Support our mission
Kadena’s Jacob Bloom does a front chest press on Ryuta Kimura of Shonan Military High School during Saturday’s championship meet in the Nile C. Kinnick Invitational “Beast of the Far East” Wrestling Tournament at Yokosuka Middle School, Yokosuka Naval Base, Japan. Bloom won the 158-pound bout by pinning Kimura in 1 minute, 6 seconds. Kadena defeated Shonan 35-27 to win the title in the dual-meet event.

Kadena’s Jacob Bloom does a front chest press on Ryuta Kimura of Shonan Military High School during Saturday’s championship meet in the Nile C. Kinnick Invitational “Beast of the Far East” Wrestling Tournament at Yokosuka Middle School, Yokosuka Naval Base, Japan. Bloom won the 158-pound bout by pinning Kimura in 1 minute, 6 seconds. Kadena defeated Shonan 35-27 to win the title in the dual-meet event. (Dave Ornauer / S&S)

Kadena’s Jacob Bloom does a front chest press on Ryuta Kimura of Shonan Military High School during Saturday’s championship meet in the Nile C. Kinnick Invitational “Beast of the Far East” Wrestling Tournament at Yokosuka Middle School, Yokosuka Naval Base, Japan. Bloom won the 158-pound bout by pinning Kimura in 1 minute, 6 seconds. Kadena defeated Shonan 35-27 to win the title in the dual-meet event.

Kadena’s Jacob Bloom does a front chest press on Ryuta Kimura of Shonan Military High School during Saturday’s championship meet in the Nile C. Kinnick Invitational “Beast of the Far East” Wrestling Tournament at Yokosuka Middle School, Yokosuka Naval Base, Japan. Bloom won the 158-pound bout by pinning Kimura in 1 minute, 6 seconds. Kadena defeated Shonan 35-27 to win the title in the dual-meet event. (Dave Ornauer / S&S)

Kadena’s Cody Cash, left, ties up Kazuhiro Tomioka of Shonan Military High School during Saturday’s championship meet in the Nile C. Kinnick Invitational. Cash won the 148-pound bout by a 2-1 decision.

Kadena’s Cody Cash, left, ties up Kazuhiro Tomioka of Shonan Military High School during Saturday’s championship meet in the Nile C. Kinnick Invitational. Cash won the 148-pound bout by a 2-1 decision. (Dave Ornauer / S&S)

WrestlingNile C. Kinnick Invitational “Beast of the Far East” TournamentAt Yokosuka Middle School Yokosuka Naval Base, JapanSaturday’s results

Championship bracket

First roundKinnick 36, E.J. King 13101 pounds-Tyler Campbell, Kinnick, by walkover108-Ben Auston, E.J. King, by walkover115-Not contested122-Craig Bell, E.J. King/Matthew C. Perry, pinned Ace Campano, 1:15129-Not contested135-Philip Bayani, Kinnick, pinned Ken Rodriguez, :53141-David Heitstuman, E.J. King, decisioned Cameron Butts, 2-1 (0-4, 4-3, 2-1)148-Diego Carlin, Kinnick, by walkover158-Chris Santos, Kinnick, pinned Paul Bailey, :35168-David Ford, Kinnick, pinned Andrew Huffman, 2:57180-Not contested215-David de los Santos, Kinnick, by walkoverHeavyweight-Mikka Curry, Kinnick, by walkover

Zama American 27, Christian Academy in Japan 22101 pounds-Matt Huffman, Zama, by walkover108-Not contested115-Not contested122-Zach Smoker, CAJ, by walkover129-Jacob Bishop, Zama, pinned Timothy Ho, first period, time unavailable135-Yohan Kim, CAJ, pinned Michael Palomino, second period, time unavailable141-T.J. Sloan, Zama, decisioned David Mori, 2-0 (2-2 last point, 6-2)148-James Kumate, CAJ, by walkover158-Josh Johnson, Zama, by walkover168-David Edwards, CAJ, by walkover180-Not contested215-Daniel Polaski, Zama, by walkoverHeavyweight-Steven Wood, Zama, superior decisioned Sho Hamano, 2-0 (5-0, 11-1)

