Subscribe

Click to jump ahead to Boys Class A, Girls Class AA and Boys Class AA.

Girls Class A(Small schools)At Penny Lake Fields 1 and 2, Iwakuni Marine Corps Air Station, Japan

Single-elimination playoffsTuesday’s matches Match 1—International Christian-Pyongtaek, South Korea, 4, Korea International 0Match 2—Osan American, South Korea, 9, Hiroshima International 1Match 3—Taegu American, South Korea, 3, International Christian-Pyongtaek 0Match 4—Matthew C. Perry, Japan, 4, Osan American 1

Wednesday’s matches Fifth place —Korea International 6, Hiroshima International 0Third place—Osan American 7, International Christian-Pyongtaek 1Championship—Taegu American 2, Matthew C. Perry 1, OT

Awards Offensive Most Valuable Player—Kat Nufable, Taegu AmericanDefensive Most Valuable Player—Linda Martinez, Taegu AmericanOutstanding Goalkeeper—So Young Wolfe, International Christian-PyongtaekAll-Tournament team—Kat Nufable, Sara Eades, Linda Martinez, Agnes Choi, Taegu American; Heather Hyson, Taylor Dunphy, Kate Cutshall, Matthew C. Perry; Gina Bosworth (repeat selection, Sasha Gluzinski (repeat selection), Osan American; Amy Peterson, International Christian-Pyongtaek; Jamie Lee, Korea International; Kate Wessner, Hiroshima International.

Wednesday’s summaries

Fifth and sixth place

Korea International 6, Hiroshima International 0 KIS..........2 4—6HIS..........0 0—0Goals—Korea International, Cathy Kim 3, Clara Kang 2, Mina Park 1. Assists—Korea International, Clara Kang 2, Lydia Kim 1, Sarah Oh 1.

Third and fourth place

Osan American 7, International Christian-Pyongtaek 1 ICS-P..........1 0—1Osan..........2 5—7Goals—Osan American, Gina Bosworth 2 (15), Christina Connolly 1 (9), Sasha Gluzinski 1 (9), McKenzie Thompson 1 (7), Samantha Scotti 1 (3), Starlet Davis 1 (3); International Christian-Pyongtaek, Amy Peterson 1. Assists—Osan American, Starlet Davis 1, Gina Bosworth 1, Christina Connolly 1; International Christian-Pyongtaek, Hee Yung Kim 1.

Championship

Taegu American 2, Matthew C. Perry 1, OT M.C. Perry..........1 0 0—1Taegu..........0 1 1—2First halfMatthew C. Perry—Karla Stroud (6) (unassisted), 2nd minute.Second halfTaegu American—Kat Nufable (14) (Vanessa Fernandez-Torres), 43rd minute.OvertimeTaegu American—Kat Nufable (15) (unassisted), 82nd minute.

Boys Class A(Small schools)At Penny Lake Fields 1 and 2, Iwakuni Marine Corps Air Station, Japan

Single-elimination playoffsTuesday's matches Match 1—Yongsan International-Seoul 8, Hiroshima International, Japan, 0Match 2—E.J. King, Japan, 3, Matthew C. Perry, Japan, 1Match 3—Osan American, South Korea, 1, Korea Kent Foreign 0Match 4—Indianhead International, South Korea, 4, Taegu American, South Korea, 1

Wednesday’s matches Match 5—E.J. King 2, Yongsan International-Seoul 0Match 6—Indianhead International 2, Osan American 1Match 7—Osan American 4, Yongsan International-Seoul 1, third and fourth placeMatch 8—E.J. King 2, Indianhead International 1, SO (5-4), championship and second place

Awards Offensive Most Valuable Player—Leif Bogen, E.J. KingDefensive Most Valuable Player—Jay Carver, Osan AmericanOutstanding Goalkeeper—Demond Dean, E.J. KingAll-Tournament team—Demond Dean, Leif Bogen, E.J. King; Yee Kon Khim, Sieun Lee, Indianhead International; Jay Carver, Alex Lane, Carlos Albaladejo (repeat selection), Osan American; Jonathan Kim, David Kim, Wooseok Kim, Yongsan International-Seoul; Budislav Soskic (repeat selection), Takahiro Okada, Korea Kent Foreign; Darren Cutshall, Matthew C. Perry, Benjamin Beaulieu, Taegu American; Yuji Suzuki, Hiroshima International.

Wednesday's summaries

Semifinals

E.J. King 2, Yongsan International-Seoul 0 E.J. King..........1 1—2YIS-S..........0 0—0Goals—E.J. King, Leif Bogen 2 (9).

