Support our mission

WrestlingDODDS-Pacific Far East TournamentAt Camp Foster, OkinawaFridayFreestyleFinal team standings

Class AA

1, Kubasaki, 74; 2, Kadena, 58; 3, Yokota, 54; 4, Nile C. Kinnick, 47; 5, Seoul American, 30; 6, Zama American, 29; 7, Guam High, 21.

Class A

1, Osan American, 23; 2, Robert D. Edgren, 16; 3, Daegu American, 9; 4, E.J. King, 3.

Friday’s double-elimination bouts

101 pounds

Marcus Boehler, Nile C. Kinnick, decisioned Zack Standridge, Kubasaki, 2-0 (4-0, 2-1).

Fifth place-Ed Peterson, Yokota, decisioned YeJeen Nam, Osan American, 2-0 (5-0, 7-2).

Third place-Nick Breier, Kadena, pinned Kortney Martin, Seoul American, 1:40, Martin takes fourth place; Standridge pinned Breier, 3:06, Breier takes third place.

Championship-Boehler decisioned Standridge, 2-0 (7-1, 7-4).

108

Jeff Mizell, Kadena, pinned Ben Auston, E.J. King, :44; Geoffrey Furner, Seoul American, pinned Alex Hathcock, Nile C. Kinnick, 2:24; Mark Meade, Yokota, superior decisioned Conner Murphy, Guam High, 2-0 (6-0, 9-2).

Fifth place-Auston pinned Hathcock, 1:18

Third place-Furner pinned Mizell, 3:33, Mizell takes fourth place; Furner decisioned Murphy, 2-0 (9-4, 8-6), Murphy takes third place.

Championship-Meade superior decisioned Furner, 2-0 (6-0, 8-0).

115

Alex Suh, Seoul American, pinned Anthony Cruz, Guam High, 1:31; Aaron Avila, Kadena, pinned Jake Davis, Osan American, 5:59; Chris Cournoyer, Yokota, pinned Cody Allen, Kubasaki, 1:01;

Fifth place-Anthony Cruz, Guam High, pinned Jake Davis, Osan American, 2:00.

Third place-Avila decisioned Suh, 2-0 (6-4, 9-5), Suh takes fourth place; Allen decisioned Avila, 2-0 (5-3, 4-0), Avila takes third place.

Championship-Cournoyer decisioned Allen, 2-1 (0-3, 3-0, 3-0).

122

Keith Johnson, Robert D. Edgren, pinned Marlowe Gonzales, Nile C. Kinnick, 1:43; Nick Guzman, Yokota, decisioned Darren Perez, Guam High, 2-1 (6-6 last point, 1-1 last point, 2-0); Scott Wood, Kubasaki, decisioned Jordan Castillo-Henderson, Kadena, 2-1 (1-0, 1-2, 2-1);

Fifth place-Perez decisioned Gonzales, 2-0 (4-0, 2-0).

Third place-Guzman superior decisioned Johnson, 2-0 (6-0, 7-0), Johnson takes fourth place; Henderson decisioned Guzman, 2-1 (0-2, 4-0, 1-0 OT clinch), Guzman takes third place.

Championship-Wood decisioned Henderson, 2-0 (3-0, 6-2).

129

Tim Pounds, Robert D. Edgren, pinned Tae Hon Paschal, Kadena, 3:56; Elijah Gamble, Nile C. Kinnick, decisioned Za’Cory Scott, E.J. King, 2-0 (1-0, 3-2); Devin Day, Yokota, pinned Josh Bales, Kubasaki, 5:14;

Fifth place-Paschal pinned Scott, 3:19.

Third place-Pounds pinned Gamble, 2:46, Gamble takes fourth place; Bales pinned Johnson, :19, Johnson takes third place.

Championship-Day pinned Bales, 1:53.

135

Jacob Bishop, Kadena, decisioned Cory Peckins, Osan American, 2-0 (3-1, 6-0); Jon Goddard, Kubasaki, decisioned Johnathan Day, Robert D. Edgren, 2-0 (7-5, 13-6); Cameron Butts, Nile C. Kinnick, pinned Devon Newbold, Guam High, 2:59;

Fifth place-Day decisioned Peckins, 2-0 (6-0, 5-0).

Third place-Goddard decisioned Bishop, 2-1 (3-0, 0-2, 2-1), Bishop takes fourth place; Goddard decisioned Newbold, 2-0 (2-0, 3-1), Newbold takes third place.

Championship-Butts pinned Goddard, 1:00.

141

Erick Kingsley, Seoul American, pinned A.J. De Los Santos, Daegu American, 1:26; Shanon Lautenschlager, Kadena, decisioned John Iredale, Zama American, 2-0 (3-0, 2-0); James McDowell, Kubasaki, decisioned Philip Bayani, Nile C. Kinnick, 2-0 (1-1 last point, 1-0);

Fifth place-Iredale pinned De Los Santos, :33.