QuarterfinalsShonan 43, Kinnick 14101 pounds-Taketo Okuyushiki, Shonan, pinned Tyler Campbell, :30108-Not contested115-Kojiro Nakano, Shonan, by walkover122-Junpei Okawa, Shonan, pinned Ace Campano, 3:23129-Hiroaki Shibazabi, Shonan, by walkover135-Cameron Butts, Kinnick, pinned Hiroki Fujita, 3:50141-Yoshitsugu Yamagata, Shonan, pinned Philip Bayani, 1:04148-Kazuhiro Tomioka, Shonan, pinned Diego Carlin, 3:56158-Ryuta Kimura, Shonan, superior decisioned Chris Santos, 2-0 (7-0, 7-0), 4:00168-David Ford, Kinnick, pinned Genichiro Ishibashi, 1:29180-Yuki Yamaguchi, Shonan, by walkover215-Satoru Nakamura, Shonan, superior decisioned David de los Santos, 2-0 (7-0, 6-0)Heavyweight-Mikka Curry, Kinnick, by walkover

American School in Japan 33, Yokota 22101 pounds-Zane Tesslik, ASIJ, by walkover108-Mark Meade, Yokota, pinned Alex Shumulay, second period, time unavailable115-Ryan Christianson, ASIJ, decisioned Mike Host, 2-0 (4-4 last point, 5-1)122-Yuki Riches, ASIJ, decisioned Neil Lapurga, 2-1 (4-1, 1-4, 7-0)129-Robert Rodell, Yokota, decisioned Soshi Sugiyama, 2-0 (7-4, 5-0)135-Andrew Stern, ASIJ, decisioned Matt Saucedo, 2-0 (4-1, 5-1)141-Era Choshen, ASIJ, pinned Adam Thomas, first period, time unavailable148-Kenny McInnis, Yokota, decisioned Andrew Carr, 2-0 (6-2, 6-0)158-Tony Presnell, Yokota, decisioned Miles Bird, 2-0 (4-0, 7-0)168-John Prager, ASIJ, superior decisioned David Dezell, 2-0 (7-0, 12-0)180-Steve Hayman, ASIJ, by walkover215-Erik Sonntag, ASIJ, decisioned Micah Hansen, 2-0 (5-0, 3-0)Heavyweight-Matthew Samdahl, Yokota, pinned Suneil Ahusa, 1:41

Edgren 46, St. Mary’s 18101 pounds-Alyssa Rodriguez, Edgren, by walkover108-Champagne Tatman, Edgren, by walkover115-Patrick Martin, St. Mary’s, pinned Tim Pounds, second period, time unavailable122-Mickey Langley, St. Mary’s, decisioned Matthew Eberhart, 2-0 (4-2, 4-0)129-Joey Buccilli, St. Mary’s, by walkover135-Keith Delaine, Edgren, pinned Takafumi Kurihara, 1:55141-Teddy Lang, Edgren, pinned Jake Schuster, 3:49148-Darrel Morris, Edgren, pinned Marek Stzrepek, 3:17158-Kenneth Radford, Edgren, pinned Romeo Wu, :48168-Kevin Radford, Edgren, pinned Joe Hirsch, 1:06180-Andrew Blankenship, Edgren, pinned Justin Schuetz, 3:47215-Simon Ruiz, St. Mary’s, by walkoverHeavyweight-Kameron Terry, Edgren, by walkover

