Support our mission

WrestlingDODDS-Pacific Far East TournamentAt Camp Foster, Okinawa

Saturday

Dual-meet tournamentChampionship bracketFirst round

Daegu American 27, Zama American 15101 pounds-Not contested108-Not contested115-Noah Downey, Daegu, by walkover122-Chris Miller, Daegu, by walkover129-Evan Lobeto, Daegu, by walkover135-Christian Dawes, Daegu, by walkover141-John Iredale, Zama, decisioned A.J. De Los Santos, 2-0 (6-0, 6-1)148-Elias Labrador, Zama, superior decisioned Jonathan Turner, 2-0 (6-0, 6-0)158-Michael Spencer, Zama, decisioned Greg Jones, 2-0 (3-2, 5-1)168-Not contested180-Jacob Iredale, Zama, by walkover215-Kevin Moller, Daegu, pinned Alex Gonzalez, :18Heavyweight-Not contested

Osan American 44, E.J. King 9101 pounds-YeJeen Nam, Osan, by walkover108-Ben Auston, E.J. King, pinned Jessica Merrigan, 2:57115-Jake Davis, Osan, pinned William Smith, :58122-Andrew Becker, Osan, by walkover129-Za’Cory Scott, E.J. King, decisioned Derek Becker, 2-0 (6-0, 4-4 big point)135-Cory Peckins, Osan, by walkover141-Joe Duskie, Osan, by walkover148-Not contested158-Not contested168-Michael Newman, Osan, decisioned Andrew Hoffman, 2-0 (7-6, 7-0)180-Juan Palacios, Osan, by walkover215-Jesse Crockett, Osan, by walkoverHeavyweight-Michael Gilliam, Osan, by walkover

Guam High 39, Robert D. Edgren 20101 pounds-Not contested108-Conner Murphy, Guam, by walkover115-Anthony Cruz, Guam, pinned Stephanie Tanner, :20122-Darren Perez, Guam, decisioned Keith Johnson, 2-0 (3-0, 3-1)129-Michael Tougher, Guam, pinned Tim Pounds, 3:08135-Devon Newbold, Guam, pinned Jonathan Day, 1:42141-Christian Spotanski, Guam, pinned Roger Hamed, :52148-Bryce Edminister, Edgren, decisioned Brenden Henesey, 2-1 (6-0, 6-6 big point, 6-0)158-Darrel Morris, Edgren, pinned Zach Fry, 2:42168-Lambert Patis, Guam, by walkover180-Travis Holder, Edgren, pinned Jake Suthers, 1:45215-Alejandro Gomez, Edgren, by walkoverHeavyweight-Thomas French, Guam, by walkover

Quarterfinals

Yokota 38, Daegu American 20101 pounds-Ed Peterson, Yokota, by walkover108-Mark Meade, Yokota, by walkover115-Chris Cournoyer, Yokota, pinned Noah Downey, :59122-Nick Guzman, Yokota, superior decisioned Chris Miller, 2-0 (7-1, 7-0)129-Devin Day, Yokota, pinned Evan Lobeto, 1:17135-Matt Saucedo, Yokota, decisioned Christian Dawes, 2-0 (6-0, 6-1)141-A.J. De Los Santos, Daegu, pinned Cody Trimmell, 2:36148-Jonathan Turner, Daegu, pinned Tyler Crandell, 1:35158-Greg Jones, Daegu, decisioned Andrew Conkling, 2-1 (2-0, 0-1, 3-2)168-Tony Presnell, Yokota, by walkover180-Sayer Austin, Yokota, by walkover215-Kevin Moller, Daegu, by walkoverHeavyweight-Not contested

