Subscribe
Jasmine Pressley (21) of Osan American and Seoul Foreign's Natalie Stallings (10) battle for the ball during Saturday's championship game in the 2009 Korean-American Interscholastic Activities Conference Girls Division I (large schools) Soccer Tournament at Tiger Field, Seoul International School, Seongnam, South Korea. Seoul Foreign won 3-1.

Jasmine Pressley (21) of Osan American and Seoul Foreign's Natalie Stallings (10) battle for the ball during Saturday's championship game in the 2009 Korean-American Interscholastic Activities Conference Girls Division I (large schools) Soccer Tournament at Tiger Field, Seoul International School, Seongnam, South Korea. Seoul Foreign won 3-1. (Gary Cashman / Special to Stars and Stripes)

Jasmine Pressley (21) of Osan American and Seoul Foreign's Natalie Stallings (10) battle for the ball during Saturday's championship game in the 2009 Korean-American Interscholastic Activities Conference Girls Division I (large schools) Soccer Tournament at Tiger Field, Seoul International School, Seongnam, South Korea. Seoul Foreign won 3-1.

Jasmine Pressley (21) of Osan American and Seoul Foreign's Natalie Stallings (10) battle for the ball during Saturday's championship game in the 2009 Korean-American Interscholastic Activities Conference Girls Division I (large schools) Soccer Tournament at Tiger Field, Seoul International School, Seongnam, South Korea. Seoul Foreign won 3-1. (Gary Cashman / Special to Stars and Stripes)

Alina Hauter (15) of Osan American heads the ball against Seoul Foreign's Natalie Stallings (10) as Hauter's teammate Sofia Hemmer (9) watches during Saturday's championship game in the 2009 Korean-American Interscholastic Activities Conference Girls Division I (large schools) Soccer Tournament at Tiger Field, Seoul International School, Seongnam, South Korea. Seoul Foreign won 3-1.

Alina Hauter (15) of Osan American heads the ball against Seoul Foreign's Natalie Stallings (10) as Hauter's teammate Sofia Hemmer (9) watches during Saturday's championship game in the 2009 Korean-American Interscholastic Activities Conference Girls Division I (large schools) Soccer Tournament at Tiger Field, Seoul International School, Seongnam, South Korea. Seoul Foreign won 3-1. (Gary Cashman / Special to Stars and Stripes)

OkinawaTrack and fieldOkinawa Activities CouncilDistrict ChampionshipAt Koza City Stadium, Okinawa CitySaturday’s resultsBoys team standings 1, Kadena, 79; 2, Kubasaki, 65; 3, Zion Christian Academy, 4.Boys individual results(Note-top three finishers qualify for May 16 Kanto Invitational in Tokyo)Shot put-1, Marquette Warren, Kubasaki, 12.32 meters (meet record; old record 12.22 set in May 2006 by Marquis Newton of Kadena); 2, J. Omila, Kadena, 11.44; 3, Gabriel Ahner, Kadena, 11.29.Discus-1, Lamar King, Kubasaki, 36.62 meters; 2, Shaquille Ray, Kadena, 32.69; 3, J. Omila, Kadena, 31.44.High jump-1, Lotty Smith, Kadena, 6 feet, 2 inches; 2, Sean Mullins, Kadena, 5-9; 3, Vincent Smith, Kubasaki, 5-7.Long jump-1, Shariff Coleman, Kadena, 6.18 meters; 2, Lewis Finney, Kubasaki, 5.94; 3, Brandon Harris, Kadena, 5.93.100-1, Brandon Harris, Kadena, 11.24 seconds; 2, Marquette Warren, Kubasaki, 11.25; 3, Perry Scott, Kadena, 11.3.110 hurdles-1, Aaron Perez, Kubasaki, 18.71; 2, Gabe Caban, Kadena, 19.15; 3, Anthony Tarver, Kadena, 20.11.200-1, Shariff Coleman, Kadena, 23.36; 2, Marquette Warren, Kubasaki, 23.46; 3, Anthony Arivizu, Kadena, 23.98.300 hurdles-1, Aaron Perez, Kubasaki, 46.05; 2, Anthony Tarver, Kadena, 46.77; 3, Jeffrey Baden, Kubasaki, 49.81.400-1, A.J. Watson, Kubasaki, 54.08; 2, James Thompson, Kadena, 54.34; 3, Nick Colbert, Zion, 56.55.400 relay-1, Kadena A, 45.08; 2, Kubasaki A, 45.87; 3, Kadena B, 46.9.800-1, Daniel Fisher, Kubasaki, 2 minutes, 11.28 seconds; 2, Jacob Bishop, Kadena, 2:16.5; 3, Akira Shavers, Zion, 2:20.94.1,600-1, Jacob Bishop, Kadena, 4:54.69; 2, William Fowler, Kubasaki, time unavailable; 3, Thomas Castaneda, Kubasaki, time unavailable.1,600 relay-1, Kadena, 3:46.52; 2, Kubasaki, 3:50.18; 3, Zion, 4:12.59.3,200-1, Jacob Bishop, Kadena, 10:36.56; 2, Jordon Roberts, Kubasaki, time unavailable; 3, Cristian Rodriguez, Kubasaki, time unavailable.

