Support our mission
 

High school

SoftballFar East High School Girls Softball TournamentAt Kadena Air Base, OkinawaTuesday’s resultsFinal pool-play standingsPool AW L T RF RA PtsKadena, Okinawa 4 0 0 36 6 37Zama American, Japan 3 1 0 21 25 28Guam High 2 2 0 31 16 18Yokota, Japan 2 2 0 22 23 18Nile C. Kinnick, Japan 1 3 0 20 27 9Daegu American, South Korea 0 4 0 14 47 0

Tuesday’s summariesYokota 10, Daegu American 1Yokota 226—10Daegu 010—1

Zama American 4, Nile C. Kinnick 0Kinnick 000—0Zama 22x—4

Kadena 3, Guam High 1Guam High 001—1Kadena 003x—3Batting — Kadena, Kiara Hodges (HR, 2 RBI).

Zama American 7, Yokota 3Zama 043—7Yokota 003—3Batting — Zama, Alysa Prather 2-2.

Kadena 6, Nile C. Kinnick 3Kinnick 003—3Kadena 42x—6Batting — Kadena, Jessica Rucinski 2-2 (3 RBI).

Guam High 12, Daegu American 2Daegu 002—2Guam High 0(12)x—12Batting — Guam High, Alexa Tyer 2-3 (2 RBI).

Pool BW L T RF RA PtsSeoul American 3 0 1 50 6 32Kubasaki, Okinawa 2 0 2 24 7 26Osan American, South Korea 2 1 1 4120 21E.J. King, Japan 1 3 0 17 57 9Robert D. Edgren, Japan 0 4 0 15 62 0

Tuesday’s summariesKubasaki 3, Osan American 3Osan 21—3Kubasaki 03x—3Batting — Kubasaki, Shuri Seamans 2-2.

E.J. King 16, Robert D. Edgren 10Edgren 055—10EJK (10)06x—16

Seoul American 11, Osan American 2Osan 200—2SAHS 47x—11

Kubasaki 14, Robert D. Edgren 0Edgren 00—0Kubasaki (14)0—14Batting — Kubasaki, Janine Singson 2-2 (3B); Jacinta Wiggins 2-2 (2 RBI).

Seoul American 21, E.J. King 0EJK 00—0SAHS 6(15)x—21

Single-elimination playoffs(regulation 7-inning games; 90-minute time limit, 10-run mercy rule in effect for all but semifinals and championship games)Wednesday’s gamesGame 1—E.J. King vs. Daegu American, Field 2, 8:30 a.m.Game 2—Osan American vs. Yokota, Field 4, 8:30 a.m.Game 3—Nile C. Kinnick vs. Robert D. Edgren, Field 2, 10 a.m.Game 4—Kubasaki vs. Guam High, Field 4, 10 a.m.Game 5—Game 1 winner vs. Kadena, Field 2, 11:30 a.m.Game 6—Game 2 winner vs. Zama American, Field 4, 11:30 a.m.Game 7—Game 3 winner vs. Seoul American, Field 4, 1 p.m.Game 8—Game 4 winner vs. Game 5 winner, Field 2, 2 p.m.Game 9—Game 6 winner vs. Game 7 winner, Field 2, 4 p.m.

BaseballFar East High School Baseball TournamentAt Camp Walker, and Camp Carroll, South KoreaTuesday’s resultsFinal pool-play standingsPool A (three-inning games)W L T PtsAmerican School In Japan 4 0 1 9Nile C. Kinnick, Japan 4 0 1 9Zama American, Japan 3 2 0 6Kadena, Okinawa 2 3 0 4Daegu American, South Korea 1 4 0 2Osan American, South Korea 0 5 0 0

Tuesday’s summariesKadena 13, Osan American 3Osan 201—3Kadena 00(13)x—13

American School In Japan 10, Daegu American 0Daegu 000—0ASIJ 523—10Batting — ASIJ, Bessie Noll 2-2. W — Justin Novak.

Nile C. Kinnick 2, Zama American 1Kinnick 020—2Zama 001—1

American School In Japan 16, Osan American 0ASIJ 0(16)0—16Osan 000—0W — Hayden Jardine, 1 H, 4 SO.