Nile C. Kinnick 38, Seoul American 22101 pounds-Marcus Boehler, Kinnick, pinned Kortney Martin, :56108-Geoffrey Furner, Seoul, pinned Alex Hathcock, :44115-Alex Suh, Seoul, pinned Daryl Guy, 3:00122-Marlowe Gonzales, Kinnick, pinned Eric Bush, 3:08129-Elijah Gamble, Kinnick, decisioned Greg Morris, 2-0 (2-0, 4-0)135-Cameron Butts, Kinnick, pinned Josh Kim, 2:39141-Erick Kingsley, Seoul, decisioned Philip Bayani, 2-0 (3-3 last point, 5-5 big point)148-Dereck Youngblood, Kinnick, pinned Daniel Bequillard, 3:52158-Demetrius Johnson, Seoul, pinned David Ford, 3:51168-Nick Gibbons, Kinnick, decisioned Yoo Han, 2-0 (3-2, 6-2)180-Justin Stokes, Seoul, decisioned Kenny Sampson, 2-1 (3-0, 2-2 last point, 4-0)215-David de los Santos, Kinnick, pinned Nico Scholl, 2:48Heavyweight-Mikkariece Curry, Kinnick, pinned William Franklin, 1:24

Kubasaki 43, Guam High 12101 pounds-Zach Standridge, Kubasaki, by walkover108-Conner Murphy, Guam, superior decisioned Seth Wall, 2-0 (6-0, 8-0)115-Cody Allen, Kubasaki, decisioned Anthony Cruz, 2-0 (7-0, 7-3)122-Scott Wood, Kubasaki, decisioned Darren Perez, 2—0 (3-0, 4-0)129-Josh Bales, Kubasaki, superior decisioned Michael Tougher, 2-0 (6-0, 6-0)135-Jon Goddard, Kubasaki, decisioned Devon Newbold, 2-0 (1-1 last point, 6-2)141-James McDowell, Kubasaki, superior decisioned Christian Spotanski, 2-0 (6-0, 6-0)148-Chris Paul, Kubasaki, decisioned Brenden Henesey, 2-0 (3-2, 4-0)158-Jake Haynes, Kubasaki, pinned Zach Fry, 2:26168-Lambert Patis, Guam, pinned Randy Candelaria, 5:20180-Matt Payne, Kubasaki, decisioned Jake Suthers, 2-0 (1-0, 1-0)215-Kyle Patterson, Kubasaki, by walkoverHeavyweight-Jack Miller, Kubasaki, pinned Thomas French, 1:10

Kadena 47, Osan American 11101 pounds-Nick Breier, Kadena, superior decisioned YeJeen Nam, 2-0 (9-0, 9-0)108-Jeff Mizell, Kadena, pinned Jessica Merrigan, :23115-Aaron Avila, Kadena, pinned Jake Davis, :31122-Jordan Castillo-Henderson, Kadena, pinned Andrew Becker, :43129-Taehon Paschal, Kadena, decisioned Derek Becker, 2-0 (4-2, 8-3)135-Jacob Bishop, Kadena, decisioned Cory Peckins, 2-1 (3-1, 1-4, 6-0)141-Shanon Lautenschlager, Kadena, pinned Joe Duskie, 1:10148-Harry Bloom, Kadena, by walkover158-Cody Reyes, Kadena, by walkover168-Dillon Bush, Kadena, decisioned Michael Newman, 2-0 (5-0, 6-2)180-Alex Pelky, Kadena, superior decisioned Juan Palacios, 2-0 (7-0, 8-0)215-Jesse Crockett, Osan, pinned Tyler Broome, 5:58Heavyweight-Michael Gilliam, Osan, decisioned Gabe Ahner, 2-0 (3-0, 3-0)