Kadena 49, Zama 13101 pounds-Matt Huffman, Zama, by walkover108-Seth Ennis, Kadena, by walkover115-Aaron Avila, Kadena, by walkover122-Severin Riedel, Kadena, by walkover129-Chris Hoshaw, Kadena, pinned Jacob Bishop, 2:50135-Dylan Bruton, Kadena, pinned Michael Palomino, 1:13141-Harry Bloom, Kadena, decisioned T.J. Sloan, 2-0 (6-0, 4-0)148-Cody Cash, Kadena, by walkover158-Jacob Bloom, Kadena, decisioned Josh Johnson, 2-1 (1-6, 10-3, 7-3)168-Josh Carpenter, Kadena, by walkover180-Tyler Broome, Kadena, by walkover215-Daniel Polaski, Zama, pinned Karsten Hendrickson, 3:37Heavyweight-John Shoults, Kadena, pinned Steven Wood, 4:53

SemifinalsShonan 38, ASIJ 21101 pounds-Taketo Okuyashiki, Shonan, pinned Zane Teslik, 1:13108-Alex Shumay, ASIJ, by walkover115-Ryan Christianson, ASIJ, decisioned Kojiro Nakano, 2-0 (4-0, 5-0)122-Junpei Okawa, Shonan, decisioned Yuki Riches, 2-0 (4-0, 5-2)129-Hiroaki Shibazabi, Shonan, decisioned Soshi Sugiyama, 2-0 (4-2, 7-4)135-Hiroki Fujita, Shonan, pinned Andrew Stern, 1:29141-Yoshitsugi Yamagata, Shonan, pinned Era Choshen, 2:41148-Kazuhiro Tomioka, Shonan, pinned Andrew Carr, 3:30158-Ryuta Kimura, Shonan, superior decisioned Miles Bird, 2-0 (8-0, 7-0), 3:07168-John Prager, ASIJ, pinned Genichiro Ishibashi, 2:59180-Yuki Yamaguchi, Shonan, decisioned Steve Haymen, 2-0 (8-2, 8-3)215-Satoru Nakamura, Shonan, pinned Erik Sonntag, 3:48Heavyweight-Suneil Ahuja, Shonan, by walkover

Kadena 36, Edgren 25101 pounds-Alyssa Rodriguez, Edgren, by walkover108-Seth Ennis, Kadena, pinned Champagne Tatman, 1:07115-Aaron Avila, Kadena, pinned Tim Pounds, 1:06122-Matthew Eberhart, Edgren, pinned Severin Riedel, second period, time unavailable129-Chris Hoshaw, Kadena, by walkover135-Dylan Bruton, Kadena, superior decisioned Keith Delaine, 2-0 (8-2, 7-2) 1:16141-Harry Bloom, Kadena, decisioned Teddy Lang, 2-0 (6-0, 1-0)148-Darrel Morris, Edgren, decisioned Cody Cash, 2-1 (0-3, 10-4, 11-0)158-Jacob Bloom, Kadena, decisioned Kenneth Radford, 2-0 (7-0, 7-4)168-Kevin Radford, Edgren, pinned Josh Carpenter, 1:25180-Andrew Blankenship, Edgren, pinned Tyler Broome, :55215-Karsten Hendrickson, Kadena, by walkoverHeavyweight-John Shoults, Kadena, pinned Kameron Terry, 1:51

ChampionshipKadena 35, Shonan 27101 pounds-Taketo Okuyashiki, Shonan, by walkover108-Seth Ennis, Kadena, by walkover115-Kojiro Nakano, Shonan, decisioned Aaron Avila, 2-1 (0-1, 3-2, 4-4 last point)122-Junpei Okawa, Shonan, pinned Severin Riedel, 1:42129-Chris Hoshaw, Kadena, pinned Hiroaki Shibazabi, 1:17135-Dylan Bruton, Kadena, pinned Hiroki Fujita, :14141-Yoshitsugi Yamagata, Shonan, decisioned Harry Bloom, 2-1 (1-0, 0-4, 4-1)148-Cody Cash, Kadena, decisioned Kazuhiro Tomioka, 2-1 (5-0, 1-3, 4-3)158-Jacob Bloom, Kadena, pinned Ryuta Kimura, 1:06168-Josh Carpenter, Kadena, pinned Genichiro Ishibashi, 1:11180-Yuki Yamaguchi, Shonan, pinned Tyler Broome, 3:29215-Satoru Nakamura, Shonan, pinned Karsten Hendrickson, 1:05Heavyweight-John Shoults, Kadena by walkover