Zama American 9, Daegu American 2Zama 423—9Daegu 002—2

American School In Japan 10, Kadena 0ASIJ 811—10Kadena 000—0

Nile C. Kinnick 11, Osan American 1Kinnick 524—11Osan 001—1

Pool B (four-inning games)W L T PtsRobert D. Edgren 4 0 0 8Seoul American 3 1 0 6Kubasaki, Okinawa 2 2 0 4Guam High 1 3 0 2Yokota, Japan 0 4 0 0

Tuesday’s summariesRobert D. Edgren 3, Guam High 2Edgren 201 0—3GHS 200 0—2Batting — Edgren, Jesse Rice (2 R).Seoul American 3, Kubasaki 1Kubasaki 001 0—1SAHS 001 2x—3W — Colton Heckerl, 6 SO.

Guam High 7, Yokota 2GHS 022 3—7Yokota 200 0—2

Robert D. Edgren 7, Seoul American 4Edgren 104 2—7SAHS 000 4—4Batting — Edgren, Mike Dzoba (2 RBI).

Kubasaki 4, Yokota 0Yokota 000 0—0Kubasaki 202 x—4

Single-elimination playoffs(regulation seven-inning games except where noted; 10-run mercy rule after five innings in effect)Wednesday’s games(At Camp Walker)Game 1—Guam High vs. Daegu American, 8 a.m.Game 2—Kadena vs. Yokota, 10 a.m.Game 3—Kubasaki vs. Osan American, noonGame 4—Seoul American vs. Zama American, 2 p.m.Game 5—Game 1 winner vs. Nile C. Kinnick, 4 p.m.Game 6—Game 2 winner vs. Robert D. Edgren, 6 p.m.Game 7—Game 3 winner vs. American School In Japan, 8 p.m.