Semifinals

Kadena 30, Yokota 27101 pounds-Ed Peterson, Yokota, pinned Nick Breier, 1:25108-Mark Meade, Yokota, pinned Jeff Mizell, 1:39115-Chris Cournoyer, Yokota, decisioned Aaron Avila, 2-0 (3-2, 3-2)122-Nick Guzman, Yokota, decisioned Jordan Castillo-Henderson, 2-0 (1-0, 4-1)129-Taehon Paschal, Kadena, decisioned Devin Day, 2-0 (1-0, 5-2)135-Jacob Bishop, Kadena, decisioned Matt Saucedo, 2-0 (3-1, 4-1)141-Shanon Lautenschlager, Kadena, pinned Cody Trimmell, 1:09148-Harry Bloom, Kadena, pinned Tyler Crandell, 1:59158-Andrew Conkling, Yokota, decisioned Cody Reyes, 2-0 (3-0, 3-0)168-Tony Presnell, Yokota, decisioned Dillon Bush, 2-0 (3-2, 4-0)180-Sayer Austin, Yokota, decisioned Alex Pelky, 2-0 (2-1, 4-1)215-Tyler Broome, Kadena, by walkoverHeavyweight-Gabe Ahner, Kadena, by walkover

Nile C. Kinnick 26, Kubasaki 24101 pounds-Zach Standridge, Kubasaki, decisioned Marcus Boehler, 2-0 (6-2, 4-3)108-Alex Hathcock, Kinnick, superior decisioned Seth Wall, 2-0 (5-1, 7-0)115-Cody Allen, Kubasaki, pinned Daryl Guy, 3:12122-Scott Wood, Kubasaki, decisioned Marlowe Gonzales, 2-0 (5-0, 2-0)129-Josh Bales, Kubasaki, decisioned Elijah Gamble, 2-0 (3-1, 6-0)135-Cameron Butts, Kinnick, decisioned Jon Goddard, 2-0 (6-0, 5-0)141-Philip Bayani, Kinnick, decisioned James McDowell, 2-0 (7-0, 1-0)148-Dereck Youngblood, Kinnick, decisioned Chris Paul, 2-0 (2-0, 2-0)158-Jake Haynes, Kubasaki, superior decisioned David Ford, 2-0 (6-2, 7-0)168-Randy Candelaria, Kubasaski, decisioned Nick Gibbons, 2-0 (3-2, 2-0)180-Matt Payne, Kubasaki, decisioned Kenny Sampson, 2-0 (1-0, 2-0)215-David de los Santos, Kinnick, pinned Kyle Patterson, 3:10Heavyweight-Mikkariece Curry, Kinnick, pinned Jack Miller, 3:20

Championship

Kadena 45, Nile C. Kinnick 14101 pounds-Nick Breier, Kadena, pinned Marcus Boehler, 3:17108-Jeff Mizell, Kadena, pinned Alex Hathcock, 2:30115-Aaron Avila, Kadena, decisioned Daryl Guy, 2-0 (6-0, 4-0)122-Jordan Castillo-Henderson, Kadena, decisioned Marlow Gonzales, 2-0 (3-0, 5-1)129-Taehon Paschal, Kadena, pinned Elijah Gamble, 3:46135-Cameron Butts, Kinnick, decisioned Jacob Bishop, 2-0 (6-0, 3-0)141-Shanon Lautenschlager, Kadena, pinned Philip Bayani, 1:42148-Harry Bloom, Kadena, decisioned Dereck Youngblood, 2-1 (7-0, 1-2, 3-1)158-Cody Reyes, Kadena, pinned David Ford, :41168-Dillon Bush, Kadena, pinned Nick Gibbons, 3:33180-Kenny Sampson, Kinnick, superior decisioned Alex Pelky, 2-0 (6-2 two three-point throws, 6-0).215-Tyler Broome, Kadena, def. David de los Santos by walkoverHeavyweight-Mikkariece Curry, Kinnick, pinned Gabe Ahner, 3:06

Consolation bracket

First round

Robert D. Edgren 30, Daegu American 13101 pounds-Not contested108-Not contested115-Noah Downey, Daegu, pinned Stephanie Tanner, 2:38122-Keith Johnson, Edgren, pinned Chris Miller, :45129-Tim Pounds, Edgren, pinned Evan Lobeto, 1:23135-Jonathan Day, Edgren, superior decisioned Christian Dawes, 2-0 (7-0, 7-0)141-Roger Hamed, Edgren, decisioned A.J. De Los Santos, 2-0 (9-7, 11-4)148-Bryce Edminister, Edgren, superior decisioned Jonathan Turner, 2-0 (8-2, 6-0)158-Darrel Morris, Edgren, superior decisioned Greg Jones, 2-1 (7-0, 0-6, 9-3)168-Not contested180-Travis Holder, Edgren, by walkover215-Kevin Moller, Daegu, pinned Alejandro Gomez, 3:01Heavyweight-Not contested