Indianhead International 2, Osan American 1 Osan..........0 1—1IIS..........2 0—2Goals—Indianhead International, Yee Kon Khim 2; Osan American, Carlos Albaladejo 1 (12).

Third and fourth place

Osan American 4, Yongsan International-Seoul 1 YIS-S..........1 0—1Osan..........3 1—4Goals—Osan American, Alex Lane 3 (8), Carlos Albaladejo 1 (13); Yongsan International, Yusuke Kakinuma 1. Assists—Osan American, Alex Lane 1, Christopher Stanton 1, Carlos Albaladejo 1; Yongsan International-Seoul, David Kim 1.

Championship

E.J. King 2, Indianhead International 1, SO (5-4) E.J. King..........1 0 0 0—1IIS..........1 0 0 0—1First halfE.J. King—Casey Alexander (2) (unassisted), 12th minute.Indianhead International—Yee Kon Khim (penalty kick), 32nd minute.Second halfNo scoring.OvertimeNo scoring.ShootoutIndianhead International—Dong Il Lee, Hansol Yu (miss), Dongkyu Lee, Sieun Lee, Allen Kang.E.J. King—Leif Bogen, John Bogen, Casey Alexander, Won Lee, Jose Lopez Jr.

Girls Class AA(Large schools)At Bonk Field, Yokota High School,and Yokota Middle School field, Yokota Air Base, Japan

Single-elimination playoffsWednesday’s matches Match 1—Seoul American 1, Guam High 0Match 2—Hong Kong International 10, Zama American junior varsity, Japan, 0Match 3—American School In Japan 2, Robert D. Edgren, Japan, 1Match 4—Zama American, Japan, 10, Seisen International, Japan, 0Match 5—Kadena, Okinawa, 7, Seoul American 1Match 6—Nile C. Kinnick, Japan, 4, Hong Kong International 0Match 7—Yokota, Japan, 1, American School In Japan 0, SO (4-1)Match 8—Kubasaki, Okinawa, 4, Zama American 0

Thursday’s matches Match 9—Guam High vs. Robert D. EdgrenMatch 10—Zama American junior varsity vs. Seisen InternationalMatch 11—Seoul American vs. American School In JapanMatch 12—Hong Kong International vs. Zama AmericanMatch 13—Kadena vs. Nile C. KinnickMatch 14—Yokota vs. Kubasaki

Friday’s matches Match 15—Match 9 winner vs. Match 10 winner, ninth and 10th placeMatch 16—Match 9 loser vs. Match 10 loser, 11th and 12th placeMatch 17—Match 11 winner vs. Match 12 winner, fifth and sixth placeMatch 18—Match 11 loser vs. Match 12 loser, seventh and eighth placeMatch 19—Match 13 loser vs. Match 14 loser, third and fourth placeMatch 20—Match 13 winner vs. Match 14 winner, championship and second place

Wednesday's summaries

Hong Kong International 10, Zama American JV 0 Hong Kong..........5 5—10Zama JV..........0 0—0Goals—Hong Kong International, Brittan Winans 4, Olivia Andrade 3, Krysta Tsan 2, Amie Morey 1.Seoul American 1, Guam High 0 Guam High..........0 0—0Seoul..........1 0—1Goal—Seoul American, Sarah Schade 1 (2).

Zama American 10, Seisen International 0 Seisen..........0 0—0Zama..........4 6—10Goals—Zama American, Aubrey Ashliman 3 (49), Anna Park 3 (13), Saki Johnson 1 (9), Megan Godfrey 1 (2), Juline Tulmano 1 (1), Tricia Manrique 1 (1).

American School In Japan 2, Robert D. Edgren 1 Edgren..........0 1—1ASIJ..........1 1—2Goals—American School In Japan, Appanna Lok 2 (5); Robert D. Edgren, Audrey Haltli 1 (2).

Quarterfinals

Nile C. Kinnick 4, Hong Kong International 0 Hong Kong..........0 0—0Kinnick..........2 2—4Goals—Nile C. Kinnick, Tara Bartkowski 2 (36), Frances Zukowski 1 (28), Nadine Mulvany 1 (3). Assists—Nile C. Kinnick, Frances Zukowski 1, Mariko Wood 1, Chelsie Wilson 1.

Kadena 7, Seoul American 1 Kadena..........2 5—7Seoul..........1 0—1Goals—Kadena, Jennifer Abel 4 (83), Kyla Feeney 1 (23), Taylor Russell 1 (8), Midori Stanford 1 (4). Assists—Kadena, Kelsey Decker 3 (32), Jennifer Abel 1 (28), Kyle Feeney 1 (16).