Track and Field Far East High School Track and Field MeetAt Camp Foster, Okinawa Tuesday’s resultsCombined team scores1, Kadena 214; 2, Kubasaki 153; 3, Yokota 138; 4, Seoul American 118; 5, Christian Academy Japan 102; 6, Guam High 90; 7, Zion Christian Academy 89; 8, Nile C. Kinnick 76; 9, Osan American 31; 10, Zama American 29; 11, Daegu American 7; 12, Robert D. Edgren 5.Boys1, Kadena 124; 2, Yokota 89, 3, Kubasaki 88; 4, CAJ 54; 5, Zion 48; 6, Kinnick 45; 7, Guam High 34; 88, SAHS 28; 9, Zama 15; 10, Osan 14; 11, Daegu 4; 12, Edgren 2.(distances in meters)Shot put— 1, Gabriel Ahner, Kadena, 13.11 (meet record; old record 12.52 set in 2010 by David de los Santos of Kinnick); 2, David de los Santos, Kinnick, 13.01; 3, Victor Ellis, Kubasaki, 12.28; 4, Craig Hollins, Zion, 12.13; 5, Roland Cote, Zama, 11.86; 6, Deshawn Overton, Kubasaki, 10.94; 7, Brian Morton, Osan, 10.92; 8, Eli Peterson, CAJ, 10.74.Discus— 1, Jesse Hogan, Yokota, 36.28; 2, Ahner, 34.76; 3, Roland Cote, Zama, 34.56; 4, Ellis, 34.52; 5, Bri. Morton, 33.66; 6, Overton, 33.48; 7, de los Santos, 32.52; 8, Hollins, 31.70.Long jump— 1, Lotty Smith, Kadena, 5.96; 2, Conor MacMannis, Kubasaki, 5.62; 3, Preston Brooks, Yokota, 5.43; 4, Thomas McDonald, Kadena, 5.37; 5, Telaferro Mitchell, Kubasaki, 5.34; 6, Mitchell Harrison, Zama, 4.91; 7, Joshua Page, Daegu, 4.83; 8, Chase Turner, Osan, 4.09.100— 1, Brooks, 11.17 seconds; 2, Jalah Patten, Kubasaki, 11.39; 3, Patrick Bailey, Guam High, 11.50; 4, McDonald, 11.51; 5, Tomiwa Akinbayo, SAHS, 11.79; 6, Rahman Cairnes, Zion, 11.79 (photo finish determined Akinbayo finished just ahead of Cairnes); 7, L. Smith, 11.90; 8,, Damian Dimmick, Guam High, 12.05.110 hurdles— 1, Fred Gustafsson, Yokota, 15.76; 2, Dustin Kimbrell, Kinnick, 16.01; 3, DeWayne Kendricks, SAHS, 16.63; 4, Jarred Morgan, Yokota, 17.54; 5, Derrick Taylor, Kadena, 17.57; 6, Gabriel Caban, Kadena, 18.19; 7, Columbus Wilson, Kubasaki, 18.62; 8, Mitchell Harrison, Zama, 18.70.200— 1, Brooks, 23.29; 2, Bailey, 23.56; 3, Patten, 23.82; 4, Cartes Shelton, Kubasaki, 24.09; 5, Cairnes, 24.18; 6, Tyrend White, SAHS, 24.36; 7, Izial Toles, Daegu, 24.75; 8, Dimmick, 25.21.300 hurdles— 1, Gustafsson, 40.52; 2, Bailey, 40.84; 3, Patten, 42.37; 4, Sam Johnson, CAJ, 43.35; 5, Scott Hanson, Yokota, 43.64; 6, Wilson, 44.67; 7, Kendricks, 44.72; 8, Harrison, 46.52.400— 1, Bailey, 51.93; 2, Cairnes, 52.39; 3, Derrick Taylor, Kadena, 53.37; 4, MacMannis, 53.42; 5, Justin Smith, Kinnick, 53.94; 6, Jonathan Bartsch, CAJ, 54.83; 7, Donovan Ball, Yokota, 55.01; 8, Brandon Morton, Osan, 56.55.400 relay— 1, Kubasaki, 44.27; 2, Kadena, 45.27; 3, Yokota, 46.19; 4, SAHS, 46.23; 5, Kinnick, 47.20; 6, Zion, 48.30; 7, Osan, 49.38; 8, Zama, disqualified.800— 1, Tomas Sanchez, Kadena, 2 minutes, 2.43 seconds; 2, Jared Johnson, CAJ, 2:04.38; 3, Akira Shavers, CAJ, 2:06.65; 4, Jacob Bishop, Kadena, 2:12.05; 5, Michael Faulkner, Yokota, 2:13.00; 6, Roland Hernandez, Kubasaki, 2:15.41; 7, Ronald Bolton, Kinnick, 2:16.29; 8, Robert Beard, Kinnick, 2:16.99.1,500— 1, Bishop, 4:16.26; 2, Johnson, 4:22.44; 3, David Vander Haak, CAJ, 4:29.38; 4, Shavers, 4:31.51; 5, Brad Davies, Kadena, 4:34.79; 6, Beard, 4:35.74; 7, Bra. Morton, 4:37.44; 8, Jalahani Olton, Kubasaki, 4:38.64.1,600 relay— 1, Kadena, 3:38.03; 2, Yokota, 3:38.76; 3, Kubasaki, 3:44.22; 4, CAJ, 3:47.01; 5, Kinnick, 3:51.74; 6, SAHS, 3:51.83; 7, Zion, 3:54.66; 8, Osan, 3:55.51.Girls1 (tie), SAHS and Kadena 90; 3, Kubasaki 65; 4, Guam High 56; 5, Yokota 49; 6, CAJ 48; 7, Zion 41; 8, Kinnick 31; 9, Osan 17; 10, Zama 14; 11 (tie), Edgren and Daegu 3.