Seoul American 57, E.J. King 4101 pounds-Kortney Martin, Seoul, by walkover108-Geoffrey Furner, Seoul, pinned Ben Auston, 1:50115-Alex Suh, Seoul, decisioned William Smith, 2-0 (7-0, 7-2)122-Eric Bush, Seoul, by walkover129-Za’Cory Scott, E.J. King, decisioned Greg Morris, 2-1 (7-0, 2-8, 5-1)135-Josh Kim, Seoul, by walkover141-Erick Kingsley, Seoul, by walkover148-Daniel Bequillard, Seoul, by walkover158-Demetrius Johnson, Seoul, decisioned Andrew Hoffman, 2-0 (8-0, 5-0)168-Yoo Han, Seoul, by walkover180-Justin Stokes, Seoul, by walkover215-Nico Scholl, Seoul, by walkoverHeavyweight-William Franklin, Seoul, by walkover

Guam High 35, Zama American 25101 pounds-Not contested108-Conner Murphy, Guam, by walkover115-Anthony Cruz, Guam, by walkover122-Darren Perez, Guam, by walkover129-Michael Tougher, Guam, by walkover135-Devon Newbold, Guam, by walkover141-John Iredale, Zama, pinned Christian Spotanski, :45148-Elias Labrador, Zama, pinned Brenden Henesey, 2:21158-Michael Spencer, Zama, pinned Zach Fry, :17168-Lambert Patis, Guam, by walkover180-Jacob Iredale, Zama, pinned Jake Suthers, :10215-Alex Gonzales, Zama, by walkoverHeavyweight-Thomas French, Guam, by walkover

Quarterfinals

Osan American 34, Robert D. Edgren 29101 pounds-YeJeen Nam, Osan, by walkover108-Jessica Merrigan, Osan, by walkover115-Jake Davis, Osan, superior decisioned Stephanie Tanner, 2-0 (6-0, 7-0)122-Keith Johnson, Edgren, superior decisioned Andrew Becker, 2-0 (7-0, 7-0)129-Tim Pounds, Edgren, pinned Derek Becker, 4:32135-Cory Peckins, Osan, pinned Jonathan Day, 2:58141-Roger Hamed, Edgren, pinned Joe Duskie, :26148-Bryce Edminister, Edgren, by walkover158-Darrell Morris, Edgren, by walkover168-Michael Newman, Osan, by walkover180-Travis Holder, Edgren, pinned Juan Palacios, :49215-Jesse Crockett, Osan, pinned Alejandro Gomez, :29Heavyweight-Michael Gilliam, Osan, by walkover

Seoul American 35, Guam High 26101 pounds-Kortney Martin, Seoul, by walkover108-Geoffrey Furner, Seoul, pinned Conner Murphy, 3:20115-Alex Suh, Seoul, pinned Anthony Cruz, 3:40122-Darren Perez, Guam, pinned Eric Bush, 1:21129-Michael Tougher, Guam, pinned Greg Morris, 1:22135-Devon Newbold, Guam, pinned Josh Kim, :32141-Erick Kingsley, Seoul, decisioned Christian Spotanski, 2-0 (5-4, 7-6)148-Daniel Bequillard, Seoul, superior decisioned Brenden Henesy, 2-0 (6-0, 6-0)158-Demetrius Johnson, Seoul, pinned Zach Fry, 1:22168-Lambert Patis, Guam, pinned Yoo Han, 5:25180-Justin Stokes, Seoul, decisioned Jake Suthers, 2-0 (1-0 OT clinch, 4-0)215-Nico Scholl, Seoul, by walkoverHeavyweight-Thomas French, Guam, pinned William Franklin, :49