Consolation bracket

QuarterfinalsKinnick 33, CAJ 14101 pounds-Tyler Campbell, Kinnick, by walkover108-Not contested115-Not contested122-Zach Smoker, CAJ, pinned Ace Campano, 2:42129-Timothy Ho, CAJ, by walkover135-Cameron Butts, Kinnick, pinned Yoham Kim, :30141-Philip Bayani, Kinnick, decisioned David Mori, 2-0 (5-2, 5-2)148-James Kumate, CAJ, decisioned Diego Carlin, 2-0 (2-0, 4-0)158-Chris Santos, Kinnick, by walkover168-David Ford, Kinnick, pinned David Edwards, 1:04180-Not contested215-David de los Santos, Kinnick, by walkoverHeavyweight-Mikka Curry, Kinnick, pinned Sho Hamano, 3:40

Zama 31, E.J. King 19101 pounds-Matt Huffman, Zama, by walkover108-Ben Auston, E.J. King, by walkover115-Not contested122-Craig Bell, E.J. King/Matthew C. Perry, by walkover129-Jacob Bishop, Zama, by walkover135-Michael Palomino, Zama, pinned Ken Rodriguez, :52141-David Heitstuman, E.J. King, superior decisioned T.J. Sloan, 2-0 (9-1, 6-0), 3:21148-Not contested158-Josh Johnson, Zama, pinned Paul Bailey, :52168-Andrew Huffman, E.J. King, by walkover180-Not contested215-Daniel Polaski, Zama, by walkoverHeavyweight-Steven Wood, Zama, by walkover

SemifinalsYokota 35, Kinnick 25101 pounds-Tyler Campbell, Kinnick, by walkover108-Mark Meade, Yokota, by walkover115-Mike Host, Yokota, by walkover122-Neil Lapurga, Yokota, pinned Ace Campano, :05129-Robert Rodell, Yokota, by walkover135-Cameron Butts, Kinnick, pinned Matt Saucedo, :28141-Philip Bayani, Kinnick, pinned Adam Thomas, :59148-Kenny McInnis, Yokota, pinned Diego Carlin, 3:41158-Tony Presnell, Yokota, pinned Chris Santos, 3:02168-David Ford, Kinnick, def. David Dezell, walkover180-Not contested215-David de los Santos, Kinnick, pinned Micah Hansen, :40Heavyweight-Matthew Samdahl, Yokota, pinned Mikka Curry, 4:42

St. Mary’s 35, Zama 21101 pounds-Hayato Ota, St. Mary’s, pinned Matt Huffman, 1:29108-Not contested115-Patrick Martin, St. Mary’s, by walkover122-Mickey Langley, St. Mary’s, by walkover129-Joey Buccilli, St. Mary’s, pinned Jacob Bishop, :15135-Michael Palomino, Zama, decisioned Takafumi Kurihara, 2-0 (7-0, 4-0)141-T.J. Sloan, Zama, pinned Jake Schuster, 1:04148-Marek Stzrepek, St. Mary’s, by walkover158-Josh Johnson, Zama, pinned Romeo Wu, 2:26168-Joe Hirsch, St. Mary’s, by walkover180-Justin Schuetz, St. Mary’s, by walkover215-Daniel Polaski, Zama, decisioned Simon Ruiz, 2-1 (3-2, 4-4 big point, 3-0)Heavyweight-Steven Wood, Zama, by walkover