Yokota 1, American School In Japan 0, SO (4-1) Yokota..........0 0 0 0—0ASIJ..........0 0 0 0—0Shootout goals—Yokota, Stephanie Dolby, Daniya Nixon, Lauryn Thomas.

Kubasaki 4, Zama American 0 Kubasaki..........2 2—4Zama..........0 0—0Goals—Kubasaki, Kara Koeneke 2 (20), Rina Ihu 2 (10).

Boys Class AA(Large schools)At Lower Field and Upper Field, Kadena High School, Kadena Air Base, Okinawa, and Mike Petty Stadium, Kubasaki High School, Camp Foster, Okinawa

Single-elimination playoffsWednesday’s matches Match 1—Zama American, Japan, 1, Robert D. Edgren, Japan, 0, OTMatch 2—Hong Kong International 6, Guam High 0Match 3—Kubasaki, Okinawa, 4, Okinawa Christian International 0Match 4—Kadena junior varsity, Okinawa, 3, Nile C. Kinnick, Japan, 1Match 5—Kadena, Okinawa, 5, Zama American 1Match 6—Hong Kong International 2, Seoul American 1Match 7—Yokota, Japan, 1, Kubasaki 0Match 8—Christian Academy In Japan 8, Kadena junior varsity 0

Thursday's matches Match 9—Robert D. Edgren vs. Okinawa Christian InternationalMatch 10—Guam High vs. Nile C. KinnickMatch 11—Zama American vs. KubasakiMatch 12—Seoul American vs. Kadena junior varsityMatch 13—Kadena vs. Hong Kong InternationalMatch 14—Yokota vs. Christian Academy In Japan

Friday’s matches Match 15—Match 9 winner vs. Match 10 winner, ninth and 10th placeMatch 16—Match 9 loser vs. Match 10 loser, 11th and 12th placeMatch 17—Match 11 winner vs. Match 12 winner, fifth and sixth placeMatch 18—Match 11 loser vs. Match 12 loser, seventh and eighth placeMatch 19—Match 13 loser vs. Match 14 loser, third and fourth placeMatch 20—Match 13 winner vs. Match 14 winner, championship and second place

Wednesday’s matches

Hong Kong International 6, Guam High 0 Hong Kong..........6 0—6Guam High..........0 0—0Goals—Hong Kong International, Sean Hwang 4, Drefreous Koo 1, Tai Hallverg 1.

Zama American 1, Robert D. Edgren 0, OT Edgren..........0 0 0—0Zama..........0 0 1—1Goal—Zama American, Daniel Polaski 1 (10).

Kadena JV 3, Nile C. Kinnick 1 Kadena JV..........3 0—3Kinnick..........0 1—1Goals—Kadena JV, John Sharkey 1, Justin Cameron 1, John Harmeling 1; Nile C. Kinnick, Ivan Rivera 1 (4). Sent off—Nile C. Kinnick, Dylan Haug, unsporting behavior.

Kubasaki 4, Okinawa Christian International 0 Kubasaki..........2 2—4OCSI..........0 0—0Goals—Kubasaki, Mitch Shible 2 (8), Jacob Hess 1 (6), Corey Harter 1 (5). Assist—Kubasaki, Jacob Hess 1.

Quarterfinals

Kadena 5, Zama American 1 Kadena ..........1 4—5Zama ..........1 0—1Goals-Kadena, Sergio Gonzales 2 (8), Alex Mierzejewski 1 (11), Jacob Bloom 1 (8), Dean Harkum 1 (4); Zama American, Shawn Kee 1 (4). Assist-Kadena, Stanley Schrock 1.

Hong Kong International 2, Seoul American 1 Hong Kong ..........2 0—2Seoul ..........0 1—1Goals—Hong Kong International, Sean Hwang 1, Tai Hallverg 1; Seoul American, Chris Churchwell 1 (15). Assist-Hong Kong International, Jimmy Park 1.

Yokota 1, Kubasaki 0 Kubasaki ..........0 0—0Yokota ..........0 1—1Goal-Yokota, Jason Stroup 1 (11).

Christian Academy In Japan 8, Kadena junior varsity 0 Kadena JV ..........0 0—0CAJ ..........3 5—8Goals—Christian Academy In Japan, Leo Kobayashi 3 (30), Stephen Yosypiw 2 (12), Brian Ho 2 (4), Bradley Loewen 1 (10).

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up