Support our mission
 

High school

SoccerBoysDivision IFar East High School Soccer TournamentAt Upper Field and Mike Petty Stadium, Kubasaki High School, Camp Foster, OkinawaPreliminary round(25-minute halves)Monday’s matchesChristian Academy Japan vs. Seoul American at Petty, 9 a.m.Guam High vs. Kubasaki at Petty, 10:15 a.m.Kadena vs. Nile C. Kinnick at Upper, 11:30 a.m.Seoul American vs. Yokota at Upper, 12:45 p.m.Nile C. Kinnick vs. Guam High at Upper, 2 p.m.Kubasaki vs. Christian Academy Japan at Upper, 3:15 p.m.Guam High vs. Yokota at Petty, 4:30 p.m.Kadena vs. Seoul American at Upper, 5:45 p.m.Kubasaki vs. Nile C. Kinnick at Petty, 5:45 p.m.Tuesday’s matchesChristian Academy Japan vs. Yokota at Petty, 9 a.m.Seoul American vs. Guam High at Petty, 10:15 a.m.Christian Academy Japan vs. Kadena at Upper, 11:30 a.m.Nile C. Kinnick vs. Yokota at Upper, 12:45 p.m.Kubasaki vs. Seoul American at Upper, 2 p.m.Kadena vs. Yokota at Upper, 3:15 p.m.Christian Academy Japan vs. Guam High at Petty, 4:30 p.m.Nile C. Kinnick vs. Seoul American at Upper, 5:45 p.m.Kubasaki vs. Kadena at Petty, 5:45 p.m.Wednesday’s matchesKubasaki vs. Yokota at Upper, 9 a.m.Christian Academy Japan vs. Nile C. Kinnick at Upper, 10:15 a.m.Kadena vs. Guam High at Upper, 11:30 a.m.Single-elimination playoffs(regulation 40-minute halves)Wednesday’s matchesMatch 1—4 vs. 5 at Upper, 2 p.m.Match 2—3 vs. 6 at Upper, 4 p.m.Match 3—2 vs. 7 at Upper, 6 p.m.Thursday’s matchesMatch 4—Match 2 loser vs. Match 3 loser at Upper, noonMatch 5—Match 2 winner vs. Match 3 winner at Petty, 2 p.m.Match 6—1 vs. Match 1 winner at Petty, 4 p.m.Match 7—Match 1 loser vs. Match 4 winner at Upper, 6 p.m.Friday’s matchesMatch 8—Match 4 loser vs. Match 7 loser at Upper, 9 a.m. (30-minute halves)Match 9—Match 7 winner vs. Match 8 winner at Upper, 10:15 a.m. (30-minute halves), fifth and sixth placeMatch 10—Match 5 loser vs. Match 6 loser at Upper, noon, third and fourth placeMatch 11—Match 5 winner vs. Match 6 winner at Petty, 4 p.m., championship and second place

Division IIFar East High School Soccer TournamentAt Soldier Field and Independence Park, Camp Humphreys, South KoreaPool play(25-minute halves)Pool A (at Soldier Field)Monday’s matchesMatthew C. Perry vs. International Christian-Uijongbu, 9 a.m.Yongsan International-Seoul vs. Matthew C. Perry, noonYongsan International-Seoul vs. International Christian-Uijongbu, 3 p.m.Pool B (at Independence Park)Monday’s matchesE.J. King vs. Osan American, 9 a.m.Robert D. Edgren vs. Osan American, noonRobert D. Edgren vs. E.J. King, 3 p.m.Pool C (at Soldier Field)Monday’s matchesKorea Kent Foreign vs. Daegu American, 10:30 a.m.Zama American vs. Korea Kent Foreign, 1:30 p.m.Zama American vs. Daegu American, 4:30 p.m.

Single-elimination playoffs(regulation 40-minute halves)Tuesday’s matchesMatch 1—B3 vs. C3 at Soldier, 9 a.m.Match 2—B1 vs. A3 at Independence, 9 a.m.Match 3—A2 vs. C2 at Soldier, 11 a.m.Match 4—C1 vs. B2 at Independence, 11 a.m.Match 5—A1 vs. Match 1 winner at Soldier, 1 p.m.Match 6—Match 1 loser vs. Match 2 loser at Independence, 1 p.m.Match 7—Match 3 loser vs. Match 6 winner at Soldier, 5 p.m.Match 8—Match 4 loser vs. Match 5 loser at Independence, 5 p.m.Wednesday’s matchesMatch 9—Match 2 winner vs. Match 3 winner at Soldier, 9 a.m.Match 10—Match 4 winner vs. Match 5 winner at Independence, 9 a.m.Match P1—Match 6 loser vs. Match 8 loser at Soldier, 11 a.m.; loser finishes ninthMatch 11—Match 7 winner vs. Match 9 loser at Soldier, 1 p.m.Match 12—Match 8 winner vs. Match 10 loser at Independence, 1 p.m.Match 13—Match 9 winner vs. Match 10 winner at Soldier, 5 p.m.Match 14—Match 11 winner vs. Match 12 winner at Independence, 5 p.m.Thursday’s matchesMatch 15—Match 13 loser vs. Match 14 winner at Soldier, 9 a.m.Match P2—Match P1 winner vs. Match 7 loser at Independence, 9 a.m., seventh and eighth placeMatch P3—Match 11 loser vs. Match 12 loser at Soldier, 11 a.m., fifth and sixth placeMatch 16—Match 13 winner vs. Match 15 winner at Soldier, 1 p.m., championship and second placeMatch 17—Match 13 winner vs. Match 15 winner if Match 13 winner loses Match 16, 5 p.m.