Girls team standings1, Kubasaki, 62; 2, Zion Christian Academy, 48; 3, Kadena, 37.Girls individual results(Note-top three finishers qualify for May 16 Kanto Invitational in Tokyo)Shot put-1, Retsel Alvarez, Kubasaki, 9.78 meters; 2, Ashley Grugin, Kadena, 8.46; 3, Vallen Alleyne, Kubasaki, 8.18.Discus-1, Retsel Alvarez, Kubasaki, 24.9; 2, Sierra Douglas, Kadena, 24-41; 3, Ashley Grugin, Kadena, 18.68.High jump-1, Kelli Colbert, Zion, 4-10; 2, Bre’anna Jones, Kubasaki, height unavailable; 3, Jasmine Taylor, Kadena, height unavailable.Long jump-1, Natasha Copeland, Kubasaki, 4.86; 2, Riley Witschen, Kadena, 4.37; 3, Dominique Thomas, Kadena, 4.34.100-1, Kelli Colbert, Zion, 12.95 seconds; 2, Natasha Copeland, Kubasaki, 13.18; 3, Deja Acevedo, Kadena, 13.29.100 hurdles-1, DeeDee Viskinda, Kubasaki, 19.62; 2, Kelli Colbert, Zion, 19.67; 3, Bre’anna Jones, Kubasaki, 19.93.200-1, Sarah Wilson, Zion, 26.78; 2, Natasha Copeland, Kubasaki, 27.33; 3, Deja Acevedo, Kadena, 27.56.300 hurdles-1, Elexis Evans, Zion, 55.14; 2, June Garrett, Zion, 56.92; 3, Caitlen Miller, Kadena, 57.84.400-1, Sarah Wilson, Zion, 1 minute, 0.68 seconds (meet record; old record 1:01.2 set in 2003 by Serafina Smith of Kubasaki); 2, Jasmine Taylor, Kadena, 1:04; 3, Kelli Colbert, Zion, 1:04.400 relay-1, Zion, 53.61; 2, Kadena, 53.68; 3, Kubasaki, 53.81.800-1, Quirina Cohn, Kubasaki, 2:40.81; 2, Jessica Powell, Kubasaki, 2:41.84; 3, Teauna Baker, Zion, 2:44.0.1,600-1, Quirina Cohn, Kubasaki, 5:54.97; 2, Jessica Powell, Kubasaki, 5:55.43; 3, Amanda Henderson, Kubasaki, 5:55.90.1,600 relay-1, Kadena, 4:29; 2, Zion, 4:31; 3, Kubasaki, 4:46.3,200-1, Jessica Powell, Kubasaki, 12:26.31; 2, Amanda Henderson, Kubasaki, time unavailable; 3, Teauna Baker, Zion, time unavailable.

Boys soccerSaturday’s summariesNaha West 6, Kadena 0At NahaHalftime-3-0

Girls soccerSaturday’s summaryKadena 4, FC Unai 2At Kadena Air BaseHalftime-Kadena 2-1Goals-Kadena, Kristie Karibian 2 (13), Cassie McDonald 1 (14), Ashley Zapp 1 (1). Assists-Kadena, Cassie McDonald 1, Tyler Arrieta 1, Chasity Cordova 1.

JapanBoys soccerSaturday’s summaryNile C. Kinnick 3, Robert D. Edgren 0At Misawa Air BaseHalftime-0-0Goals-Kinnick, David Krievs 1 (7), Kyle Wessells 1 (5), Elijah Gamble 1 (2). Assists-Kinnick, David Krievs 1, David Bailey 1.