(distances in meters)Shot put— 1, Vallen Alleyne, Kubasaki, 9.58; 2, Kendra Peterson, CAJ, 8.69; 3, Trellani Lundsford, Osan, 7.96; 4, Niyah Lewis, Zama, 7.87; 5, Mecca Perkins, SAHS, 7.71; 6, Rachel Beasley, Zion, 7.55; 7, Khalia McMichael-Wilson, Kadena, 7.49; 8, Ariel Lofton, Yokota, 7.16.Discus— 1, Alleyne, 28.82 (meet record; old record 24.10 set in 2010 by Alleyne); 2, Peterson 26.76; 3, Perkins, 24.08; 4, McMichael-Wilson, 22.52; 5, Beasley, 22.20; 6, Emily Smith, Zion, 19.90; 7, Jasmine Krebill, SAHS, 18.74; 8, Angela Webb, Kinnick, 18.64.100— 1, Kelsey Scott, Yokota, 12.88 seconds; 2, Chinyere Turner, Kadena, 13.19; 3, Janika Caines, Kadena, 13.28; 4, Ashley Barnes, Guam High, 13.50; 5, Keajah Howard, Kinnick, 13.68; 6, Davette Campbell, Osan, 13.70; 7, Tiesha Jones, SAHS, 13.76; 8, Emily Caro, Yokota, 13.87.100 hurdles— 1, Stefani Loisel, Guam High, 17.33 (meet record; old record 18.42 set in 2010 by Micaela Sherman of Kubasaki); 2, Micaela Sherman, Kubasaki, 17.86; 3, Milyka Dees, Kubasaki, 18.11; 4, Sung Ji Kim, CAJ, 18.18; 5, Yurie Tanaka, Zama, 18.40; 6, Monica Henry, Kinnick, 18.79; 7, Pashence Turner, Kadena, 19.43; 8, Jennifer Chan, SAHS, 20.21.200 (no times available)— 1, Scott; 2, Loisel; 3, Caro; 4, Brittany Butler, Zion; 5, Campbell; 6, Keila Outen, Osan; 7, Jones; 8, Jacqueline Kelly, Kubasaki.300 hurdles— 1, Kim, 49.83 (meet record; old record 50.35 set in 2010 by Stefani Loisel of Guam High); 2, Dees, 49.94; 3, Loisel, 50.51; 4, Tanaka, 52.60; 5, Henry, 54.49; 6, Turner, 54.82; 7, Katherine Ardon, Edgren, 57.26; 8, Danielle Balfour, Kubasaki, 59.12.400— 1, Chinyere Turner, Kadena, 1 minute, 2.92 seconds; 2, Janika Caines, Kadena, 1:04.49; 3, Pamela Henderson, SAHS, 1:04.97; 4, Mashiya McKinney, Kinnick, 1:05.43; 5, Alyssa Greenwood, Guam High, 1:05.89; 6, D’Ondra Donaldson, Daegu, 1:06.50; 7, Savannah Jost, Yokota, 1:07.59; 8, Tyler Turner, Kubasaki, 1:09.02.400 relay— 1, Guam High, 53.32; 2, Kadena, 53.45; 3, Yokota, 54.77; 4, Kinnick, 54.95; 5, Kubasaki, 55.42; 6, SAHS, 56.31; 7, Zion, 56.79; 8, CAJ, 57.72.800— 1, Siarria Ingram, SAHS, 2:33.98; 2, Misaki Nakagawa, CAJ, 2:35.76; 3, Teauna Baker, Zion, 2:37.11; 4, Ana Hernandez, Kadena, 2:40.89; 5, McKinney, 2:42.47; 6, Henderson, 2:42.49; 7, Abigail Wall, Yokota, 2:44.07; 8, June Garrett, Zion, 2:45.65.1,500— 1, Ingram, 5:10.68; 2, Henderson, 5:14.58; 3, Baker, 5:21.21; 4, Wall, 5:26.72; 5, India Adams, Kadena, 5:27.54; 6, Hernandez, 5:48.36; 7, Nakagawa, 5:29.27; 8, Greenwood, 5:36.85.1,600 relay— 1, SAHS, 4:26.58; 2, Kadena, 4:30.72; 3, CAJ, 4:32.34; 4, Kubasaki, 4:33.90; 5, Guam High, 4:35.45; 6, Kinnick, 4:39.55; 7, Yokota, 5:06.67; 8, Edgren, 5:27.11.

Migrated

stars and stripes videos

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up