Support our mission

Softball10th Firecracker ShootoutAt Fields 1, 2, 3 and 9, Foster Athletics Complex, Camp Foster, Okinawa

Final pool-play standings(listed in order of playoff seeding;x-qualified for playoffs)

Men’s Pool Ax-Yellow Box, Okinawa ..........5-1x-Club Red, Okinawa ..........5-1x-Area I, South Korea ..........4-2x-Yongsan Garrison, South Korea ..........4-2Naval Forces Japan ..........2-4Sasebo Naval Base, Japan ..........1-5Master Batters, Okinawa ..........0-6

Late ThursdayClub Red 12, Yongsan 11Yellow Box 17, Area I 7Yongsan 24, Naval Forces Japan 17

FridayClub Red 8, Sasebo 6Yellow Box 7, Master Batters 4Area I 18, Yongsan 7Naval Forces Japan 12, Sasebo 9Yongsan 18, Master Batters 7Yellow Box 22, Naval Forces Japan 8Club Red 10, Area I 0Yongsan 11, Sasebo 4Naval Forces Japan 19, Master Batters 9

Men’s Pool BCamp Humphreys/Area III, S. Korea ..........6-0Osan Air Base, South Korea ..........4-2Yokota Air Base, Japan ..........4-2American Legion, Okinawa ..........3-3Guzzlers, Okinawa ..........2-4Misawa Air Base, Japan ..........2-4Dirt Bags, Okinawa ..........0-6

Late ThursdayAmerican Legion 11, Misawa 8Osan 13, Yokota 3

FridayGuzzlers vs. Humphreys, 7 a.m.American Legion vs. Dirt Bags, 8 a.m.Misawa vs. Osan, 9 a.m.Humphreys vs. Yokota, 10 a.m.Osan vs. Dirt Bags, 11 a.m.American Legion vs. Yokota, 1 p.m.Guzzlers vs. Misawa, 2 p.m.Osan vs. Humphreys, 3 p.m.Dirt Bags vs. Yokota, 4 p.m.

Women’s PoolOsan Air Base, South Korea ..........6-0Yard Busters, Okinawa ..........5-1Area I, South Korea ..........4-2Yongsan Garrison, South Korea ..........3-3Yokota Air Base, Japan ..........2-4Okinawa Islanders ..........1-5RS Okinawa Typhoons ..........0-6

Late ThursdayYongsan 17, Islanders 9Yard Busters 8, Area I 7Osan 13, Yongsan 3

FridayYokota 13, Islanders 8Yard Busters 17, Typhoons 1Area I 5, Yongsan 3Osan 15, Yokota 0Yongsan 8, Typhoons 7Osan 13, Yard Busters 2Area I 12, Islanders 7Yongsan 12, Yokota 1Osan 5, Typhoons 3

Men’s double-elimination playoffs

FridayGame 1-American Legion, Okinawa, 8, Yellow Box, Okinawa, 5Game 2-Osan Air Base, South Korea, 23, Area I, South Korea, 16Game 3-Club Red, Okinawa, vs Yokota Air Base, Japan, 11 p.m.

SaturdayGame 4-Yongsan Garrison, South Korea, vs. Camp Humphreys/Area III, South Korea, 7 a.m.Game 5-Yellow Box vs. Game 3 loser, 8:30 a.m.Game 6-Area I vs. Game 4 loser, 10 a.m.Game 7-American Legion vs. Osan Air Base, 11:30 a.m.Game 8-Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2:30 p.m.Game 9-Game 5 winner vs. Game 8 loser, 5:30 p.m.Game 10-Game 6 winner vs. Game 7 loser, 4 p.m.Game 11-Game 7 winner vs. Game 8 winner, 8:30 p.m.Game 12-Game 9 winner vs. Game 10 winner, 10 p.m.Game 13-Game 11 loser vs. Game 12 winner, 11:30 p.m.

SundayGame 14-Game 11 winner vs. Game 13 winner, 10 a.m.Game 15-Game 11 winner vs. Game 13 winner if Game 11 winner loses Game 14, 1 p.m.

Women’s double-elimination playoffs

FridayGame 1-Yongsan Garrison, South Korea, 17, Okinawa Islanders 16Game 2-Area I, South Korea, vs. Yokota Air Base, Japan, 10:30 p.m.

SaturdayGame 3-Osan Air Base, South Korea, vs. Yongsan, 7 a.m.Game 4-Yard Busters, Okinawa, vs. Game 2 winner, 8:30 a.m.Game 5-Islanders vs. Game 4 loser, 4 p.m.Game 6-Game 2 loser vs. Game 3 loser, 10 a.m.Game 7-Game 3 winner vs. Game 4 winner, 5:30 p.m.Game 8-Game 5 winner vs. Game 6 winner, 7 p.m.Game 9-Game 7 loser vs. Game 8 winner, 10 p.m.

SundayGame 10-Game 7 winner vs. Game 9 winner, 8:30 a.m.Game 11-Game 7 winner vs. Game 9 winner if Game 7 winner loses Game 10, 11:30 a.m.

BasketballAndersen Air Force Base Summer SlamAt Coral Reef Fitness & Sports Center Andersen Air Force Base, Guam

Double-elimination playoffs

WednesdayGame 1-Andersen Bombers, Guam, 2, Budweiser Kings, Guam, 0, forfeitGame 2-Osan Air Base, South Korea, 78, USS Frank Cable, Guam, 52Game 3-Guam Senior National Team 52, Guam Junior National Team 42Game 4-Torii Station, Okinawa, 63, Naval Station "Big Navy," Guam, 61

ThursdayGame 5-Guam Junior National Team 2, Budweiser 0, forfeit; Budweiser eliminatedGame 6-Naval Station 2, USS Frank Cable 0; Frank Cable eliminatedGame 7-Guam Senior National Team 63, Andersen Bombers 57Game 8-Osan 63, Torii 58

FridayGame 9-Andersen Bombers 78, Guam Junior National Team 45; Guam Junior National Team eliminatedGame 10-Naval Station 71, Torii 68; Torii eliminatedGame 11-Osan 80, Guam Senior National Team 64Game 12-Naval Station 54, Andersen Bombers 51; Andersen Bombers eliminated

SaturdayGame 13-Guam Senior National Team vs. Naval Station, 11 a.m.Game 14-Osan vs. Game 13 winner, 2 p.m.Game 15-Osan vs. Game 13 winner, if Osan loses Game 14, 4:30 p.m.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up