Girls Division I

Far East High School Soccer Tournament

At Lower (main) and Upper Field, Kadena High School, Kadena Air Base, and Mike Petty Stadium, Kubasaki High School, Camp Foster, OkinawaPool play(25-minute halves)Pool AMonday’s matches (at Lower)American School In Japan vs. Yokota, 10:15 a.m.Kubasaki vs. Guam High, 12:45 p.m.American School In Japan vs. Kubasaki, 3:15 p.m.Tuesday’s matches (at Upper)Kubasaki vs. Yokota, 9 a.m.American School In Japan vs. Guam High, 11:30 a.m.Guam High vs. Yokota, 2 p.m.Pool BMonday’s matches (at Upper)Nile C. Kinnick vs. Kadena, 9 a.m.Seoul American vs. Christian Academy Japan, 11:30 a.m.Seoul American vs. Kadena, 2 p.m.Tuesday’s matches (at Lower)Kadena vs. Christian Academy Japan, 10:15 a.m.Seoul American vs. Nile C. Kinnick, 12:45 p.m.Nile C. Kinnick vs. Christian Academy Japan, 3:15 p.m.

Single-elimination playoffs(regulation 40-minute halves)Wednesday’s matchesMatch 1—A1 vs. B4 at Lower, 9 a.m.Match 2—A2 vs. B3 at Upper, 11 a.m.Match 3—B2 vs. A3 at Lower, 1 p.m.Match 4—B1 vs. A4 at Upper, 3 p.m.Thursday’s matchesMatch 5—Match 1 loser vs. Match 4 loser at Lower, 8 a.m.Match 6—Match 2 loser vs. Match 3 loser at Upper, 10 a.m.Match 7—Match 1 winner vs. Match 2 winner at Lower, 2 p.m.Match 8—Match 3 winner vs. Match 4 winner at Upper, 4 p.m.Friday’s matchesMatch 9—Match 5 loser vs. Match 6 loser at Upper, 8 a.m. (30-minute halves), seventh and eighth placeMatch 10—Match 5 winner vs. Match 6 winner at Upper, 9:15 a.m. (30-minute halves), fifth and sixth placeMatch 11—Match 7 loser vs. Match 8 loser at Lower, 10:30 a.m., third and fourth placeMatch 12—Match 7 winner vs. Match 8 winner at Petty, 2 p.m., championship and second place

Division II Far East High School Girls Division II Soccer TournamentAt Penny Lake Fields 1 and 2 and Matthew C. Perry High School, Marine Corps Air Station Iwakuni, JapanPreliminary round(25-minute halves)Monday’s matchesE.J. King vs. Zama American at Penny 2, 8 a.m.Daegu American vs. Morrison Academy at Penny 2, 9:30 a.m.Osan American vs. Robert D. Edgren at Penny 1, 9:30 a.m.Matthew C. Perry vs. Zama American at Penny 2, 11 a.m.Robert D. Edgren vs. E.J. King at Penny 2, 12:30 p.m.Daegu American vs. Osan American at Penny 1, 12:30 p.m.Zama American vs. Robert D. Edgren at Penny 2, 2 p.m.Matthew C. Perry vs. Morrison Academy at Penny 1, 2 p.m.Daegu American vs. E.J. King at Penny 2, 3:30 p.m.Osan American vs. Morrison Academy at Penny 1, 3:30 p.m.Matthew C. Perry vs. Robert D. Edgren at Penny 2, 5 p.m.Tuesday’s matchesDaegu American vs. Zama American at Penny 2, 8 a.m.Morrison Academy vs. E.J. King at Penny 2, 9:30 a.m.Matthew C. Perry vs. Osan American at Penny 1, 9:30 a.m.Daegu American vs. Robert D. Edgren at Penny 2, 11 a.m.Osan American vs. E.J. King at Penny 2, 12:30 p.m.Matthew C. Perry vs. Daegu American at Penny 1, 12:30 p.m.Morrison Academy vs. Zama American at Penny 2, 2 p.m.Osan American vs. Zama American at Penny 2, 3:30 p.m.Matthew C. Perry vs. E.J. King at Penny 1, 3:30 p.m.Morrison Academy vs. Robert D. Edgren at Penny 2, 5 p.m.

Double-elimination playoffs(regulation 40-minute halves)Wednesday’s matchesMatch 1—4 vs. 5 at Penny 2, 9 a.m.Match 2—3 vs. 6 at Penny 1, 11 a.m.Match 3—2 vs. 7 at Penny 2, 11 a.m.Match 4—1 vs. Match 1 winner at Penny 2, 1 p.m.Match 5—Match 2 winner vs. Match 3 winner at Penny 1, 1 p.m.Match 6—Match 2 loser vs. Match 3 loser at Penny 2, 3 p.m.Thursday’s matchesMatch 7—Match 1 loser vs. Match 4 loser at Perry, 8 a.m.Match 8—Match 4 winner vs. Match 5 winner at Penny 1, 10 a.m.Match 9—Match 5 loser vs. Match 6 winner at Penny 2, 8 a.m.Match 10—Match 7 winner vs. Match 9 winner at Penny 1, noon, loser finishes thirdMatch 11—Match 8 winner vs. Match 10 winner at Penny 1, 2 p.m., championship and second placeMatch 12—Match 8 winner vs. Match 10 winner at Penny 1 if Match 8 winner loses Match 11, 4 p.m.

Migrated

stars and stripes videos


around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up