Ninth-place matchCAJ 25, E.J. King 20101 pounds-Not contested108-Ben Auston, E.J. King, by walkover115-Not contested122-Craig Bell, E.J. King/Matthew C. Perry, pinned Zach Smoker, 2:26129-Timothy Ho, CAJ, by walkover135-Yohan Kim, CAJ, pinned Ken Rodriguez, 1:24141-David Heitstuman, E.J. King, pinned David Mori, :44148-James Kumate, CAJ, by walkover158-Paul Bailey, E.J. King, by walkover168-David Edwards, CAJ, pinned Andrew Huffman, 1:15180-Not contested215-Not contestedHeavyweight-Not contested

Seventh-place matchZama 28, Kinnick 20101 pounds-Matt Huffman, Zama, pinned Tyler Campbell, :25108-Not contested115-Not contested122-Ace Campano, Kinnick, by walkover129-Jacob Bishop, Zama, by walkover135-Michael Palomino, Zama, pinned Philip Bayani, 1:06141-Cameron Butts, Kinnick, pinned T.J. Sloan, 1:40148-Diego Carlin, Kinnick, by walkover158-Josh Johnson, Zama, pinned Chris Santos, :21168-David Ford, Kinnick, by walkover180-Not contested215-Daniel Polaski, Zama, pinned David de los Santos, :37Heavyweight-Steven Wood, Zama, decisioned Mikka Curry, 2-0 (1-0, 2-0)

Fifth-place matchSt. Mary’s 35, Yokota 26101 pounds-Hayato Ota, St. Mary’s, by walkover108-Mark Meade, Yokota, by walkover115-Patrick Martin, St. Mary’s, pinned Mike Host, 3:00122-Mickey Langley, St. Mary’s, decisioned Neil Lapurga, 2-0 (6-2, 1-0)129-Joey Buccilli, St. Mary’s, pinned Robert Rodell, 3:40135-Takafumi Kurihara, St. Mary’s, pinned Matt Saucedo, 3:29141-Jake Schuster, St. Mary’s, superior decisioned Adam Thomas, 2-0 (6-0, 7-0), 2:34148-Kenny McInnis, Yokota, pinned Marek Stzrepek, 1:00158-Tony Presnell, Yokota, superior decisioned Romeo Wu, 2-0 (6-0, 9-0), 2:38168-David Dezell, Yokota, pinned Joe Hirsch, 2:50180-Justin Schuetz, St. Mary’s, by walkover215-Simon Ruiz, St. Mary’s, pinned Micah Hansen, 2:20Heavyweight-Matthew Samdahl, Yokota, by walkover

Third-place matchEdgren 39, ASIJ 20101 pounds-Zane Tesslik, ASIJ, pinned Alyssa Rodriguez, 3:39108-Alex Shumay, ASIJ, pinned Champagne Tatman, 4:00115-Tim Pounds, Edgren, pinned Ryan Christianson, 3:02122-Matthew Eberhart, Edgren, pinned Yuki Riches, 3:21129-Soshi Sugiyama, ASIJ, by walkover135-Keith Delaine, Edgren, pinned Andrew Stern, :47141-Era Choshen, ASIJ, decisioned Teddy Lang, 2-0 (10-3, 5-1)148-Darrel Morris, Edgren, pinned Andrew Carr, 1:49158-Kenneth Radford, Edgren, pinned Miles Bird, 4:00168-Kevin Radford, Edgren, decisioned John Prager, 2-0 (5-1, 8-1)180-Andrew Blankenship, Edgren, decisioned Steve Haymen, 2-0 (8-4, 4-0)215-Erik Sonntag, ASIJ, by walkoverHeavyweight-Kameron Terry, Edgren, decisioned Suneil Ahuja, 2-0 (6-0, 2-1)