Girls soccerSaturday’s summariesNile C. Kinnick 4, Robert D. Edgren 0At Misawa Air BaseHalftime-1-0Goals-Kinnick, Yasmine Espree 2 (7), Megan Pomeroy 1 (13), Mari McDonald 1 (6). Assists-Kinnick, Megan Pomeroy 1, Nadine Mulvany 1.American School In Japan 1,Yokohama International 0At TokyoHalftime-0-0Goal-ASIJ, Laura Ingulsrud 1 (12). Assist-ASIJ, Melissa Maggart.Zama American 1, Yokota 1At Naval Air Facility AtsugiHalftime-Zama 1-0Goals-Zama, Mallarie Ashliman 1 (28); Yokota, Lexus Perez 1 (2). Assists-Zama, Katie Scully 1; Yokota, Kelli Cournoyer 1.

GuamBoys volleyballSaturday’s summaryGuam High def. John F. Kennedy 25-22, 25-15At Agana HeightsSpike kills-Guam High, Mikel Nelson 12. Defensive digs-Guam High, Justin Samonte 8, Block points-Guam High, Derrell Brunner 4, Jerry Guerrero 3.Friday’s summary Harvest Christian Academy def. Guam High 25-16, 25-10At BarrigadaSpike kills-Guam High, Mikel Nelson 11. Defensive digs-Guam High, Justin Samonte 11, Nick Lange 5. Set assists-Guam High, John Martinez 15. Block points-Guam High, Derrell Brunner 5.South KoreaBoys soccer2009 Korean-American Interscholastic Activities Conference Boys Division I (large schools) Soccer TournamentAt Falcon Field and Chosun Field, Yongsan GarrisonFriday’s matchesMatch 1-Seoul Foreign 8, Daegu American 0Match 2-Osan American 1, Seoul American 0Match 3-Yongsan International-Seoul 8, Korea International 0Match 4-Seoul International 6, Taejon Christian International 1Match 5-Seoul Foreign 3, Osan American 0Match 6-Yongsan International-Seoul 2, Seoul International 0Saturday’s matchesMatch 7-Taejon Christian International 2, Korea International 1Match 8-Seoul American 3, Daegu American 2Match 9-Korea International 1, Daegu American 0, SO (4-3), seventh and eighth placeMatch 10-Taejon Christian International 3, Seoul American 2, SO (3-2), fifth and sixth placeMatch 11-Seoul International 3, Osan American 1, third and fourth placeMatch 12-Seoul Foreign 2, Yongsan International-Seoul 1, championship and second placeAwardsMost Valuable Player-Ernst Dencher, Seoul Foreign.Best Offensive Players-Jacob Lunden-Welden, Seoul Foreign; David Kim, Yongsan International-Seoul.Best Defensive Player-Charles Mills, Seoul American.Best Goalkeeper-Richard Mejia, Osan American.Coaches of the Year-Doug Farley, Seoul Foreign; Nilton Resende, Yongsan International-Seoul.Team Sportsmanship Award-Daegu American.All-Tournament Team-Jacob Lunden-Welden, Ernst Dencher, Francis Suh, Patrick Byun, John Beckius, Brad Kowalk, Chris Kowalk, Seoul Foreign; Arnold Chae, Ted Kim, David Kim, Woojin Kim, Jimmy Kim, Yongsan International-Seoul; Andy Chung, John Eom, Jerry An, Paul Cho, Seoul International; Derek Becker, Kee Park, Jacob Davis, Osan American; Chris Park, Michael Kim, Taejon Christian International; Matt Nutter, John Clark, Seoul American; Max Park, Korea International; Ben Beaulieu, Daegu American.All-Conference Team-Ernst Dencher, John Beckius, Chris Kowalk, Ryan Suh, Andrew Park, Jacob Lunden-Welden, Ben Neumann, Seoul Foreign; Arnold Chae, Ted Kim, David Kim, Jonathan Park, Jamie Ha, Yongsan International-Seoul; John Eom, Andy Chung, Tatsuhiro Watanabe, Jerry An, Seoul International; John Clark, Charles Mills, Matt Nutter, Seoul American; Derek Becker, Eugene So, Osan American; James Kang, Jae Won Oh, Taejon Christian International; Max Park, Korea International; Ben Beaulieu, Daegu American.Saturday’s summariesTaejon Christian International 2, Korea International 1KIS10-1TCIS11-2Goals-TCIS, Chris Park 1, Sungjin Kim 1; KIS, Dongyong Lee 1. Assists-TCIS, Sungho Kim 1, James Kang 1; KIS, Steven Noh 1.Seoul American 3, Daegu American 2Daegu 2 