Semifinals

Kubasaki 47, Osan American 14101 pounds-Zach Standridge, Kubasaki, pinned YeJeen Nam, 3:59108-Seth Wall, Kubasaki, pinned Jessica Merrigan, :55115-Cody Allen, Kubasaki, pinned Jake Davis, :30122-Scott Wood, Kubasaki, pinned Andrew Becker, :18129-Josh Bales, Kubasaki, pinned Derek Becker, :34135-Cory Peckins, Osan, pinned Jon Goddard, 1:20141-James McDowell, Kubasaki, pinned Joe Duskie, 1:46148-Chris Paul, Kubasaki, by walkover158-Jake Haynes, Kubasaki, by walkover168-Randy Candelaria, Kubasaki, decisioned Michael Newman, 2-1 (0-2, 8-0, 5-1)180-Matt Payne, Kubasaki, decisioned Juan Palacios, 2-0 (5-0, 2-0)215-Jesse Crockett, Osan, pinned Kyle Patterson, 2:29Heavyweight-Michael Gilliam, Osan, decisioned Jack Miller, 2-0 (5-2, 2-1)

Yokota 29, Seoul American 24101 pounds-Ed Peterson, Yokota, pinned Kortney Martin, 5:53108-Mark Meade, Yokota, decisioned Geoffrey Furner, 2-0 (3-0, 7-0)115-Chris Cournoyer, Yokota, decisioned Alex Suh, 2-0 (2-0, 1-0)122-Nick Guzman, Yokota, pinned Eric Bush, :14129-Devin Day, Yokota, pinned Greg Morris, :48135-Matt Saucedo, Yokota, decisioned Josh Kim, 2-0 (3-0, 4-0)141-Erick Kingsley, Seoul, pinned Cody Trimmell, 1:40148-Daniel Bequillard, Seoul, decisioned Tyler Crandell, 2-0 (4-0, 6-0)158-Demetrius Johnson, Seoul, decisioned Andrew Conkling, 2-0 (4-0, 1-0)168-Tony Presnell, Yokota, pinned Yoo Han, 3:20180-Justin Stokes, Seoul, decisioned Sayer Austin, 2-0 (1-0, 4-0)215-Nico Scholl, Seoul, by walkoverHeavyweight-William Franklin, Seoul, by walkover

Fifth place

Seoul American 44, Osan American 19101 pounds-Kortney Martin, Seoul, decisioned YeJeen Nam, 2-0 (3-0, 3-1)108-Geoffrey Furner, Seoul, pinned Jessica Merrigan, 1:20115-Alex Suh, Seoul, pinned Jake Davis, 3:23122-Eric Bush, Seoul, pinned Andrew Becker, 3:32129-Derek Becker, Osan, decisioned Greg Morris, 2-1 (8-3, 3-7, 2-1)135-Cory Peckins, Osan, pinned Josh Kim, 1:32141-Erick Kingsley, Seoul, pinned Joe Duskie, 1:42148-Daniel Bequillard, Seoul, by walkover158-Demetrius Johnson, Seoul, by walkover168-Yoo Han, Seoul, pinned Michael Newman, :48180-Justin Stokes, Seoul, pinned Juan Palacios, :30215-Jesse Crockett, Osan, pinned Nico Scholl, 1:20Heavyweight-Michael Gilliam, Osan, pinned William Franklin, :12