Japan basketballBoys

Saturday’s summariesEdgren 65, Yokota 58At Misawa Air BaseQuarter scores not available.Scorers-Edgren, Zach Latimore 27, Brandon Bledsoe 16; Yokota, Riki Byrnes 20. Rebounders-Edgren, Zach Latimore 15, Brandon Bledsoe 6.Zama 79, E.J. King 75 (OT)At Camp Zama E.J. King- 13, 20, 21, 11, 10—75Zama- 19, 13, 18, 15, 14—79Scorers-Zama, Anthony Caple 21, Sean Wise 14, DeDe Benton 13, Nelson Bishop 11, Ken Johnson 10, Ryan Rebujio 10; E.J. King, Fernando Rico 20, Marquis Singletary 14, Keith Williams 11.E.J. King 48, St. Mary’s 45At Tokyo E.J. King- 7, 13, 14, 14—48St. Mary’s- 10, 9, 16, 10—45Scorers-E.J. King, Dominique Johnson 15, Fernando Rico 13.E.J. King 76, Canadian Academy 53At Tokyo E.J. King- 20, 27, 22, 17—76Canadian Academy- 16, 16, 15, 6—53Scorers-E.J. King, Keith Williams 21, Dominique Johnson 15.

GirlsSaturday’s summariesE.J. King 41, Kinnick 39At Yokosuka Naval BaseE.J. King- 12, 7, 6, 16—41Kinnick- 6, 13, 14, 6—39Scorers-E.J. King, Kristia Suriben 13, Sydnee Moreland 11; Kinnick, Chelsea Keolanui Wilson 11. Rebounders-E.J. King, Sydnee Moreland 9, Samantha Bossert 7; Kinnick, Shannon Jackson 12, Megumi Nelson 8. Assists-Kinnick, Carl’Meisha Wourman 7. Steals-Kinnick, Carl’Meisha Wourman 8, Nadine Mulvany 7, Megumi Nelson 5.Yokota 54, Edgren 45At Misawa Air Base Yokota- 10, 14, 14, 16—54Edgren- 12, 7, 14, 9—45Scorers-Yokota, Anya Brown 14, Amy Edenfield 12; Edgren, Courtney Kilday 15.St. Maur 37, Seisen 35At Tokyo St. Maur- 7, 16, 9, 5—37Seisen- 10, 12, 10, 3—35Scorers-Seisen, Lyca Blume 8, Lisa Sizemore 8. Rebounders-Seisen, Lyca Blume 9, Lisa Sizemore 5.

South Korea basketballBoysSaturday’s summariesSeoul American 117, Dai Sung 78At Yongsan Garrison Dai Sung- 21, 30, 8, 19—78Seoul American- 38, 23, 36, 20—117Scorers-Seoul American, Raidion Fails 26, Marcus Thompson 18, Daniel Burns 17, Chris Churchwell 14, Joe McLean 14, Willie Brown 12, Chris DeFrancisco 12. Rebounders-Seoul American, Willie Brown 8, Chris DeFrancisco 8, Marcus Thompson 7, Chris Churchwell 6, Joe McLean 6. Steals-Seoul American, Chris DeFrancisco 9. Assists-Seoul American, Willie Brown 6, Chris Churchwell 6.Osan American 45, Centennial Christian 25At Osan Air Base Centennial- 9, 9, 7, 0—25Osan- 8, 13, 6, 18—45Scorers-Osan, Sean Moye 14, Warren Beckman 11, Dan Arnold 10; Centennial, Alex Ko 13, Joseph Kim 10. Rebounders-Osan, Warren Beckman 12, Sean Moye 11.

Girls

Saturday’s summarySeoul American 65, Yongsan Garrison 58At Yongsan Garrison Halftime-Seoul American 26, Yongsan Garrison 17. Scorers-Seoul American, Avianca Manning 21, Devanee’ Taylor 14, Liz Gleaves 10. Rebounders-Seoul American, Devanee’ Taylor 9, Avianca Manning 9.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up