Support our mission
Daegusophomore guard Sarah Wright dribbles around Sarah Kim of Yongsan International-Seoul during Saturday's Korean-American Interscholastic Activities Conference Girls Division I basketball game at Camp Walker, South Korea. The Warriors beat the Guardians 37-22 and improved to a school-best 11-0 on the season.

Daegusophomore guard Sarah Wright dribbles around Sarah Kim of Yongsan International-Seoul during Saturday's Korean-American Interscholastic Activities Conference Girls Division I basketball game at Camp Walker, South Korea. The Warriors beat the Guardians 37-22 and improved to a school-best 11-0 on the season. (Hana Noguchi/Special to Stars and Stripes)

Military/high school

BasketballOkinawa18th Martin Luther King Invitational Basketball TournamentAt Camp FosterMenPool AStreet Kings, Camp Kinser 3-1Smoke Check 3-1Black Top Cru 3-1Meta World Peace 1-3Kadena High School 0-4Saturday’s gamesStreet Kings 42, Kadena High School 28Smoke Check 43, Meta World Peace 19Street Kings 50, Black Top Cru 41Black Top Cru 63, Kadena High School 58

Pool BKadena Air Base 4-0Warriors of Kinser 3-1Demon Gators, Camp Schwab 1-3Knights, Torii Station 1-3Kubasaki High School 1-3Saturday’s gamesKnights 55, Kubasaki High School 47Kadena Air Base 45, Warriors of Kinser 40Kadena Air Base 55, Kubasaki High School 38Warriors of Kinser 68, Demon Gators 19

Double-elimination playoffsSaturday’s gamesGame 1—Warriors of Kinser 76, Meta World Peace 45Game 2—Black Top Cru 83, Kubasaki High School 60Game 3—Demon Gators 79, Kadena High School 73Game 4—Smoke Check 70, Knights 54Sunday’s gamesGame 5—Kadena Air Base vs. Warriors of Kinser, 9 a.m.Game 6—Street Kings vs. Black Top Cru, 9 a.m.Game 7—Kubasaki High School vs, Kadena High School, 11 a.m.Game 8—Meta World Peace vs. Knights, 11 a.m.Game 9—Demon Gators vs. Game 5 winner, 11 a.m.Game 10—Game 5 loser vs. Game 7 winner, 1 p.m.Game 11—Smoke Check vs. Game 6 winner, 1 p.m.Game 12—Game 6 loser vs. Game 8 winner, 1 p.m.Game 13—Game 10 winner vs. Game 11 loser, 5 p.m.Game 14—Game 9 winner vs. Game 11 winner, 5 p.m.Game 15—Game 9 winner vs. Game 14 loser, 7 p.m.Game 16—Game 13 winner vs. Game 14 winner, 9 p.m.Game 17—Game 15 winner vs. Game 16 loser, 11 p.m.Monday’s gamesGame 18—Game 16 winner vs. Game 17 winner, 1 p.m.Game 19—Game 16 winner vs. Game 17 winner if Game 16 winner loses Game 18, 3 or 5 p.m.

WomenKadena Air Base 4-0Kadena High School 2-2Kubasaki High School 0-4Saturday’s gamesKadena Air Base 67, Kubasaki High School 17Kadena High School 39, Kubasaki High School 13Kadena Air Base 56, Kadena High School 13

Double-elimination playoffsSaturday’s gameGame 1—Kadena High School 62, Kubasaki High School 36, 7 p.m.Sunday’s gamesGame 2—Kadena Air Base vs. Kadena High School, 11 a.m.Game 3—Kubasaki High School vs. Game 2 loser, 3 p.m.Monday’s gamesGame 4—Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 a.m.Game 5—Game 2 winner vs. Game 3 winner if Game 2 winner loses Game 4, 3 p.m.

South Korea 3rd Invitational Martin Luther King Jr. Birthday Basketball TournamentAt Camp HumphreysMenPool ASaturday’s gamesCamp Humphreys 59, Camp Red Cloud 47Camp Humphreys 86, 3/2nd GSAB 35Sunday’s gameCamp Red Cloud vs. 3/2nd GSAB, 8 a.m.

Pool BSaturday’s gamesSuwon Air Base 54, Seoul American High School 39Camp Casey 89, Suwon Air Base 72Sunday’s gameCamp Casey vs. Seoul American High School, 9:30 a.m.

Pool CSaturday’s gamesOsan Air Base 76, Osan American High School 33Osan Air Base 75, Daegu/Area IV 36Sunday’s gameDaegu/Area IV vs. Osan American High School, 11 a.m.