0-0SAHS 2 1-3Goals-SAHS, John Clark 1 (7), Matt Nutter 1 (3), Charles Mills 1 (1); Daegu, Evan Lobeto 2 (4). Assist-SAHS, Thomas Creed 1.Korea International 1, Daegu American 0, SO (4-3)Daegu 0 0-0KIS 0 0-0Shootout goals-Daegu, Ben Beaulieu, Patrick Buehl, Greg Jones.Taejon Christian International 3, Seoul American 2, SO (3-2)TCIS 2 0-2SAHS 1 1-2Regulation goals-TCIS, Sungho Kim 1, Sungjin Kim 1; SAHS, John Clark 1 (8), Peter Kim 1 (5). Assists-TCIS, James Kang 1; SAHS, Peter Kim 1, Danny Hunt 1. Shootout goals-TCIS, Peter Kim, Levi Miller, Sungho Kim; SAHS, Matt Nutter, Peter Kim.Seoul International 3, Osan American 1SIS 2 1-3Osan 0 1-1Goal-Osan, Yon Tolliver 1 (3). Assist-Osan, Derek Becker 1 (11).Seoul Foreign 2, Yongsan International-Seoul 1YIS-S 0 1-1SFS 0 2-2Goals-SFS, Ernst Dencher 1 (7), Ryan Suh 1 (4); YIS-S, David Kim 1 (19). Assist-SFS, Andrew Park 1.Girls soccer2009 Korean-American Interscholastic Activities Conference Girls Division I (large schools) Soccer TournamentAt Tiger Field, Seoul International School, SeongnamFriday’s matchesMatch 1-Seoul Foreign 4, Yongsan International-Seoul 1Match 2-Seoul American 2, Daegu American 0Match 3-Osan American 4, Seoul International 0Match 4-Taejon Christian International 2, Korea International 1Match 5-Seoul Foreign 4, Seoul American 1Match 6-Osan American 2, Taejon Christian International 1Saturday’s matchesMatch 7-Korea International 2, Seoul International 1Match 8-Daegu American 2, Yongsan International-Seoul 0Match 9-Seoul International 2, Yongsan International-Seoul 1, seventh and eighth placeMatch 10-Daegu American 1, Korea International 0, fifth and sixth placeMatch 11-Taejon Christian International 2, Seoul American 0, third and fourth placeMatch 12-Seoul Foreign 3, Osan American 1, championship and second placeAwardsMost Valuable Player-Nina Aaltonen, Taejon Christian International.Best Offensive Player-Brittney Rader, Seoul Foreign.Best Defensive Player-Ernie Song, Taejon Christian International.Best Goalkeeper-Liz Gleaves, Seoul American.Coach of the Year-Tiece Adams, Taejon Christian International.Team Sportsmanship Award-Taejon Christian International.All-Tournament Team-Karen Lee, Iana Petrova, Ariel Rhoda, Sandra Lee, Rachel Wolochatiuk, Leah Chung, Hanna Helm, Claire Park, Seoul Foreign; Celine Baldevia, Angela Frisby, Sofia Hemmer, Alina Hauter, Bria Pressley, Jasmine Pressley, Osan American; Andrea Lee, Esther Kim, Jessica Yoon, Nina Aaltonen, Taejon Christian International; Alicia Furner, Sarah Schade, Seoul American; Kristina Bergman, Agnes Choi, Daegu American; Elaine Lee, Korea International; Amy Jung, Seoul International; Taylor Trent, Yongsan International-Seoul.Saturday’s summariesKorea International 2, Seoul International 1KIS20-2SIS01-1Daegu Ameerican 2, Yongsan International-Seoul 0YIS-S00-0Daegu11-2Goals-Daegu, Kristina Bergman 1 (10), Gulee Kwon 1 (3). Assists-Daegu, Hana Noguchi 1, Linda Martinez 1.Seoul International 2, Yongsan International-Seoul 1YIS-S10-1SIS11-2Daegu American 1, Korea International 0KIS00-0Daegu10-1Goal-Daegu, Gulee Kwon 1 (4).Taejon Christian International 2, Seoul American 0TCIS02-2SAHS00-0Goals-TCIS, Nina Aaltonen 2 (2). Assist-TCIS, Caroline Lee 1.Seoul Foreign 3, Osan American 1Osan 0 1-1SFS 1 2-3Goals-SFS, Karen Lee 1 (30), Brittney Rader 1 (22), Sandra Lee 1 (4); Osan, Bria Pressley 1 (22). Assists-SFS, Brittney Rader 1, Leah Chung 1.Swimming2009 Korean-American Interscholastic Activities Conference Swimming Championship MeetAt Yongsan International School-SeoulSaturday’s resultsCombined team scores1, Seoul American, 538; 2, Seoul Foreign, 432½; 3, Seoul International, 352; 4, Yongsan