Support our mission
 

High schoolSouth Korea

Boys soccer

Thursday’s summary

Taejon Christian International 4, Seoul American 1At Yongsan GarrisonTCIS..........2 2—4SAHS..........1 0—1Goals-TCIS, Michael Kim 3 (4), Sam Yoon 1 (2); SAHS, Jae Han 1 (1). Assists-TCIS, Arnold Park 1, James Kang 1; SAHS, Charles Mills 1.

Wednesday’s summary

Yongsan International-Seoul 2, Taejon Christian International 1At DaejeonYIS-S..........1 1—2TCIS..........1 0—1Goals-YIS-S, Ted Kim 1 (2), Jamie Ha 1 (1); TCIS, Jaewon Oh 1 (1). Assist-YIS-S, David Kim 1.

Girls soccer

Thursday’s summary

Seoul American 0, Taejon Christian International 0At Yongsan GarrisonTCIS..........0 0—0SAHS..........0 0—0

Wednesday’s summary

Taejon Christian International 5, Yongsan International-Seoul 0At DaejeonYIS-S..........0 0—0TCIS..........2 3—5Goals-TCIS, Nina Aaltonen 1 (6), Young Chang 1 (2), Caroline Lee 1 (2), Andrea Lee 1 (1), Jessica Yoon 1 (1). Assists-TCIS, Nina Aaltonen 2, Andrea Lee 1.

Guam

Boys basketball

Tuesday’s summary

QuarterfinalGuam High 59, John F. Kennedy 33At Agana HeightsJFK..........4 4 16 9—33Guam High..........15 11 14 19—59Scoring-Guam High, Derrell Brunner 16, Carlton Meanweather 11; JFK, Jayme Saperna 12. Rebounding-Guam High, Derrell Brunner 11, Carlton Meanweather 10, Derek Wiltz 5. Assists-Guam High, Derek Wiltz 6.

Okinawa

Boys soccer

Thursday’s summary

Mil United (men’s club) 4, Kubasaki 2At Camp FosterMil United..........3 1—4Kubasaki..........0 2—2Goals-Kubasaki, Travis Zilmer 1 (2), Leo Muro 1 (1). Assists-Kubasaki, Mitch Shibley 1, Rimar West 1.

Japan

Girls soccer

Thursday’s summaries

American School In Japan 2, Yokota 0At TokyoYokota..........0 0—0ASIJ..........1 1—2Goals-ASIJ, Laura Ingulsrud 1 (9), Appana Lok 1 (1).

Nile C. Kinnick 7, Seisen International 0At Yokosuka Naval BaseSeisen..........0 0—0Kinnick..........1 6—7Goals-Kinnick, Audrey Parker 3 (5), Brittany Evans 1 (11), Marie Conner 1 (5), Megan Pomeroy 1 (4), Mari McDonald 1 (2). Assists-Kinnick, Mari McDonald 3, Megan Pomeroy 1, Marie Conner 1, Audrey Parker 1.

Zama American 5, Int’l School of the Sacred Heart 0At Sagamihara Housing AreaISSH..........0 0—0Zama..........0 5—5Goals-Zama, Aubrey Ashliman 1 (18), Rachel Walls 1 (3), Kristen Dulay 1 (3), Taylor Russell 1 (2), Saki Johnson 1 (1). Assists-Zama, Mallarie Ashliman 2, Selina Quallio 1, Taylor Russell 1.

Baseball

Wednesday’s summaries

American School In Japan 12, Nile C. Kinnick 7At Yokosuka Naval BaseASIJ..........003 006 3—12 5Kinnick..........205 000 0—7 10Pitching-ASIJ, Yonamine, 5 IP, 7 ER, 1 BB, 5 SO; Kinnick, Eddy Davis, 5 IP, 3 ER, 0 BB, 2 HP, 15 SO. Batting-ASIJ, Yonamine 2-for-3, HR, 3 RBI; Kumamoto 2-for-3; Kinnick, Eddy Davis 3-for-3, HR, 3 RBI; Kenny Korcal 2-for-4; Francisco Quiocho 2 RBI.

American School In Japan 23, Nile C. Kinnick 2 (5)At Yokosuka Naval BaseASIJ..........269 06—23 7Kinnick..........002 00— 2 3Pitching-ASIJ, Kumamoto, 5 IP, 0 ER, BB, 4 SO; Kinnick, Taylor Myers 2 SO in relief. Batting-ASIJ, Jackson 2-for-4, RBI; Lorentz grand slam.

Softball

Wednesday’s summaries

At Yokota Air Base

Nile C. Kinnick 17, Yokota 0 (3)Kinnick..........836—17 12 0Yokota..........000—  0 1 3

Nile C. Kinnick 16, Yokota 0 (3)Kinnick..........(12)40—16 14 0Yokota..........000— 0  1 2Batting-Kinnick, Jordan Hunt 6-for-7, 4 R; Amanda Reyes 4-for-5, 2 3B, HR, 8 RBI, 2 BB; Akemi Allen HR; 12 Red Devils players had RBIs. Pitching-Kinnick, Cheyenne Tullos and Callie Lamont each threw three-inning one-hit shutouts.

InterserviceMarch Madness Pacific Regional Basketball TournamentAt Coral Reef Fitness & Sports Center, Andersen Air Force Base, Guam

Men’s double-elimination playoffs

Wednesday’s gamesGame 1-Naval Station, Guam, 50, Guam Senior National Team 48Game 2-Area III, South Korea, 72, Andersen Air Force Base, Guam, 67Game 3-Osan Air Base, South Korea, 69, Budweiser Kings, Guam, 62Thursday’s gamesGame 4-Hickam Air Force Base, Hawaii, 75, Naval Station 45Game 5-Area III 71, Osan Air Base 66Game 6-Budweiser 59, Andersen Air Force Base 51; Andersen Air Force Base eliminatedFriday’s gamesGame 7-Guam Senior National Team vs. Osan Air Base, 6 p.m.Game 8-Naval Station vs. Budweiser, 6 p.m.Game 9-Hickam Air Force Base vs. Area III, 7:45 p.m.Game 10-Game 7 winner vs. Game 8 winner, 9:30 p.m.Saturday’s gamesGame 11-Game 9 loser vs. Game 10 winner, 11 a.m.Game 12-Game 9 winner vs. Game 11 winner, 4 p.m.Game 13-Game 9 winner vs. Game 11 winner if Game 9 winner loses Game 12, 8 p.m.

Women’s double-elimination playoffs

Wednesday’s gameGame 1-Osan Air Base, South Korea, 70, Area III, South Korea, 67Thursday’s gamesGame 2-Mystics, Okinawa, 52, Guam Senior National Team 33Game 3-Andersen Air Force Base, Guam, 73, Osan Air Base 58Game 4-Area III 44, Guam Senior National Team 35; Guam Senior National Team eliminatedFriday’s gamesGame 5-Osan Air Base vs. Area III, 7:45 p.m.Game 6-Mystics vs. Andersen Air Force Base, 9:30 p.m.Saturday’s games Game 7-Game 5 winner vs. Game 6 loser, 11 a.m.Game 8-Game 6 winner vs. Game 7 winner, 2 p.m.Game 9-Game 6 winner vs. Game 7 winner if Game 6 winner loses Game 8, 6 p.m.

Migrated

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up