Pool DSaturday’s gamesYongsan Garrison 67, 501st MI 54Yongsan Garrison 72, Blast 52Sunday’s game501st MI vs. Blast, 12:30 p.m.

Double-elimination playoffsSunday’s gamesGame 1—A1 vs. D2, 4 p.m.Game 2—B1 vs. C2, 4 p.m.Game 3—C1 vs. B2, 5:20 p.m.Game 4—D1 vs. A2, 5:20 p.m.Game 5—Game 1 winner vs. Game 2 winner, 8 p.m.Game 6—Game 3 winner vs. Game 4 winner, 8 p.m.Game 7—Game 1 loser vs. Game 2 loser, 9:20 p.m.Game 8—Game 3 loser vs. Game 4 loser, 9:20 p.m.Monday’s gamesGame 9—Game 6 loser vs. Game 7 winner, 8 a.m.Game 10—Game 5 loser vs. Game 8 winner, 8 a.m.Game 11—Game 5 winner vs. Game 6 winner, 9:20 a.m.Game 12—Game 9 winner vs. Game 10 winner, 10:40 a.m.Game 13—Game 11 loser vs. Game 12 winner, 12:30 p.m.Game 14—Game 11 winner vs. Game 13 winner, 3 p.m.Game 15—Game 11 winner vs. Game 13 winner if Game 11 winner loses Game 14, 4:20 p.m.

WomenPool ESaturday’s gamesDaegu/Area IV 59, Camp Humphreys 49Osan Air Base 49, Seoul American High School 28Daegu/Area IV 27, Seoul American High School 26Camp Humphreys 53, Osan Air Base 46Sunday’s gamesDaegu/Area IV vs. Osan Air Base, 8 a.m.Camp Humphreys vs. Seoul American, 9:20 a.m.

Pool FSaturday’s gamesKunsan Air Base 44, Camp Casey 42Camp Casey 63, Yongsan Garrison 52Sunday’s gameYongsan Garrison vs. Kunsan Air Base, 10:40 a.m.

Double-elimination playoffsSunday’s gamesGame 1—E1 vs. F2, 1 p.m.Game 2—F1 vs. E2, 2:20 p.m.Game 3—Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6:40 p.m.Game 4—Game 1 loser vs. Game 2 loser, 6:40 p.m.Monday’s gamesGame 5—Game 3 loser vs. Game 4 winner, 9:20 a.m.Game 6—Game 3 winner vs. Game 5 winner, 11:30 p.m.Game 7—Game 3 winner vs. Game 5 winner if Game 3 winner loses Game 6, 12:50 p.m.

High school

WrestlingJapanZama American High School Invitational Dual-Meet TournamentSaturday at Camp ZamaDivision ISt. Mary’s 35, Yokota 25Kinnick 44, ASIJ 14St. Mary’s 36, Kinnick 22Yokota 57, ASIJ 5Yokota 31, Kinnick 31 (Yokota wins on fewer forfeits)St. Mary’s 45, ASIJ 18Division IIEdgren 33, EJK 20Zama 30, CAJ 22Edgren 33, Zama 26CAJ 30, EJK 25Zama 30, EJK 11Edgren 36, CAJ 14

BasketballBoysJapanRobert D. Edgren 58, Zama American 50Saturday at Misawa Air BaseZama ....... 9 7 20 14—50Edgren ....... 13 18 16 11—58Scoring — Edgren, Malcolm Mack 23, Jacob Sterry 19, Khalil Williams 11. Zama, KingRay Vaughn 16, Yoshi Nicolas 11. Rebounding — Edgren, Sterry 12, Mack 11.

Canadian Academy 39, Matthew C. Perry 37Saturday at KobeMCP ....... 8 10 11 8—37CA ....... 18 6 8 7—39Scoring — MCP, Jon Cadavos 20, Sam Cadavos 11.

Matthew C. Perry 40, Kyoto International University Academy 37Saturday at KobeMCP ....... 8 16 9 7—40KIUA ....... 12 10 6 9—37Scoring — MCP, Jon Cadavos 14, Sam Cadavos 12.

Senri Osaka International 42, E.J. King 32Saturday at KobeQuarter splits not available. Scoring — EJK, Jackson Small 12, Jesse Gorst 12.

Kyoto International University Academy 43, E.J. King 42Saturday at KobeQuarter splits not available. Scoring — EJK, Jackson Small 22.

South KoreaYongsan International-Seoul 49, Daegu 37Saturday at Camp WalkerYIS-S ....... 9 14 15 11—49Daegu ....... 12 2 10 13—37Scoring — YIS-S, Jon Bai 17. Daegu, Darius Wyche 22.