International-Seoul, 170½; 5, Korea International, 163; 6, International Christian-Uijongbu, 75; 7, Taejon Christian International, 72; 8, Osan American, 60; 9, Daegu American, 24.Boys team scores1, Seoul American, 315; 2, Seoul Foreign, 237; 3, Seoul International, 140; 4, Yongsan International-Seoul, 66; 5, Korea International, 60; 6 (tie), International Christian-Uijongbu and Taejon Christian International, 43; 8, Osan American, 30; 9, Daegu American, 8.Boys high-point winners1 (tie), Derek Champlin and Andrew Park, Seoul Foreign, and John Graham, Seoul American, 30; 4, Chan Jun Park, Seoul International, 47; 5 (tie), Andrew Ji and Tae Lee, Seoul American, 26; 7, Abe Nelson, Seoul American, 25; 8 (tie), Brian Cho and John Kim, Seoul Foreign, and Josh Moon, Seoul American, 24.Girls team scores1, Seoul American, 223; 2, Seoul International, 212; 3, Seoul Foreign, 195½; 4, Yongsan International-Seoul, 104½; 5, Korea International, 103; 6, International Christian-Uijongbu, 32; 7, Osan American, 30; 8, Taejon Christian International, 29; 9, Daegu American, 16.Girls high-point winners1 (tie), Serafina Kim and Aline Kim, Seoul International, 30; 3, Kennedy Allen, Seoul American, 29; 4, Priscilla Chung, Seoul American, 28; 5, Jackie Belanger, Seoul Foreign, 27; 6, Kira Okray, Seoul Foreign, 25; 7 (tie), Aramie Sohn and Lauren Lovell, Seoul Foreign, Yeon Su Cho and So Yeon Jeong, Korea International, and Debbie Kim, Seoul International, 23.Saturday’s KAIAC record breakersSerafina Kim, Seoul International, 200 freestyle, 2 minutes, 11.63 seconds.Andrew Park, Seoul Foreign, 100 butterfly, 1:00.27, and 100 backstroke, 1:02.71.John Graham, Seoul American, 100 individual medley, 1:01.62.Seoul American (Tae Lee, Andrew Ji, Josh Moon, John Graham), 200 freestyle relay, 1:46.05.Saturday’s individual winnersGirls 200 freestyle-Serafina Kim, Seoul International, 2:11.63 (league record)Boys 200 freestyle-Andrew Park, Seoul Foreign, 2:06.99.Girls 200 medley relay-Seoul American (Melissa Bruhnke, Yoli-Anni Rodriguez, Kennedy Allen, Priscilla Chung), 2:20.53.Boys 200 medley relay-Seoul Foreign (Derek Champlin, John Kim, Andrew Park, Alex Hong, 1:59.18.Girls 50 freestyle-Serafina Kim, Seoul International, 28.88.Boys 50 freestyle-Chan Jun Park, Seoul International, 26.87.Girls 100 breaststroke-Priscilla Chung, Seoul American, 1:27.73.Boys 100 breaststroke-John Graham, Seoul American, 1:09.87.Girls 100 butterfly-Kennedy Allen, Seoul American, 1:16.23.Boys 100 butterfly-Andrew Park, Seoul Foreign, 1:00.27 (league record)Girls 50 backstroke-Aramie Sohn, Seoul Foreign, 36.26.Boys 50 backstroke-Derek Champlin, Seoul Foreign, 30.19.Girls 100 individual medley-Serafina Kim, Seoul International, 1:11.73.Boys 100 individual medley-John Graham, Seoul American, 1:01.62 (league record)Girls 100 freestyle-Aline Kim, Seoul International, 1:01.97.Boys 100 freestyle-Derek Champlin, Seoul Foreign, 57.43.Girls 50 butterfly-Kennedy Allen, Seoul American, 31.56.Boys 50 butterfly-Andrew Ji, Seoul American, 29.01.Girls 100 backstroke-Jackie Belanger, Seoul Foreign, 1:17.15.Boys 100 backstroke-Andrew Park, Seoul Foreign, 1:02.71.Girls 50 breaststroke-Aline Kim, Seoul International, 38.85.Boys 50 breaststroke-Derek Champlin, Seoul Foreign, 32.86.Girls 200 individual medley-Aline Kim, Seoul International, 2:33.59.Boys 200 individual medley-John Graham, Seoul American, 2:18.80.Girls 200 freestyle relay-Seoul International (Aline Kim, Debbie Kim, Amy Kim, Serafina Kim, 1:59.55.Boys 200 freestyle relay-Seoul American (Tae Lee, Andrew Ji, Josh Moon, John Graham), 1:46.05 (league record).

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up