Support our mission
 

High schoolSouth Korea

Boys basketball

Friday’s summary

Seoul American 77, Daegu American 65 At Camp GeorgeSAHS..........14 26 15 22—77Daegu..........23 12 14 16—65Scoring-SAHS, Willie Brown 31, Joe McLean 18, RaiDion Fails 13; Daegu, Thomas Brooks 25, Drew Snowden 15, Marcus Lee 10. Rebounding-SAHS, Joe McLean 11, Willie Brown 7, RaiDion Fails 7; Daegu, Drew Snowden 12. Assists-SAHS, Johnnie Hickson 10, Willie Brown 6; Daegu, Marcus Lee 12. Steals-SAHS, Willie Brown 5.

Girls basketball

Friday’s summary

Seoul American 66, Daegu American 34At Camp GeorgeSAHS..........8 19 18 21—66Daegu..........11 10 3 10—34Scoring-SAHS, Destinee’ Harrison 16, Devanee’ Taylor 15, Liz Gleaves 14; Daegu, Melia Lagat 10. Rebounding-Daegu, Kristina Bergman 10.

Japan

Boys basketball

Friday’s summary

Yokota 65, St. Mary’s International 51At TokyoYokota..........12 14 19 20—65St. Mary’s..........8 11 15 17—51Scoring-Yokota, Tajh Kirby 29, DeEric Harvin 18; St. Mary’s, Toni Taniguchi 20, Sean Durham 10.

Girls basketball

Friday’s summary

Zama American 32, Christian Academy In Japan 28At TokyoZama..........4 5 12 11—32CAJ..........6 8 12 2—28Scoring-Zama, Katie Scully 9; CAJ, Erika Mine 10.

Thursday’s summary

American School In Japan 48, Seisen International 33At TokyoSeisen..........2 12 9 10—33ASIJ..........13 8 11 16—48Scoring-ASIJ, Gwen Thornton 12, Iris Ryu 10; Seisen International, Michelle Evans 8. Rebounding-ASIJ, Gwen Thornton 18.

InterserviceSoccer

2008 Marine Corps Far East Regional Soccer TournamentAt Field 1, Foster Athletics Complex, Camp Foster, Okinawa

Single-elimination playoffsThursday’s matchesMatch 1-Marine Corps Air Station Iwakuni, Japan, 5, U.S. Naval Hospital Camp Lester, Okinawa, 1Match 2-Marine Corps Base Camp S.D. Butler, Okinawa, 3, 1st Marine Aircraft Wing, Okinawa, 0Match 3-3rd Marine Logistics Group, Okinawa, 9, Iwakuni 1Friday’s matchMatch 4-3rd MLG 4, Base 2Friday’s summaryChampionship3rd MLG 4, Base 23rd MLG..........2 2—4Base..........2 0—2Goals-3rd MLG, Victor Aguayo 2 (14), Dario Blancarte 1 (3), Alexis Valencia 1 (1); Base, Michael Muller 2 (5).AwardsMost Valuable Player-Victor Aguayo, 3rd Marine Logistics Group.All-Tournament Coach-Nicholas Peters, 3rd Marine Logistics Group.All-Marine Tryout Camp Selections-Austin Gagner, Victor Aguayo, Jose Pena, Adam Rivera, 3rd Marine Logistics Group; Erik Campos, 1st Marine Aircraft Wing; Gabriel Jaramillo, Marine Corps Base Camp S.D. Butler.All-Tournament Team-Victor Aguayo, Adam Rivera, Jose Pena, Austin Gagner, 3rd Marine Logistics Group; Michael Muller, Youssouf Ouattara, Robert Barker, Robert Dos Santos, Marine Corps Base Camp S.D. Butler; Erik Campos, Christopher Tijerino, 1st Marine Aircraft Wing; Fernan Hernandez, Marine Corps Air Station Iwakuni.

Migrated

stars and stripes videos

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up