Third place-Lautenschlager pinned Kingsley, 2:58, Kingsley takes fourth place; Lautenschlager decisioned Bayani, 2-0 (5-0, 2-1), Bayani takes third place.

Championship-Lautenschlager decisioned McDowell, 2-1 (7-1, 2-3, 5-2); McDowell decisioned Lautenschlager, 2-0 (3-2, 7-1).

148

Bryce Edminister, Robert D. Edgren, decisioned Daniel Bequillard, Seoul American, 2-0 (3-1, 4-2); Dereck Youngblood, Nile C. Kinnick, pinned Chris Paul, Kubasaki, :45; Elias Labrador, Zama American, decisioned Harry Bloom, Kadena, 2-1 (1-7, 5-0, 2-0).

Fifth place-Paul decisioned Bequillard, 2-0 (1-0, 4-2).

Third place-Youngblood pinned Edminster, 1:13, Edminster takes fourth place; Bloom pinned Youngblood, 1:25, Youngblood takes third place.

Championship-Bloom decisioned Labrador, 2-1 (0-1, 1-0, 5-3); Bloom decisioned Labrador, 2-1 (5-5 big point, 1-4, 1-1 last point).

158

Jake Haynes, Kubasaki, decisioned Greg Jones, Daegu American, 2-1 (3-0, 2-5, 2-1); Darrel Morris, Robert D. Edgren, decisioned Demetrius Johnson, Seoul American, 2-0 (7-3, 6-1); Michael Spencer, Zama American, pinned Andrew Conkling, Yokota, 3:18.

Fifth place-Johnson decisioned Jones, 2-0 (6-5, 4-1).

Third place-Haynes decisioned Morris, 2-1 (1-8, 4-1, 5-1), Morris takes fourth place; Haynes decisioned Conkling, 2-0 (3-1, 1-0), Conkling takes third place.

Championship-Spencer pinned Haynes, 1:50.

168

Tony Presnell, Yokota, decisioned Dillon Bush, Kadena, 2-0 (2-0, 5-0).

Fifth place-Yoo Han, Seoul American, pinned Lambert Patis, Guam High, :59.

Third place-Randy Candelaria, Kubasaki, decisioned Nick Gibbons, Nile C. Kinnick, 2-0 (3-0, 4-2), Gibbons takes fourth place; Bush decisioned Candelaria, 2-0 (5-0, 4-3), Candelaria takes third place.

Championship-Presnell superior decisioned Bush, 2-0 (7-1, 8-0).

180

Matt Payne, Kubasaki, pinned Jake Suthers, Guam High, 1:30; Alex Pelky, Kadena, pinned Sayer Austin, Yokota, 1:50; Jacob Iredale, Zama American, pinned Justin Stokes, Seoul American, 3:12.

Fifth place-Austin pinned Suthers, :37.

Third place-Payne pinned Pelky, 1:52, Pelky takes fourth place; Stokes decisioned Payne, 2-0, Payne takes third place.

Championship-Iredale pinned Stokes, 1:47.

215

Kyle Patterson, Kubasaki, decisioned David de los Santos, Nile C. Kinnick, 2-0 (7-0, 4-1); Tyler Broome, Kadena, decisioned Nico Scholl, Seoul American, 2-0 (4-0, 2-0); Jesse Crockett, Osan American, decisioned Kevin Moller, Daegu American, 2-0 (4-0, 5-0).

Fifth place-de los Santos decisioned Scholl, 2-0 (7-0, 1-0).

Third place-Patterson decisioned Broome, 2-1 (0-1, 3-1, 3-1), Broome takes fourth place; Moller pinned Patterson, :52, Patterson takes third place.

Championship-Crockett superior decisioned Moller, 2-0 (7-1, 6-0).

Heavyweight

Michael Gilliam, Osan American, decisioned Mikkariece Curry, Nile C. Kinnick, 2-0 (1-0, 1-0).

Fifth place-Jack Miller, Kubasaki, pinned William Franklin, Seoul American, 1:02.

Third place-Thomas French, Guam High, pinned Gabe Ahner, 3:40, Ahner takes fourth place; Curry pinned French, 1:43; French takes third place.

Championship-Gilliam decisioned Curry, 2-1 (0-1, 4-0, 4-0).

JapanBoys basketballFriday’s summaryYokota 64, Nile C. Kinnick 51At Yokosuka Naval Base

Yokota 18 18 17 11—64

Kinnick 4 11 17 19—51

Scoring-Yokota, DeEric Harvin 26, Bradley Forbes 15, Keron Brown 14, Antony Phillips 12; Kinnick, Devin Lewis 20, Tyree Hunt 13.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up