, 3 RBI); Elyse Chang (3 RBI). Osan, Joy Matheny 2-2 (2 RBI).

Guam High 13, Kubasaki 0 (4, time limit)GHS 049 0—13Kubasaki 000 0—0

Nile C. Kinnick 24, Robert D. Edgren 1 (3, run rule)Kinnick (13)56—24Edgren 010—1Batting — Kinnick, Cheyenne Tullos 3-4 (2B); Gabby Huezo 4-4; Elizabeth Farrelly 4-4 (2B).

Kadena 24, Daegu American 0 (4, run rule)Daegu 000 0—0Kadena 783 6x—24Batting — Kadena, Jessica Rucinski 3-4 (5 SB); Tanisha Hodges 2-2 (3 BB, 8 SB).

Osan American 11, Zama American 1Osan 000 83—11Zama 001 00—1Batting — Osan, Joy Matheny 2-for-4, 2B, 2 RBI.

Seoul American 4, Nile C. Kinnick 2 (5, time limit)Kinnick 010 01—2SAHS 011 2x—4Batting — SAHS, Deja Smith 2-for-3.

SemifinalsKadena 1, Guam High 0 (8)GHS 000 000 00—0Kadena 000 000 01x—1W — Kelly Kaneshiro, 4 H, 0 BB, 6 SO. L — Alexa Tyer, 6 H, HBP, 0 BB, 2 SO. Batting — Kadena, Tanisha Hodges 2-4.

Seoul American 8, Osan American 2 (6, time limit)Osan 000 020—2SAHS 031 40x—8W — Katie Darby, 3 H, 5 BB, 9 SO.

Thursday’s gamesGame 10—E.J. King vs. Yokota, Field 4, 8:30 a.m.Game 11—Kubasaki vs. Daegu American, Field 2, 8:30 a.m.Game 12—Nile C. Kinnick vs. Zama American, Field 4, 10 a.m.Game 13—Robert D. Edgren vs. Game 10 winner, Field 2, 11 a.m.Game 14—Game 11 winner vs. Game 12 winner, Field 2, 12:30 p.m., fifth and sixth placeGame 15—Guam High vs. Osan American, Field 4, 2 p.m., third and fourth placeGame 16—Kadena vs. Seoul American, Field 2, 5 p.m., championship and second place

BaseballFar East High School Baseball TournamentAt Camp Walker and Camp Henry, South KoreaSingle-elimination playoffsWednesday’s games(At Camp Walker)Game 1—Guam High 10, Daegu American 0Game 2—Kadena 20, Yokota 1Game 3—Kubasaki 12, Osan American 2Game 4—Seoul American 10, Zama American 0Game 5—Guam High 14, Nile C. Kinnick 9Game 6—Kadena 13, Robert D. Edgren 8Game 7—American School in Japan 14, Kubasaki 1

Wednesday’s summariesGuam High 10, Daegu American 0 (5, run rule)Daegu 000 00—0GHS 116 02x—10Batting — GHS, Richard Wood 2 RBI.Kadena 20, Yokota 1 (5, run rule)Kadena 715 16—20Yokota 010 00—1

Kubasaki 12, Osan American 2Osan 000 02—2Kubasaki 223 5—12W — Justice Laysone, 5 SO.

Seoul American 10, Zama American 0Zama 000 00—0SAHS 611 02x—10W — Harold Martin.

Guam High 14, Nile C. Kinnick 9GHS 034 070 0—14Kinnick 015 102 0—9W —Paul Floyd, 8 SO.

Kadena 13, Robert D. Edgren 8Kadena 030 205 3—13Edgren 000 320 3—8

American School In Japan 14, Kubasaki 1Kubasaki 000 10—1ASIJ 039 2x—14

Thursday’s games(At Camp Henry; three-inning games)Game 8—Daegu American vs. Osan American, 8:30 a.m.Game 9—Yokota vs. Zama American, 9:45 a.m.Game 13—Game 8 winner vs. Game 9 winner, 11 a.m.(At Camp Walker)Game 10—Guam High vs. Kadena, 8 a.m.Game 11—Seoul American vs. American School in Japan, 10 a.m.Game 12—Game 10 loser vs. Game 11 loser, noon (five-inning game), third and fourth placeGame 14—Game 10 winner vs. Game 11 winner, 3 p.m., championship and second place

Track and fieldFar East High School Track and Field MeetAt Camp Foster, Okinawa(distances in meters)Wednesday’s resultsFinal combined standings1, Kadena, Okinawa, 225; 2, Kubasaki, Okinawa, 179; 3, Yokota, Japan, 142; 4, Seoul American, 121; 5, Guam High, 110; 6, Zion Christian Academy, Okinawa, 107; 7, Christian Academy Japan, 102; 8, Nile C. Kinnick, Japan, 92; 9, Zama American, Japan, 40; 10, Osan American, South Korea, 31; 11 (tie), Daegu American, South Korea, and Robert D. Edgren, Japan, 7.Final boys standings1, Kadena, 134; 2, Kubasaki, 99; 3, Yokota, 89; 4, Kinnick, 57; 5, CAJ, 54; 6, Zion, 48; 7, Guam High, 34; 8, SAHS, 31; 9, Zama, 16; 10, Osan, 14; 11 (tie), Daegu and Edgren, 4.High jump— 1, Lotty Smith, Kadena, 2.0066 (6 feet, 7 inches; Pacific record; old record 1.98 shared by Smith and Kubasaki’s Conor MacMannis on April 8, 2010; meet record; old record 1.92 set by Smith on May 15, 2010); 2 (tie), Justin Smith, Kinnick, and Conor MacMannis, Kubasaki, 1.82; 4, Mariace Poole, Kinnick, 1.76; 5, Columbus Wilson, Kubasaki, 1.73; 6, Tomiwa Akinbayo, SAHS, 1.67; 7, Louis Murphy, Edgren, 1.64 (fewer misses); 8, Ian Pope, Zama, 1.64. Final girls standings1, Kadena, 91; 2, SAHS, 90; 3, Kubasaki, 80; 4, Guam High, 76; 5, Zion, 59; 6, Yokota, 53; 7, CAJ, 48; 8, Kinnick, 35; 9, Zama, 24; 10, Osan, 17; 11 (tie), Daegu and Edgren, 3.High jump— 1, Arrianna Guerra, Zion, 1.52; 2, Yurie Tanaka, Zama, 1.44; 3, Jaia Armstrong, Guam High, 1.38 (fewer misses); 4, Micaela Sherman, Kubasaki, 1.38; 5, Mashiya McKinney, Kinnick, 1.35; Rebecca Warren and Reona Richberg, Yokota, and Amelia Hartley, Kubasaki, no height.Long jump— 1, Sherman, 4.40; 2, Ashley Barnes, Guam High, 4.33; 3, Jaia Armstrong, Guam High, 4.28; 4, Guerra, 4.03; 5, Gabrielle Baker, Yokota, 4.02 (fewer misses); 6, Nina Nakazato, Zion, 4.02; 7, Tanaka, 3.90; 88, Kiana Caines, Kadena, 1.40.

Migrated

stars and stripes videos


around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up