Taejon Christian International 79, Gyeonggi Suwon International 49Saturday at DaejeonGSIS ....... 12 9 11 17—49TCIS ....... 20 22 19 18—79Scoring — TCIS, Hansol Ji 16, Caleb Norton 15, Tim Kwon 15, Ben Moimoi 10. GSIS, Josh Ryu 15, Ryan Kim 13.

Osan American 58, Asia-Pacific International 22At Osan Air BaseAPIS ....... 2 7 2 11—22Osan ....... 22 11 10 15—58Scoring — Osan, B.J. Bryant 11, Derrick Merriwether 11. Rebounding — Osan, Patrick Lunsford 5, Bryant 5.

Seoul Foreign 57, Seoul International 46Friday at SeoulSIS ....... 18 7 13 8—46SFS ....... 9 20 19 9—57Scoring — SFS, Daniel Kim 13, Josh Everett 12, Alex Yoon 12. SIS, Sueng Yun 16, Kirk Kim 13, Jamie Park 10. Rebounding — SFS, Everett 12, Chris Cho 6, Kim 5.

Taejon Christian International 53, Yongsan International-Seoul 48, OTFriday at DaejeonYIS-S ....... 7 8 13 15 5—48TCIS ....... 12 20 8 3 10—53Scoring — TCIS, Ben Moimoi 19, Tim Kwon 10. YIS-S, Jon Bai 28. Rebounding — TCIS, Moimoi 8.

GirlsJapanYokota 90, St. Maur International 26Saturday at Yokota Air BaseSt. Maur ....... 4 5 12 5—26Yokota ....... 22 20 26 22—90Scoring — Yokota, Sydney Glover 32, Erika Ettl 19, Tierah Thompson 17. Rebounding — Yokota, Glover 20. Assists — Yokota, Ettl 9.

Nile C. Kinnick 49, International School of the Sacred Heart 28Saturday at TokyoKinnick ....... 15 13 9 12—49ISSH ....... 8 2 7 11—28Scoring — Kinnick, De’Asia Brown 25. ISSH, Kashima 12.

Zama American 52, Robert D. Edgren 30Saturday at Misawa Air BaseZama ....... 13 12 8 19—52Edgren ....... 8 2 10 10—30Scoring — Zama, Ariel Hicks 16, Briana Myrick 13. Edgren, Xala Sledge 12, Vanessa Black 10. Rebounding — Edgren, Sledge 8.

Matthew C. Perry 53, Canadian Academy 41Saturday at KobeMCP ....... 17 11 9 16—53CA ....... 12 6 14 9—41Scoring — MCP, Rebekah Harwell 29, Courtney Beall 17. Rebounding — MCP, Beall 15, Harwell 6. Steals — MCP, Harwell 8.

Matthew C. Perry 55, Kyoto International University Academy 28Saturday at KobeMCP ....... 18 21 5 11—55KIUA ....... 6 11 4 7—28Scoring — MCP, Rebekah Harwell 30. Rebounding — MCP, Courtney Beall 9, Harwell 6. Steals — MCP, Harwell 6.

E.J. King 40, Senri Osaka International 26Saturday at KobeQuarter splits not available. Scoring — EJK, Carmela Lucey 11, Deborah Avalos 10.

E.J. King 43, Canadian Academy 31Saturday at KobeQuarter splits not available. Scoring — EJK, Deborah Avalos 10, Carmela Lucey 10, Tara Long 10.

South KoreaKorea International 23, Seoul International 19Saturday at PangyoSIS ....... 5 2 6 6—19KIS ....... 4 8 5 6—23Scoring — KIS, Michelle Oh 7, Rebounding — KIS, Oh 15, Seohyun Kim 6, Michelle Yoo 5.

Daegu 37, Yongsan International-Seoul 22Saturday at Camp WalkerYIS-S ....... 3 6 4 9—22Daegu ....... 15 4 8 10—37Scoring — Daegu, Sarah Wright 10. Rebounding — Daegu, Lari Robertson 11, Wright 10, Maleah Potts Cash 7. Steals — Daegu, Wright 6.

Seoul Foreign 47, Seoul International 17Friday at SeoulSIS ....... 1 2 5 9—17SFS ....... 10 16 15 6—47Scoring — SFS, Kathy Lee 10. SIS, Amy Choi 8. Rebounding — SFS, Bailey Baker 7, Kristine Park 5. Blocked shots — SFS, Natalia Han 4, Park 3. Steals — SFS, Lee 6, Mauli Whitney 5.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up