Third place

Kubasaki 38, Yokota 17101 pounds-Zach Standridge, Kubasaki, pinned Ed Peterson, 3:59108-Mark Meade, Yokota, pinned Seth Wall, :52115-Cody Allen, Kubasaki, decisioned Chris Cournoyer, 2-0 (1-0, 1-0)122-Scott Wood, Kubasaki, decisioned Nick Guzman, 2-0 (2-2 big point, 6-5)129-Devin Day, Yokota, pinned Josh Bales, 3:03135-Jon Goddard, Kubasaki, decisioned Matt Saucedo, 2-1 (4-0, 2-4, 4-0)141-James McDowell, Kubasaki, decisioned Cody Trimmell, 2-0 (1-0, 2-0)148-Chris Paul, Kubasaki, pinned Tyler Crandell, 1:35158-Jake Haynes, Kubasaki, decisioned Andrew Conkling, 2-0 (1-0, 1-0)168-Tony Presnell, Yokota, def. Randy Candelaria, injury default180-Matt Payne, Kubasaki, decisioned Sayer Austin, 2—0 (3-0, 3-0)215-Kyle Patterson, Kubasaki, by walkoverHeavyweight-Jack Miller, Kubasaki, by walkover

Team championship leadersClass AA Kubasaki, Okinawa, 21Nile C. Kinnick, Japan, 6St. Mary’s International, Japan, 6Kadena, Okinawa, 5American School In Japan, 4Seoul American, South Korea, 3Zama American, Japan, 2Yokota, Japan, 2Class A Osan American, South Korea, 1

Team champions1977-Kubasaki1978-Yokota1979-Zama American1980-Nile C. Kinnick1981-No tournament1982-Zama American and St. Mary’s International1983-Kubasaki1984-Kubasaki and St. Mary’s International1985-Kubasaki1986-Kubasaki1987-St. Mary’s International1988-Kubasaki1989-American School In Japan1990-American School In Japan1991-Kubasaki1992-Kubasaki1993-American School In Japan1994-Kubasaki1995-American School In Japan (dual-meet), Kubasaki (freestyle)1996-Nile C. Kinnick (dual-meet, freestyle)1997-St. Mary’s International (dual-meet), Kubasaki (freestyle)1998-Kubasaki (dual-meet, freestyle)1999-Kubasaki (dual-meet, freestyle)2000-Kubasaki (dual-meet, freestyle)2001-Nile C. Kinnick (dual-meet, freestyle)2002-Kubasaki (dual-meet), Nile C. Kinnick (freestyle)2003-Yokota (freestyle), St. Mary’s International (dual-meet)2004-St. Mary’s International (freestyle), Seoul American (dual-meet)2005-Kubasaki (dual-meet, freestyle)2006-Kadena (dual-meet, freestyle)2007-Seoul American (dual-meet, freestyle)2008-Kadena (dual-meet, freestyle)Class AA2009-Kubasaki (freestyle), Kadena (dual-meet)Class A2009-Osan American (freestyle)

Outstanding Wrestler Award winners1977-Mike Lewis, Nile C. Kinnick.1978-Masaru Yamada, Kubasaki.1979-Dennis Higdon, Seoul American.1980-Clint Yamaoka, Yokota.1981-No tournament.1982-Brian Webb, Seoul American.1983-Ariel Morano, Kubasaki.1984-Robert Westberg, Kubasaki.1985-John Higa, Kubasaki.1986-Antonio Pacheco, Kubasaki.1987-Brian Hughes, Kubasaki.1988-David Fish, American School In Japan.1989-Elbert Bailey, Kubasaki.1990-Mike Greeson, Zama American.1991-Jens Larsson, St. Mary’s International.1992-Chris Gunderson, Nile C. Kinnick.1993-Tom Chavez, Kubasaki.1994-Evan Moore, Christian Academy In Japan.1995-Sam Colby, Seoul American.1996-Kento Omori, St. Mary’s International.1997-Eduardo Ayala, St. Mary’s International.1998-Casey Vulcan, Seoul American.1999-Ken Nagao, St. Mary’s International.2000-Randall Hull, Seoul American.2001-Ray Lamb, Seoul American.2002-Mundre Fleming, Kadena; and Bernam Tapang, Kubasaki.2003-Zolboo Enkhbayar, Brent International.2004-Zolboo Enkhbayar, Brent International.2005-David Burnett, Zama American.2006-Steve Courtney, Kubasaki.2007-Carlos Albaladejo, Osan American.2008-Cameron Butts, Nile C. Kinnick.2009-Scott Wood, Kubasaki.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up